NOSTALGIJA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

raskovici

Post by raskovici »

...to su bila dobra stara vremena oko 29-og...a kad se meso objesi u susaru,pa prvo sto se osusi je dropcic,popnem se na skale skinem zera i bacim na zar...onda posaljem cacu u konobu da ulije malo crnjaka...
to se malo cim na ovome svijetu more platiti...
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Nestalgija

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Sjecam se i ja tih zlatnih vremena.Bura dere,a prasad u svakoj avliji skice,klanje na veliko.Mi djeca bi cekali kada ce mu izvaditi drob i da nam dadu mijur,pa bi ga onako mokrog rastezali da bude sto veci ionda bi igrali nogomet i vratili se kada bi vec dzigarica ili bubrezi bili peceni.Poslije bi se pilo,a navece obavezno u dom JNA na proslavu i igranku.Zlatna vremena i nista drugo.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

zele



Joined: 30 Dec 2006
Posts: 52

Posted: Sat Feb 16, 2008 12:34 pm Post subject: behar

--------------------------------------------------------------------------------

Evo da se pokušam ukljuèiti.J uæe sam bio u Bosni, hladno da ti srce pukne. A jedan na Arizoni, to vam je velika pijaca kod Brèkog, mi pokazuje cvjetnu granèicu sa neke voèke. Veli, vidi roðeni behara, jutros sam ga ubrao u Mostaru. Kaže da je tamo proljeæe i sve je procvjetalo. A mene odmah stislo oko srca. Ðaba mu i ona peæena janjetina koju sam ruèao. Nostalgija za mediteranom, za Kninom, trese li trese. I sve se nadam uskoro æe i ovdje proljeæe. Ma kakvo crno proljeæe. Evo jutros Beogradom provejava snijeg, a hladnoæa stisla kao da je srce zime. Behara nema, zapravo ima ga samo u sjeæanju i, rekao bih nadanju. Uskoro æe i ovdje proljeæe, možda æe sa njim i nostalgija za onim iskonskim, mojim i našim prestati. Ili se ja to samo nadam, Evo,veæ 17 godina se nadam i èekam.

Back to top


colja



Joined: 30 May 2007
Posts: 18

Posted: Sat Feb 16, 2008 2:52 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Nostalgija je individualna stvar(vidi mene što flozofiram,kao i obično)Svako je osjeća na svoj način,a neko,kao što je slučaj samnom u ovom trenutku, je uopšte ne osjeća.Nekad sam osjećao nostalgiju za Kninom,ali to je bilo kad sam radio u Rijeci,znao sam da me neko u Kninu čeka i da imam gdje doći,a sad znam da me tamo ne čeka niko,što kaže pjesma:"već odavno su izbljedila sva lica..."Nostalgija verojatno s godinama bljedi i prerasta u svoju suprotnost pa čovjek mjenja kriterijume tako da čovjek što više stari manje je nostalgičan za konkretnim stvarima,a više se to pretvara u "Žal za mladost"Ako i to spada pod pojam nostalgija,onda smo svi nagrabusili.Ali kako je nostalgija za rodnim krajem relativna,navešću primjer pod.Tode Mlinarević koji je bio ovdje u Nišu zajedno sa sinom Spasom,također pokojnim i sa snajom i unukama.
Nakon nekoliko izbjegličkih godina u kolektivnom centru,stari Tode (blizu 90 g) zaželio se Knina,gdje je rođen i gdje je živio sve do '95-te.Ljepo se spakuje i sa snajom ode u Knin.U Kninu je bio 5-6 dana i kad je vidio kakvo je stanje tamo,a naročito u njegovom komšiluku (Biserci) kaže on snaji,"Snajko,vodi ti mene odavde IDEMO MI SVOJOJ KUĆI U NIŠ)Za čim je patio stari Tode ne znam,ali sam ubjeđen da je kod njega nostalgija permutirala.I ja sam u sličnom stanju,ne znam za čim da patim,a i ne pati mi se.
Za Kninom ne žalim, za mladošću da ne žalim ne mogu tvrditi,ali i tu vrlo ljepo odoljevam.Ne dozvoljavam takvim mislima da mi se same nameću i lako se obračunavam sa njima.Kad god se pogledam u ogledalo,ja mlađi.Nećete vjerovati.

