Ozivljavanje grada
Moderator: Gazda
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
ABCCCDDzDjEFGHIJKLLjMNNjOPRSSTUVZZ
Ajde da ozivim sliku na neke ljude,mjesta,predmete i pojmove koji mi se vrzmaju po glavi,ali po abecednom redu.Ovo su samo na brzinu nabacana sjecanja,o svakom ovom "slovu" bi se mogla napisati knjiga,pa i vise.To ce vjerovatno netko i napraviti jednog dana,prije nego sve pozaboravljamo.
Atlagica most
Do 63. sam stanovao iza Atlagica mosta.
Ostale su u sjecanju slike odlaska u skolu preko mosta,borba sa burom koja je cini se bas na tom mostu ludovala vise nego u drugom djelu grada,valjda zbog "vrata" koja su stvarala Ljubacka strana i tvrdjava sa Spasom.Bilo je dana kad ne bi isli u skolu jer nismo imali pri ruci nekog od starijih da nas prevedu preko mosta a mi nejaki i mali ni sa ciglom u turbi ne bi uspjeli oduprijeti se naletima bure.
Za nas klince osim okupljanja ispred nase zgrade (jer je na njoj bila rasvjeta a bio je betoniran i jedan dio,gdje su obicno popodne i predvece sjedili roditelji) mjesto okupljanja bio je i Atlagica most.Na mostu je postojala rasvjeta i asvalt tako da je to bilo idealno mjesto za bezbrizne bosonoge djecije igre i zezancije jer saobracaj vozila skoro da nije ni postojao.
Bobis
Ugostiteljska radnja koju je otvorio splitski "Bobis" u kuci Marka Grgica,na glavoj ulici,pored doma JNA.
Prvi lokal koji je licio na kafic ili je mozda i bio kafic.Nije se pustala muzika kao u kaficima (iako mi se cini da su postojali neki zvucnici) ali je atmosfera bila ugodna.Pogled na glavnu ulicu,setaliste i blizina kina,plesnjaka davali su mu veliki znacaj i zivost.Sjecam se da su tu radili teta Vinka i Marko (vlasnici lokala) i Cina.
Teta Vinka,gospodja,ljubazna i uvijek nasmijana,puna razumijevanja za svakoga i za ono djete sto je doslo po kolac i za nakresanog tipa sto trazi vinjak "na brzaka".Marko (ne znam zasto smo teta Vinku uvijek zvali "teta" a cika Marka samo Marko) je cesto radio u lokalu i znali smo stajati za sankom u zacenjivati kad bi doslo neko djete nesto traziti a Marko nervozan i mrgodan od sebe odbrusi nesto u svom stilu.
Jos su bolje baze bile kada bi subotom neka zena sa sela usla da mu proda neki svoj proizvod.Cina,vesela i okretna,uvijek nasmijana i spremna za salu,rodjena konobarica,bila je zastitni znak kninskog Bobisa.Miha (ili Zagreb,inace Mihajlo),radio je kao prevoznik (na posebnim rucnim kolicima sa dva tocka i znakom bobisa na njima),ustvari on je ujutro docekivao Marjan-expres i preuzimao posiljku za Bobis.A u posiljkama razni kolaci,keksi,bombonjere,sladoledi,bomboni ...
Sjecam se odlicne expreso kave sa slagom,a slag iz Ledo pakovanja (koji smo cesto uzimali umjesto sladoleda) pa onako leden polako se topi i daje ljep okus kavi.
Cirkus
Dolazili su kod nas u svim godisnjim dobima.Knin im je bio dobro mjesto prije odlaska na obalu u ljeto ili da prije zime a poslije sezone na obali uberu jos koju paru.
Cirkusom smo nazivali svaki vid zabave koji je pljenio paznju,djece,odraslih i vojnika kojih je u Kninu bilo u velikom broju.Cesto su to bili samo "zabavni parkovi" sa ringispilom (zaboravio sam i kako se kaze) i drugim aparatima za mamljenje para.Stolni nogomet,dzuboks,automati za vadjenje cigareta,streljane sa mirisljivim ruzama od krem-papira u raznim bojama sa pozlatama,pa rusenje cakica sa krpenim kuglama.Nisam se mogao nagledati onih kutija americkih cigareta,to je bio san snova,SF ...
Prvi ringispili su se vrtili rucno,gazda odredi klince koji ce ici gore na vrh da vrte u krug i za nagradu dobiju da se voze dok drugi okrecu i tako u krug.Poslije su dolalazili sve veci i moderniji ringispili sa "letecim" stolicama na kojima su sjedili odvazni klinci ili djevojka i momak na stolici iza nje pa bi upravo izgledala leteca a tek kad bi sjeli vojnici.
Rijedje su dolazili "pravi" cirkusi sa predstavom u kojoj bi sudjelovali zongleri,madjionicari,akrobaticari,komicari,zivotinje ...
Tada su se trazili nacini kako uci na predstavu jer smo pokusavali na svaki nacin da gledamo sto vise predstava iako je bio isti program.Nekad se plati karta,nekad pomognes nesto ljudima iz cirkusa,nekadse "upadne" u guzvi ili ispod satora a najcesce ostanemo "visiti" naokolo.
Cantruni
"Cantruni" ili lubenice su u ljeto stizale u nas grad kamionima ili zeljeznicom.Ako smo se zadesili oko pijace ili oko "lampe" kad su stizali u grad obicno bi nas vlasnici pitali da im pomognemo istovariti jer su dovozili na tone robe i bez dosta ruku puno bi im vremena trebalo da to sami istovare.Poslje obavljenog posla bili bi placeni sa lubenicama koje smo jeli kod zidica ili gimnazije u nudili prolaznike.Istim tim lubenicarima smo se nocu prikradali,dok su od umora shrvani zaspali na vrpi
od "cantruna",sa namjerom da im ukrademo koji komad i smugnemo na uobicajeno mjesto gdje bi uz cerekanje i zezanciju budili usnule gradjene.
Sjecam se price da se Struco (ili neko drugi) prisuljao do usnulog trgovca i stao razgledati koji komad da mazne,oko mu je zapalo za jedan "cantrun" koji se nalazio ispod glave od lubenicara.Prisao mu je polako,podigao glavu,izvukao "cantrun",spustio glavu i kliznuo u noc.Ako je bilo gusto pri bjezanju koristio se Retelov portun jer si brzo bio na
rivi u mraku i lako si mogao uteci posto si bolje poznavao predio.
Poznati su bile benkovacki "cantruni" sa karakteristicnim sarama i oni drugi skroz tamno zeleni koji su stizali iz unutrasnjosti,ne mogu se sjetiti iz kog kraja,mozda okolina Banja luke.
Ako si uzimao lubenicu (za pare) onda si izabrao onu koju si provjerio stiskajuci je kraj uha i zatim dao trgovcu da je otvori,praveci trokut na njoj,uzorak se koristio za viditi boju i za probati.
Da ne zaboravim i sjemenke (spice) od lubenica,sa njima smo se takmicili u bacanju u dalj.Vlaznu spicu stavis izmedju palca i kaziprsta i stisnes a ona vrci otprilike par metara.Druga disciplina je bila izbacivanje spice iz usta pa ko dalje.
Cela
Danas je sisanje na "celu" u modi,nekad se to radilo zbog usiju koje su se cesto znale pojavljivati kod skolske djece ili iz ekonomskih i prakticnih razloga.Osisas se na "celu" (nulu,nularicu,celenku...) i miran si do sljedeceg ljeta.Tako gole glave svak moze procitati sa tvoje "tintare" jesi li bio za djavla jer su izasli na vidjelo svi tvoji oziljci i ogrebotine sto si ih zaradio negdje u nekim okrsajima ili nestaslucima.
Ako si se osisao na "celu" znao si sta te sljeduje kada se pojavis u drustvu ili skoli.Padale su poznate "cvrge",malo ko da je prosao pored tebe a da ti nije opalio "cvrgu".Bilo je majstora (obicno oni stariji) koji su udarali "cvrge" tako jako da su suze vrcale a mjesto gdje te pogodi cijeli dan je bridilo i boljelo na dodir.
I tih "cvrga" je bilo razlicitih od onih "krvnickih" koje su se pravile kada srednji prst zategne iza palca i odapne,do onih "gadnih" kad srednji prst nategne sa drugom rukom prema unazad pa odapne do onih "bratskih" kad kaziprst nategne iza palca i otpusti.
Dinarino igraliste
Upoznao sam "Dinarino" igraliste 63. godine i od tada smo bili sastavni dio jedno drugog,narednih desetljeca.Cesto smo kao klinci provodili sate i sate igrajuci loptu,karte,praveci kule od kartona (koji smo uzimali sa otpada od samoposluge) ili samo onako zavaljeni u susnju,
vatajuci zavjetrinu u suncanom zimskom danu i puckajuci nase prve cigarete.Malo koji klinac iz grada da nije dolazio na igraliste da se okusa u Dinarinoj nogometnoj skoli.Talentirani pioniri su ostajali i nastavljali sa treninzima a ovi drugi,antitalenti,u koje sam i ja spadao su se i dalje motali po igralistu pomazuci Mili a poslje i Jovi koji su bili Dinarini "oruzari".Vjerovatno postoji
naziv ali ja ne znam kako se zove trava koja je rasla po dinarinom igralistu.Pruzala bi se po metar/dva od korjena i prekrivala zamlju i sitno kamenje na povrsini igralista.Dobijao se utisak kad gledas iz daleka da je igraliste travnato ali kad panes,pa se pruzis po onoj travi onda vidis da si upravo 'pobranao" teren.To najbolje znaju generacije Dinarinh igraca koji su igrali na tom terenu.Bila je to bas "ljekovita" trava,iako nije spadala u tu vrstu.
Igraliste je bilo popularno mjesto za kockanje (po pare).Nekad se znalo naci i po par "vrpa" na kojima se igralo na karte,obicno se igrao bankuc,poker ili anjc,rijedje maus ili koja druga igra.
Na 'vrpama" je bilo osnovaca,srednjoskolaca,odraslih besposlicara i tako tih tipova.Znala je i milicija intervenisati jer su vjerovatno komsije prijavile ove nase protuzakonite radnje.Jedne prilike su blokirali igraliste i koliko nas se naslo na igralistu potovarili u dvi marice i odvezli u stanicu milicije (staru).
Tamo je palo slikanje,uzimanje podataka ,otisaka i svecano otvaranje kartoteke (dosijea).Pala je poneka "odgojna",a koga je dopao Cerovac sa onim "spicokama" broj 46,malo se duze cesao.
Poslje su posjecene topole oko igralista pa je igraliste okrenuto na istok-zapad,dobilo je novi izgled sa atletskom stazom i ostali terenima za atletiku i mali nogomet,rukomet,odbojku i kosarku,klubske prostorije i pomocno igraliste.
Igraliste se koristilo za obuku i takmicenja osnovaca,srednjoskolaca,vojske i ostalih sportskih drustava i drugih gradskih svecanosti
i proslava.
A i sami gradjani su nasli svoj kutak za balote koji je bio najposjeceniji dogadjaj poslje Dinarine utakmice.Svakodnevno se tu skupljalo po 50 i vise gradjana koji su uzivali u igri ili samo u promatranju odajuci za bulinom,zanovjetajuci i provocirajuci sto je znalo igrace dekoncentrisati ali uvijek u nekoj granici da ne dodje do sukoba.Onaj ko izgubi mora bi se "poklepiti po usima" a pobjednici i publika su uzivali u provociranju.
Cuven je bio Markov gest kad bi pobjedio,popeo bi se na obliznji kamen i vikao da ga svi cuju : "Lika rani konja i junaka,Dalmacija Sirinica Marka".
Dzuboks
Jedini dzuboks "sezdesetih" nalazio se u domu JNA.Postavljen u restoranu,ujedno sali za ples i zabave,uza zid,kod bine za muziku.Znali smo sate i sate provoditi "ciceci" pored njega ubacujuci sitnis,slusajuci muziku,raspravljajuci o nekim stvarima kojih se nikako ne mogu sjetiti,
koje su onda vjerovatno izgledale ozbiljne.
Kad bi ponestalo sitnisa cekali bi da neko naidje i ubaci novcic,pokusavajuci ga nagovoriti da ubaci nesto po nasem izboru.
S'obzirom kakav su kriterij imali u domu JNA (nista japanke,farmerice,kratke gace i takvi fazoni),izbor muzike u dzuboksu,za divno cudo, je bio na razini muzike koju su slusali mladi i po drugim zabavama i popularnim radio emisijama.Ploce (singlice) su bile birane od domace zabavne,pop domace i strane.Ne mogu se sjetiti da li je bila koja narodna "singlica",mislim sa narodnom muzikom.Netko mi je rekao da je vojnik koji je tada radio po tom pitanju "obrlatio" (zamolio) odgovornog starjesinu da postavi ploce po svom izboru i na nasu srecu on je bio poklonik muzike koju smo i mi rado slusali.
Od svih tih pjesama,a bilo ih je oko 25-30,meni su ostale u sjecanju "Sitting on the dock of the bay" Otis Reddinga i "Oh well" Fleetwood Mac.
Poslje nekog vrenena smo "prokljuvili" da dzuboks moze svirati,ne samo na odredjenu kovanicu,nego i na kovanicu od 5 para,malu kovanicu cini mi se neke bakreno-kafene boje,samo je malo pritisnes prije nego je spustis u otvor i ona dobije ubrzanje,upane u odredjeni prostor i krene muzika,pod uslovom da si pravilno ubacio.Sta se u automatu dogadjalo da je "palio" na tu foru ne znam.Takodjer smo koristili i tanku zicu koja je bila savijena na vrhu,uvuces je u otvor i znalacki malo prodrmas,potrazis neki dio gdje se zakaci i povuces prema gore,po zavrsetku brzo izvuces zicu i sakrijes ispod jakete ili kosulje da te ne primjeti dezurni vojnik ili oficir.
Djakonije
Djakonijama ili drangunlijama su se zvale,ako se ne varam,sve male nevazne stvarcice a ipak zgodne za upotrebu i cesto vidjene na nekomu ili necemu.Ako ti je trebalo nesto u tom smislu znao si gdje ces otici,pravac donji dio grada,kod znanog Dusana-Cice Simica.
Nekadasnji kiosk (trafika) za cigarete i novine (pored ljeve platane na skretanju za rivu) preuredio je Cica u svoju malu radnju gdje je prodavao svakojake djakonije.Lasncice,narukvice,mindjuse,satove,kaise za satove i za gace,naocale,franje,djecije pistolje,pistaljke,snale za kosu,prscenje,igle...,ma ne mozes nabrojati koliko je toga bilo.Nije bio dovoljan izlog na kiosku,nego bi Cica izbacio jos i pomocni stol na kojem su se bljestale sve te plasticne ili staklene djakonije,boje zlata,srebra,crvene boje,zelene,zute,plave,sarene...,svih boja i dezena,nema da nema (moze samo da nestane).Najbolje se prodavalo kada je subota,koji svetac ili pazarni dan.Ako bi se koje djete zaletilo i "capilo" koji komad od izlozene robe,nije Cica pravio veliku galamu, imao je razloga.
Uz djakonije vrtio se tu u pocetku i vrtuljak a poslje i pokoja deviza,ako je trebalo.Sve se znalo u ono doba i nisu nikom smetale ni djakonije,ni vrtuljak ni pokoja deviza.
Elektro materijal
Prvu bolje opremljenu,specijaliziranu radnju za "tehnicku robu" dobili smo sezdesetih kada je izgradjena stambena zgrada za vojna lica
preko puta zidica.U prizemlju te zgrade nalazile su se dvije Dinarkine trgovine koje je dijelio ulaz u zgradu.Sa ljeve strane se nalazila predavaonica radio i tv aparata,gramofona,ploca,tv i radio antena ...,sa desne se nalazila trgovina "bijele tehnike",frizideri,ves-masine,sporeti,bojleri ...
Prva prodavaonica je imala vanjske zvucnike tako da se cesto cula muzika i prekoputa na zidicu.Poslovodja je bio Jovo Radic i ako si kupovao plocu mogao si traziti da je probas (poslusas),onda bi i prolaznici mogli slusati.Cesto smo sa zidica znali otici do prodavaonice zamoliti da nam pusti neku plocu po nasoj zelji,ako nije bilo guzve.
Trgovina je nudila veliki izbor domacih i stranih zabavnih i pop&rock traka,ploca,singlica i long play,takodjer i veliki izbor narodnih pjesama od kojih su najslusanije i prodavanije bile ploce Jovice Nonkovica,kninskog izvodjaca narodnih pjesama.
Borovnica (ako se ne varam,primam ispravku) bio je poslovodja druge prodavaonice u kojoj je sve bilo po koncu,cisto i bjelo,kao sto dolikuje novoj prodavaonici "bijele tehnike".Manje zanimljiva i ineresantna za nas mladje tako da smo tamo rjetko ulazili,skoro nikako.
Trgovine su imale duzinom visoko ostakljene izloge tako da si vidio sta i tko se unutra nalazi sto je razlog vise da se ne ulazi u trgovine bez potrebe.
Fortica
Razne su vojske protutnjale nasim krajem,zadrzavale se neko vrijeme i u tom svom boravku u Kninu trazile siguran zaklon za svoj boravak.Svi su ga nalazili na brdascu Spas povise danasnjeg grada.Gradili su i dogradjivali taj prostor povise grada davajuci mu nazive na svom jeziku.Fortica (ital. Fortezza-mala utvrda) je naziv koji se zadrzao kod Kninjana do danasnjih dana.
Na Fotici ili tvrdjavi (ne znam porijeklo rjeci),kako smo je jos zvali,je prostor na kojem su odrasle generacije i generacije Kninjana.Njoj smo se penjali kad smo se kao mala djeca igrali indijanaca i kauboja ili partizana i njemaca,brali prva jaglace,ljubicice ili jorgovan za majke ili uciteljice,brali tek pozutjele tresnje ili zelene kajsije po tvrdjavi jer ako ih ne uberes ti ubratce ih "boricani" (grupa djecaka iz borica) pa cemo ostati praznih dzepova i majica u koje smo trpali nedozrelo voce.
Fortica i Bosket (suma ispod nje) su imala idealna skrovita mjesta gdje smo igrali karte,pusili prve cigarete i probali prvi alkohol,poslje su ta mjesta koristena za tajne sastanke sa simpatijama.
Penjali smo joj se i nocu,kad u gradu sve zatvori a Mome (Momir Maglov) signalom (upaljenim vanjskim svjetlom) daje znak,"ajmo sta se ceka,gitara zove".Colja je gitaru drzao objesenu na zidu restorana i ako se nije bilo raspolozeno za pjesmu "bacili" bi na karte.Cesto se znalo otici u ribu ili zabe i donjeti kod Mome da spremi,sta je on rado cinio jer smo dosta puta znali biti jedini gosti.Kada bi i on stavio "kljuc u bravu" ne rijetko bi ostajali na tvrdjavi do zore uz pjesmu,razgovor ili strastveni zagrljaj.
E,onda je Mome prebacen u "Balkan",zamijenio ga je neki novi sef,koji nije znao "obicaje",pa je jedno vece,kada je htjeo zatvoriti restoran jer ce ponoc,a mi jos nismo preigrali (briskulu i tresetu) za pice koje smo potrosili,nazvao miliciju.Dosla patrola (Pero i jos jedan),sef im objasnio i onda mi rekli svoju pricu,da preigravamo,milicioner Pero pravicno i znacajno rece "neka preigraju".
Poslije je napravljen "zog" za balote i najzanimljivije partije su padale kad se smraci.Na zogu nije bilo rasvjete pa posto su ekipe obicno bile vec dobro "zagrijane",nije se moglo prekinuti nego bi se bule zamota u papir i zapalio da bi se imao ikakav orjentir,a tek kad bi se isli punti prebrojavati,galama da se u gradu culo.
Cesto si,lutajuci tvrdjavom,sretao nase Kninjane kako sa porodicom ili gostima sa strane,setaju forticom objasnjavajuci im okolinu ili pricajuci im price o istoriji naseg kraja.
Gostiona Ozegovic
Vjerujem da postoji ne mali broj Kninjana,koji nisu imali potrebu da idu u donji dio grada,pogotovo kada je otvorena nova pijaca i kafici u gornjem gradu.Samim tim nisu ni znali,kako Stiv rece za "boemski kvart" koji se nalazio od Pravoslavne do Katolicke crkve.Biser od tih par gostiona,krcma,kafica,konoba,bila je Gostiona Ozegovic.Gostiona je bila vlasnistvo Petra-Pese Ozegovica,uglednog kninskog ugostiteljskog radnika.Dok je drzala kuvana jela,gostiona je bila posebno posjecena zahvaljujuci velemajstoru kuhinje,gospodinu Madzaru.Imala je svoju pecaru u dvoristu i u ljetnom periodu tesko se moglo odoliti mirisu ili zvuku kasapa dok udara po panju.Sve to imale su i neke druge gostione u kninskom kraju i sirom Juge,medjutim ambijent je ono sto daje dusu jednom lokalu a dusu i zivot ovoj gostioni davali su gazda Peso sa suprugom Milkom,osoblje i gosti koji su dolazili u lokal na "svakodnevnu prozivku".
Vjerujem da bi mnogi od njih,kad bi ulazili u gostionu pogledavali kraj vrata gdje su im papuce i topli kucni dzemper,jer je atmosvera uvijek bila prijatna i nekako domaca.Znalo se u danu vise potrositi alkohola nego u deset drugih lokala skupa ali nikad nije doslo do izgreda.Znalo se cuti do hotela kad se vodi neka rasprava o puntima na karte ili balote ali nikad sa psovkom ili uvredama.Zavrsilo bi se uvijek nekom salom ili smijehom uz nazdravljanje i novo narucivanje.
