mentalitet nasih ljudi

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Nijema

Post by Nijema »

Onaj Knin koji ti pamtis i jeste s tobom....i bez otvaranja diskusije o prostoru, vremenu i relativnosti proslog i sadasnjeg vremena mi sa sobom nosimo i vise nego i sami znamo! Zato CARPE DIEM!!!!!....i kako si nastavio s ovim latinskim moram ja izgleda u biblioteku!....ali bas je prijatno!
biserci wrote:E da sam ja taj koji sve svoje sa sobom nosi onda Knin ne bi bio gdje je sada vec ovdje gdje sam ja
:lol:
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

А шта је то менталитет наших људи? Гдје код сам био увијек сам налазио људе који у ме својим понашањем подсјећали на позитивне ликове из родног краја, али сам исто тако нилазио на исто онако негативне ликове као што су били појединци из завичаја. То изгледа нема везе са крајем него са одгојем и интелигенцијом самог појединца.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MENTALITET

Post by Petar-Peky Bukarica »

Slazem se sa risbom,nemozes reci precizno kakav je mentalitet Kninjana,mozda neke druge karakteristike ali specijalno metalitet,
sumnjam.Mozda gresim,misleci kao i on,da je to stvar inteligencije i
odgoja.
Evo da potvrdim to sa dva pisma,koja sam dobio od razlicitih autora,Kninjana.Ako se prepoznaju u ovim tekstovima nadam se da mi nece zamjeriti.

Pismo No. 1:

sto nisi postavio sliku sto sam ti poslao slika je svjetska(ja sam je
slikao)reci kakvih ti slika treba i cijih imam masu toga.pozdrav


Pismo No. 2:

Odusevljeni smo idejom o Galeriji,za koju smo tek nedavno saznali. Obavijestili smo sve nase prijatelje po Svijetu,od Amerike i Canade,do Australije i Zagreba,da se prijave na Memberlist.Ideja "UNITE KNIN" preko interneta nam je prekrasna i od sveg srca zelimo da nas tamo bude sto vise.Kako izgledamo danas? Rijetko razmisljamo o tome.
Svjesni toga da smo danas tesko prepoznatljivi,ipak smo hrabro(i rado,jer smo se i mi obradovali drugima na Galeriji) odlucili poslati nase fotografije,slikane danas,na putovanjima 2006.i za jedne od rijetkih posjeta Kninu u jesen prosle godine.Vi se sjetite tko smo,a mi Vas uvijek rado nosimo u nasim sjecanjima.Puno pozdrava od nekadasnjih sugradjana,danas "gradjana svijeta"!Ako niste uspjeli,odat cemo Vam tajnu,na slikama su …!
livadic

Dore navedeni.

Post by livadic »

Pa Peky,o tebi sam sve procitao sto si sam napisao, i Split i skola i Bobis i ostalo, ali nisam bas siguranan da je to sve. Za sve imas pravi odgovor i nije mi bas najjasnije u kojoj si to skoli ucio. Usudjujem se reci da je to skola koja se nosi u sebi,bilo gdje.
Dusan se izvinjava ako ovo nije na pravoj stranici, pa i nema te na kojoj se nekoga moze (smije) pohvaliti.
Bravo Peky.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Vojin Jelic

Post by Miroslav Stankovic »

Vojin Jeliæ je u knjiyi DOMINO napisao

„Bar da smo neko veliko naselje, bar da je naš gradiæ, rekoh, veliki neki grad, bar da su doseljenici neki tko zna koji ljudi, ostia! Kadli, braæo, svakog poznaješ, svakog pamtiš, svakoga znaš po bilo kakvoj oznaci i èiji je i tko su mu rod, pleme, škola i pamet, a taj bulji u tvoje oèi, bezobrazno te skrozira kako to kažu današnji mlaði, pa ni da trepne; samo ukoèeno promièe, baš kao pored groblja!“
lana

od mentaliteta do latinskog

Post by lana »