Back to top


lana



Joined: 01 Feb 2008
Posts: 25

Posted: Sat Feb 16, 2008 3:12 pm Post subject: skitanje po forumu

--------------------------------------------------------------------------------

Morala bi raditi a ne radi mi se, i što je najgore ne grize me ni savjest.
Skitam se po forumu
i evo što sam našla:
Tenenum iz maja 2007!
Citiram samo dio njegovog teksta:
"Moram priznati da ne volim izraz "dijaspora" iz nekoliko razloga,
prvo podsjeæa ma na peronospora koja je dosta zla nanijela i u našem zavièaju,
drugi razlog jer mi je ta rijeè sininim za trajno trpno stanje a to ne bih želio priznati sam sebi,
više volim izraz raštrkali se ko rakova djeca.
Da je svako zlo za neko dobro je i èinjenica
da se osjeæam kao (rekao bi moj æaæa) "svjetski èovjek" ,
svaki dan komuniciram sa ljudima iz raznih država i kontinenata
a da nisam nauèio ni jedan strani jezik".

Back to top


zele



Joined: 30 Dec 2006
Posts: 52

Posted: Sat Feb 16, 2008 6:31 pm Post subject: Nostalgija

--------------------------------------------------------------------------------

Nostalgija je relativna stvar, svatko je doživljava na svoj naæin. Za mene je to ona tanka crta koja dijeli vrijeme sadašnje od vremena prošlog, a sve što je nekad bilo, bilo je ljepše. Uostalom, mladost je uvijek ljepša od starosti, tim više što se pamte samo lijepe stvari, one ružne se zaboravljaju.
Dakle, nostalgièan sam za onim što je nekad bilo i èega više nikad biti neæe. Ne kaže se uzalud u istu vodu ne možeš dva puta ugaziti. Èesto sam u Kninu, dakle, zavièaj mi je dostupan,ali nije to ono što mi fali. Tamo mi fale ljudi, moja ekipa, oni doživljaji i divani kakvih više nikad biti neæe. Veæ nekoliko ljeta provodim u Rijeci, dakle i to mi je dostupno, ali i tamo nemam onog što je nekad bilo. I to se promijenilo. Ljudi su drugaèiji, nekako tuði, nije to više to.
A i to pitanje gdje mi je kuæa. Putujem veæ desetak godina u bivše zavièaje i još nisam dešifrirao gdje je moj dom. Dali je to onaj koji sam napustio i sad ga posjeèujem ili je to ovaj koji sam svio u novoj sredini. Vjerovatno je to naše prokletstvo, ili tek pusta želja za mladošæu. Vrag æe ga znati.

Back to top


lana



Joined: 01 Feb 2008
Posts: 25

Posted: Sat Feb 16, 2008 7:15 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Ajme ljudi, ja se sva naježila kad ovo èitam.Lijepo pišete da je užitak èitati!

Išla ja popodne vanka, crkle mi dvi žarulje. Puše neka vjetruština, uopæe nije lijepo vani. Jedva sam èekala kad æu nazad, da malo prošaram po forumu.
Super je kad otvoriš forum, pa vidiš neko nešto napiso, ajme gušta.
Najbezveznije je kad æutimo po par dana.

Ja kao Mujo, kad je probavo cipele.
Broj 40 mu dobre,taman, a veli on prodavaèici:
- Dede, mala, spakuj de mi 39.
- A zašto 39, gospodine Mujo ?
Nato æe Mujo: E mala, ne znaš ti, koji je to merak, kad ti njih sazuješ.