A kad krene pjesma,prozori lagano vibriraju a zavjese se priljube uz njih od pustih decibala i maligana.Takodjer se znalo zapjevati i "sotto voce",u po glasa,uz pratnju gitare.Sve to imale su i neke druge gostione u kninskom kraju i sirom Juge,medjutim ambijent je ono sto daje dusu jednom lokalu,a dusa ovog lokala i naseg Knina su bili ljudi koji su se povrh svega sastajali jednom godisnje,zauzimali vec zauzeti lokal i slavili svoj dan,dan "40 Velicanstvenih".Tog dana su se svi abonenti odazvali i dosli na proslavu,vidjeni Kninjani,od doktora,pravnika,inzinjera,privatnika,vatrogasaca,radnika,sluzbenika,penzionera ...Cijelu noc bi se jelo i pilo uz pjesmu i zamor.
Danas bi oni bili prozivani za diskriminaciju,jer osim gazdarice i konobarica (Milena i Likic-ke) svi prisutni su muskog pola.Buco i Milan su napravili karte (za briskulu) sa likovima 40 velicanstvenih koje su bile uokvirene i krasile zid gostione.
Kad sve ovo spojis to nije imala niti jedna gostiona u kninskom kraju ili sirom Juge.Na zalost sve dobro brzo ode,tako i "Velicanstveni" sa svojom gostionom polako napustaju ovaj svijet i odlaze u tisinu i zaborav,kao i druzenja i pjesma koja ih je krasila.
Herbarij
I dan danas kad se sjetim skolskih herbarija,nasmijem se od srca.Ako ste zaboravili ili niste nikad ni culi za taj pojam to vam je fascikla ili folder od tvrdoga kartona koji je bio povezan na dva mjesta kurdelom i ona je ujedno bila provucena da se ta fascikla mogla povezati.U nju su se stavljali listovi papira,formata A4 a na te listove su se ljepile sasusene presovane biljke.Te biljke su bile vec odredjene po knjigama i ucenici su ih trebali naci u prirodi,ubrati,staviti pod neki teski predmet (presu) i kad se osusi zaljepiti na odredjeni list papira na kojem je bio napisan naziv biljke i nesto ukratko o njoj.
E,sad oni vredni i vredniji bi to tokom godine uredno popunjavali a oni ljeni i ljeniji (kampanjci) bi to pokusali,kao i obicno,skupusiti sve u zadnjih dan/dva.Mozete zamisliti nasto su izgledale te biljke ubrane tek jucer,onako zelene,jos pune soka koji se razljeva po papiru.
Bilo je slucajeva da su neki "najhrabriji" brali biljke oko skole,prije pocetka nastave i jos sa zemljom na korjenju stavljali ih u herbarij i donosili na pregled.Sjecam se da se i nastavnik smijao tim nasim naivnim pokusajima da ga izvaramo,sve onako koristeci u ono vreme dozvoljene pedagoske mjere.Za razliku od tih,neki su herbariji bili prava riznica biljki sakupljenih sa uredno napisanim podatcima i propisno spresovanim,mala enciklopedija.Obicno su djevojcice imale tako dobro uradjene herbarije.
Izvidjaci-
Izvidjace i izvidjacku organizaciju sam upoznao kada sam preselio kod igralista Marsala Tita 63.Prostorije koje smo zvali
"sala izvidjaca" a i poslje kada je preselila u gornji dio grada (zgrada JZ9).
Predpostavljam da sam se uclanio preko sestre,posto je starija, i njenih prijateljica Kate i Mire,a one predpostavljam
preko Sutjeske ciji je brat Rade i sestra Radojka,takodjer stariji od nje,bili takodjer clanovi izvidjaca.
Tako je to islo,po rodu,prijateljstvu,simpatijama i raznim drugim putevima postajalo se izvidjac.Malo tko da nije bio u
izvidjacima,tacnije u Odredu izvidjaca "Bosko Zunic",po imenu od narodnog heroja koji je poginuo u ratu.
Svi koji su volili druzenje i "avanture" odlazili su u izvidjace i sa njima odlazili na izlete,kampove,logorovanja,
ljetovanja,zimovanja,takmicenja...
Kao mali "poletarci i pcelice" ucili pjesme i neke osnovne izvidjacke zakone i vjestine.kada smo porasli i postali
"izvidjaci i planinke" svladavali smo tehnike orjentisanja u prirodi,signalizaciju sa zastavicama,prvu pomoc,brzo
podizanje satora,prezivljavanje u prirodi...
Odlazak na ljetovanje sa izvidjacima je bio dogadjaj za cijeli grad,jer mnogi su tada prvi put odlazili na duze od kuce
a starjesine su im bili obicno nesto stariji od samih njih.Teta Jela Bakmaz (zvali smo je Goca Jela ?) je cesto isla kao
kuharica tako da nije falilo i domace spize.
Sala izvidjaca je bila jedina javna prostorija u kojoj su se mladi okupljali uz druzenje,igre (sah,stoni tenis,covjece ne
ljuti se,domine...),poslje su imali gramofom i cini mi se TV.
Mislim da svi oni koji nisu imali priliku da budu clanovi odreda izvidjaca ostali su uskraceni za jedno bogatije i
potpunije djetinjstvo.
Evo u par rjeci sta o izvidjacima kaze Miroslav-Mika Antic :
Moda nijedan psiholog nece uspjeti da objasni zato su izvidaci listom dobri ljudi. Tu nema pravila, nema
recepta, tu postoji klima, neto to formira i svijest i savjest, neka posebna toplina, neka lijepa svjetlost u ocima.
Biti izvidac, to znaci u samom sebi biti zdrav, obican, praveden, sanjar, poeta i drug. U ovoj sveoptoj jurnjavi za
egzistencijom, u ovim ekscesima, koji tu i tamo zahvataju mlade, izvidaci su ona bijela, lijepa i cista strana mladosti.
Jogurt
Jogurt ili kiselo mljeko mogao si kupiti u mljecnom restoranu (na Desica raskrscu) gdje je radila Stipina zena (druge radnice,na zalost,ne mogu prepoznati),pa u samoposlugama,robnoj kuci i jos nekim trgovinama.Mogao si ga sam napraviti koristeci onaj kupovni kao "mustru" za kiselenje (ne znam koja je prava rijec za to),
sad ce neko reci "prava si ti mustra",mogao si i sa planine (Brezovac) sanjeti u teci od par litara,vozeci se u autu a da se ni kap vode ne napravi u njemu od drndanja po makadamu.
E,ali niti jedan se ne moze mjeriti sa onim iz Desica prolaza,gdje se nalazilo skladiste kninske mljekare.Nocni cuvar u tom skladistu bio je jedan covjek po imenu Lazo,i svaki put kad bi se zaglavilo do kasno (do pred zoru ili slicno) odlazili bi u prolaz kod dobrog Laze.Zazvali bi ga po imenu,onda bi on onako bunovan,zamotan u bundu pita "sta je klapci".Kad bi cuo da trazimo da nam da jogurta,da smo gladni,obavezno bi rekao da nema i da ne smije davati.Mi bi opet zatrazili moleci ga,onda bi se on okrenuo i iz skladista bi donio pune ruke jogurta.Uzivali smo u jogurtu koji nas je osvjezavao poslje pica i duvana.A dobri covjek Lazo bi se opet uvukao u skladiste,zamandalio vrata i nastavio u svom stilu,cuvati mljeko,jogurt i provjeravati brojno stanje ovcica koje veselo preskacu preko ogradice.
Nekad se znalo i zapjevati poslje tog ranog jogurta.Zamislite sliku idu momci sa jogurtom u ruci i pjevaju,veselo.
Svi su ti jogurti po gradu (a i sirom Dalmacije) dolazili iz "Lazinog skladista" ali okus onog iz Lazine ruke je nenadmasiv,sto se tice okusa i ugodjaja.
Nastavlja se.
Atlagica most
Do 63. sam stanovao iza Atlagica mosta.
Ostale su u sjecanju slike odlaska u skolu preko mosta,borba sa burom koja je cini se bas na tom mostu ludovala vise nego u drugom djelu grada,valjda zbog "vrata" koja su stvarala Ljubacka strana i tvrdjava sa Spasom.Bilo je dana kad ne bi isli u skolu jer nismo imali pri ruci nekog od starijih da nas prevedu preko mosta a mi nejaki i mali ni sa ciglom u turbi ne bi uspjeli oduprijeti se naletima bure.
Za nas klince osim okupljanja ispred nase zgrade (jer je na njoj bila rasvjeta a bio je betoniran i jedan dio,gdje su obicno popodne i predvece sjedili roditelji) mjesto okupljanja bio je i Atlagica most.Na mostu je postojala rasvjeta i asvalt tako da je to bilo idealno mjesto za bezbrizne bosonoge djecije igre i zezancije jer saobracaj vozila skoro da nije ni postojao.
Bobis
Ugostiteljska radnja koju je otvorio splitski "Bobis" u kuci Marka Grgica,na glavoj ulici,pored doma JNA.
Prvi lokal koji je licio na kafic ili je mozda i bio kafic.Nije se pustala muzika kao u kaficima (iako mi se cini da su postojali neki zvucnici) ali je atmosfera bila ugodna.Pogled na glavnu ulicu,setaliste i blizina kina,plesnjaka davali su mu veliki znacaj i zivost.Sjecam se da su tu radili teta Vinka i Marko (vlasnici lokala) i Cina.
Teta Vinka,gospodja,ljubazna i uvijek nasmijana,puna razumijevanja za svakoga i za ono djete sto je doslo po kolac i za nakresanog tipa sto trazi vinjak "na brzaka".Marko (ne znam zasto smo teta Vinku uvijek zvali "teta" a cika Marka samo Marko) je cesto radio u lokalu i znali smo stajati za sankom u zacenjivati kad bi doslo neko djete nesto traziti a Marko nervozan i mrgodan od sebe odbrusi nesto u svom stilu.
Jos su bolje baze bile kada bi subotom neka zena sa sela usla da mu proda neki svoj proizvod.Cina,vesela i okretna,uvijek nasmijana i spremna za salu,rodjena konobarica,bila je zastitni znak kninskog Bobisa.Miha (ili Zagreb,inace Mihajlo),radio je kao prevoznik (na posebnim rucnim kolicima sa dva tocka i znakom bobisa na njima),ustvari on je ujutro docekivao Marjan-expres i preuzimao posiljku za Bobis.A u posiljkama razni kolaci,keksi,bombonjere,sladoledi,bomboni ...
Sjecam se odlicne expreso kave sa slagom,a slag iz Ledo pakovanja (koji smo cesto uzimali umjesto sladoleda) pa onako leden polako se topi i daje ljep okus kavi.
Cirkus
Dolazili su kod nas u svim godisnjim dobima.Knin im je bio dobro mjesto prije odlaska na obalu u ljeto ili da prije zime a poslije sezone na obali uberu jos koju paru.
Cirkusom smo nazivali svaki vid zabave koji je pljenio paznju,djece,odraslih i vojnika kojih je u Kninu bilo u velikom broju.Cesto su to bili samo "zabavni parkovi" sa ringispilom (zaboravio sam i kako se kaze) i drugim aparatima za mamljenje para.Stolni nogomet,dzuboks,automati za vadjenje cigareta,streljane sa mirisljivim ruzama od krem-papira u raznim bojama sa pozlatama,pa rusenje cakica sa krpenim kuglama.Nisam se mogao nagledati onih kutija americkih cigareta,to je bio san snova,SF ...
Prvi ringispili su se vrtili rucno,gazda odredi klince koji ce ici gore na vrh da vrte u krug i za nagradu dobiju da se voze dok drugi okrecu i tako u krug.Poslije su dolalazili sve veci i moderniji ringispili sa "letecim" stolicama na kojima su sjedili odvazni klinci ili djevojka i momak na stolici iza nje pa bi upravo izgledala leteca a tek kad bi sjeli vojnici.
Rijedje su dolazili "pravi" cirkusi sa predstavom u kojoj bi sudjelovali zongleri,madjionicari,akrobaticari,komicari,zivotinje ...
Tada su se trazili nacini kako uci na predstavu jer smo pokusavali na svaki nacin da gledamo sto vise predstava iako je bio isti program.Nekad se plati karta,nekad pomognes nesto ljudima iz cirkusa,nekadse "upadne" u guzvi ili ispod satora a najcesce ostanemo "visiti" naokolo.
Cantruni
"Cantruni" ili lubenice su u ljeto stizale u nas grad kamionima ili zeljeznicom.Ako smo se zadesili oko pijace ili oko "lampe" kad su stizali u grad obicno bi nas vlasnici pitali da im pomognemo istovariti jer su dovozili na tone robe i bez dosta ruku puno bi im vremena trebalo da to sami istovare.Poslje obavljenog posla bili bi placeni sa lubenicama koje smo jeli kod zidica ili gimnazije u nudili prolaznike.Istim tim lubenicarima smo se nocu prikradali,dok su od umora shrvani zaspali na vrpi
od "cantruna",sa namjerom da im ukrademo koji komad i smugnemo na uobicajeno mjesto gdje bi uz cerekanje i zezanciju budili usnule gradjene.
Sjecam se price da se Struco (ili neko drugi) prisuljao do usnulog trgovca i stao razgledati koji komad da mazne,oko mu je zapalo za jedan "cantrun" koji se nalazio ispod glave od lubenicara.Prisao mu je polako,podigao glavu,izvukao "cantrun",spustio glavu i kliznuo u noc.Ako je bilo gusto pri bjezanju koristio se Retelov portun jer si brzo bio na
rivi u mraku i lako si mogao uteci posto si bolje poznavao predio.
Poznati su bile benkovacki "cantruni" sa karakteristicnim sarama i oni drugi skroz tamno zeleni koji su stizali iz unutrasnjosti,ne mogu se sjetiti iz kog kraja,mozda okolina Banja luke.
Ako si uzimao lubenicu (za pare) onda si izabrao onu koju si provjerio stiskajuci je kraj uha i zatim dao trgovcu da je otvori,praveci trokut na njoj,uzorak se koristio za viditi boju i za probati.
Da ne zaboravim i sjemenke (spice) od lubenica,sa njima smo se takmicili u bacanju u dalj.Vlaznu spicu stavis izmedju palca i kaziprsta i stisnes a ona vrci otprilike par metara.Druga disciplina je bila izbacivanje spice iz usta pa ko dalje.
Cela
Danas je sisanje na "celu" u modi,nekad se to radilo zbog usiju koje su se cesto znale pojavljivati kod skolske djece ili iz ekonomskih i prakticnih razloga.Osisas se na "celu" (nulu,nularicu,celenku...) i miran si do sljedeceg ljeta.Tako gole glave svak moze procitati sa tvoje "tintare" jesi li bio za djavla jer su izasli na vidjelo svi tvoji oziljci i ogrebotine sto si ih zaradio negdje u nekim okrsajima ili nestaslucima.
Ako si se osisao na "celu" znao si sta te sljeduje kada se pojavis u drustvu ili skoli.Padale su poznate "cvrge",malo ko da je prosao pored tebe a da ti nije opalio "cvrgu".Bilo je majstora (obicno oni stariji) koji su udarali "cvrge" tako jako da su suze vrcale a mjesto gdje te pogodi cijeli dan je bridilo i boljelo na dodir.
I tih "cvrga" je bilo razlicitih od onih "krvnickih" koje su se pravile kada srednji prst zategne iza palca i odapne,do onih "gadnih" kad srednji prst nategne sa drugom rukom prema unazad pa odapne do onih "bratskih" kad kaziprst nategne iza palca i otpusti.
Dinarino igraliste
Upoznao sam "Dinarino" igraliste 63. godine i od tada smo bili sastavni dio jedno drugog,narednih desetljeca.Cesto smo kao klinci provodili sate i sate igrajuci loptu,karte,praveci kule od kartona (koji smo uzimali sa otpada od samoposluge) ili samo onako zavaljeni u susnju,
vatajuci zavjetrinu u suncanom zimskom danu i puckajuci nase prve cigarete.Malo koji klinac iz grada da nije dolazio na igraliste da se okusa u Dinarinoj nogometnoj skoli.Talentirani pioniri su ostajali i nastavljali sa treninzima a ovi drugi,antitalenti,u koje sam i ja spadao su se i dalje motali po igralistu pomazuci Mili a poslje i Jovi koji su bili Dinarini "oruzari".Vjerovatno postoji
naziv ali ja ne znam kako se zove trava koja je rasla po dinarinom igralistu.Pruzala bi se po metar/dva od korjena i prekrivala zamlju i sitno kamenje na povrsini igralista.Dobijao se utisak kad gledas iz daleka da je igraliste travnato ali kad panes,pa se pruzis po onoj travi onda vidis da si upravo 'pobranao" teren.To najbolje znaju generacije Dinarinh igraca koji su igrali na tom terenu.Bila je to bas "ljekovita" trava,iako nije spadala u tu vrstu.
Igraliste je bilo popularno mjesto za kockanje (po pare).Nekad se znalo naci i po par "vrpa" na kojima se igralo na karte,obicno se igrao bankuc,poker ili anjc,rijedje maus ili koja druga igra.
Na 'vrpama" je bilo osnovaca,srednjoskolaca,odraslih besposlicara i tako tih tipova.Znala je i milicija intervenisati jer su vjerovatno komsije prijavile ove nase protuzakonite radnje.Jedne prilike su blokirali igraliste i koliko nas se naslo na igralistu potovarili u dvi marice i odvezli u stanicu milicije (staru).
Tamo je palo slikanje,uzimanje podataka ,otisaka i svecano otvaranje kartoteke (dosijea).Pala je poneka "odgojna",a koga je dopao Cerovac sa onim "spicokama" broj 46,malo se duze cesao.
Poslje su posjecene topole oko igralista pa je igraliste okrenuto na istok-zapad,dobilo je novi izgled sa atletskom stazom i ostali terenima za atletiku i mali nogomet,rukomet,odbojku i kosarku,klubske prostorije i pomocno igraliste.
Igraliste se koristilo za obuku i takmicenja osnovaca,srednjoskolaca,vojske i ostalih sportskih drustava i drugih gradskih svecanosti
i proslava.
A i sami gradjani su nasli svoj kutak za balote koji je bio najposjeceniji dogadjaj poslje Dinarine utakmice.Svakodnevno se tu skupljalo po 50 i vise gradjana koji su uzivali u igri ili samo u promatranju odajuci za bulinom,zanovjetajuci i provocirajuci sto je znalo igrace dekoncentrisati ali uvijek u nekoj granici da ne dodje do sukoba.Onaj ko izgubi mora bi se "poklepiti po usima" a pobjednici i publika su uzivali u provociranju.
Cuven je bio Markov gest kad bi pobjedio,popeo bi se na obliznji kamen i vikao da ga svi cuju : "Lika rani konja i junaka,Dalmacija Sirinica Marka".
Dzuboks
Jedini dzuboks "sezdesetih" nalazio se u domu JNA.Postavljen u restoranu,ujedno sali za ples i zabave,uza zid,kod bine za muziku.Znali smo sate i sate provoditi "ciceci" pored njega ubacujuci sitnis,slusajuci muziku,raspravljajuci o nekim stvarima kojih se nikako ne mogu sjetiti,
koje su onda vjerovatno izgledale ozbiljne.
Kad bi ponestalo sitnisa cekali bi da neko naidje i ubaci novcic,pokusavajuci ga nagovoriti da ubaci nesto po nasem izboru.
S'obzirom kakav su kriterij imali u domu JNA (nista japanke,farmerice,kratke gace i takvi fazoni),izbor muzike u dzuboksu,za divno cudo, je bio na razini muzike koju su slusali mladi i po drugim zabavama i popularnim radio emisijama.Ploce (singlice) su bile birane od domace zabavne,pop domace i strane.Ne mogu se sjetiti da li je bila koja narodna "singlica",mislim sa narodnom muzikom.Netko mi je rekao da je vojnik koji je tada radio po tom pitanju "obrlatio" (zamolio) odgovornog starjesinu da postavi ploce po svom izboru i na nasu srecu on je bio poklonik muzike koju smo i mi rado slusali.
Od svih tih pjesama,a bilo ih je oko 25-30,meni su ostale u sjecanju "Sitting on the dock of the bay" Otis Reddinga i "Oh well" Fleetwood Mac.
Poslje nekog vrenena smo "prokljuvili" da dzuboks moze svirati,ne samo na odredjenu kovanicu,nego i na kovanicu od 5 para,malu kovanicu cini mi se neke bakreno-kafene boje,samo je malo pritisnes prije nego je spustis u otvor i ona dobije ubrzanje,upane u odredjeni prostor i krene muzika,pod uslovom da si pravilno ubacio.Sta se u automatu dogadjalo da je "palio" na tu foru ne znam.Takodjer smo koristili i tanku zicu koja je bila savijena na vrhu,uvuces je u otvor i znalacki malo prodrmas,potrazis neki dio gdje se zakaci i povuces prema gore,po zavrsetku brzo izvuces zicu i sakrijes ispod jakete ili kosulje da te ne primjeti dezurni vojnik ili oficir.
Djakonije
Djakonijama ili drangunlijama su se zvale,ako se ne varam,sve male nevazne stvarcice a ipak zgodne za upotrebu i cesto vidjene na nekomu ili necemu.Ako ti je trebalo nesto u tom smislu znao si gdje ces otici,pravac donji dio grada,kod znanog Dusana-Cice Simica.