Nijema wrote:
biserci wrote:PER ASPERA AD ASTRA !
:D Zahvaljujem postovanom! Bas si me obradovao jer toliko me kopkalo to sto sam zaboravila da sam danas namjeravala krenuti u biblioteku i potraziti izreku u knjigama staroslavnim! Ustedio si mi vrijeme, atoga nikad dosta! A da nisam bas sve zaboravila raci cu u istom duhu...HISTORIA EST MAGISTREA VITEAE!- a to sto smo mi dozivotni ponavljaci je druga prica. Srdacan pozdrav!
Šetam opet po forumu, èitam davno napisane stvari, debate i pokoji nesporazum se vidim prikrade, ali pametni ljudi to urede
odmah, razèiste i idu dalje. :sunny:
Opet bi morala raditi a ne radi mi se i bježim od obaveza, otpor do odgovornosti , bi rekao kakav psiholog. :scratch:
Debata je od mentaliteta naših ljudi skrenula na latinski. :cheers:
Hvala profesoru Miši Urošu koji nas je i nauèio tih izreka i koji je zahtjevao da ih upamtimo jer æe nam zatrebati u životu.
I kako je bio u pravu. Jedna stvar me zanima: da li ima neka knjiga sa tim izrekama latinskim, ne mogu ništa pametno naæi osim gramatike. :geek: Neka mi javi ko zna. :fart:
Moji klinci danas nemaju latinski u gimnaziji i to nije dobro. Uèe ih da idu preèicama do cilja. :tool:
:drunken:
lana

tabula raza ili rasa????? d kvešèn iz nau

Post by lana »

Imam jednu komšinicu "tipa ja pa ja" odnosno ženska kojoj svaka reèenica poèinje sa: " Ja....., pa onda ja....." i uvijek samo ja. :queen:
To je takav tip, koji uopæe nema potrebe za debatom. Veni, vidi, vici - doðe, odeklamira svoje i ode. :argue:

Odluèila se moja komšinica da ide polagati vozaèki izpit, sad æe ona to s lijevom rukom.
Pošto joj išlo malo slabije, muž financira, a škrt ko Tartif, ode on do instruktora i veli: Slušaj ti, ja ne znam šta ti imaš protiv moje žene,
ali ako ona ne napravi ubrzo ovaj vozaèki,
èuæemo se nas dvojica.
Instruktor vožnje pametan èovjek, vidi koliko je ura
i pošto nije fizikalac, odluèi se za verbalni revanš.
I tako, jednog dana doðe ti k meni komšinica. Upravo se vratila sa sata vožnje, sva sija. :sunny:

Velim:" Jajka ( ja pa ja), kaj bo dobrega?"

-Ma znaš,pohvalio me instruktor da dobro vozim.
Kaže da sam TABULA RAZA. :!: :!:
:newb: :newb: :newb:

(Tabula raza bi mogli prevesti nekako kao TUDUM ŽIVI).
Nauk ove prièe je:
Ako nemaš mišièe, uvijek možeš dotuæi sa latinskim.
:munky2: :munky2:
Jugoslav Pavlovic
Posts: 1
Joined: Thu Jul 27, 2006 11:08 am
Location: Beograd

Post by Jugoslav Pavlovic »

Za one koje interesuju latinske izreke

Knjiga LATINSKI CITATI, priredila Danijela Antic.
Izdavaci: Alnari, Beograd
Otvorena knjiga, Beograd

Stampa: Plavo slovo, Beograd

Moja knjiga je izdata 2003. u tirazu 500 kom. Ne znam da li je bilo jos izdanja.
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Vidim da se ovdje odavno niko ne javi pa reko da pokusam da pokrenem diskusiju. Ima Cipe pravo za onu nasu izreku, i prilicno je dobar odraz naseg mentaliteta ali ja bi latinsku: PER ASPERA AD ASTRA definisao ovako. Kroz cicke do p...e, sto se nas muskaraca tice a vjerujem da i zene isto razmisljaju samo u obrnutom smjeru.
bezbro

Post by bezbro »

Pokusat cu u ovoj kratkoj prici da sazmem jedan mali odraz naseg mentaliteta i duha.