Jedan veliki pozdrav svima koji šetaju po forumu i piscima poseban pozdrav od mene,
odoh malo pregledati nove slike, al vratiæu se ja.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

andjela.pesic



Joined: 15 Feb 2008
Posts: 1

Posted: Sun Feb 17, 2008 6:39 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

prvi put se javljam.pozdrav svima.i ja sam od onih koji se još uviek sjeæaju knina sa nostalgijom.treba prièati o raznim dogaðajima.eavo jednoæ.nedavno sam vidjela æimu u nekom kafiæu (na video klipu).èoveku prosto super snašao se i u ovoj i u onoj vlasti.ne znam koja ste godišta ,ja sam 74 da li se sjeæate ljudi i dogaðaja iz "kaveza","MS5" "maka",naravno"baæe".da li bi ste htjeli i o tome da pišemo.nikad neæu zaboraviti zekinica donjela "dobojku"u wc-u(kavez)u isto vreme duvalo 20 ljudi nisi mogao ni da se srušiš sve i da si htjeo,nisi imao gdje.bilo je super,naravno za one koji vole taj sport.eto toliko

Back to top
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

alepav



Joined: 19 Jun 2007
Posts: 1

Posted: Mon Feb 18, 2008 7:55 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

A, kad se samo setim...
...Svih onih dnevnika gdje su bili najavljivali da ce padati snijeg, mi cekali, staces... ( deca ko' deca...), a ono nista.
Mameimga bezobrazne, meteoroloske...
A sad, jes' vido'... kad pane po metera, ko' da nije ni pado... 'jopet se deca brinu dal'ce das' otopi, dal' nece...
A ja se mislim,... Al' se nekad dobro sankalo...
Jeltako...
Jelda...?

Back to top
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Evo još malo nostalgije bez koje prosto ne mogu.Rasla sam u zlatno doba.80-e su za mene i moj karakter bile pun pogodak.Stariji brat ,još stariji roðaci od kojih se moglo nauèiti svašta.Bila sam kao sunðer,sve upijala.Moj tada najbolji drug Hrvoje(Jerin mali)i ja smo imali razne faze u životu.Bilo je super.Non-stop smo se veæ tada muvali oko ZIDIÆA.Bilja Todiæ,Tina,Nešo Bjegoviæ i ostali-ekipa.Igrali se rata ,kauboja i indijanaca,mame i tate,pušili prvi put iza gimnazije(svi požutili ).mater me tada olešila ,nije ni sanjala da æe kasnije da žica cigare od mene.Išli smo zajedno i u vrtiæ.Vaspitaèica nam je bila Ana Dokoza.Živjela je iznad apoteke gdje i Anja.A ko je Anja?Ona je lik koja (mater joj je radila u OŠ Narodni heroji u biblioteci) je dobila majmuna kao malog kuænog ljubimca kojeg smo svi maltretirali.A kasnije majmun završi u ZOO-vrtu u Splitu.Poèeo da ugrožava okolinu.Pošto mi je mama radila jedno vrijeme kod Èoke u frizerskom salonu(pored PUTNIKA),znala sam i starije bajkere:Galeb,Èoko Škulj i drugi.Škulj me uvijek vozao na motoru,a mater uvijek šizila i mlatila makazama iz salona.Vikendom su naši oèevi izvodili mame i nas djecu u BALKAN na æevape,da bi se iskupili za sve ono što su zeznuli proteklih dana.Idol mi je bio moj stric MikiBaša.Bio je gradska faca.Vozikao nas je na nekom motoru(imena se ne sjeæam).Moj brat i ostali slušali Djuran Djuran Depeshe Mode,sve pjesme morale da se znaju.Tako i mi mlaði uz njih.E tada se pojavio i D ŽEP.Imala sam tu privilegiju da pojedine èlanove te grupe viðam i u svojoj kuæi,jedino im nisam tražila autogram.A možda sam trebala.Svaku njihovu pjesmu smo znali napamet.Poèela sam da izlazim ali do 10.Moj dragi brat je sve to kontrolisao.Ali ne dugo.STARAÈKI DOM.E tu je bilo super.Mario Radiæ DJ.JEdva se èekala subota,pa smo se mi tadašnje klinke svakog vikenda u drugu facu zaljubljivale,ali tajno naravno-mali grad.Koncert PARTIBREJKERSI.Mnogi ga se sjeæaju u sali PARTIZAN.Dobro su zvuèali mora se priznati.A kasnije da nebi odskakali od drugih(naših idola)smo uèili i loše i dobre stvari.Pa šta se kome svidi.A meni se naravno svidjelo naravno mnogo toga.Muzika je ta koja te mnogim djelom "gradi".Ostala sam i dan danas u 70,80 i samo malo 90.Bila sam na Rolingstonsima u bgd-u prošle godine.Ljudi su....Ljudi su.....ma jednostavno nemaju mane,na èemu god da su svaka im èast,prosjek godina 70 a oni kao da im je 17.I tako kao i svaki lik iz grada nisam zaobišla "Baæu".Znalo je tamo biti dobrih trenutaka.MAK naravno.Cijeli svijet zna (pošto nas ima svakuda )gdje je MAK.Ali nisam ja zaobišla ni OSMICU.Voljela sam tamo iæi,zbog muzike najviše(prašio hendrix),a i tamo se mogla ispijati kava 2 sata a da te niko ne maltretira.Ljudi atmosfera COOL.Bilo je dobrih okupljanja i u KAVEZU i MS5.kasnije su poèeli da ginu mnoge drage face.Pokušavam te stvari u sebi da sakrijem kad mogu.Život mora da ide dalje zbog onih koji ostaju iza nas.Najdraže mi je što sam rasla u Kninu i bila dio njegovih dogaðaja.Izvinite za po neku grešku,u životu nisam pisala odjednom ovoliko.
ninamilos