Nekadasnji kiosk (trafika) za cigarete i novine (pored ljeve platane na skretanju za rivu) preuredio je Cica u svoju malu radnju gdje je prodavao svakojake djakonije.Lasncice,narukvice,mindjuse,satove,kaise za satove i za gace,naocale,franje,djecije pistolje,pistaljke,snale za kosu,prscenje,igle...,ma ne mozes nabrojati koliko je toga bilo.Nije bio dovoljan izlog na kiosku,nego bi Cica izbacio jos i pomocni stol na kojem su se bljestale sve te plasticne ili staklene djakonije,boje zlata,srebra,crvene boje,zelene,zute,plave,sarene...,svih boja i dezena,nema da nema (moze samo da nestane).Najbolje se prodavalo kada je subota,koji svetac ili pazarni dan.Ako bi se koje djete zaletilo i "capilo" koji komad od izlozene robe,nije Cica pravio veliku galamu, imao je razloga.
Uz djakonije vrtio se tu u pocetku i vrtuljak a poslje i pokoja deviza,ako je trebalo.Sve se znalo u ono doba i nisu nikom smetale ni djakonije,ni vrtuljak ni pokoja deviza.
Elektro materijal
Prvu bolje opremljenu,specijaliziranu radnju za "tehnicku robu" dobili smo sezdesetih kada je izgradjena stambena zgrada za vojna lica
preko puta zidica.U prizemlju te zgrade nalazile su se dvije Dinarkine trgovine koje je dijelio ulaz u zgradu.Sa ljeve strane se nalazila predavaonica radio i tv aparata,gramofona,ploca,tv i radio antena ...,sa desne se nalazila trgovina "bijele tehnike",frizideri,ves-masine,sporeti,bojleri ...
Prva prodavaonica je imala vanjske zvucnike tako da se cesto cula muzika i prekoputa na zidicu.Poslovodja je bio Jovo Radic i ako si kupovao plocu mogao si traziti da je probas (poslusas),onda bi i prolaznici mogli slusati.Cesto smo sa zidica znali otici do prodavaonice zamoliti da nam pusti neku plocu po nasoj zelji,ako nije bilo guzve.
Trgovina je nudila veliki izbor domacih i stranih zabavnih i pop&rock traka,ploca,singlica i long play,takodjer i veliki izbor narodnih pjesama od kojih su najslusanije i prodavanije bile ploce Jovice Nonkovica,kninskog izvodjaca narodnih pjesama.
Borovnica (ako se ne varam,primam ispravku) bio je poslovodja druge prodavaonice u kojoj je sve bilo po koncu,cisto i bjelo,kao sto dolikuje novoj prodavaonici "bijele tehnike".Manje zanimljiva i ineresantna za nas mladje tako da smo tamo rjetko ulazili,skoro nikako.
Trgovine su imale duzinom visoko ostakljene izloge tako da si vidio sta i tko se unutra nalazi sto je razlog vise da se ne ulazi u trgovine bez potrebe.
Fortica
Razne su vojske protutnjale nasim krajem,zadrzavale se neko vrijeme i u tom svom boravku u Kninu trazile siguran zaklon za svoj boravak.Svi su ga nalazili na brdascu Spas povise danasnjeg grada.Gradili su i dogradjivali taj prostor povise grada davajuci mu nazive na svom jeziku.Fortica (ital. Fortezza-mala utvrda) je naziv koji se zadrzao kod Kninjana do danasnjih dana.
Na Fotici ili tvrdjavi (ne znam porijeklo rjeci),kako smo je jos zvali,je prostor na kojem su odrasle generacije i generacije Kninjana.Njoj smo se penjali kad smo se kao mala djeca igrali indijanaca i kauboja ili partizana i njemaca,brali prva jaglace,ljubicice ili jorgovan za majke ili uciteljice,brali tek pozutjele tresnje ili zelene kajsije po tvrdjavi jer ako ih ne uberes ti ubratce ih "boricani" (grupa djecaka iz borica) pa cemo ostati praznih dzepova i majica u koje smo trpali nedozrelo voce.
Fortica i Bosket (suma ispod nje) su imala idealna skrovita mjesta gdje smo igrali karte,pusili prve cigarete i probali prvi alkohol,poslje su ta mjesta koristena za tajne sastanke sa simpatijama.
Penjali smo joj se i nocu,kad u gradu sve zatvori a Mome (Momir Maglov) signalom (upaljenim vanjskim svjetlom) daje znak,"ajmo sta se ceka,gitara zove".Colja je gitaru drzao objesenu na zidu restorana i ako se nije bilo raspolozeno za pjesmu "bacili" bi na karte.Cesto se znalo otici u ribu ili zabe i donjeti kod Mome da spremi,sta je on rado cinio jer smo dosta puta znali biti jedini gosti.Kada bi i on stavio "kljuc u bravu" ne rijetko bi ostajali na tvrdjavi do zore uz pjesmu,razgovor ili strastveni zagrljaj.
E,onda je Mome prebacen u "Balkan",zamijenio ga je neki novi sef,koji nije znao "obicaje",pa je jedno vece,kada je htjeo zatvoriti restoran jer ce ponoc,a mi jos nismo preigrali (briskulu i tresetu) za pice koje smo potrosili,nazvao miliciju.Dosla patrola (Pero i jos jedan),sef im objasnio i onda mi rekli svoju pricu,da preigravamo,milicioner Pero pravicno i znacajno rece "neka preigraju".
Poslije je napravljen "zog" za balote i najzanimljivije partije su padale kad se smraci.Na zogu nije bilo rasvjete pa posto su ekipe obicno bile vec dobro "zagrijane",nije se moglo prekinuti nego bi se bule zamota u papir i zapalio da bi se imao ikakav orjentir,a tek kad bi se isli punti prebrojavati,galama da se u gradu culo.
Cesto si,lutajuci tvrdjavom,sretao nase Kninjane kako sa porodicom ili gostima sa strane,setaju forticom objasnjavajuci im okolinu ili pricajuci im price o istoriji naseg kraja.
Gostiona Ozegovic
Vjerujem da postoji ne mali broj Kninjana,koji nisu imali potrebu da idu u donji dio grada,pogotovo kada je otvorena nova pijaca i kafici u gornjem gradu.Samim tim nisu ni znali,kako Stiv rece za "boemski kvart" koji se nalazio od Pravoslavne do Katolicke crkve.Biser od tih par gostiona,krcma,kafica,konoba,bila je Gostiona Ozegovic.Gostiona je bila vlasnistvo Petra-Pese Ozegovica,uglednog kninskog ugostiteljskog radnika.Dok je drzala kuvana jela,gostiona je bila posebno posjecena zahvaljujuci velemajstoru kuhinje,gospodinu Madzaru.Imala je svoju pecaru u dvoristu i u ljetnom periodu tesko se moglo odoliti mirisu ili zvuku kasapa dok udara po panju.Sve to imale su i neke druge gostione u kninskom kraju i sirom Juge,medjutim ambijent je ono sto daje dusu jednom lokalu a dusu i zivot ovoj gostioni davali su gazda Peso sa suprugom Milkom,osoblje i gosti koji su dolazili u lokal na "svakodnevnu prozivku".
Vjerujem da bi mnogi od njih,kad bi ulazili u gostionu pogledavali kraj vrata gdje su im papuce i topli kucni dzemper,jer je atmosvera uvijek bila prijatna i nekako domaca.Znalo se u danu vise potrositi alkohola nego u deset drugih lokala skupa ali nikad nije doslo do izgreda.Znalo se cuti do hotela kad se vodi neka rasprava o puntima na karte ili balote ali nikad sa psovkom ili uvredama.Zavrsilo bi se uvijek nekom salom ili smijehom uz nazdravljanje i novo narucivanje.
A kad krene pjesma,prozori lagano vibriraju a zavjese se priljube uz njih od pustih decibala i maligana.Takodjer se znalo zapjevati i "sotto voce",u po glasa,uz pratnju gitare.Sve to imale su i neke druge gostione u kninskom kraju i sirom Juge,medjutim ambijent je ono sto daje dusu jednom lokalu,a dusa ovog lokala i naseg Knina su bili ljudi koji su se povrh svega sastajali jednom godisnje,zauzimali vec zauzeti lokal i slavili svoj dan,dan "40 Velicanstvenih".Tog dana su se svi abonenti odazvali i dosli na proslavu,vidjeni Kninjani,od doktora,pravnika,inzinjera,privatnika,vatrogasaca,radnika,sluzbenika,penzionera ...Cijelu noc bi se jelo i pilo uz pjesmu i zamor.
Danas bi oni bili prozivani za diskriminaciju,jer osim gazdarice i konobarica (Milena i Likic-ke) svi prisutni su muskog pola.Buco i Milan su napravili karte (za briskulu) sa likovima 40 velicanstvenih koje su bile uokvirene i krasile zid gostione.
Kad sve ovo spojis to nije imala niti jedna gostiona u kninskom kraju ili sirom Juge.Na zalost sve dobro brzo ode,tako i "Velicanstveni" sa svojom gostionom polako napustaju ovaj svijet i odlaze u tisinu i zaborav,kao i druzenja i pjesma koja ih je krasila.
Herbarij
I dan danas kad se sjetim skolskih herbarija,nasmijem se od srca.Ako ste zaboravili ili niste nikad ni culi za taj pojam to vam je fascikla ili folder od tvrdoga kartona koji je bio povezan na dva mjesta kurdelom i ona je ujedno bila provucena da se ta fascikla mogla povezati.U nju su se stavljali listovi papira,formata A4 a na te listove su se ljepile sasusene presovane biljke.Te biljke su bile vec odredjene po knjigama i ucenici su ih trebali naci u prirodi,ubrati,staviti pod neki teski predmet (presu) i kad se osusi zaljepiti na odredjeni list papira na kojem je bio napisan naziv biljke i nesto ukratko o njoj.
E,sad oni vredni i vredniji bi to tokom godine uredno popunjavali a oni ljeni i ljeniji (kampanjci) bi to pokusali,kao i obicno,skupusiti sve u zadnjih dan/dva.Mozete zamisliti nasto su izgledale te biljke ubrane tek jucer,onako zelene,jos pune soka koji se razljeva po papiru.
Bilo je slucajeva da su neki "najhrabriji" brali biljke oko skole,prije pocetka nastave i jos sa zemljom na korjenju stavljali ih u herbarij i donosili na pregled.Sjecam se da se i nastavnik smijao tim nasim naivnim pokusajima da ga izvaramo,sve onako koristeci u ono vreme dozvoljene pedagoske mjere.Za razliku od tih,neki su herbariji bili prava riznica biljki sakupljenih sa uredno napisanim podatcima i propisno spresovanim,mala enciklopedija.Obicno su djevojcice imale tako dobro uradjene herbarije.
Izvidjaci-
Izvidjace i izvidjacku organizaciju sam upoznao kada sam preselio kod igralista Marsala Tita 63.Prostorije koje smo zvali
"sala izvidjaca" a i poslje kada je preselila u gornji dio grada (zgrada JZ9).
Predpostavljam da sam se uclanio preko sestre,posto je starija, i njenih prijateljica Kate i Mire,a one predpostavljam
preko Sutjeske ciji je brat Rade i sestra Radojka,takodjer stariji od nje,bili takodjer clanovi izvidjaca.
Tako je to islo,po rodu,prijateljstvu,simpatijama i raznim drugim putevima postajalo se izvidjac.Malo tko da nije bio u
izvidjacima,tacnije u Odredu izvidjaca "Bosko Zunic",po imenu od narodnog heroja koji je poginuo u ratu.
Svi koji su volili druzenje i "avanture" odlazili su u izvidjace i sa njima odlazili na izlete,kampove,logorovanja,
ljetovanja,zimovanja,takmicenja...
Kao mali "poletarci i pcelice" ucili pjesme i neke osnovne izvidjacke zakone i vjestine.kada smo porasli i postali
"izvidjaci i planinke" svladavali smo tehnike orjentisanja u prirodi,signalizaciju sa zastavicama,prvu pomoc,brzo
podizanje satora,prezivljavanje u prirodi...
Odlazak na ljetovanje sa izvidjacima je bio dogadjaj za cijeli grad,jer mnogi su tada prvi put odlazili na duze od kuce
a starjesine su im bili obicno nesto stariji od samih njih.Teta Jela Bakmaz (zvali smo je Goca Jela ?) je cesto isla kao
kuharica tako da nije falilo i domace spize.
Sala izvidjaca je bila jedina javna prostorija u kojoj su se mladi okupljali uz druzenje,igre (sah,stoni tenis,covjece ne
ljuti se,domine...),poslje su imali gramofom i cini mi se TV.
Mislim da svi oni koji nisu imali priliku da budu clanovi odreda izvidjaca ostali su uskraceni za jedno bogatije i
potpunije djetinjstvo.
Evo u par rjeci sta o izvidjacima kaze Miroslav-Mika Antic :
Moda nijedan psiholog nece uspjeti da objasni zato su izvidaci listom dobri ljudi. Tu nema pravila, nema
recepta, tu postoji klima, neto to formira i svijest i savjest, neka posebna toplina, neka lijepa svjetlost u ocima.
Biti izvidac, to znaci u samom sebi biti zdrav, obican, praveden, sanjar, poeta i drug. U ovoj sveoptoj jurnjavi za
egzistencijom, u ovim ekscesima, koji tu i tamo zahvataju mlade, izvidaci su ona bijela, lijepa i cista strana mladosti.
Jogurt
Jogurt ili kiselo mljeko mogao si kupiti u mljecnom restoranu (na Desica raskrscu) gdje je radila Stipina zena (druge radnice,na zalost,ne mogu prepoznati),pa u samoposlugama,robnoj kuci i jos nekim trgovinama.Mogao si ga sam napraviti koristeci onaj kupovni kao "mustru" za kiselenje (ne znam koja je prava rijec za to),
sad ce neko reci "prava si ti mustra",mogao si i sa planine (Brezovac) sanjeti u teci od par litara,vozeci se u autu a da se ni kap vode ne napravi u njemu od drndanja po makadamu.
E,ali niti jedan se ne moze mjeriti sa onim iz Desica prolaza,gdje se nalazilo skladiste kninske mljekare.Nocni cuvar u tom skladistu bio je jedan covjek po imenu Lazo,i svaki put kad bi se zaglavilo do kasno (do pred zoru ili slicno) odlazili bi u prolaz kod dobrog Laze.Zazvali bi ga po imenu,onda bi on onako bunovan,zamotan u bundu pita "sta je klapci".Kad bi cuo da trazimo da nam da jogurta,da smo gladni,obavezno bi rekao da nema i da ne smije davati.Mi bi opet zatrazili moleci ga,onda bi se on okrenuo i iz skladista bi donio pune ruke jogurta.Uzivali smo u jogurtu koji nas je osvjezavao poslje pica i duvana.A dobri covjek Lazo bi se opet uvukao u skladiste,zamandalio vrata i nastavio u svom stilu,cuvati mljeko,jogurt i provjeravati brojno stanje ovcica koje veselo preskacu preko ogradice.
Nekad se znalo i zapjevati poslje tog ranog jogurta.Zamislite sliku idu momci sa jogurtom u ruci i pjevaju,veselo.
Svi su ti jogurti po gradu (a i sirom Dalmacije) dolazili iz "Lazinog skladista" ali okus onog iz Lazine ruke je nenadmasiv,sto se tice okusa i ugodjaja.
Nastavlja se.
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Fri Aug 24, 2012 2:19 am, edited 32 times in total.
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Kninske crtice
Kninske crtice
Posebno pretstavljanje podvornika Mile Curuvije nije potrebno,znan je svima.Neke situacije nisu opcepoznate i o jednoj od njih zelim nesto napisati.U ucionici,u prizemlju,lijevo od ulaza,notirana kao ucionica 4,bio je pijano.Marko Uvodic Splicanin rece,da je pijano jedina bestija koju kad udaras po zubima ne ujeda vec svira.Mile podvornik,za osiguranje od zloupotrebe pijana kupio je katanac Titan,nazvan po proizvodjacu,teskog ne manje od kile.Ti katanci imali su jednu manu,udarcem sa strane su se otvarali bez kljuca.Medju nama,u razredu,bilo je nekoliko muzickih talenata,Ante Rajcic i Velic Jandre,prije ostalih.Povremeno bi se obio katanac,a muzicki talenti bi svirali taktove melodija,u to vrijeme znane svima.Jednom prilikom u razred je usla profesorica Lija Vukadin,a kako je Mile cuo svirku ,uletio je u razred,da izvidi situaciju.U bijesu,Mile nije vidio Liju i pocela je njegova vika.Lija ,kao iskusna profesorica,je ustala i naslonila se na prozor.Milin monolog poceo je pricom kako su u zgradi gimnazije ,za vrijeme drugog svjetskog rata,boravili cetnici i talijanski fasisti ali gore bande od nas u ovu zgradu nije ulazilo,trebalo bi na ulaz u gimnaziju staviti naviljak drace,da banda ne ulazi u zgradu.Jos je u bijesu po klavijaturi tukao straznjicom,tvrdeci da i on zna svirati.Bijesan kakav je dosao tako je i izasao.Nestasluci djaka,za Milu,bili su urota protiv gimnazije,odnosno pkusaj rusenja zgrade.
Lovru Simunovica,lozaca parnog grijanja,znaju gotovo svi gimnazijalci,iz tog doba.Kad bi Mile podvornik nekim poslom odlazio,izmedju dva zvona,a neko to primjetio da Mile silazi prema gradu,neko bi sisao u lozionu,kod lovre,obavijestavajuci ga,da je Mile odsutan,mozda nece stici da odzvoni,pa bi bilo dobro da ga on zamjeni.Dobri lLovre bi odzvonio 10-15 minuta ranije,jasno nastava je prekinuta,a kad bi Mile pristigao na vrijeme,imao je sta cuti,jasno Lovre je samo rekao da je on to napravio u interesu skole.
Lijep pozdrav svima Dusan Colakovic
Posebno pretstavljanje podvornika Mile Curuvije nije potrebno,znan je svima.Neke situacije nisu opcepoznate i o jednoj od njih zelim nesto napisati.U ucionici,u prizemlju,lijevo od ulaza,notirana kao ucionica 4,bio je pijano.Marko Uvodic Splicanin rece,da je pijano jedina bestija koju kad udaras po zubima ne ujeda vec svira.Mile podvornik,za osiguranje od zloupotrebe pijana kupio je katanac Titan,nazvan po proizvodjacu,teskog ne manje od kile.Ti katanci imali su jednu manu,udarcem sa strane su se otvarali bez kljuca.Medju nama,u razredu,bilo je nekoliko muzickih talenata,Ante Rajcic i Velic Jandre,prije ostalih.Povremeno bi se obio katanac,a muzicki talenti bi svirali taktove melodija,u to vrijeme znane svima.Jednom prilikom u razred je usla profesorica Lija Vukadin,a kako je Mile cuo svirku ,uletio je u razred,da izvidi situaciju.U bijesu,Mile nije vidio Liju i pocela je njegova vika.Lija ,kao iskusna profesorica,je ustala i naslonila se na prozor.Milin monolog poceo je pricom kako su u zgradi gimnazije ,za vrijeme drugog svjetskog rata,boravili cetnici i talijanski fasisti ali gore bande od nas u ovu zgradu nije ulazilo,trebalo bi na ulaz u gimnaziju staviti naviljak drace,da banda ne ulazi u zgradu.Jos je u bijesu po klavijaturi tukao straznjicom,tvrdeci da i on zna svirati.Bijesan kakav je dosao tako je i izasao.Nestasluci djaka,za Milu,bili su urota protiv gimnazije,odnosno pkusaj rusenja zgrade.
Lovru Simunovica,lozaca parnog grijanja,znaju gotovo svi gimnazijalci,iz tog doba.Kad bi Mile podvornik nekim poslom odlazio,izmedju dva zvona,a neko to primjetio da Mile silazi prema gradu,neko bi sisao u lozionu,kod lovre,obavijestavajuci ga,da je Mile odsutan,mozda nece stici da odzvoni,pa bi bilo dobro da ga on zamjeni.Dobri lLovre bi odzvonio 10-15 minuta ranije,jasno nastava je prekinuta,a kad bi Mile pristigao na vrijeme,imao je sta cuti,jasno Lovre je samo rekao da je on to napravio u interesu skole.
Lijep pozdrav svima Dusan Colakovic
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Crtice iz okolice Knina
Crtice iz okolice Knina
Blizina Knina i rad u struci,dovela me u Obrovac.Gradic ispod Velebita,na udaru orkanske bure i tipicanu Bukovicu.Svaki grad ima svoje price,uiverzalne i svevremenske.O dvije pricice ovom prilikom.
Zali se Covjek Ivi Jurjevicu da ga zena vara,imao je dokaze.
Pita njega Ive:kuha li ti zena?Kuha rece.
Opet pitanje: pere li te? Pere rece.
Jos jedno pitanje: iznosi li novce iz kuce? Ne iznosi.
Ive,nakon tih pitanja zakljuci: Proce to nju.
Poslije posjete Kninu Tito je te 1954 godine,posjetio Benkovac i Obrovac.
Dolaskom u Obrovac,priredjen mu je velicanstven docek,kao i svugdje.Interesirao se Tito o privredi,bratstvu i jedinstvu,petgodisnjim planovima,turizmu i tako to.Iskoristio je priliku da ih pita treba li im sto?Mislio Tito da im treba metar asfalta,jer ga ni metar nije bilo.Nista od toga nisu trazili.Zamolili su ga jedino da im dozvoli da u gostionama mogu igrati karte,jer im je to milicija zabranjivala.Tito im obeca da ce to odmah rijesiti.Od tada se karte mogu igrati u svim gostionama.Vremena su se promjenila,pa i milicioneri,kad nisu u sluzbi igraju karte sa ostalima.