Dotjerao seljak kravu i tele na kninski stocni plac da ih proda.
Pridje mu covjek i rece mu:
- "Nesto ti slaba krava"
A on mu odgovori:
- Jes' slaba
- "A i vime su joj male"
- A jesu nesto pomalene
- "Sigurno daje i malo mljeka"
- Onako, malo
- "A i tele je slabo"
- Aha, slabo..
- "Pa, dobro, ako ti ja kudim kravu zasto mi ti odobravas?"
- E, pa pomazem ti dok jedes govna!

Ovakvi dogadjaji dokazuju da svugdije ima pozitivnih i negativnih likova pa i u nasem Kninu,ali u srcu uvijek nosis samo ono sto mozes pozitivno da izvuces iz svake price ili dogadjaja.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

laka



Joined: 27 May 2008
Posts: 108



Mislio sam da ce se Kninjani osloboditi one malogradjanstine tipicne samo za nas kad odu u bjeli svjet ali evo je opet.
Neki ce se ovdje prepoznati ako budu dovoljno iskreni prema sebi, a ostalima se izvinjavam.
Nisam mogao da precutim i predjem preko ovoga mada unapred znam Pekijevu reakciju.
Globalna ekonomska kriza, nasi Kninjani na rubu egzistencije, mnogi vise gladni nego siti, nekome djete bolesno, neko jedva krpi kraj sa krajem a on ce ti "Mala mi ide tamo studirat". E pa ja to zovem cistim preseravanjem pa neka me pljuje ko god hoce, a ti Peki radi sto moras.
Milenko Seat

e moj Laka

Post by Milenko Seat »

Latini bi rekli:
homo homini lupus
a mi bi preveli-ko æe kome ako ne svoj svome (uæerati....),
nažalost bilo je tako a bome æe i biti

sit gladnom ne vjeruje
laka

m

Post by laka »

Budali ne pomaze, pametnom ne treba objasnjavati.
Ko zna, shvatice a ko ne zna o cemu sam pricao, nikad nece razumjeti.
Bravo Peki, prebacio si moj komentar tamo gdje treba, samo se bojim da mnogi nisu razumjeli zasto.
Kao sto rekoh, mir u kuci i bez ljutnje jer sujeta je cudo a od sujete niko nije imun pa nisam ni ja, samo sam se ja pomirio sa samim sobom a vi bar pokusajte.
lana

ljudi:1 ljud, 2 ljuda.....

Post by lana »

Svi smo podlegli kapitalizmu i konzumerizmu, skupljamo bezvrijedne gluposti, za koje nas ubijede da nam trebaju i da æe nas usreæiti totalno i onda robujemo u nedogled,
radimo i prekovremeno da možemo kupiti još više tih nepotrebnih stvari sve dok nam ne postane tijesno u kuæi. :violent2:
A tek auto, auto nije više prevozno sredstvo. Ubijedili su nas da je auto "statusni simbol",
tako da me uopæe ne èudi kad vidim radnika da se na gradilište doveze u nekakvom "besnom" audiju ili mercedesu a onda cijeli dan tuèe po kamenu. :iroc:
Neka ljudi misle da mu ide dobro.
I onda što je još crnje, poèinjemo se meðusobno takmièiti, ko je bolji. :violent1:
I stalno se nešto dokazujemo da smo pametni, da smo sposobni, da smo uspješni, da pucamo od love....
Živimo kao milioni drugih, a mislimo da smo jedinstveni i da je naš život poseban a mi božji izabranici.
Jesmo mi ljudi posebna sorta! :wav:
Post Reply