Post by ninamilos »

JOS I DANAS ZAMIRISE TRESNJA
U PROLJECE, KAO DAVNO PRIJE
JEDNA TRESNJA DANIMA DALEKO
TAMO DJE ME VEC ODAVNO NIJE.

REKAO SAM KAD POCI SAM MORAO
UZMITE MI I KUCU I NJIVU
SAMO TRESNJU OSTAVITE STARU
KAD NAVRATIM DA JE VIDIM ZIVU

STA TO IMA U LJUDIMA TUZNO
DA ULAZE U TUDJE ZIVOTE
KO TO ZIVI U PROSLOSTI MOJOJ
A JOS NIJE UMRO OD SRAMOTE

REKAO SAM, U VJETAR SAM PRICAO
NIKOG NIJE BILO DA ME CUJE
LIJEPU PJESMU, NE VOLI BAS SVAKO
NEKO BACA KAMEN NA SLAVUJE

STA TO IMA U LJUDIMA TUZNO
DA ULAZE U TUDJE ZIVOTE
KO TO ZIVI U PROSLOSTI MOJOJ
A JOS NIJE UMRO OD SRAMOTE


NIJE NEBO OVO STO VAM NUDE
NIJE SUNCE OD ZLATA I MOCI
KAD BI MOGLI, PRODALI BI BOGA
NJIMA NIKO NE MOZE POMOCI
lana

Post by lana »

ninamilos wrote:JOS I DANAS ZAMIRISE TRESNJA
U PROLJECE, KAO DAVNO PRIJE
JEDNA TRESNJA DANIMA DALEKO
TAMO DJE ME VEC ODAVNO NIJE.