Pozdravljam vas Dusan Colakovic
Blizina Knina i rad u struci,dovela me u Obrovac.Gradic ispod Velebita,na udaru orkanske bure i tipicanu Bukovicu.Svaki grad ima svoje price,uiverzalne i svevremenske.O dvije pricice ovom prilikom.
Zali se Covjek Ivi Jurjevicu da ga zena vara,imao je dokaze.
Pita njega Ive:kuha li ti zena?Kuha rece.
Opet pitanje: pere li te? Pere rece.
Jos jedno pitanje: iznosi li novce iz kuce? Ne iznosi.
Ive,nakon tih pitanja zakljuci: Proce to nju.
Poslije posjete Kninu Tito je te 1954 godine,posjetio Benkovac i Obrovac.
Dolaskom u Obrovac,priredjen mu je velicanstven docek,kao i svugdje.Interesirao se Tito o privredi,bratstvu i jedinstvu,petgodisnjim planovima,turizmu i tako to.Iskoristio je priliku da ih pita treba li im sto?Mislio Tito da im treba metar asfalta,jer ga ni metar nije bilo.Nista od toga nisu trazili.Zamolili su ga jedino da im dozvoli da u gostionama mogu igrati karte,jer im je to milicija zabranjivala.Tito im obeca da ce to odmah rijesiti.Od tada se karte mogu igrati u svim gostionama.Vremena su se promjenila,pa i milicioneri,kad nisu u sluzbi igraju karte sa ostalima.
Pozdravljam vas Dusan Colakovic
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Srednja Poljoprivredna skola na Biserkovoj glavici
"Mala Svicarska"
Kad je palo staro perzijsko carstvo,osvajaci nisu znali sta ce sa nako velikom bilbiotekom,pa su zatrazili misljenje svoga vodje,a on odgovori:"Ako u tim knjigama pise isto sta i u nasim knjigama,one su nepotrebne,a pogotovo ako u njima pise drugacije onda ih treba unistiti",rece u sedmom stoljecu Arapin Omar II,ali otkuda takav varvarizam,koji je odjeknuo u svijesti i obicnog covijeka,dogodi se u dvadesetom stoljecu krajem sezdesetih godina izmedju Dinare i Promine,a varvarin tih dana nije imao u ruci jatagan vec olovku,pa ipak sa svojim varvarskim cinom unisti proslost (i buducnost) raskosi jednog vremena u kojem je zivjelo poljoprivredno dobro Lovre Montija.
Narocito sta se je ta literatura sastojala iz svih oblasti poljoprivrede,pisano:Cirilicom,Latinicom,Njemackim jezikom,
Talijanskim,Madjarskim,Francuskimi Poljskim jezikom.
Pisalo je kako i u nasim,a pisalo je i na drugim jezicima od nasih autora.Svojim dubokim tragom u povijesti to imanje je steklo sudbinu da bude jedinstven muzej kao svijedocanstvo o prohujalom vremenu o nekadasnjem razvoju poljoprivrede u Evropi,jer je ono bilo uzorno dobro gdje su dolazili studenti na praksu iz mnogih evropskih zemalja.
Kako iskustvo pokazuje civilizovani zivot ne bi mogao dugo da opstane bez nauke.Moc nauke je toliko velika da se opravdano moze predvidjeti ono sta se uz pomoc nje zeli postici.Antropolozi su otkrili da je civilizovan zivot postojao u mnogim razlicitim oblicima kroz ljudsku povijest.Tokom osamnaestog stoljeca izraz civilizacija se odnosi na otmen nacin zivota,ljudske zakone,lijepo ponasanje ukratko na sve kulturne zakone za koje se je smatralo da predstavljaju najvisi izraz
covijecanstva,a mnogi to nisu mogli da shvate ni 200 godina kasnije.
Ispod Dinare,koja se stoljecima uzdize na sjeveroistoku,oprastaju se pet rijeka od svoje koljevke,na cijim su se obalama odvajkada susretali,preplitali i sastajali razliciti svijetovi kulture i civilizacije da bi se svih pet sastale pod starim gradom i niz kanjon prepun prizora ljepote tekle u zagrljaj plavog Jadrana,a izmedju njih u samom srcu doline 1845-te godine,na Biserkovoj glavici Lovre Monti podize "malu Svicarsku",jer se njegovo imanje drugacije i nije moglo nazvati,kad se zna sa cime je raspolagalo.
Dalmacija je tada zivjela u razlicitim drustveno-politickim uredjenjima,kao sta su Austro-ugarska monarhija i Kraljevina Jugoslavije,a Dalmacija je bila od 1815. do 1918 godine,vise od jednog stoljeca u sklopu bivse Austrije.Industrije u Dalmaciji tada i nije bilo,a kad je rijec o selu i seljaku,onda je situacija bila jos gora.Tada su postojali odnosi pod imenom kmetija i livel,a to je pogodba izmedju vlasnika zemlje i seljaka da mu svake jeseni dava uvijek istu kolicinu proizvoda kojeg skine sa
zemlje,ali svojom organizovanom proizvodnjom.Imanje Lovre Montija po svim zahtijevima ondasnjih poljoprivrednih dostignuca ubraja se medju poznatija poljoprivredna dobra u tadasnjoj Evropi.Na njemu se odvijala kako ratarska tako i stocarska proizvodnja po svim tehnicko-tehnoloskim zahtijevima,sto je imalo znacajan utjecaj na razvoj poljoprivrede u brdsko planinskim predjelima,a to se narocito odnosilo na poboljsanje proizvodne sposobvnosti do tada domace autohtone rase krava.
Naime,malo je kome i poznato da se je jos 1890-te godine iz Tirola uvezlo nekoliko grla priplodnog materijala za poboljsanje domace niskoproduktivne buse,a to je zabiljezeno kao prvi uvoz jedne rase iz neke zemlje u drugo podrucje.Podatak koji se nalazi u svim knjigama na poljoprivrednim fakultetima u Svijetu.
Autor ovih redova je procitao u jednoj knjigi iz biblioteke,koja je dozivjela varvarsku sudbinu,da podrucje Knina ima sve karakteristike alpske klime,a radeci diplomski rad iz ove oblasti podaci govore da ono podrucje spada u medeiteranski oborinski rezim,pa stoga i nije cudo da je na padinama iza danasnje supove skole rasla i maslina,koja nazalost nikad nije mogla rod da donese,jer su joj mladice uvijek zavrsavale na vijencima,ili na kicenju izloga.
Pedantno vodenje maticnog knjigovodstva,pocev od stocarske proizvodnje pa i ratarske, svakako da je osnov kvalitetnog rada onog imanja, te po tome nije ni malo zaostajalo u svom tehnickom-tehnoloskom radu za jacim poljoprivrednim dobrima u ondasnjoj Evropi toga tipa. Malo bi ko i povjerovao da je svaki panj ranog grozdja imao na sebi zutu drvenu dascicu na kojoj je bilo sve napisano o njegovoj sorti i ostalim potrebnim podacima, a tako i svaka vocka, a da se i ne govori o takvoj evidenciji u stocarstvu, bez cega se ono i nije moglo razvijati.Svako grlo krava bez obzira na kategoriju imalo je metalnu oznaku na uvu, a tako i kod svinja.
Svaka kokos je na nozi imala aluminijski prsten sa potrebnim oznakama,a rasa je bila Leghorn,pa i svako se je jaje evidentiralo.Raspolagalo se je i sa inkubatorom, koji je radio na petrolejsku lampu, tako da je imanje praktikovalo zaokruzenu tehnolosku cijelinu, kao solidan proizvodjac robne proizvodnje na svim proizvodnim procesima na svim granama proizvodnje.Priplodni materijal, bilo da se radi o stocarstvu,ili kvalitetne sadnice iz vocarstva,koristeno je po udaljenijim mijestima dalmatinskog zaledja,a narocito se je odnosilo na govedarstvo i ovcarstvo,sto je odigralo znacajnu ulogu u razvoju stocarstva u onim brdsko planinskim regijama u poboljsanju niskoproduktivne domace buse i ovce pramenke,koje su se tada gajile,pa je uloga imanja Lovre Montija odigrala i te kako znacajnu ulogu u razvoju poljoprivredne Dalmacije i u njezinom zaledju.Primjera radi,kada je pocetkom 30-tih godina gotovo sva loza po Evropi bila unistena od bolesti,u Glavici se je dolazilo po sortni materijal za obnovu vinogradarstva,a narocito krajem II rata.
Blizina rijeke Orasnice iskoriscena je za natapanje ranog povrca,koje se je gajilo na danasnjem Breskviku.Motornom pumpom se je voda dizala do odredjenog nivoa,na istocnom dijelu sume,odaklen je slobodno betonskim,otvorenim kanalom okolo sume,iznad supove skole,doticala do razvodnih kanala basce,pa i do bazena za kupanje u predivnom cvijetnom parku,koji se je nalazio ispod upravne zgrade,u samom centru objekta.
Pocetkom pedesetih godina,sa prvim proljetnim danima,nedjeljom,Glavica je vrvila od gradjana,kako smo onda nazivali gradsko stanovnistvo,koje je dolazilo da se divi onome sta je bilo u nasoj maloj Svicarskoj i vracali bi se nazad sa buketima kojekakvog cvijeca.
Glavicka,kako se je oduvijek zvala njezina srednja poljoprivredna skola,dala je mnoge poljoprivredne strucnjake,koji su se sluzili njezinom prebogatom bibliotekom,koja kasnije nije imala nekog znacaja za savremenije tehnoloske procese u poljoprivredi,ali je imala i te kako povijesnu vrijednost.Nije smetala ni jahacima apokalipse,iza kojih su ostajali samo smrt i glad.Pokusaj da se obnovi tradicija Glavicke skole bio je krajem pedesetih godina i iz samo dva razreda iskolovalo se za
samo 4 godine (kako sam imao prilike cuti) za nevijerovati koliki broj inzinjera i doktora poljoprivrede.
U velikim povijesnim promijenama,u burnim vremenima stvaranja nove drzave,umijesto da ostane putokaz za buducnost razvoja poljoprivrede na savremenijim principima razvoja i primijene dostignuca,jer je poslijeratni razvoj nase poljoprivrede tekao razlicitim tempom,a bio je tijesno povezan i zavisan od privrednog razvoja u cijelini,a prije svega od sprovodjenja industralizacije zemlje.U tim posljeratnim godinama svako selo je na podrucju Dalmacije imalo neki oblik zadrugarstva,ali se je odmah krenulo na proces spajanja manjih sa vecim zadrugama,pa i njihovoj likvidaciji.Nagli razvoj industrije zahtijevao je smijestaj dosljaka,a Glavicke njive bile su im pred nosom za gradnju kuca,tako da je jedino ostalo da se sve rijesi sibicom i to bas onako kako je Hitler zapocinjao svoj pohod,a Hajne nije rekao uzalud,da onaj ko olako pali knjige,jos bi lakse palio i ljude.
Jos uvijek ogrnut sijecanjima na onu malu svicarsku,na domak moga rodnog praga,pokusah otrgnuti od zaborava dah onih prohujalih vremena i sacuvati u vremenima koja nadolaze,pa se mozda nece neko ni pitati kad pogleda u prolazu spomenik Lovre Montija ispred opcinske zgrade: -"Ko je ovo bio"?Dobro je da je od mermera,jer bi i on zavrsio na lomaci u onom bazenu gdje smo naucili plivati 1947.,u kojem je umijesto vode samo pepeo od knjiga cuvene i bogate biblioteke Glavicke srednje poljoprivredne skole,koja je zivjela u civilizovanom vremenu sa osobljem,kojem je Lovre Monti pokazao zakone,koje treba da posjeduje civilizovan covijek,jer bez toga nije mogao da podigne onu Glavicu-Malu Svicarsku.
Napisao: Stiv
Kad je palo staro perzijsko carstvo,osvajaci nisu znali sta ce sa nako velikom bilbiotekom,pa su zatrazili misljenje svoga vodje,a on odgovori:"Ako u tim knjigama pise isto sta i u nasim knjigama,one su nepotrebne,a pogotovo ako u njima pise drugacije onda ih treba unistiti",rece u sedmom stoljecu Arapin Omar II,ali otkuda takav varvarizam,koji je odjeknuo u svijesti i obicnog covijeka,dogodi se u dvadesetom stoljecu krajem sezdesetih godina izmedju Dinare i Promine,a varvarin tih dana nije imao u ruci jatagan vec olovku,pa ipak sa svojim varvarskim cinom unisti proslost (i buducnost) raskosi jednog vremena u kojem je zivjelo poljoprivredno dobro Lovre Montija.
Narocito sta se je ta literatura sastojala iz svih oblasti poljoprivrede,pisano:Cirilicom,Latinicom,Njemackim jezikom,
Talijanskim,Madjarskim,Francuskimi Poljskim jezikom.
Pisalo je kako i u nasim,a pisalo je i na drugim jezicima od nasih autora.Svojim dubokim tragom u povijesti to imanje je steklo sudbinu da bude jedinstven muzej kao svijedocanstvo o prohujalom vremenu o nekadasnjem razvoju poljoprivrede u Evropi,jer je ono bilo uzorno dobro gdje su dolazili studenti na praksu iz mnogih evropskih zemalja.
Kako iskustvo pokazuje civilizovani zivot ne bi mogao dugo da opstane bez nauke.Moc nauke je toliko velika da se opravdano moze predvidjeti ono sta se uz pomoc nje zeli postici.Antropolozi su otkrili da je civilizovan zivot postojao u mnogim razlicitim oblicima kroz ljudsku povijest.Tokom osamnaestog stoljeca izraz civilizacija se odnosi na otmen nacin zivota,ljudske zakone,lijepo ponasanje ukratko na sve kulturne zakone za koje se je smatralo da predstavljaju najvisi izraz
covijecanstva,a mnogi to nisu mogli da shvate ni 200 godina kasnije.
Ispod Dinare,koja se stoljecima uzdize na sjeveroistoku,oprastaju se pet rijeka od svoje koljevke,na cijim su se obalama odvajkada susretali,preplitali i sastajali razliciti svijetovi kulture i civilizacije da bi se svih pet sastale pod starim gradom i niz kanjon prepun prizora ljepote tekle u zagrljaj plavog Jadrana,a izmedju njih u samom srcu doline 1845-te godine,na Biserkovoj glavici Lovre Monti podize "malu Svicarsku",jer se njegovo imanje drugacije i nije moglo nazvati,kad se zna sa cime je raspolagalo.
Dalmacija je tada zivjela u razlicitim drustveno-politickim uredjenjima,kao sta su Austro-ugarska monarhija i Kraljevina Jugoslavije,a Dalmacija je bila od 1815. do 1918 godine,vise od jednog stoljeca u sklopu bivse Austrije.Industrije u Dalmaciji tada i nije bilo,a kad je rijec o selu i seljaku,onda je situacija bila jos gora.Tada su postojali odnosi pod imenom kmetija i livel,a to je pogodba izmedju vlasnika zemlje i seljaka da mu svake jeseni dava uvijek istu kolicinu proizvoda kojeg skine sa
zemlje,ali svojom organizovanom proizvodnjom.Imanje Lovre Montija po svim zahtijevima ondasnjih poljoprivrednih dostignuca ubraja se medju poznatija poljoprivredna dobra u tadasnjoj Evropi.Na njemu se odvijala kako ratarska tako i stocarska proizvodnja po svim tehnicko-tehnoloskim zahtijevima,sto je imalo znacajan utjecaj na razvoj poljoprivrede u brdsko planinskim predjelima,a to se narocito odnosilo na poboljsanje proizvodne sposobvnosti do tada domace autohtone rase krava.
Naime,malo je kome i poznato da se je jos 1890-te godine iz Tirola uvezlo nekoliko grla priplodnog materijala za poboljsanje domace niskoproduktivne buse,a to je zabiljezeno kao prvi uvoz jedne rase iz neke zemlje u drugo podrucje.Podatak koji se nalazi u svim knjigama na poljoprivrednim fakultetima u Svijetu.
Autor ovih redova je procitao u jednoj knjigi iz biblioteke,koja je dozivjela varvarsku sudbinu,da podrucje Knina ima sve karakteristike alpske klime,a radeci diplomski rad iz ove oblasti podaci govore da ono podrucje spada u medeiteranski oborinski rezim,pa stoga i nije cudo da je na padinama iza danasnje supove skole rasla i maslina,koja nazalost nikad nije mogla rod da donese,jer su joj mladice uvijek zavrsavale na vijencima,ili na kicenju izloga.
Pedantno vodenje maticnog knjigovodstva,pocev od stocarske proizvodnje pa i ratarske, svakako da je osnov kvalitetnog rada onog imanja, te po tome nije ni malo zaostajalo u svom tehnickom-tehnoloskom radu za jacim poljoprivrednim dobrima u ondasnjoj Evropi toga tipa. Malo bi ko i povjerovao da je svaki panj ranog grozdja imao na sebi zutu drvenu dascicu na kojoj je bilo sve napisano o njegovoj sorti i ostalim potrebnim podacima, a tako i svaka vocka, a da se i ne govori o takvoj evidenciji u stocarstvu, bez cega se ono i nije moglo razvijati.Svako grlo krava bez obzira na kategoriju imalo je metalnu oznaku na uvu, a tako i kod svinja.
Svaka kokos je na nozi imala aluminijski prsten sa potrebnim oznakama,a rasa je bila Leghorn,pa i svako se je jaje evidentiralo.Raspolagalo se je i sa inkubatorom, koji je radio na petrolejsku lampu, tako da je imanje praktikovalo zaokruzenu tehnolosku cijelinu, kao solidan proizvodjac robne proizvodnje na svim proizvodnim procesima na svim granama proizvodnje.Priplodni materijal, bilo da se radi o stocarstvu,ili kvalitetne sadnice iz vocarstva,koristeno je po udaljenijim mijestima dalmatinskog zaledja,a narocito se je odnosilo na govedarstvo i ovcarstvo,sto je odigralo znacajnu ulogu u razvoju stocarstva u onim brdsko planinskim regijama u poboljsanju niskoproduktivne domace buse i ovce pramenke,koje su se tada gajile,pa je uloga imanja Lovre Montija odigrala i te kako znacajnu ulogu u razvoju poljoprivredne Dalmacije i u njezinom zaledju.Primjera radi,kada je pocetkom 30-tih godina gotovo sva loza po Evropi bila unistena od bolesti,u Glavici se je dolazilo po sortni materijal za obnovu vinogradarstva,a narocito krajem II rata.
Blizina rijeke Orasnice iskoriscena je za natapanje ranog povrca,koje se je gajilo na danasnjem Breskviku.Motornom pumpom se je voda dizala do odredjenog nivoa,na istocnom dijelu sume,odaklen je slobodno betonskim,otvorenim kanalom okolo sume,iznad supove skole,doticala do razvodnih kanala basce,pa i do bazena za kupanje u predivnom cvijetnom parku,koji se je nalazio ispod upravne zgrade,u samom centru objekta.
Pocetkom pedesetih godina,sa prvim proljetnim danima,nedjeljom,Glavica je vrvila od gradjana,kako smo onda nazivali gradsko stanovnistvo,koje je dolazilo da se divi onome sta je bilo u nasoj maloj Svicarskoj i vracali bi se nazad sa buketima kojekakvog cvijeca.
Glavicka,kako se je oduvijek zvala njezina srednja poljoprivredna skola,dala je mnoge poljoprivredne strucnjake,koji su se sluzili njezinom prebogatom bibliotekom,koja kasnije nije imala nekog znacaja za savremenije tehnoloske procese u poljoprivredi,ali je imala i te kako povijesnu vrijednost.Nije smetala ni jahacima apokalipse,iza kojih su ostajali samo smrt i glad.Pokusaj da se obnovi tradicija Glavicke skole bio je krajem pedesetih godina i iz samo dva razreda iskolovalo se za
samo 4 godine (kako sam imao prilike cuti) za nevijerovati koliki broj inzinjera i doktora poljoprivrede.
U velikim povijesnim promijenama,u burnim vremenima stvaranja nove drzave,umijesto da ostane putokaz za buducnost razvoja poljoprivrede na savremenijim principima razvoja i primijene dostignuca,jer je poslijeratni razvoj nase poljoprivrede tekao razlicitim tempom,a bio je tijesno povezan i zavisan od privrednog razvoja u cijelini,a prije svega od sprovodjenja industralizacije zemlje.U tim posljeratnim godinama svako selo je na podrucju Dalmacije imalo neki oblik zadrugarstva,ali se je odmah krenulo na proces spajanja manjih sa vecim zadrugama,pa i njihovoj likvidaciji.Nagli razvoj industrije zahtijevao je smijestaj dosljaka,a Glavicke njive bile su im pred nosom za gradnju kuca,tako da je jedino ostalo da se sve rijesi sibicom i to bas onako kako je Hitler zapocinjao svoj pohod,a Hajne nije rekao uzalud,da onaj ko olako pali knjige,jos bi lakse palio i ljude.
