mentalitet nasih ljudi

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Trooly

mentalitet nasih ljudi

Post by Trooly »


Slucajno me zapade broj 111 pa evo red je da se i ja ocitujem necim na forumu pokojne price grada koji je imao specifican duh. Naime kao i svi koji su se rodili u Kninu uzimam za pravo i da ga volim i da ga uslovno receno pljujem. Naravno pljuvanje po materiji grada ne neikako ali po ljudima koji su ga ukaljali svojim seljackim postojanjem naravno da da. Neki dan sam bio u Kninu tuznim povodom jer mi je mama umrla i zaprepastio sam se (a u sustini sam bio siguran) koliko je normalnog sveta doslo na sahranu. Verujte bilo mi je lakse. Ocuvao se nekako nas duh gradski koji je imao mnogo vecu snagu nekad kad smo bili nerasejani kojekuda. Smesno mi je kad vidim seljacka prepucavanja po forumu , a namena mu je da ocuvamo onaj nas pravi duh koji je bio zlata vredan . Gledajuci danasnji mentalitet u Kninu , cisto sumnjam da ce dostici ikada onaj koji smo mi imali. :D
Nada Markic-Sucur
Posts: 55
Joined: Mon Feb 20, 2006 12:42 am
Location: split

Post by Nada Markic-Sucur »

Aljosa, Aljosa mozda si se ti samo susretao sa jednim dijelom mentaliteta Knina, ali je uvijek postojao i onaj drugi kojeg danas vidis na forumu u nekim prepucavanjima.
Sad ce doci gazda pa Mentalitet i Frank go to Pricam ti pricu. :)
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

Post by Nela »

:lol: Vise takvih kao ti i bit ce manje seljacenja! Dobro dosao Aljosa i dobro dosla tvoja sjecanja, samo nastavi s anegdotama
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

TOPIC

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mr. Trooly pozdravljam te i dobro dosao na Galeriju ali...
Kad pogledam naslov ovoga topica i ovo sta ste napisali vas troje u nedoumici sam sta da radim.Da bacim kompjuter u Krku,da zakljucam topic ili da se raspravljam sa vama.
Ako vec otvarate novi topic po stoti put vas molim da to bude nesto sto ima smisla ili nesto o cemu se moze pisati.
Ako se ovaj topic nebude drzao svoga naslova u okvirima Galerije morat cu ga ponistiti.To bi bila steta jer tema je zanimljiva i neiscrpna,prema tome izvolite i ugodan boravak.
Trooly

Post by Trooly »

Dobro de mozda je pomalo Marsovski moj topic utrcao , ali to je Peky normalno za nekog ko se pojavi prvi put na forumu a pogotovo kad ga smlate impresije rodnog kraja. Meni je bilo kao da sam utrcao iz nekog crno belog filma u kolorac a boje nemogu da prepoznam. Opusti se Peky ja sam covek koji bira reci i kad mu je najteze . E , da bas mi drago sto ste reagovali. Pozzz svima
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

POZDRAVLJANJE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Pozdrav i tebi,jos jednom.
Trooly

Post by Trooly »

Aj majke ti ne zakljucavaj ovaj topic , samo da se malo skontamo . Stavi ga Peky kasnije mozda u neki Lost & Found topic ,jer evo napokon se pronalaze oni koji su i ceznuli nekako da se nadju pa makar i ovako. Oj Nelo Gospicka (vokativno) thnx 4 reply, a Hope zmam za paralelne svetove koji stalno ruju po normalnima ( i dan danas) ali stvarno tada nisam znao ili sam bio definitivno glup da ce nam doci glave i staviti nas na margine . No zato smo ovde da im podvucemo duple crte na svaku provokaciju. Zamislite ja podizem dva sina Andreja 16 god i Mateja 5 godina i uspevam da ih odbranim od paralelnih. Eto, ima resenja. Pekose , neki dan sam s Mickom pricao pa sam tako i odlucio forumashiti . 8)
Trooly

Post by Trooly »