REKAO SAM KAD POCI SAM MORAO
UZMITE MI I KUCU I NJIVU
SAMO TRESNJU OSTAVITE STARU
KAD NAVRATIM DA JE VIDIM ZIVU

STA TO IMA U LJUDIMA TUZNO
DA ULAZE U TUDJE ZIVOTE
KO TO ZIVI U PROSLOSTI MOJOJ
A JOS NIJE UMRO OD SRAMOTE

REKAO SAM, U VJETAR SAM PRICAO
NIKOG NIJE BILO DA ME CUJE
LIJEPU PJESMU, NE VOLI BAS SVAKO
NEKO BACA KAMEN NA SLAVUJE

STA TO IMA U LJUDIMA TUZNO
DA ULAZE U TUDJE ZIVOTE
KO TO ZIVI U PROSLOSTI MOJOJ
A JOS NIJE UMRO OD SRAMOTE


NIJE NEBO OVO STO VAM NUDE
NIJE SUNCE OD ZLATA I MOCI
KAD BI MOGLI, PRODALI BI BOGA
NJIMA NIKO NE MOZE POMOCI
Ninamilos ko je autor ove pjesmice?
ninamilos

Post by ninamilos »

Draga Lana, ne znam ko ju je napisao ali znam ko je otpjevao. Neko koga vise nema. TOSE PROESKI. Nalazi se na posljednjem albumu "IGRA BEZ GRANICA ". Poslusaj je.Fantasticna a ujedno i jako tuzna :cry: Rijeci sve govore, jos kad se upotpune onako savrsenim glasom....
Pozz
Daniela Damjanic
Posts: 53
Joined: Sat Mar 15, 2008 9:02 pm

Post by Daniela Damjanic »

Jednom odletjet će ptice
Ulice naše ostat će bez sunca
Čovjek ispratice zenu
Dugo na vjetru stajace sam
Putem svog zivota
Takva si mladosti

A sad adio a sad adio
I ´ko zna gdje i ´ko zna kad
A sad adio, a sad adio
I ´ko zna gdje i ´ko zna kad

Gledam nepoznata lica
Svaki taj čovjek
Ja bih mog´o biti
Gledam ljube se i plaču
Putuju sa nadom
Ja odlazim sam
Gledam oči dječaku
Vraća se u djetinjstvo
Ugašena svjetla na peronu
Takva si mladosti

A sad adio, a sad adio
I ´ko zna gdje i ´ko zna kad
A sad adio, a sad adio
I ´ko zna gdje i ´ko zna kad

Gledam jer želim sve da pamtim
Nebo, kamen i ptice u letu
Gledam i kad zatvorim oči
Bit ćemo zajedno u dalekom svijetu
Beskrajne ravnice gledam
Pozdravljam te zemljo, zemljo moja
Ti ćeš me čekati, jedina ti

mislim da se svi sijecamo ovih rijeci....
Mirko Milinkovic
Posts: 25
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:58 am

Još i danas zemiriši trešnja

Post by Mirko Milinkovic »

Pjesmu "još i danas zamiriši trešnja" je prva izvodila grupa Gazde, a Toše Proeski je to izveo 10-15 godina kasnije.... Obje su izvedbe prekrasne, ali samo da se zabilježi...
Mirko Milinkovic
Posts: 25
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:58 am

Još i danas zamiriši trešnja

Post by Mirko Milinkovic »

A ovu istu pjesmu imate već postavljenu na istom ovom topicu, ali na stranici 3!! :?
ninamilos

Post by ninamilos »

Vidi stvarno je ima i na str.br.3. Al dobro. Nema veze. Nije na odmet da se napise jos po 100 puta(necemo se vise ponavljati).
Milko, nisam znala da je ta pjesma vec otpjevana. U svakom slucaju ova verzija koju sam ja cula me u potpunosti odusevila te i ne zalim za tom pravom. Mada, priznajem da sam se sad zainteresovala i za tu. Rijeci su sjajne.
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Stari Knin

Post by Goran Zelic-Zele »