Jos uvijek ogrnut sijecanjima na onu malu svicarsku,na domak moga rodnog praga,pokusah otrgnuti od zaborava dah onih prohujalih vremena i sacuvati u vremenima koja nadolaze,pa se mozda nece neko ni pitati kad pogleda u prolazu spomenik Lovre Montija ispred opcinske zgrade: -"Ko je ovo bio"?Dobro je da je od mermera,jer bi i on zavrsio na lomaci u onom bazenu gdje smo naucili plivati 1947.,u kojem je umijesto vode samo pepeo od knjiga cuvene i bogate biblioteke Glavicke srednje poljoprivredne skole,koja je zivjela u civilizovanom vremenu sa osobljem,kojem je Lovre Monti pokazao zakone,koje treba da posjeduje civilizovan covijek,jer bez toga nije mogao da podigne onu Glavicu-Malu Svicarsku.
Napisao: Stiv
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Thu Sep 20, 2012 3:20 pm, edited 2 times in total.
-
- Posts: 9
- Joined: Mon Dec 27, 2004 8:34 pm
- Location: knin
Stive, oliti kicma transe, trebas da znas da spomenik Lovri Montiju nije original koji je stajao kod skole nego kopija koja je slucajno nadjena u zagrebackoj gliptoteci i po njoj je izliven sadasnja bista. Original je samo postolje jer se nije moglo pretopiti u sekundarne sirovine. Nazalost i takve se stvari dogadjaju. Pozdrav Zej
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Srednja poljoprivredna skola Glavica
Neke od knjiga iz nastavne knjiznice polj. skole Glavica su "zive" i nalaze se u privatnom vlasnistvu.Postavljene su kopije naslovnih stranica na Galeriji,stranica Grad.
-
- Posts: 109
- Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am
Oivljavanje grada
LITERARNA VINJETA GRADA Br. 25
POGLED SA TVRÐAVE
O dravnim praznicima, gore, na tvrðavi,viori trobojka i blista kad je sunce. Podignuta na masivnom jarbolu od zahrðalog eljeza, kojemu ni zub vremena ni svakojake nevere, nisu naudile, naa zastava sveèarski lepra. U prvomajska, vjetrovita jutra, okupan suncem taj barjak blista, te i zidine okolo njega èini se postaju blistavije i jote ponositije.
Pod njim tvrðava stoji uzdignuta na vrhu kamene litice, nedokuèiva. U osami, naprosto iznikla iz grada ona ga èuva, sklupèanog pod njezinim skutima. Promatrana sa ulica odozdo, tvrðava se èini tako blzu pa opet posve nedostupna za svakoga izvan njenih bedema. Otud, ona spokojno nosi u svojim kulama, zidinama, osmatraènicama i mraènim odajama, tajnovitu prolost i slutnju nedokuèive buduænosti grada.
Svo vrijeme veæina naih mjetanasamo povremeno baca upitne poglede u pravcu fotrice. Poglavito, fortica njima slui da izmere duljinu puta do svojih kuæa, onima koji tegljaju svoju spizu i drugima koji su se bili zanijeli po gostionama, pa sad niako do kuæe stiæi. Drugog posla sa tvrðavom oni nemaju.
Dodue, nije lako ispeti se na tvrðavu. Sa njene zapadne strane, do jedinog preostalog prozora stie se veranjem uz gomilu stijenja i kamenja koje se pod nogama neprestance obruava. Tu avanturu samo jo djeèina iz donjeg grada poduzima, mimo znanja nji'ovih æaæa i matera. Sa juga litica pod bedemom je prava i visoka, te je potrebna alpinistièka oprema i vjetina za ispeti se. Do fortice ipak ide prilaz iz grada. I to sa dvije strane. Od pijace i Vatrogasnog doma sa jedne i od Deiæa raskrsnice sa druge. Oba prilazna puta sjedinjena kod Loredanovih vrata, nastavljeju strmom stranom, pored drvoreda starih lipa i palira javne rasvjete. Oni zavravaju pred kapijom tvrðave. Saèinjena od tekog drveta, okovanog zahrðalim èavlima, izvitoperena od silnih kia, kapija vie nikako nije mogla biti sasma zatvorena. Tako su posjetitelji tvrðave unutra ulazili najèeæe provlaèeæi se. Istina, tijekom dana otvarana su mala vrata na toj kapiji, to nikako nije olakavalo ulazak u tvrðavu, jer se moralo saginjati i preskakati preko visoka praga.
Osama nae fortice, pored toga buduæi s neruke, ima se pripisati jo mnogo èemu. Prije svega tvrðave se grade za obranu i nadgledanje, a nikako za ugoæavanje, prije svega znatieljnika. Noæu, bez rasvijete, tvrðavi se teko prilazilo a svaki ulazak unutra ia je na osobnu odgovornost. Tijekom godine, eljni doivljaja pogleda sa zidina tvrðave, namjernici su se suèeljavali sa drugim raznovrsnim preprekama. Po kii, nikome u gradu ni na pamet ne pada iæi gore. Okrene li na buru, uza stranu nije se dalo. Kad poledi bivalo je jo tee. Osim svega toga, tamo se nema ni ta raditi...
Pa i pored svega ma onih koji odolaze na tvrðavu, manje vie redovito. Svi oni imaju svoje jake razloge. Na tvrðavu nedjeljom dolaze mladi vojnici sa svojim posjetama. Poneko i od starijih mjetani takoðer zna doæi gore, mahom tijekom ljeta. Oni obièno dolaze sa osobnim autima, koje onda ostave pred kapijom, te sa svojim rijetkim gostima, sa tvrðave raygledaju grad i okolicu. Mladosti ipak na fortici ima ponajvie. Sa kolom i poslije nje, u sunèeva prijepodnevlja, u veljaèi, negdje u zavjetrini gore, mladi navjeèæuju novu sezonu blejanja po gradu. Oni, jope malo stariji, imaj svoje naroèite razloge. Njima nije pravilo nikakvu razliku ni doba dana ni doba godine. Tako, prièa se po gradu u po glasa, o nepoznatoj grupi njih koji subotom uveèe, poto zavri igranka u Domu, nastavljaju svoju zabavu meðu tim istim zidinama do zore.
Poradi svega drugog, na tvrðavu ponajvie vrijedi doæi radi pogleda. Odatle grad i njegova okolica su na dohvatu ruke.
Dok je dolje u gradu vrijeme kolektivnog ruèka, pa nigdje nikakvu priliku smotriti po putu, u dostojanstvu tvrðava motri na sve strane grada. Stojeæi uz itoki bedem na sjeveru, sa suncem u leðima i pogledom uprtim u daljinu, prema opaljenim i ogoljenim visovima Pljeevice i Dinare, i mordinom neba, jo dalje prema Bosni, u trenu se prièini kako otuda i odozdo, preko bujnih kronji, kroz zeleno i treperavo plavo, noena taktovima pjesme ''Samba Pa Ti'', prilazi kakva nepoznata prilika prizivajuæi one daljine iza nje, u topao zagrljaj, tu, na vrelom bedemu tvrðave. Koncentrirajuæi pogled malo u lijevo, uz Bulinu stranu, krivuda mrka, kratka kompozicije putnièkog vlaka za Graèac, zamièe u usjeke i prve tunele, pa opet iskrsava obasjana suncem, aljuæi bljeskove sa svojih prozora èak do tvrðave. Za to vrijeme kod Deiæa promakne pokoji kamion, èiji bljesak cakla sa prozora ostaje uhvaæen u oku. Oko magacina manevarka neumorno radi.
Izaðe li se na bedem iznad ulazne kapije, Krèiæ i Dinara su cijali pred okom. Plavo i sivo talasaju nizbrdo sve do Kninskog polja. Noen vjetriæem to poigrava liæe pod forticom, zrak puni nosnice nostalgijom nedokuèive vrleti Dinare i pitomine polja oko Civljana, otkuda iz njenih izvorita kristalno buèi Krka. A onda, blizu tvrðavi, rasprostrta sama periferija Knina, oko Preparandije, pa prema Depou i jo blie uz rijeku,umiljato prijanja egzaltiranom srcu, èiji se ubrzani odjeci æute svo vrijeme u uima.
Nita ljepe nego li u nedjeljno jutro, po suncu, uæi u onu osmatraènicu, tamo iza dvospratne zgrade u dnu glavnoga trga, koji se prostire od ulaza tvrðave prema njenome juðnom kraju. Odatle promatrati trnicu po kojoj su se razmilili nai mjetani, kao sitni mravi. Tu i tamo, kroz prorijeðene kronje stoljetnih stabala pijace, proviruje pokoja roda sa bijelim udarom na glavi. Tu ona prodava svoju blitvu i kapulu, onima koji toga dana vare manistru i brudete.
A onda, jo malo dalje i junije, kad se izaðe na posljednju, najvilju straaru fortice, puca pogled na Atlagiæa most, na bujne obronke, koji sa Vrbnika silaze do rijeke, na milinu usnule povri plavo zelene Krke, koja od mosta lagano vijuga kroz vrbake i vodoplavne livade, prema kamenitom tjesnacu pred Oæestovom, Raduèiæem i Kistanjama. Tu tiina, zeleno i plavo neprekidno apatom razgovaraju, nudeæi na dodir svakom tko bi tu zna stiæi, svu snagu ljepote i sklada ovoga svijeta i naega grada, sjedinjene u jedinstven i nigdje ponovljiv doivljaj vjeènosti.
rujan / septembar 2012
POGLED SA TVRÐAVE
O dravnim praznicima, gore, na tvrðavi,viori trobojka i blista kad je sunce. Podignuta na masivnom jarbolu od zahrðalog eljeza, kojemu ni zub vremena ni svakojake nevere, nisu naudile, naa zastava sveèarski lepra. U prvomajska, vjetrovita jutra, okupan suncem taj barjak blista, te i zidine okolo njega èini se postaju blistavije i jote ponositije.
Pod njim tvrðava stoji uzdignuta na vrhu kamene litice, nedokuèiva. U osami, naprosto iznikla iz grada ona ga èuva, sklupèanog pod njezinim skutima. Promatrana sa ulica odozdo, tvrðava se èini tako blzu pa opet posve nedostupna za svakoga izvan njenih bedema. Otud, ona spokojno nosi u svojim kulama, zidinama, osmatraènicama i mraènim odajama, tajnovitu prolost i slutnju nedokuèive buduænosti grada.
Svo vrijeme veæina naih mjetanasamo povremeno baca upitne poglede u pravcu fotrice. Poglavito, fortica njima slui da izmere duljinu puta do svojih kuæa, onima koji tegljaju svoju spizu i drugima koji su se bili zanijeli po gostionama, pa sad niako do kuæe stiæi. Drugog posla sa tvrðavom oni nemaju.
Dodue, nije lako ispeti se na tvrðavu. Sa njene zapadne strane, do jedinog preostalog prozora stie se veranjem uz gomilu stijenja i kamenja koje se pod nogama neprestance obruava. Tu avanturu samo jo djeèina iz donjeg grada poduzima, mimo znanja nji'ovih æaæa i matera. Sa juga litica pod bedemom je prava i visoka, te je potrebna alpinistièka oprema i vjetina za ispeti se. Do fortice ipak ide prilaz iz grada. I to sa dvije strane. Od pijace i Vatrogasnog doma sa jedne i od Deiæa raskrsnice sa druge. Oba prilazna puta sjedinjena kod Loredanovih vrata, nastavljeju strmom stranom, pored drvoreda starih lipa i palira javne rasvjete. Oni zavravaju pred kapijom tvrðave. Saèinjena od tekog drveta, okovanog zahrðalim èavlima, izvitoperena od silnih kia, kapija vie nikako nije mogla biti sasma zatvorena. Tako su posjetitelji tvrðave unutra ulazili najèeæe provlaèeæi se. Istina, tijekom dana otvarana su mala vrata na toj kapiji, to nikako nije olakavalo ulazak u tvrðavu, jer se moralo saginjati i preskakati preko visoka praga.
Osama nae fortice, pored toga buduæi s neruke, ima se pripisati jo mnogo èemu. Prije svega tvrðave se grade za obranu i nadgledanje, a nikako za ugoæavanje, prije svega znatieljnika. Noæu, bez rasvijete, tvrðavi se teko prilazilo a svaki ulazak unutra ia je na osobnu odgovornost. Tijekom godine, eljni doivljaja pogleda sa zidina tvrðave, namjernici su se suèeljavali sa drugim raznovrsnim preprekama. Po kii, nikome u gradu ni na pamet ne pada iæi gore. Okrene li na buru, uza stranu nije se dalo. Kad poledi bivalo je jo tee. Osim svega toga, tamo se nema ni ta raditi...
Pa i pored svega ma onih koji odolaze na tvrðavu, manje vie redovito. Svi oni imaju svoje jake razloge. Na tvrðavu nedjeljom dolaze mladi vojnici sa svojim posjetama. Poneko i od starijih mjetani takoðer zna doæi gore, mahom tijekom ljeta. Oni obièno dolaze sa osobnim autima, koje onda ostave pred kapijom, te sa svojim rijetkim gostima, sa tvrðave raygledaju grad i okolicu. Mladosti ipak na fortici ima ponajvie. Sa kolom i poslije nje, u sunèeva prijepodnevlja, u veljaèi, negdje u zavjetrini gore, mladi navjeèæuju novu sezonu blejanja po gradu. Oni, jope malo stariji, imaj svoje naroèite razloge. Njima nije pravilo nikakvu razliku ni doba dana ni doba godine. Tako, prièa se po gradu u po glasa, o nepoznatoj grupi njih koji subotom uveèe, poto zavri igranka u Domu, nastavljaju svoju zabavu meðu tim istim zidinama do zore.
Poradi svega drugog, na tvrðavu ponajvie vrijedi doæi radi pogleda. Odatle grad i njegova okolica su na dohvatu ruke.
Dok je dolje u gradu vrijeme kolektivnog ruèka, pa nigdje nikakvu priliku smotriti po putu, u dostojanstvu tvrðava motri na sve strane grada. Stojeæi uz itoki bedem na sjeveru, sa suncem u leðima i pogledom uprtim u daljinu, prema opaljenim i ogoljenim visovima Pljeevice i Dinare, i mordinom neba, jo dalje prema Bosni, u trenu se prièini kako otuda i odozdo, preko bujnih kronji, kroz zeleno i treperavo plavo, noena taktovima pjesme ''Samba Pa Ti'', prilazi kakva nepoznata prilika prizivajuæi one daljine iza nje, u topao zagrljaj, tu, na vrelom bedemu tvrðave. Koncentrirajuæi pogled malo u lijevo, uz Bulinu stranu, krivuda mrka, kratka kompozicije putnièkog vlaka za Graèac, zamièe u usjeke i prve tunele, pa opet iskrsava obasjana suncem, aljuæi bljeskove sa svojih prozora èak do tvrðave. Za to vrijeme kod Deiæa promakne pokoji kamion, èiji bljesak cakla sa prozora ostaje uhvaæen u oku. Oko magacina manevarka neumorno radi.
Izaðe li se na bedem iznad ulazne kapije, Krèiæ i Dinara su cijali pred okom. Plavo i sivo talasaju nizbrdo sve do Kninskog polja. Noen vjetriæem to poigrava liæe pod forticom, zrak puni nosnice nostalgijom nedokuèive vrleti Dinare i pitomine polja oko Civljana, otkuda iz njenih izvorita kristalno buèi Krka. A onda, blizu tvrðavi, rasprostrta sama periferija Knina, oko Preparandije, pa prema Depou i jo blie uz rijeku,umiljato prijanja egzaltiranom srcu, èiji se ubrzani odjeci æute svo vrijeme u uima.
Nita ljepe nego li u nedjeljno jutro, po suncu, uæi u onu osmatraènicu, tamo iza dvospratne zgrade u dnu glavnoga trga, koji se prostire od ulaza tvrðave prema njenome juðnom kraju. Odatle promatrati trnicu po kojoj su se razmilili nai mjetani, kao sitni mravi. Tu i tamo, kroz prorijeðene kronje stoljetnih stabala pijace, proviruje pokoja roda sa bijelim udarom na glavi. Tu ona prodava svoju blitvu i kapulu, onima koji toga dana vare manistru i brudete.
A onda, jo malo dalje i junije, kad se izaðe na posljednju, najvilju straaru fortice, puca pogled na Atlagiæa most, na bujne obronke, koji sa Vrbnika silaze do rijeke, na milinu usnule povri plavo zelene Krke, koja od mosta lagano vijuga kroz vrbake i vodoplavne livade, prema kamenitom tjesnacu pred Oæestovom, Raduèiæem i Kistanjama. Tu tiina, zeleno i plavo neprekidno apatom razgovaraju, nudeæi na dodir svakom tko bi tu zna stiæi, svu snagu ljepote i sklada ovoga svijeta i naega grada, sjedinjene u jedinstven i nigdje ponovljiv doivljaj vjeènosti.
rujan / septembar 2012
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Kinske crtice
Kninske crtice
Postoje li neki dogadjaji,koji promjene zivot,ili sudbine ljudi,koji se o njih ocesu.Prica se odnosi na moga pokojnog oca Jovana.Iz Golubica,rodnog mjesta mog oca,odlucili smo pjesice doci do Knina,ne klasicno putem,nego malo drugacije,preko Zelembaba.Naspram zaseoka Simici,u sedrenoj pecinici,bio je nekakav betonski postament.Objasnio je da se tu ukazala Gospa Lurdska,a na postamentu bio je kip Gospe,sve datirano u 1931 godinu.Poslije drugog rata je unisten.Na ukazanju Gospe,osim kninskih franjevaca,biskupa sibensko-kninskog,dosao je i pravoslavni svecenik,sa sluzbom u mjesnoj crkvi svetog Stevana.Tom se dogadjaju do 1941godine pridavala manja paznja,medju pravoslavcima.Na neki nacin pustilo se katolicima da slave svoju Gospu u miru.Te 1941 godine,osjetio se pravoslavni svecenik nesigurno,pa pozelio otici u Srbiju.Najprije ode kod (NDH)vlasti,da se raspita,postoji li nacin za dobijanje dozvole za prolaz kroz NDH,do Srbije?Na njegovu srecu,nisu zaboravili,da je bio jedini pravoslavni svecenik na ukazanju Gospe,u Golubicu,pa dobi propusnicu odmah,jasno i popadija,ali je ona krenula nesto kasnije,posto je spremala neke licne i porodicne stvari.Stricevi moga pokojnog oca bili su crkveni tutori,pri crkvi svetog Stevana,pa odose do popadije da dogovore pomoc pri selidbi u Srbiju.Pri pomoci bila su potrebna trojica mladjih ljudi,svi Colaci,medju njima i moj otac.Eto pet ljudi,zahvaljujuci Gospi naslo se u Srbiji,pop,popadija i troje Colaka.Od te trojice Colaka,tokom rata prezivio je samo moj otac.
Srdacno vas pozdravljam, Dusan Colakovic
Postoje li neki dogadjaji,koji promjene zivot,ili sudbine ljudi,koji se o njih ocesu.Prica se odnosi na moga pokojnog oca Jovana.Iz Golubica,rodnog mjesta mog oca,odlucili smo pjesice doci do Knina,ne klasicno putem,nego malo drugacije,preko Zelembaba.Naspram zaseoka Simici,u sedrenoj pecinici,bio je nekakav betonski postament.Objasnio je da se tu ukazala Gospa Lurdska,a na postamentu bio je kip Gospe,sve datirano u 1931 godinu.Poslije drugog rata je unisten.Na ukazanju Gospe,osim kninskih franjevaca,biskupa sibensko-kninskog,dosao je i pravoslavni svecenik,sa sluzbom u mjesnoj crkvi svetog Stevana.Tom se dogadjaju do 1941godine pridavala manja paznja,medju pravoslavcima.Na neki nacin pustilo se katolicima da slave svoju Gospu u miru.Te 1941 godine,osjetio se pravoslavni svecenik nesigurno,pa pozelio otici u Srbiju.Najprije ode kod (NDH)vlasti,da se raspita,postoji li nacin za dobijanje dozvole za prolaz kroz NDH,do Srbije?Na njegovu srecu,nisu zaboravili,da je bio jedini pravoslavni svecenik na ukazanju Gospe,u Golubicu,pa dobi propusnicu odmah,jasno i popadija,ali je ona krenula nesto kasnije,posto je spremala neke licne i porodicne stvari.Stricevi moga pokojnog oca bili su crkveni tutori,pri crkvi svetog Stevana,pa odose do popadije da dogovore pomoc pri selidbi u Srbiju.Pri pomoci bila su potrebna trojica mladjih ljudi,svi Colaci,medju njima i moj otac.Eto pet ljudi,zahvaljujuci Gospi naslo se u Srbiji,pop,popadija i troje Colaka.Od te trojice Colaka,tokom rata prezivio je samo moj otac.
Srdacno vas pozdravljam, Dusan Colakovic
-
- Posts: 109
- Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am
Oivljavanje grada
LITERARNA VINJETA GRADA BR. 26
Vani kia, i bura, u naletima ibaju przorska okna, sa sviju strana. Niz staklo sljevaju se krivudavi potoèiæi. Iza njih, na drugoj strani prozora, prilièno nerazgovijetne konture stvarnoga svijeta, preputenog bujnosti imaginacije promatraèa. Kod prozora zaustavljen pogled u apstrakciji ospoljenog, preputen mislima, slijedi zamiljeni pravac put fortice, upinjuæi se dokuèiti prohujala vremena.. Burno je ona jedared marirala ovijem prostorom, zavirila u grad i nestala netragom...
Prolost je danas gotovo posve uklonjena sa pozornice svakodnevice. Tvrðava jedino oèitava njeno bivanje. To èini i mala kapale, kod Deiæa, svojim odupiranjem na sred srede ceste. Ovdje i ondje ostao jo pokoji kamen i ruevina u polju obrasla draèom. I pamæenje naroda. Stjeèe se dojam kako spomenièka arhitektura u gradu ispunjava posve neuobièajen zadatak, uklanjanja povijesti od nametljive nazoènosti, toga ponekad bezumnog prolog doba, zametanja njegovih tragova.