Kad postavih ovaj post na ovom forumu ,stvarno nisam htio da pravim razlike kao danas je u Kninu gore ili bolje, već mi je bio važan taj duh koji smo mi (sve nacionalnosti) imali. A šta smo to imali. Kao što Peky reče ovo je fenomenalna tema i može se puno pisati . Ja je postavio ja je i nastavljam. Kao što ste primjetili ja svoje ime nisam sakrio a to mislim da nešto govori. Često promatram ovu ovdje sredinu i uspoređujem je s nasom provincijalskom . Razlike su vidljive odmah s autobusa kad siđeš. Tako je i sa Parizom, San Franciskom ili Zagrebom. Ja sam igrom slučaja neke stvari malo ranije izanalizirao i nisam gubio vreme u prilagođavanju. Mislim da je genetski kod tog kamena, bure , grabića i ko zna čega sve ne uticao jako na naš kod , s malim nijansama kad neki od sastavnih dijelova našeg koda poludi i napravi sranje.Nekako ovdje (hope) vidim nastanak one druge (strane) našeg kamenog čovjeka. Mislim da je problem ležao u lošem obrazovanju a pogotovo obrazovanju iz kuće. Najlakše je kazati to je naš temperament i do kur.a! :x
Trooly

Post by Trooly »

:?
E sad se osjećam ko profesor Gajo Petrović na Filozofskom u Zgb kad smo ga često viđali kako broji,sam sa sobom u holu fakulteta i na kraju popizdi (ko Đuro iz nadrealista kad je brojao odlivke) i opauči kišobranom u zid i veličž :" Uffffffffs gdje sam se preračunao." Pa nije valjda naš mentalitet toliko idealan , da se bojimo da nas neki drugi kopiraju i ustanove kako je jednostavno biti ...... (VAKAV) 8)
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

Post by Nela »

sta shizis :lol: pa naravno da je idealan, zar bi se neko usudio misliti drugacije, a kamo li napisati? :lol:
uopce, sta je to mentalitet (sad glumim filozofa)?
:wink:
Trooly

Post by Trooly »

Zvuci li poznato necije kukanje od ranije da se ljudi okace na forum, procitaju ili vide sta ima novog , i aj zdravo. :?
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MENTALITET

Post by Petar-Peky Bukarica »

Eto i ovo ti je slika mentaliteta nasih ljudi,voli da je u toku,da vidi sve i da sve cuje,ali bi ipak da ostane sa strane,velika vecina (bar sto se tice Galerije).
Trooly

Post by Trooly »

:lol: , Šta misliš Peky kakva bi bila posjećenost kad bi se uz registraciju na forum dodjeljivale i nekakve vrijedne nagrade u smislu evrića,dolarčića ili na kraju krajeva sve sto se može dobiti džaba, a ne mora se puno truditi, al bi onda na forumu bilo gužve . 8) .
cedna

Post by cedna »

Dugo me nije bilo, ali mozda samm bas jedna od onih sto je u medjuvremenu privirivala i odlazila bez komentara (a nije mi "udzanac"!?).Trooly, tema ti je fantasticna i neiscrpna i samo me vrijeme sprecavalo da i ja izjavim nesto za "Dnevnik"!
Moglo bi se tu svasta napricati,npr. da je u muskom mentalitetu ljubav prema briskuli, tresetu i balotanju. Da smo svi zivjeli pomalo po Njegosevskom gdje je muskarac glava, a zena cutljivo (ponekad i NE-ovdje mi se javlja zenska sujeta pa neda da su muskarci uvijek u pravu) i vrijedno prati svog "glavonju" (bez ljutnje-molim). :(
Da smo ponosni i da volimo onaj nas krs, da se rado sjecamo i domijana i dobroga vina i spize... :lol:
Da smo dobri i vrijedni, "cuvarni".....Ali, kad nas netko dirne u zicu?! :twisted:
I vrijeme je da se odjavim jer ja veceras napustam Forum i odlazim u juzne krajeve....Napokon :!:
Tako da cu se ovih dana stacionirati u mom voljenom Golubicu, ali cu svakako svratiti neki put do "zidica", onog pravog, ozidanog....
Ostajte mi u dobrom raspolozenju, vecem broju....
Zao mi je samo sto nisam sve rekla o nasem mentalitetu, ali red je da nesto i vama ostavim....
Pa pisite...
Kninjanin

Cedna u Kninu :)

Post by Kninjanin »

Molim gospodina Mobidika da strazari i da Cednu uslika na zidicu (onom pravom!) i, dakako, metne tu sliku u nasu Galeriju! :)
Post Reply