Kad god posjedim rodni grad tresne me nostalgija. Valjda je normalno u životu da godine starosti odreðuju kolièinu nostalgije koja je u èovjeku raða spram onoga "Što je nekad bilo a sada više nije". Sjeæajuæi se djetinjstva i momaštva, kada je život zaista bio lijep, a okruženje nenadoknadivo, shvatam da u sadašnjosti groznièavo pokušavam zakrpati pokoju èinjenicu iz onog lijepog vremena.
Sa obilaskom starog grada,od hotela na nadole tuga me hvata nad zapuštenim vrtovima, zakorovljenim dvorištioma, oronulim portunima i poluporušenim zgradama. Novo vrijeme je uèinilo svoje i onaj Knin zajedno sa svojim sugraðanima polako odlazi u povijest. Neke procjene kažu da se iz onog Knina odselilo preko 5000 ljudi, izuzevši one koji su preselili u novi, sjeverni dio grada. Odselili su se ljudi u druge gradove, a najviše ih se zaputilo van granica države u kojoj su živjeli. U starom gradu je ostao tek poneko, onaj koji posljednje dane želi doživjeti u svom okruženju i poneki došljak koji nema gdje pa je zauzeo neku od napuštenih kuæa. A sve te zgrade su danas zapuštene i derutne. Niko ih ne obnavlja a i zašto bi. Došljaci nemaju osjeæaj za njih. One su im uglavnom nefunkcionalne, do mnogih se ne može automobilom, pogotovo u strani. U moje vrijeme to i nije bio neki problem jer je stari Knin bio dimenzioniran za pješake, za male trgovine i zanatske radnje, za pijacu , bufete i gostione. U to vrijeme gradom se kretalo tek nekoliko automobila, mahom službenih. Svi smo bili okrenuti prema komšijama, živjelo se u zajednici, zajedno se radovalo, tugovalo, svaðalo i radilo. Filozofija suživota i zajedništva sa komšilukom odumrla je odlaskom starih kninjana. Ovi novi kninjani su donijeli svoje obièaje i navike, dijametralno suprotne od naših. Veæ drugu deceniju su pusta dvorišta i ulièice od Hotela pa naniže prema rivi i gore prema varoši i strani. Nema više onog divana i zemana, umjesto toga èamotinja,z abravljena vrata i polupani prozori. Nema više ni one drage èakule na zidiæu u strani ispod kuæe moje tete Marije. Dok su žene raspredale o svemu i svaèemu, a najèešæe ogovarale onu koja nije prisutna, mi djeca smo se bezbrižno igrala. O tempi pasati.
Tko zna da li su sugradjani koji su se raselili po svijetu uspjeli pelcovati onaj naš naèin života u svojim novim sredinama. Vjerovatno se redovno sastaju, igraju briškulu ,ako ih je èetvoro, zajedno slave i zajedno tuguju kad je za tugu vrijeme. Uvjeren sam da je ljepota našeg grada i onog života duboko usaðena u genima i da neæe lako izblijediti. No, šsta je sa iskonom, sa našim gradom. Kad god ga posjetim pokušavam spojiti djeliæe rastrgnutog i istrgnutog. Družim se sa starim kninjanima, samo ovog puta u kafiæima.Gostionice su zatvorene. No, sve su to tek fragmenti i naravno da je nostalgija sve jaæa. Uz poneku požutjelu fotografiju i kojeg preostalog druga iz djetinjstva to je sve što mi je ostalo.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

STA SVE MOZE NOSTALGIJA

Post by Dean Beric »

Zavrsio sam pisanje pravila pedeset igara moje rane mladosti i nekih dozivljaja vezanih za te igre i za terene vezane za te dozivljaje. Nadimcima sam nabrojao dvadesetak ucesnika, sve iz bliskog komsiluka i neke vesele trenutke koji su se njima i meni dogodili.
Citat iz pisma citatelju: ''Rad na ovom djelcu mi je poklonio nekoliko sjetnih, ali i radosnih dana. Pomislih kako bi bilo tuzno ne zabiljeziti ponesto dok nas jos ima, a ako vec treba zasto nebih ja.''
Citat Arsena: ''Pravim sjajem moze sjati samo sto je proslost sad, sto ne moze da se vrati, sto je bilo ko zna kad.''

Da iskoristim gornje ubacivanjem kritike na racun svih nas. Nesto nam je zamro forum, a zidic je sve pustiji. EEEEEJ probudite se. Ionako necemo jos dugo.
Post Reply