Utom, grad je ipak naa potrebu da ziðe svoje spomenike, sve poradi obiljeavanja slavne, novije povijesti. Nièu spomen-ploèe, èije natpise ovdanje kie brzo sapiraju. Pa onda biste u parku pred kolom i naravno, velebni spomenik oslobodiocima to straari nad gradom. Ali, ni taj posa kao da nije ia lako, vrag bi ga zna zato! Ovo se oèitava ponajprije u izabiru mjesta za njihovo podizanje. Kao a se time htjelo istodobno postiæi dva cilja, istaæi a opet uposliti potrebitu diskreciju. Tako, svojim pristupom spomenièkoj gradnji, istaknuta je ambivalencija prema povijesti. More biti...
Kad se iz grada poðe cestom prema Golubiæu, kada za leðima ostanu i posljednje kuæe poredane uz nju, sa dvoritima punim mladih stabala treanja jabuka i kajsija, kad prestanu vinogradi, gotovo u visini Vrpolja, stie se do spomenika palim borcima u NOR-u. Na nekoliko koraèaja od ceste, u sjeni palira od èempresa, kojima udari bure na toj èistini nijsu ostavili prilike za porasti, ograðen niskom, izblijeilom kolonadom od betona, prekrit tananim pokrovom od praine, poèiva ovaj spomenik na osami i u zaboravu. Ostaje preputen promicanju rijetkih auta i posjetama zvaniènika iz grada, koji se ponekad tuda nahode za Dan borca. Kapija ograðenog prostora spomenika nije zakljuèana. Uska staza od betona to vodi od ulaza zavrava u podnoju spomenièke ploèe, na kojemu stoji davno odloen vijenac od plastike, kiom ispranih i suncem izblijedilih boja. U tiini i zaboravu, koju u veljaèi naruava, povremeni zviduk bure, kroz ogoljele kronje krljavih stabala i zamrenog, izguvanog bunja, pored ceste i obraslih rubova livada, dok turmava sa padina Dinare, spomenik neèujno plovi u susret zatomljenoj prolosti.svojega mjesta i mladosti koje vie nije. U arke dane kakvi su u kolovoza, isto biva. Samo, tada taj spomenik zarobljen u prostranstvu plavetnila, prikovan egom, u lelujavom hladu i miru, prua pribjeete od sunèeve pogibelji. Tu zalutali putnik, ako zasjedne usni, u beskrajnom umoru èempresa i ravnomjernom odazivu cvrèaka. Jo ga samo reva puleta iz daleka dvorita prene, kojemu se sklonjenom od sunca ispod duda, oko oèiju roje muve.
Okrijepljen trenom poèinka u hladu, razgaljen laganim povjetarcem zapletenim po granju nad glavom, ogledavi se zadivljen oko sebe otkriva nestvarni prostor. Ogromnu tiinu. Bljetavilo sunca. Pjeskovito zelenkaste obronke Pljeevice i Dinare koji se na momenat gube u treperenju zraka i ege. Pogled skrene u livadu i ivicu preko ceste kuda rasutu èièak i razlièak, bazga i veliki muhar, trepua, grahorka, mirisavi broèac i dobrièica, krestac i trstikasta vlasulja. Grudi se nadimlju od ljepote, tijelo pada u zanos nestvarne slobode. Daleko prema jugu naziru se bedemi fortice i mnotvo crvenih krovova. Promina kao fatamorgana nagovjeæuje morsku puèinu sa druge strane. Èini se na dohvat ruke Dinara, ponosita i gromadna, sad i ona spava pod suncem. Gore uz cestu, iza nadvonjaka, odakle ova otrim nagibom silazi do egotina vrela, oko sklizne put Plavna i kristalnog plavetnila neba iznad lièkih i bosanskih planina, kojima je zatvorena na sjeveru kninska dolina. Negdje tamo prema zapadu, priklonjena Stara Straa. Lièkom prugom, poput gusjenice gamie putnièki za Graèac. Na èas zaklonjen usjekom, uðe u tunel pa iznova bljesne u suncu, pomolivi koji tren poslije se sa druge njegove strane. Jedva èujno otuda stenje i bruji zahuktala dizelka.
Uprilièen tako bi praznik za duu i odata poèast zaboravljenima. Otkrivena jo jedna nenadomjestiva ljepota prostora i postojanja. Sa tog mjesta, pun spokoja, namjernik moe natrag u zagrljaj grada. Ako li mu pak nije bilo dosta sve irine oko spomenika znanim i neznanim, koju ovaj nudi tijelu i dui, onda neka produlji odatle put nepoznatog, svejedno na koju stranu, granica i tako nema.
decembar/studeni 2012
Vani kia, i bura, u naletima ibaju przorska okna, sa sviju strana. Niz staklo sljevaju se krivudavi potoèiæi. Iza njih, na drugoj strani prozora, prilièno nerazgovijetne konture stvarnoga svijeta, preputenog bujnosti imaginacije promatraèa. Kod prozora zaustavljen pogled u apstrakciji ospoljenog, preputen mislima, slijedi zamiljeni pravac put fortice, upinjuæi se dokuèiti prohujala vremena.. Burno je ona jedared marirala ovijem prostorom, zavirila u grad i nestala netragom...
Prolost je danas gotovo posve uklonjena sa pozornice svakodnevice. Tvrðava jedino oèitava njeno bivanje. To èini i mala kapale, kod Deiæa, svojim odupiranjem na sred srede ceste. Ovdje i ondje ostao jo pokoji kamen i ruevina u polju obrasla draèom. I pamæenje naroda. Stjeèe se dojam kako spomenièka arhitektura u gradu ispunjava posve neuobièajen zadatak, uklanjanja povijesti od nametljive nazoènosti, toga ponekad bezumnog prolog doba, zametanja njegovih tragova.
Utom, grad je ipak naa potrebu da ziðe svoje spomenike, sve poradi obiljeavanja slavne, novije povijesti. Nièu spomen-ploèe, èije natpise ovdanje kie brzo sapiraju. Pa onda biste u parku pred kolom i naravno, velebni spomenik oslobodiocima to straari nad gradom. Ali, ni taj posa kao da nije ia lako, vrag bi ga zna zato! Ovo se oèitava ponajprije u izabiru mjesta za njihovo podizanje. Kao a se time htjelo istodobno postiæi dva cilja, istaæi a opet uposliti potrebitu diskreciju. Tako, svojim pristupom spomenièkoj gradnji, istaknuta je ambivalencija prema povijesti. More biti...
Kad se iz grada poðe cestom prema Golubiæu, kada za leðima ostanu i posljednje kuæe poredane uz nju, sa dvoritima punim mladih stabala treanja jabuka i kajsija, kad prestanu vinogradi, gotovo u visini Vrpolja, stie se do spomenika palim borcima u NOR-u. Na nekoliko koraèaja od ceste, u sjeni palira od èempresa, kojima udari bure na toj èistini nijsu ostavili prilike za porasti, ograðen niskom, izblijeilom kolonadom od betona, prekrit tananim pokrovom od praine, poèiva ovaj spomenik na osami i u zaboravu. Ostaje preputen promicanju rijetkih auta i posjetama zvaniènika iz grada, koji se ponekad tuda nahode za Dan borca. Kapija ograðenog prostora spomenika nije zakljuèana. Uska staza od betona to vodi od ulaza zavrava u podnoju spomenièke ploèe, na kojemu stoji davno odloen vijenac od plastike, kiom ispranih i suncem izblijedilih boja. U tiini i zaboravu, koju u veljaèi naruava, povremeni zviduk bure, kroz ogoljele kronje krljavih stabala i zamrenog, izguvanog bunja, pored ceste i obraslih rubova livada, dok turmava sa padina Dinare, spomenik neèujno plovi u susret zatomljenoj prolosti.svojega mjesta i mladosti koje vie nije. U arke dane kakvi su u kolovoza, isto biva. Samo, tada taj spomenik zarobljen u prostranstvu plavetnila, prikovan egom, u lelujavom hladu i miru, prua pribjeete od sunèeve pogibelji. Tu zalutali putnik, ako zasjedne usni, u beskrajnom umoru èempresa i ravnomjernom odazivu cvrèaka. Jo ga samo reva puleta iz daleka dvorita prene, kojemu se sklonjenom od sunca ispod duda, oko oèiju roje muve.
Okrijepljen trenom poèinka u hladu, razgaljen laganim povjetarcem zapletenim po granju nad glavom, ogledavi se zadivljen oko sebe otkriva nestvarni prostor. Ogromnu tiinu. Bljetavilo sunca. Pjeskovito zelenkaste obronke Pljeevice i Dinare koji se na momenat gube u treperenju zraka i ege. Pogled skrene u livadu i ivicu preko ceste kuda rasutu èièak i razlièak, bazga i veliki muhar, trepua, grahorka, mirisavi broèac i dobrièica, krestac i trstikasta vlasulja. Grudi se nadimlju od ljepote, tijelo pada u zanos nestvarne slobode. Daleko prema jugu naziru se bedemi fortice i mnotvo crvenih krovova. Promina kao fatamorgana nagovjeæuje morsku puèinu sa druge strane. Èini se na dohvat ruke Dinara, ponosita i gromadna, sad i ona spava pod suncem. Gore uz cestu, iza nadvonjaka, odakle ova otrim nagibom silazi do egotina vrela, oko sklizne put Plavna i kristalnog plavetnila neba iznad lièkih i bosanskih planina, kojima je zatvorena na sjeveru kninska dolina. Negdje tamo prema zapadu, priklonjena Stara Straa. Lièkom prugom, poput gusjenice gamie putnièki za Graèac. Na èas zaklonjen usjekom, uðe u tunel pa iznova bljesne u suncu, pomolivi koji tren poslije se sa druge njegove strane. Jedva èujno otuda stenje i bruji zahuktala dizelka.
Uprilièen tako bi praznik za duu i odata poèast zaboravljenima. Otkrivena jo jedna nenadomjestiva ljepota prostora i postojanja. Sa tog mjesta, pun spokoja, namjernik moe natrag u zagrljaj grada. Ako li mu pak nije bilo dosta sve irine oko spomenika znanim i neznanim, koju ovaj nudi tijelu i dui, onda neka produlji odatle put nepoznatog, svejedno na koju stranu, granica i tako nema.
decembar/studeni 2012
-
- Posts: 109
- Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am
Oivljavanje grada
LITERARNA VINJETA GRADA XXVI
Ni zime vie nisu kao to su bile ...
Negdje tamo pod konac listopada, prve bure u naim krajevima nagovjeæuju primicanje zime. Uistinum jo nije hladno ali, sa burom donjeta vlaga dugih, dosadnih kia, ulazi kao stud lagano pod kou i u kosti, te nagoni èeljad i sve ivo vanka traiti topli zaklon. Insan tada sve uèestalije sjeda uz paret, pun koruna koji bukte i pucketajui, iz kojeg kreu varnice u lunicu a po zidovimakuine lie odsjaj svjetlucavih plamièaka. Na stolu, na dohvat ruke, dvolitra novog bijelog i èaa. U pripaljenoj cigari i odbijenom prvom dimu nazire se zagubljeni sunèev dan...
Polovicom prosinca prve susnjeice motaju se oko vrhova Dinare i u razbaruenim pramenovima idu nanie, svakim novim danom sve blie gradu. Obièno u dane kad se proslavljalo formiranja Prve i Druge proleterske udarne brigade iz Rudog i Èajnièa, grad bude zahvaæen prvim vijavicama. Tih dana napolju je sve manje svijeta. Samo oni to moraju. Izjutra djeca idu u kolu bez zastajkivanja. Zaposleni grabe na posa. Ide se po spizu, po kruv, ponetko treba inpotati pismo malome u vojsku. Kad odmakne dan ulice su jopet puste. Na raskrsnica kod Deiæa nema ive due, nema na njoj ni pasa. Na hotelu navuèeni, kao snijeg bijeli zastori, unutra se sve primirilo, on i u podne spava. Za vrijeme velikog odmora samo stariji razredi idu vanka kupiti marendu. Tek najednom gradom protandrlja kakva kamionèina, obièno vojna, i za sobom ostavi u zraku miris bemzina. Iz parnjaèe to stoji pred eljeznièkom, kulja u gustim oblacima bijeli dim, kojeg vjetar kovitla te se on razlae po svojim rubovima odnoen burom.Ali, jo uvijek, to nije ona prava zima. Ona dolazi tek tamo iza Boiæa i Bogojavljenja.
Veliki snijeg obièno dolazi noæu, da ga niko ne bi osmotrio. Prije toga je juilo par dana, èak je i kia sveèeri obmanjivala. Onda bi tijekom noæi iznenada okrenulo na buru, sve jaèu. Vjeter bi stao huèati i pahulje staju zasipati grad. Do jutra je znalo biti sve gotovo. Vlaga se isuila, poledilo a ozgo pao suhi snijeg. Narednog jutra kao da nièega nije bilo samo vedro i tiho. Sunce bojaljivo svjetluca po snjegu. Nameti do povie koljena. Samo bijelo i plavo na sve strane. Na uglovima od kuæa kuda je proa kovitlac, odneen snijeg, pod kojim se pomolio led, na cièi i on je plav. Po dvoritima zaleðene èesme. Krèiæ navukao ledenu èipku pa skriven iza nje pao u zimski san. A Dinara blizu. Sa krova, povie prozora draperije ledenjaka, prozori bijeli kao da je po njima prosuto mlijeko. Na prozoru od kuine spletene are od inja. Ponegdje izgrenana mala rupica kroz koju malena djeca vire napolje u snijeg bez tragova. Pokoja eva slijeti na snijeg, proskakuæe kratko u traganju za mrvama i bre bolje prhne u oblinje bunje. Matera je iduæi po kruv morala vezati krpe preko cipela jer drugaèije po poledici uza stranu do kuæe ne bi mogla. Æaæa je ujutro iduæi na posa prvo omotao stopala, preko noæi pored pareta, osuenim uvericama, obuo cokule,namazane maæu, priveza krampone, izbrontula nerazgovjetno pa se zaputio prema Slavku Rodiæu sa podignutom kragnom injela. Ne bi on tamo nikad stiga bez onih vrajih krampona, sa kojima su prvi alpinisti osvajali snjene vrhove. Toga jutra Jelica nije donjela mlijeko. Nije se dalo od nameta stiæi iz Kninskoga polja do grada. U kuinu piri kroz dovratke, piri oko prozora, ispod praga. Kad bi se moglo sjediti na paretu. Zrak proziran kao kristal, zvoni, pod nogama snijeg kripi. Na nebu se jasno razgranièavaju bordure od Spasa, Dinare i Pljeevice, krovovi kuæa. Po snijegu svjetluca milion sunaca. Kad bi bilo moguæno nekako miriti i hodati, bilo bi puno lake. Sa stanice odjekne zviduk lokomotive pa se i on zamrzne u zraku. Po gradu na sve strane iz dimnjaka lelujaju bijeli pramièci, oko kuæa mirue ugalj u naloenim peæima. Pri udisanju nabubrile kuglice u nosnicama se ljepe jedna uz drugu sa bolom. Poslije dan dva malo popusti, snijeg se ovlai. Nastupa vrijeme sanjkanja. Mlaði osnovci poslije kole smandrljaju zadaæe i nama izjure vanka, jer dan je jo kratak. Strma ulica pred kuæom pretvara se u bijeli mravinjak po kojem prilike skakuæu, kotrljaju se, kliu i sanjkaju. Dvoje troje njih gura pred sobom veliku grudvu za snjeèka. Od onih ta jure nizbrdo nemaju svi saonice, poneko se sputa u obijenom emajliranom lavoru. Graja se razlijee ulicom. Curice to stoje po strani zasipane su grudvama, na ta one kuranije, toboe ljute uzvraæaju. Deèki hine bjeati te im doputaju da bace grudvu na njih. Ali, sa brzim sagibanjem, vjeto izbjegavaju grudvama sa koraka udaljenosti, na ta djevojèice crvene od uje a oni opet se smiju i podraavaju jo vie.
Kako mrak prilazi ulici sve blie, galama jenjava. Pali se svijetlo na stubu. Tek poneko od starijih je osta vani. Oko lampe poèimaju se rojiti prve krupne pahulje novoga snijega. Tiina obvladala. Po kuæama svi prozori osvijetljeni i pogledom se mjeri njihova rasprostrtost. Na nebu oblaci bez konca i kraja, tek jedva nizirani, sivi i teki, natkrilili usnuli grad sklupèan u bijelu loptu od snijega.
To su bile zime.
sijeèanj / januar 2013. god.
Ni zime vie nisu kao to su bile ...
Negdje tamo pod konac listopada, prve bure u naim krajevima nagovjeæuju primicanje zime. Uistinum jo nije hladno ali, sa burom donjeta vlaga dugih, dosadnih kia, ulazi kao stud lagano pod kou i u kosti, te nagoni èeljad i sve ivo vanka traiti topli zaklon. Insan tada sve uèestalije sjeda uz paret, pun koruna koji bukte i pucketajui, iz kojeg kreu varnice u lunicu a po zidovimakuine lie odsjaj svjetlucavih plamièaka. Na stolu, na dohvat ruke, dvolitra novog bijelog i èaa. U pripaljenoj cigari i odbijenom prvom dimu nazire se zagubljeni sunèev dan...
Polovicom prosinca prve susnjeice motaju se oko vrhova Dinare i u razbaruenim pramenovima idu nanie, svakim novim danom sve blie gradu. Obièno u dane kad se proslavljalo formiranja Prve i Druge proleterske udarne brigade iz Rudog i Èajnièa, grad bude zahvaæen prvim vijavicama. Tih dana napolju je sve manje svijeta. Samo oni to moraju. Izjutra djeca idu u kolu bez zastajkivanja. Zaposleni grabe na posa. Ide se po spizu, po kruv, ponetko treba inpotati pismo malome u vojsku. Kad odmakne dan ulice su jopet puste. Na raskrsnica kod Deiæa nema ive due, nema na njoj ni pasa. Na hotelu navuèeni, kao snijeg bijeli zastori, unutra se sve primirilo, on i u podne spava. Za vrijeme velikog odmora samo stariji razredi idu vanka kupiti marendu. Tek najednom gradom protandrlja kakva kamionèina, obièno vojna, i za sobom ostavi u zraku miris bemzina. Iz parnjaèe to stoji pred eljeznièkom, kulja u gustim oblacima bijeli dim, kojeg vjetar kovitla te se on razlae po svojim rubovima odnoen burom.Ali, jo uvijek, to nije ona prava zima. Ona dolazi tek tamo iza Boiæa i Bogojavljenja.
Veliki snijeg obièno dolazi noæu, da ga niko ne bi osmotrio. Prije toga je juilo par dana, èak je i kia sveèeri obmanjivala. Onda bi tijekom noæi iznenada okrenulo na buru, sve jaèu. Vjeter bi stao huèati i pahulje staju zasipati grad. Do jutra je znalo biti sve gotovo. Vlaga se isuila, poledilo a ozgo pao suhi snijeg. Narednog jutra kao da nièega nije bilo samo vedro i tiho. Sunce bojaljivo svjetluca po snjegu. Nameti do povie koljena. Samo bijelo i plavo na sve strane. Na uglovima od kuæa kuda je proa kovitlac, odneen snijeg, pod kojim se pomolio led, na cièi i on je plav. Po dvoritima zaleðene èesme. Krèiæ navukao ledenu èipku pa skriven iza nje pao u zimski san. A Dinara blizu. Sa krova, povie prozora draperije ledenjaka, prozori bijeli kao da je po njima prosuto mlijeko. Na prozoru od kuine spletene are od inja. Ponegdje izgrenana mala rupica kroz koju malena djeca vire napolje u snijeg bez tragova. Pokoja eva slijeti na snijeg, proskakuæe kratko u traganju za mrvama i bre bolje prhne u oblinje bunje. Matera je iduæi po kruv morala vezati krpe preko cipela jer drugaèije po poledici uza stranu do kuæe ne bi mogla. Æaæa je ujutro iduæi na posa prvo omotao stopala, preko noæi pored pareta, osuenim uvericama, obuo cokule,namazane maæu, priveza krampone, izbrontula nerazgovjetno pa se zaputio prema Slavku Rodiæu sa podignutom kragnom injela. Ne bi on tamo nikad stiga bez onih vrajih krampona, sa kojima su prvi alpinisti osvajali snjene vrhove. Toga jutra Jelica nije donjela mlijeko. Nije se dalo od nameta stiæi iz Kninskoga polja do grada. U kuinu piri kroz dovratke, piri oko prozora, ispod praga. Kad bi se moglo sjediti na paretu. Zrak proziran kao kristal, zvoni, pod nogama snijeg kripi. Na nebu se jasno razgranièavaju bordure od Spasa, Dinare i Pljeevice, krovovi kuæa. Po snijegu svjetluca milion sunaca. Kad bi bilo moguæno nekako miriti i hodati, bilo bi puno lake. Sa stanice odjekne zviduk lokomotive pa se i on zamrzne u zraku. Po gradu na sve strane iz dimnjaka lelujaju bijeli pramièci, oko kuæa mirue ugalj u naloenim peæima. Pri udisanju nabubrile kuglice u nosnicama se ljepe jedna uz drugu sa bolom. Poslije dan dva malo popusti, snijeg se ovlai. Nastupa vrijeme sanjkanja. Mlaði osnovci poslije kole smandrljaju zadaæe i nama izjure vanka, jer dan je jo kratak. Strma ulica pred kuæom pretvara se u bijeli mravinjak po kojem prilike skakuæu, kotrljaju se, kliu i sanjkaju. Dvoje troje njih gura pred sobom veliku grudvu za snjeèka. Od onih ta jure nizbrdo nemaju svi saonice, poneko se sputa u obijenom emajliranom lavoru. Graja se razlijee ulicom. Curice to stoje po strani zasipane su grudvama, na ta one kuranije, toboe ljute uzvraæaju. Deèki hine bjeati te im doputaju da bace grudvu na njih. Ali, sa brzim sagibanjem, vjeto izbjegavaju grudvama sa koraka udaljenosti, na ta djevojèice crvene od uje a oni opet se smiju i podraavaju jo vie.
Kako mrak prilazi ulici sve blie, galama jenjava. Pali se svijetlo na stubu. Tek poneko od starijih je osta vani. Oko lampe poèimaju se rojiti prve krupne pahulje novoga snijega. Tiina obvladala. Po kuæama svi prozori osvijetljeni i pogledom se mjeri njihova rasprostrtost. Na nebu oblaci bez konca i kraja, tek jedva nizirani, sivi i teki, natkrilili usnuli grad sklupèan u bijelu loptu od snijega.
To su bile zime.
sijeèanj / januar 2013. god.
-
- Posts: 109
- Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am
Oivljavanje grada
LITERARNA VINJETA GRADA Br. 27
Koliko li je samo puta na grad prespavao svoju ljepotu?!
Zora je. Nebo pocima da blijedi. Ugaeno vec je mnogo zvijezda, koje ledena noc s pocetka sijecnja, prosipa vedrim nebom. Samo je jo zornjaca jasna. Stoji krupna i sjajna, tamo nisko na nebu, malo udesno od masiva Dinare, koji jedva primjetno silazi prema istoku. Cini se, eno zvijezde ba povie Sinja ili Imotskoga.
Nije lako dici se iz vruca kreveta rano, dok je kuca jo ledena i puna mraka. Jednako, nemili se covjeku spremiti pa izici vanka, dok grad jo duboko spava, nemajuci zapravo kuda poci, osim eventualno put eljeznicke, i tamo uhvatiti prvi vlak u 4 i 20! Ako nije u pitanju rad u tvornici u Sivericu ili Drniu, onda je bolje pocekati pa ici sa 3273 u sedam i jedanaest. Tad ce biti puno toga za viditi a ide i znatno bre od onog prvoga.
Spustajuci se ulicom Gojka Sinobada prvo to pada u oci, to je kako se mrak lagano razgoni sa neba, sakuplja iznad ravne i beskrajne Bukovice, oko vrha Promine. Ulicna svijetla jo gore. U zraku nema daha, nema kretnje. utnja na sve strane. Trava poutila, polegla sparuena od velikog mraza, kao da je skuhana. Zemlja u parku pred kolom, siva, tvrda i sleðena. Kod disanja na usta izlazi oblak guste pare, koja istom nestaje pred ocima. Drvece prazno, grane ukocene, nigdje tice cuti. Za pravo cudo nema zvuka ni sa kolosijeka ni od stanice. Na sve strane samo tiina u koju je grad potonuo. Tu i tamo pokoji dimnjak oivio pa alje slabane pramicke dima pravo u zrak, koji se izdiu visoko. I Spas i tvrðava su jo u plavicastom mraku. Usput, na pokojem prozoru pale se svijetla.
Prema robnoj, od Deica, iznenada protutnji prevoznik Nikica Kanazir, kud li ce on u ovaj cas sa svojim autom? Onda opet tiina. Opcina i Dom zdravlja u mraku. Cesta ko metlom pocicena, suha, nigdje papira na njoj. Koracajuæi niz cestu, covjeka se doimlje kako je asfalt sada narocita ledena pec, koja pojacava studen, pa ova nesmetano ulazi oko vrata, na rukave, do tijela, pa ide niz kraljenicu, goneci zatecenog u ovo vrijeme napolju, da neizostavno bilo gdje utekne, ili da se nama vrati u svoj krevet. A zrak samo, pri svakom novom udisaju i koraku sjece u grudima a ui otpadaju
Dolje na gradskom trgu, pred robnom, puno svijetla iz okolnih izloga prodavaona, iz pote, od stanicne rasvjete i sa perona. Pred komandom, u kamenoj straari, vojnik u bundi, sa potkapom na glavi, na strai, ne mrda. Nema tee smjene strae za izdurati do one od cetiri do est ujutro. To je najhladnije doba noci a ba tada se i najljepe spava.
Nakon brzih koracaja uz ona tri cetiri skalina, vec otvorivi ona vrata od stanice pored dvije telefonske govornice, sasma je druga prica. Parno grijanje pod punom snagom, odmah udari u glavu, pa se poslije one cice zime vani sad cini kao da je preðen prag rajskog naselja. Istina mirava svijetla i praznina hola odaju pospanu atmosferu, sve je usporeno sa ustajalim, njeno milujuci zajapurene obraze, zrakom.Garderoba neradi. Turisticki alter prazan. Novinarnica jo nije otvorena. alter za karte broj dva ima pogaena svijetla. Na prvom svijetlo gori ali nema slubenika. Nigdje nema ni drugog osoblja. Tako rano nema ni putnika. Tek od neke na blagajni broj jedan, iza velikog ormana u kojemu su karte poslagane po tajanstvenom rasporedu, izlazi pospani blagajnik.. ,, Povratnu kartu do Splita, za drugi razred putnickog . Blagajnik sa palcem vjeto ide po dnu reda od karata, kao po nevidljivoj tastaturi kakvog instrumenta, pa izvlaci jednu pravokutnu, od smeðeg tankog kartona kartu. Zatim je snano utisne u metalnu napravu, koja stoji s lijeve strane altera. Masivna eljezna naprava poput glave od konja, ugibajuci se na pritisak, uz osobitu zvonku kripu - lupu, na kartu utisne datum putovanja. Gomilica od cetrdeset i est dinara, u papirnim i metalnim novcanicama, nestade sa altera i karta sa njom. Posao kupovine karte je zavren.
Ima jo po ure do polaska vlaka. Cekaonice i prvog i drugog razreda prazne. Ali zato u restoranu je vec ivo. Utekli od zime skretnicari i magacioneri nocne smjene, poneko ko se tu zateko bez namjere putovanja, konobari i kuvari kao da nisu preko noci stajali u poslu. Mirie kava, kuva se rakija, iz kuhinje dopire miris pristavljene kuvane rane. U zraku puno duvanskog dima, koji zajedno sa posljednjim ostacima noci omamljuje. Ukraj restorana dvojica krenula sa pivom. Na stol pored prozora spolja pada svijetlo dana. Ba tada u misli ulazi jedna ena, u cijem krevetu je uprav sada najtoplije mijesto na svijetu. Vrh Dinare porumenio, samo sto nije na njemu sunce izalo. Njegovo stijenje izblijedilo. Sad bi tvrðava vec mogla biti obasjana njegovim prvim zracima. I nebo posve ublijedilo. U tom casu javlja se bura. Ona odmah ima posla sa opucima po peronu. Za to vrijeme samo led u prozoru daje nagovjijestiti o kom je godinjem dobu rijec i o velikoj zimi kojoj se nikako ne da odoliti. Suvomrazica u Kninu.
Srecom kod nas zime nisu dugo trajale. Svega mjesec i neta jace. Vec koncem sijecnja, dok snijeg nije okopnio sa prisojnih livada i iz ograda,po bunju u gajevima se pojavljuju blijedo ute latice cvjetova jaglaca i njene, roze latice krokusa. A vec prvih dana veljace eto visibaba i ljubica. Ali, dok ne stigne pravo proljece, dok sa pijace krumpjeri, kupus i gra ne budu istjerani mladom kapulom, mrkvom, perunom, mladom blitvom i prvom zelenom salatom, pristiglim iz Vrpolja, naem narodu valja, kako zna i umije, boriti se sa nametima snijega, sa burom ili sa suvomrazicom, od kojih je ova posljednja moda i najgora.
veljaèa / februar 2013
Koliko li je samo puta na grad prespavao svoju ljepotu?!
Zora je. Nebo pocima da blijedi. Ugaeno vec je mnogo zvijezda, koje ledena noc s pocetka sijecnja, prosipa vedrim nebom. Samo je jo zornjaca jasna. Stoji krupna i sjajna, tamo nisko na nebu, malo udesno od masiva Dinare, koji jedva primjetno silazi prema istoku. Cini se, eno zvijezde ba povie Sinja ili Imotskoga.
Nije lako dici se iz vruca kreveta rano, dok je kuca jo ledena i puna mraka. Jednako, nemili se covjeku spremiti pa izici vanka, dok grad jo duboko spava, nemajuci zapravo kuda poci, osim eventualno put eljeznicke, i tamo uhvatiti prvi vlak u 4 i 20! Ako nije u pitanju rad u tvornici u Sivericu ili Drniu, onda je bolje pocekati pa ici sa 3273 u sedam i jedanaest. Tad ce biti puno toga za viditi a ide i znatno bre od onog prvoga.
Spustajuci se ulicom Gojka Sinobada prvo to pada u oci, to je kako se mrak lagano razgoni sa neba, sakuplja iznad ravne i beskrajne Bukovice, oko vrha Promine. Ulicna svijetla jo gore. U zraku nema daha, nema kretnje. utnja na sve strane. Trava poutila, polegla sparuena od velikog mraza, kao da je skuhana. Zemlja u parku pred kolom, siva, tvrda i sleðena. Kod disanja na usta izlazi oblak guste pare, koja istom nestaje pred ocima. Drvece prazno, grane ukocene, nigdje tice cuti. Za pravo cudo nema zvuka ni sa kolosijeka ni od stanice. Na sve strane samo tiina u koju je grad potonuo. Tu i tamo pokoji dimnjak oivio pa alje slabane pramicke dima pravo u zrak, koji se izdiu visoko. I Spas i tvrðava su jo u plavicastom mraku. Usput, na pokojem prozoru pale se svijetla.
Prema robnoj, od Deica, iznenada protutnji prevoznik Nikica Kanazir, kud li ce on u ovaj cas sa svojim autom? Onda opet tiina. Opcina i Dom zdravlja u mraku. Cesta ko metlom pocicena, suha, nigdje papira na njoj. Koracajuæi niz cestu, covjeka se doimlje kako je asfalt sada narocita ledena pec, koja pojacava studen, pa ova nesmetano ulazi oko vrata, na rukave, do tijela, pa ide niz kraljenicu, goneci zatecenog u ovo vrijeme napolju, da neizostavno bilo gdje utekne, ili da se nama vrati u svoj krevet. A zrak samo, pri svakom novom udisaju i koraku sjece u grudima a ui otpadaju
Dolje na gradskom trgu, pred robnom, puno svijetla iz okolnih izloga prodavaona, iz pote, od stanicne rasvjete i sa perona. Pred komandom, u kamenoj straari, vojnik u bundi, sa potkapom na glavi, na strai, ne mrda. Nema tee smjene strae za izdurati do one od cetiri do est ujutro. To je najhladnije doba noci a ba tada se i najljepe spava.
Nakon brzih koracaja uz ona tri cetiri skalina, vec otvorivi ona vrata od stanice pored dvije telefonske govornice, sasma je druga prica. Parno grijanje pod punom snagom, odmah udari u glavu, pa se poslije one cice zime vani sad cini kao da je preðen prag rajskog naselja. Istina mirava svijetla i praznina hola odaju pospanu atmosferu, sve je usporeno sa ustajalim, njeno milujuci zajapurene obraze, zrakom.Garderoba neradi. Turisticki alter prazan. Novinarnica jo nije otvorena. alter za karte broj dva ima pogaena svijetla. Na prvom svijetlo gori ali nema slubenika. Nigdje nema ni drugog osoblja. Tako rano nema ni putnika. Tek od neke na blagajni broj jedan, iza velikog ormana u kojemu su karte poslagane po tajanstvenom rasporedu, izlazi pospani blagajnik.. ,, Povratnu kartu do Splita, za drugi razred putnickog . Blagajnik sa palcem vjeto ide po dnu reda od karata, kao po nevidljivoj tastaturi kakvog instrumenta, pa izvlaci jednu pravokutnu, od smeðeg tankog kartona kartu. Zatim je snano utisne u metalnu napravu, koja stoji s lijeve strane altera. Masivna eljezna naprava poput glave od konja, ugibajuci se na pritisak, uz osobitu zvonku kripu - lupu, na kartu utisne datum putovanja. Gomilica od cetrdeset i est dinara, u papirnim i metalnim novcanicama, nestade sa altera i karta sa njom. Posao kupovine karte je zavren.
Ima jo po ure do polaska vlaka. Cekaonice i prvog i drugog razreda prazne. Ali zato u restoranu je vec ivo. Utekli od zime skretnicari i magacioneri nocne smjene, poneko ko se tu zateko bez namjere putovanja, konobari i kuvari kao da nisu preko noci stajali u poslu. Mirie kava, kuva se rakija, iz kuhinje dopire miris pristavljene kuvane rane. U zraku puno duvanskog dima, koji zajedno sa posljednjim ostacima noci omamljuje. Ukraj restorana dvojica krenula sa pivom. Na stol pored prozora spolja pada svijetlo dana. Ba tada u misli ulazi jedna ena, u cijem krevetu je uprav sada najtoplije mijesto na svijetu. Vrh Dinare porumenio, samo sto nije na njemu sunce izalo. Njegovo stijenje izblijedilo. Sad bi tvrðava vec mogla biti obasjana njegovim prvim zracima. I nebo posve ublijedilo. U tom casu javlja se bura. Ona odmah ima posla sa opucima po peronu. Za to vrijeme samo led u prozoru daje nagovjijestiti o kom je godinjem dobu rijec i o velikoj zimi kojoj se nikako ne da odoliti. Suvomrazica u Kninu.
Srecom kod nas zime nisu dugo trajale. Svega mjesec i neta jace. Vec koncem sijecnja, dok snijeg nije okopnio sa prisojnih livada i iz ograda,po bunju u gajevima se pojavljuju blijedo ute latice cvjetova jaglaca i njene, roze latice krokusa. A vec prvih dana veljace eto visibaba i ljubica. Ali, dok ne stigne pravo proljece, dok sa pijace krumpjeri, kupus i gra ne budu istjerani mladom kapulom, mrkvom, perunom, mladom blitvom i prvom zelenom salatom, pristiglim iz Vrpolja, naem narodu valja, kako zna i umije, boriti se sa nametima snijega, sa burom ili sa suvomrazicom, od kojih je ova posljednja moda i najgora.
veljaèa / februar 2013
-
- Posts: 91
- Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
- Location: Beograd
Govor Ilije Petkovica na promociji 100- godinjeg kalendara NK "Dinara"
Dragi prijatelji, dragi gosti, dragi moji Kninjani!
NK Dinara obiljeava u ljeto 2013. stotinu godina od osnivanja i kontinuiranog rada.
Sama po sebi, ta je cinjenica impresivna, jer u naemu podneblju, stogodinje organizacije su rijetkost, a nogometni i sportski klubovi narocita rijetkost.
Na Balkanu je, iskustvo nam govori, sve tako rovito, krhko i kratkotrajno, a cesto i sa ugraðenim mehanizmom samounitenja.
NK Dinara je, cinjenicom da je doivjela stotu, pokazala otpornost spram opakog balkanskog sindroma predodreðenog za samodestrukciju.
To nikako ne znaèi da NK Dinara nije prola strane momente i kataklizmicne dogaðaje.
Dinara je, moemo slobodno kazati, sportski, ali i socioloki fenomen koji vrijedi opisati i po mogucnosti objasniti.
Vrijedno je taj fenomen pribliiti iroj javnosti i gledati da se ne upadne u zamku uvjek prisutne politizacije koja na alost obiljeava nae vrijeme i pritice istinu do njenog deformisanja.
Za saoptenu ambiciju je od presudnog znacaja postaviti neka pitanja.
Kako je jedan mali nogometni klub, iz maloga grada u dalmatinskom zaleðu, gdje je uvijek bilo svega vie nego novca, uspio da se kroz sto godina odri?
Na koji je nacin klub odoljevao vremenu i kako je moguce da kroz svoju istoriju preivi tri krvava rata i cak osam dravnih tvorevina, a ostane na istome mjestu, pod istim imenom, nicuci vie puta iz pepela kao Feniks?
Kako je, pored svih nevolja i ogranicenja uspjevao odgojiti na desetine vrhunskih igraca, koji su igrali nogomet irom svijeta?
Kako to, da su pokraj najraznovrsnijih prepreka koje moe postaviti ivot i istorija, igraci Dinare, clanovi njene uprave i njeni navijaci, uvjek ostakali lojalni klubu, cak i onda kad je sve govorilo da to nije moguce?
Postoji jedan tacan, mada je to i uopten odgovor na postavljeno pitanje.
Jednostavan je i nimalo patetican, mada to neupucenima moe i tako zvucati, a glasi - Kninjani su oduvjek voljeli Dinaru.
Bez toga ona se ne bi odrala.
Dinara je od itelja Knina tradicionalno doivljavana i tretirana kao opte dobro, neto to svima pripada i to treba cuvati.
Pri tome, nije bilo bitno u kojem se takmicarskom rangu nalazi, kako trenutno igra i moe li bolje.
Od njenog osnivanja, pa kroz vrijeme, klupske upravu su bile svjesne okolnosti u kojima klub egzistira, i u pravilu, nisu imale nerealne ambicije.
NK Dinara je pratila tempo ivota grada i dijelila sudbinu njegovih graðana.
Oduvjek je bila srasla sa ivim tkivom grada.
Knin je bio multietnicka sredina, ali i raskrsnica razlicitih politickih i drugih interesa koji nadilaze tu sredinu i od nje su nezavisni.
Njegova multietnicnost i multikonfesionalnost je u nekim istorijskim situacijama koritena kao povod za ire sukobe.
Kninska istorija je burna i dramaticna, a u pojedim periodima i tragicna.
Poloaj na geografskoj i politickoj karti, kao i konstelacije nacionalistickih interesa, uslovljavali su, u balkanskim prilikama zakanjelih emancipacija, nerazumne meðunacionalne sukobe, od kojih je onaj od 1991. do1995. bio po posljedicama za Kninjane - kataklizmickih razmjera..
NK Dinara u svojoj istoriji nikada nije bila klub u kome je nacionalno odreðenje bilo vidljivo.
Nacionalna tolerancija se u ivotu kluba podrazumjevala. To je bio sami temelj njenoga postojanja.
Kninski Srbi i kninski Hrvati, smatrali su NK Dinaru svojom, i ne postoji Kninjanin koji za nju nije navijao.
Na stadionu NK Dinare, u njenim klubskim prostorijama, na njenim tribinama ili bilo gdje drugo, ne pamti se neki nacionalisticki ispad ili provakacija, a da ima veze sa klubom.
Klubski simboli su bili anacionalni, a takva praksa i klubska politika veoma iroko prihvacena meðu Kninjanima.
Tako izgraðen odnos unutra kluba imao je svoju eticku, a ne etnicku crtu, jer su Dinaru zajedno stvorili i odravali i Srbi i Hrvati, advokati, ljecnici, profesori, ugostitelji, obrtnici,ðaci, zanatlije, radnici i seljaci
Na prvoj fotografiji NK Lav, Dinarine pretece, snimljenoj 1913. godine vidi se osnivac i predsjednik kluba Milan Amanovic, a sa njim u nogometnoj opremi jo deset mladica.
Istraujuci, moemo lako zakljuciti da je od momaka na toj fotografiji, samo Milan Amanoviæ etnicki Srbin.
Entuzijasti koji se tu vide,nisu se okupili oko nacionalnih simbola nego oko nogometne lopte koju je on donio iz Praga.
Taj i takav duh je pratio NK Dinaru u najvecem dijelu njene istorije.
U kasnijim godinama, kad se nogomet poceo masovnije igrati, stanje se u etnickom smislu mijenjalo, ali je to sutinski za Dinaru bilo potpuno nebitno.
Njena vrata su irom bila otvorena svima a igrao je onaj ko je to najbolje umio u datom trenutku..
Nakon 1995.. godine, obnovljen je rad kluba..
Promjenjen je tradicionalni grb i klupske boje NK Dinara. Za to nije bilo razloga.
Grb i znamenja NK Dinare su ostala neuprljana kroz njenu istoriju i zajednicka su tekovina graðana Knina.
Iz klupskih prostorija uklonjeni su raniji tragovi postojanja, ranija znamenja, fotografije, pehari i priznanja. Ispred imena kluba dodato je odreðenje Hrvatski.
To je, moe se lako pretpostaviti, uraðeno pod pritiskom politickih faktora i pobjednicke euforije. No, to je potpuno mimo principa i etike na kojoj je utemeljena NK Dinara.
Vrijeme ce pokazati da je promjena klupskih boja i simbola , a pogotovo uklanjanje klupskih priznanja, pehara i fotografija ranijih generacija iz klubskih prostorija bila pogreana i ishitrena odluka.
Obiljeavanje stogodinjice Dinarinog postojanja, moe biti dobar povod da se ponovo razmotri utemeljenost odluka donesenih nakon 1995. godine.
Dinara ne moe imati dvije povjesti, dvije prolosti, nego samo jednu. Racionalnim ljudima nije svojstveno mijenjati prolost jer je to nemoguce.
Takvi pokuaji, osim to su po sebi neprihvatljivi, ugroavaju buducnost i ljudima koji iza nas dolaze zamagljuju stvarnost i istinite predstave o ivotu.
Svaka istinita oznaka prolosti potrebna je buducim generacijama, a Dinara ce trajati i treba da traje.
Postoje, dakle svi razlozi da se napie objektivna, istinita i sveobuhvatna povijest NK Dinara, koja ce baciti svjetlo na prolost, onakvu kakva je bila, na ljude koji su tu prolost stvarali, na igrace, clanove uprave, na trenere, brojne volontere i entuzijaste. koji nisu alili truda da NK Dinaraivi sportski i drutveni ivot citavo jedno stoljece.
.
Dragi prijatelji, dragi gosti, dragi moji Kninjani!
NK Dinara obiljeava u ljeto 2013. stotinu godina od osnivanja i kontinuiranog rada.
Sama po sebi, ta je cinjenica impresivna, jer u naemu podneblju, stogodinje organizacije su rijetkost, a nogometni i sportski klubovi narocita rijetkost.
Na Balkanu je, iskustvo nam govori, sve tako rovito, krhko i kratkotrajno, a cesto i sa ugraðenim mehanizmom samounitenja.
NK Dinara je, cinjenicom da je doivjela stotu, pokazala otpornost spram opakog balkanskog sindroma predodreðenog za samodestrukciju.
To nikako ne znaèi da NK Dinara nije prola strane momente i kataklizmicne dogaðaje.
Dinara je, moemo slobodno kazati, sportski, ali i socioloki fenomen koji vrijedi opisati i po mogucnosti objasniti.
Vrijedno je taj fenomen pribliiti iroj javnosti i gledati da se ne upadne u zamku uvjek prisutne politizacije koja na alost obiljeava nae vrijeme i pritice istinu do njenog deformisanja.
Za saoptenu ambiciju je od presudnog znacaja postaviti neka pitanja.
Kako je jedan mali nogometni klub, iz maloga grada u dalmatinskom zaleðu, gdje je uvijek bilo svega vie nego novca, uspio da se kroz sto godina odri?
Na koji je nacin klub odoljevao vremenu i kako je moguce da kroz svoju istoriju preivi tri krvava rata i cak osam dravnih tvorevina, a ostane na istome mjestu, pod istim imenom, nicuci vie puta iz pepela kao Feniks?
Kako je, pored svih nevolja i ogranicenja uspjevao odgojiti na desetine vrhunskih igraca, koji su igrali nogomet irom svijeta?
Kako to, da su pokraj najraznovrsnijih prepreka koje moe postaviti ivot i istorija, igraci Dinare, clanovi njene uprave i njeni navijaci, uvjek ostakali lojalni klubu, cak i onda kad je sve govorilo da to nije moguce?
Postoji jedan tacan, mada je to i uopten odgovor na postavljeno pitanje.
Jednostavan je i nimalo patetican, mada to neupucenima moe i tako zvucati, a glasi - Kninjani su oduvjek voljeli Dinaru.
Bez toga ona se ne bi odrala.
Dinara je od itelja Knina tradicionalno doivljavana i tretirana kao opte dobro, neto to svima pripada i to treba cuvati.
Pri tome, nije bilo bitno u kojem se takmicarskom rangu nalazi, kako trenutno igra i moe li bolje.
Od njenog osnivanja, pa kroz vrijeme, klupske upravu su bile svjesne okolnosti u kojima klub egzistira, i u pravilu, nisu imale nerealne ambicije.
NK Dinara je pratila tempo ivota grada i dijelila sudbinu njegovih graðana.
Oduvjek je bila srasla sa ivim tkivom grada.
Knin je bio multietnicka sredina, ali i raskrsnica razlicitih politickih i drugih interesa koji nadilaze tu sredinu i od nje su nezavisni.
Njegova multietnicnost i multikonfesionalnost je u nekim istorijskim situacijama koritena kao povod za ire sukobe.
Kninska istorija je burna i dramaticna, a u pojedim periodima i tragicna.
Poloaj na geografskoj i politickoj karti, kao i konstelacije nacionalistickih interesa, uslovljavali su, u balkanskim prilikama zakanjelih emancipacija, nerazumne meðunacionalne sukobe, od kojih je onaj od 1991. do1995. bio po posljedicama za Kninjane - kataklizmickih razmjera..
NK Dinara u svojoj istoriji nikada nije bila klub u kome je nacionalno odreðenje bilo vidljivo.
Nacionalna tolerancija se u ivotu kluba podrazumjevala. To je bio sami temelj njenoga postojanja.
Kninski Srbi i kninski Hrvati, smatrali su NK Dinaru svojom, i ne postoji Kninjanin koji za nju nije navijao.
Na stadionu NK Dinare, u njenim klubskim prostorijama, na njenim tribinama ili bilo gdje drugo, ne pamti se neki nacionalisticki ispad ili provakacija, a da ima veze sa klubom.
Klubski simboli su bili anacionalni, a takva praksa i klubska politika veoma iroko prihvacena meðu Kninjanima.
Tako izgraðen odnos unutra kluba imao je svoju eticku, a ne etnicku crtu, jer su Dinaru zajedno stvorili i odravali i Srbi i Hrvati, advokati, ljecnici, profesori, ugostitelji, obrtnici,ðaci, zanatlije, radnici i seljaci
Na prvoj fotografiji NK Lav, Dinarine pretece, snimljenoj 1913. godine vidi se osnivac i predsjednik kluba Milan Amanovic, a sa njim u nogometnoj opremi jo deset mladica.
Istraujuci, moemo lako zakljuciti da je od momaka na toj fotografiji, samo Milan Amanoviæ etnicki Srbin.
Entuzijasti koji se tu vide,nisu se okupili oko nacionalnih simbola nego oko nogometne lopte koju je on donio iz Praga.
Taj i takav duh je pratio NK Dinaru u najvecem dijelu njene istorije.
U kasnijim godinama, kad se nogomet poceo masovnije igrati, stanje se u etnickom smislu mijenjalo, ali je to sutinski za Dinaru bilo potpuno nebitno.
Njena vrata su irom bila otvorena svima a igrao je onaj ko je to najbolje umio u datom trenutku..
Nakon 1995.. godine, obnovljen je rad kluba..
Promjenjen je tradicionalni grb i klupske boje NK Dinara. Za to nije bilo razloga.
Grb i znamenja NK Dinare su ostala neuprljana kroz njenu istoriju i zajednicka su tekovina graðana Knina.
Iz klupskih prostorija uklonjeni su raniji tragovi postojanja, ranija znamenja, fotografije, pehari i priznanja. Ispred imena kluba dodato je odreðenje Hrvatski.
To je, moe se lako pretpostaviti, uraðeno pod pritiskom politickih faktora i pobjednicke euforije. No, to je potpuno mimo principa i etike na kojoj je utemeljena NK Dinara.
Vrijeme ce pokazati da je promjena klupskih boja i simbola , a pogotovo uklanjanje klupskih priznanja, pehara i fotografija ranijih generacija iz klubskih prostorija bila pogreana i ishitrena odluka.
Obiljeavanje stogodinjice Dinarinog postojanja, moe biti dobar povod da se ponovo razmotri utemeljenost odluka donesenih nakon 1995. godine.
Dinara ne moe imati dvije povjesti, dvije prolosti, nego samo jednu. Racionalnim ljudima nije svojstveno mijenjati prolost jer je to nemoguce.
Takvi pokuaji, osim to su po sebi neprihvatljivi, ugroavaju buducnost i ljudima koji iza nas dolaze zamagljuju stvarnost i istinite predstave o ivotu.
Svaka istinita oznaka prolosti potrebna je buducim generacijama, a Dinara ce trajati i treba da traje.
Postoje, dakle svi razlozi da se napie objektivna, istinita i sveobuhvatna povijest NK Dinara, koja ce baciti svjetlo na prolost, onakvu kakva je bila, na ljude koji su tu prolost stvarali, na igrace, clanove uprave, na trenere, brojne volontere i entuzijaste. koji nisu alili truda da NK Dinaraivi sportski i drutveni ivot citavo jedno stoljece.
.
-
- Posts: 322
- Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm
dinara
malo se javljam no ovaj put moram reagirati na pisanje mog dragog prijatelja Drage Kovaèeviæa.nije u pitanju tatina veæ ljtnja u zaobilaenju istine i koketiranju sa politikom (koja je na Galeriji strogo zabranjena).veæ sam na Galeriji pisao da su prièe o Dinari vie prièe nego istina.zato se èudim to moj prijatelj Drago prièice i èakule pretvara u povijest te takvu "povijest" i prokletu politiku TRPA u usta èuvenom Iliji Petkoviæu-Kui.tko sretniji od mene zbog dinarinog kalendara posveèenog stogodinjici.njenu povijest zapisujem 45 godina.EVO VEÆ MJESEC DANA SJEDIM ZA KOMPJUTEROM I PIEM TU POVIJEST Naime pod pokroviteljstvom NS Hrvatske i grada Knina pravi se monografija.i odmah da vam kaem.USLOV DA UÈESTVUJEM U STVARANJU DINARINE MONOGRAFIJE BIO JE :OTALNI ODMAK OD POLITIKE !!!!!! naprotiv svi ste pozvani(odbor u Beogradu) te svi irom svijeta da pomognete u pisanju monografije po mom skromnom miljenju KLUBA KOJI JE IMAO NAJTURBULENTNIJU I SPECIFIÈNU POVIJEST. i opet ponavljam Drago Kovaèeviæu.DINARA SE NIKADA NIJE ZVALA "LAV", Milan Amanoviæ NIKADA NIJE STUDIRAO U Pragu, te nije osnovao "Dinaru" no ima neke inicijalne zasluge sa JO PET-EST ondanjih kninskih fakina.puno pozdrava svim ZALJUBLJENICIMA U NA KLUB .i na kraju, to reèe moj veliki uzor Miljenko Smoje :"Neæu politiku u moju butigu"!
Milorad Dujmoviæ-Micko iliti mobidik.
Milorad Dujmoviæ-Micko iliti mobidik.
-
- Posts: 1301
- Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm
Dinara
Moze li se pricati o Dinari a da se ne spominju 90-te i one godine poslje njih,bar ne u nekoj zlobi ili revansizmu.
Ako moze,bilo bi mi drago,u protivnom cu biti prinudjen brisati takve postove.
Mobidik ja bih ti bio zahvalan a vjerovatno i puno drugih Kninjana i sportskih radnika sirom svijeta bi te rado zamolili,kad bi imali priliku kao ja,da nam izneses tu istinu koju znas,da ne zivimo u zabludi ovo vremena sta nam je preostalo i da ne ucimo djecu pogresno.
Nadam se da cu imati srece i sredstava da nabavim monografiju,odnosno monografije,jer za dobrim se konjom prasina dize.Da se bolje snadjemo u tom metezu i prasini pomoci ce nam mobidik sa njegovom istorijom Dinare a u povjerenju cuo sam da ce i M.R. stampati knjigu o njegovih 30 godina uz Dinaru i o samom klubu,ili tako nesto.
Ovaj drugi (M.R.) je nekoliko godina stariji od mene a sa mobidikom sam generacija i nisam znao svih ovih godina da je on dok smo mi pravili pizdarije po gradu,predano sjedio i poslje domaceg,kojeg ja zanimljivo nikad nisam imao,unosio podatke o prosloj Dinarinoj utakmici,ocjenama igraca,utiske poslje meca sa trenerom i navijacima,razgovor sa A.Matkovicem u vezi kakav tekst da se objavi.Sve to zabiljeziti i sacuvati,svaka cast.
Da mi (mislim na ekipu) nismo znali da ti jos od osnovne to uredno biljezis,ma bas ti svaka cast.
Nemoj se zbog ovog ljutiti,bas si me ugodno iznenadio.
Ako moze,bilo bi mi drago,u protivnom cu biti prinudjen brisati takve postove.
Mobidik ja bih ti bio zahvalan a vjerovatno i puno drugih Kninjana i sportskih radnika sirom svijeta bi te rado zamolili,kad bi imali priliku kao ja,da nam izneses tu istinu koju znas,da ne zivimo u zabludi ovo vremena sta nam je preostalo i da ne ucimo djecu pogresno.
Nadam se da cu imati srece i sredstava da nabavim monografiju,odnosno monografije,jer za dobrim se konjom prasina dize.Da se bolje snadjemo u tom metezu i prasini pomoci ce nam mobidik sa njegovom istorijom Dinare a u povjerenju cuo sam da ce i M.R. stampati knjigu o njegovih 30 godina uz Dinaru i o samom klubu,ili tako nesto.
Ovaj drugi (M.R.) je nekoliko godina stariji od mene a sa mobidikom sam generacija i nisam znao svih ovih godina da je on dok smo mi pravili pizdarije po gradu,predano sjedio i poslje domaceg,kojeg ja zanimljivo nikad nisam imao,unosio podatke o prosloj Dinarinoj utakmici,ocjenama igraca,utiske poslje meca sa trenerom i navijacima,razgovor sa A.Matkovicem u vezi kakav tekst da se objavi.Sve to zabiljeziti i sacuvati,svaka cast.
Da mi (mislim na ekipu) nismo znali da ti jos od osnovne to uredno biljezis,ma bas ti svaka cast.
Nemoj se zbog ovog ljutiti,bas si me ugodno iznenadio.
-
- Posts: 91
- Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
- Location: Beograd
Dragi Micko..
Upravo smo zavrili sastanak - UO Bivih igraèa i prijatelja NK "Dinara". Na sastanku su bili, Ilija Petkoviæ, Nika Ðujiæ, Ðorðe Bjegoviæ, Milan Vukadin - Cika, eljko Sankoviæ - eka, Jovo Vuèenoviæ i ja. Razgovarali smo o daljnjim aktivnostima u projektu "Sto godina Dinare". Program i projekat je veoma intezivan i mi smo, kao ozbiljni ljudi pravili dogovor kako da ga do kraja, i na najbolji naèin realizujemo. Nas prije svega, u cijeloj prièi zanima da to uradimo poteno, faktografski, na visokom estetsko nivou i bez politizacije. Mi respektujemo èinjenicu da "Dinara" ima sto godina. To stoljeæe se, na alost, protee kroz tri krvava rata i osam dravnih tvorenina. Sve je prolazilo a "Dinara" opstajala. Potpuno je legitimno, da ti ima svoje viðenje stvari, koje su opreène onome to je g. Ilija Petkoviæ, predsjednik naega udruenja kazao u svom govoru koji sam ja, prvenstveno u cilju da obavjestim Kninjane i "Dinarae" van Berograda o za nas, znaèajnom dogaðaju. No, smatram da bi bilo poteno kazati sa èim se u tome pristupu ne slae, ta je politièarenje i ta se ne slae sa istinom, moralom i to bi mi Kninjani rekli sa "ljudstvom". Malo me je povrijedila tvoja konstatacija da ja "stavljam u usta" tekst Iliji Petkoviæu. Da te, kao meni dragog èovjeka, podsjetim. Ilija Petkoviæ je svjetsko ime. Sve to je radio, mjerilo se svjetskim metrom. Evo, kao igraè igrao je svjetska i evropska prvenstva. Kao trener i nogometni struènjak takoðer. Bio je na svjetskim prvenstvima dva puta. Mislim, da je to za potovanje. I kako misli da ja njemu mogu neto nametnuti neto, odnosno, kako misli, da bi meni uopæe takva ideja mogla pasti na pamet?
Nije mi jasno, kako ti uopæe pada na pamet, da bih ja javno objavio neto to se nije dogodilo, a pogotovo kako bih ja manipulisao Ilijom Petkoviæem?
Dobro je da si od ideje da pie samo svoju knjigu i sa namjerom da je "prodaje" kako si ranije ovdje, na ovom sajtu pisao, evoluirao da to radi sa gradom. Dobro je da su ti uzori Mio Uro i Miljenko Smoje. I meni su. Dakle, sliènih smo godina u slau nam se ukusi. Mio je meni bio profesor a veliki Smoje dragi i potovani poznanik.
Ali, ne sviða mi se, to ovako, bez ikakvogh dokaza tvrdi, kako su "Dinaru" napravili fakini. Nije taèno. Fakini mogu igrati na male goliæe, ali fakini ne prave stogodinje klubove. Za tvoju potrebu, uzmi "Sportsku enciklopediju" Leksikografskog zavoda Miroslav Krlea, i proèitaj odjeljak o NK "Dinara". To moe naæi i na internetu, ako nemas svezak enciklopedije. Tamo ima elementarne podatke. Dakle, ne mogu prihvatiti kritiku "kako ja od prièica i æakula" pravim monografiju. Prosto, nije taèno.
Ja imam kontakt, nae udruenje ima kontakt, sa dananjim strukturama grada i "Dinare". Za njih smo tampali kalendare i do kraja februara dolazimo u Knin da im to uruèimo, i da se dogovaramo o zajednièkim aktivnostima. Moji se kontakti odnose na gradonaèelnicu, g. Vrdoljaka i g. Livaju. Poteno æemo prièati o svemu na tom sastanku, jer je "Dinara", nae zajednièko dobro. I nadam se da æemo se dogovoriti oko najvanijih stvari.
Inaèe, ponosan sam na ono to je do sada uraðeno. A uraðeno je na najveæem moguæem nivou, zato to to radimo profesionalno i sa ljubavlju. Amateri su dragi moj prijatelju Micko, i prostituciju upropastili. Da se ne alimo, pretjerano. Vidimo se u Kninu, do kraja mjeseca i imaæemo o èemu prièati. Srdaèan pozdrav!
Upravo smo zavrili sastanak - UO Bivih igraèa i prijatelja NK "Dinara". Na sastanku su bili, Ilija Petkoviæ, Nika Ðujiæ, Ðorðe Bjegoviæ, Milan Vukadin - Cika, eljko Sankoviæ - eka, Jovo Vuèenoviæ i ja. Razgovarali smo o daljnjim aktivnostima u projektu "Sto godina Dinare". Program i projekat je veoma intezivan i mi smo, kao ozbiljni ljudi pravili dogovor kako da ga do kraja, i na najbolji naèin realizujemo. Nas prije svega, u cijeloj prièi zanima da to uradimo poteno, faktografski, na visokom estetsko nivou i bez politizacije. Mi respektujemo èinjenicu da "Dinara" ima sto godina. To stoljeæe se, na alost, protee kroz tri krvava rata i osam dravnih tvorenina. Sve je prolazilo a "Dinara" opstajala. Potpuno je legitimno, da ti ima svoje viðenje stvari, koje su opreène onome to je g. Ilija Petkoviæ, predsjednik naega udruenja kazao u svom govoru koji sam ja, prvenstveno u cilju da obavjestim Kninjane i "Dinarae" van Berograda o za nas, znaèajnom dogaðaju. No, smatram da bi bilo poteno kazati sa èim se u tome pristupu ne slae, ta je politièarenje i ta se ne slae sa istinom, moralom i to bi mi Kninjani rekli sa "ljudstvom". Malo me je povrijedila tvoja konstatacija da ja "stavljam u usta" tekst Iliji Petkoviæu. Da te, kao meni dragog èovjeka, podsjetim. Ilija Petkoviæ je svjetsko ime. Sve to je radio, mjerilo se svjetskim metrom. Evo, kao igraè igrao je svjetska i evropska prvenstva. Kao trener i nogometni struènjak takoðer. Bio je na svjetskim prvenstvima dva puta. Mislim, da je to za potovanje. I kako misli da ja njemu mogu neto nametnuti neto, odnosno, kako misli, da bi meni uopæe takva ideja mogla pasti na pamet?
Nije mi jasno, kako ti uopæe pada na pamet, da bih ja javno objavio neto to se nije dogodilo, a pogotovo kako bih ja manipulisao Ilijom Petkoviæem?
Dobro je da si od ideje da pie samo svoju knjigu i sa namjerom da je "prodaje" kako si ranije ovdje, na ovom sajtu pisao, evoluirao da to radi sa gradom. Dobro je da su ti uzori Mio Uro i Miljenko Smoje. I meni su. Dakle, sliènih smo godina u slau nam se ukusi. Mio je meni bio profesor a veliki Smoje dragi i potovani poznanik.
Ali, ne sviða mi se, to ovako, bez ikakvogh dokaza tvrdi, kako su "Dinaru" napravili fakini. Nije taèno. Fakini mogu igrati na male goliæe, ali fakini ne prave stogodinje klubove. Za tvoju potrebu, uzmi "Sportsku enciklopediju" Leksikografskog zavoda Miroslav Krlea, i proèitaj odjeljak o NK "Dinara". To moe naæi i na internetu, ako nemas svezak enciklopedije. Tamo ima elementarne podatke. Dakle, ne mogu prihvatiti kritiku "kako ja od prièica i æakula" pravim monografiju. Prosto, nije taèno.
Ja imam kontakt, nae udruenje ima kontakt, sa dananjim strukturama grada i "Dinare". Za njih smo tampali kalendare i do kraja februara dolazimo u Knin da im to uruèimo, i da se dogovaramo o zajednièkim aktivnostima. Moji se kontakti odnose na gradonaèelnicu, g. Vrdoljaka i g. Livaju. Poteno æemo prièati o svemu na tom sastanku, jer je "Dinara", nae zajednièko dobro. I nadam se da æemo se dogovoriti oko najvanijih stvari.
Inaèe, ponosan sam na ono to je do sada uraðeno. A uraðeno je na najveæem moguæem nivou, zato to to radimo profesionalno i sa ljubavlju. Amateri su dragi moj prijatelju Micko, i prostituciju upropastili. Da se ne alimo, pretjerano. Vidimo se u Kninu, do kraja mjeseca i imaæemo o èemu prièati. Srdaèan pozdrav!