Spiza na kojoj smo rasli

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Trooly

Spiza na kojoj smo rasli

Post by Trooly »

:P Nadam se da nisam promasio naziv topica i da će preživjeti . Pade mi neki dan na pamet kad sam ćakulao na zidiću s Hope i pitao je šta kuha.Mi koji smo otišli u "asimilaciju" pomalo zaboravismo naše dobre spize kako se kuhaju , a sudeći po slikama koje danas gledam , vidim da smo bogami svi itekako "slabi" na dobru spizu . Mislim da će nam valjati da obnovimo makar u mislima okus te spize jer kako reče moj jedan debeljckasti prijatelj " ma ovi australijski janjčići nisu ni blizu "naših" po okusu." :( . U suštini uvijek je bila priča , zerica ovoga , zerica onoga i malo ovoga i to malo vako i eto. Tako su se mnogi branili od dosadnih ljubopitljivaca "a kako ste to spremili". :roll:
Nada Markic-Sucur
Posts: 55
Joined: Mon Feb 20, 2006 12:42 am
Location: split

Sta se nekad dobro jelo...bas...

Post by Nada Markic-Sucur »

Morao bi ovaj topic prezivjeti ili nas Peky misli baciti na dijetu.
Kad si spomenuo zerica ovoga, zerica onoga ja sam onda prvo za jednu marendu. Narezati cu pancete, paradajza, luka, uzeti koji grumen sira iz mjesine. E kad bi bilo jos malo maslinova ulja za zaliti paradajz i sir pa po tome jos posuti majcine dusice.
Ako tko ima kruha ispod peke dobro je dosao. :)
Trooly

Post by Trooly »

8) Taman sam obrstio par punjenih paprika (ekstra su bile) , palim kompjuter da vidim ima li postova novih. Vidim da smo Hope i ja u fazonu. Nesto sto moja djeca ne bi ni u ludilu jela nikada , je nešto što se zvalo " kruva masti i šećera". Ovi moji me gledaju blago telećim pogledom. Varijacije na temu famozne nam klope je umjesto šećera staviti crvenu mljevenu papriku. Sad sam siguran da se nikad ove "sirotinjske rane" ne bi sjetio da nisam pokrenuo ovaj topic. Sjećam se okusa koji je bio sve ali ne sirotinjski pa se rado sjetim silne one dječurlije u mom kvartu kako mlate klopu. Naravno to je bilo vreme oko 29. kada su se jadne svinje masovno pretvarale u naše buduće obroke. 8)
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Ja sam se sjetila popare, ali ne bi znala recept. Nesto se sve zamulja, neki sir i neki kruh, po mogucnosti stari, pa se doda neka mast...zaboravila sam, ali jos pamtim kako je bilo ukusno. A masti i secera, po Aljosinom receptu, sam tukla redovno. Mozda sam bas zbog toga bila onoliko nazadna :oops: .
Trooly

Post by Trooly »

:lol: :lol: :lol: Naca nazadna 8) 8) 8)
Dobro si uklopila nazadnost. Kad ste jeli pravu potocnu pastrmku :?: Tu privilegiju smo imali i racunali kako je to normalno i da su sve pastrmke "hvala Bogu" iste po okusu.Kakva greska :!: :!: Bas sam se neki dan podsjetio kako "mirise"na pijatu ta nasa riba. Za takvu klopu amerikanci daju puste pare jer je "organic" a to je vrh vrhova zdrave ishrane.
R
Posts: 67
Joined: Fri May 25, 2007 1:20 pm

Post by R »

U našoj kuhinji na "drvenom " šporetu
Gotovo svakog dana se u našoj kući kuvala juha u povećem loncu.
" Najzdravije je početi ručak pijatom juhe i manistre". Za "pristaviti "juhu na "drveni" šporet bila je nadležna Teta-Kata i niko nije ni smio da joj se pača u posao jer "samo njena juha miriše u cjelom komšiluku". Njena juha-ceremonija je fascinirala i nas djecu pa bi često iza velikog lonca ugurali neko staro lonče iz našeg asortimana s malo vode, a onda bi, staroj iza leđa , nastalo ubacivanje ostataka povrća, manistre, šubljota i koječega drugog što bi dograbili. I ta"naša juha" bi došla do izražaja u cjelom komšiluku kad sva voda izvri , a ostali sastojci dobro zagore.
I danas,ponekad moj bato kaže da "kuva sebi nekakvu juhu", kad se čujemo, ali mirisa iz stare kuhinje nema. Možda je greška u chicketini ili je govedina poremećena, a i kapula je anemična (nije iz Golubića).
lana

kokošja juhica

Post by lana »

Imaš ti pravo, draga moja R, nema hrane do pijata vruæe juhe.

Ja se èudila mojoj strini, kad je otišla u bijeli svijet, poèela prekuvavati kravu prije nego što je strpa u lonac i nastavi kuvati juhu. Kakva li je juha kad se meso prokuva ko grah u prvoj vodi, koju baciš a s njom i sve hranjljive stvari. :arrow:

Ali, prestadoh se ja èuditi i kad sam prvi put skuhala juhu po njenom receptu, pojela sam opet pijat dobre juhe.
Jedino tako malo oèistiš blesavost iz kapitalistièkih krava, tek toliko da je za pojesti. Nešto više i nije za oèekivati. :o

Danas važi pravilo: manje jedeš, zdraviji si jer uneseš manje štetnih stvari u tijelo ( boje, pesticidi, emulgatori, stabilizatori, konzervansi i ostali E-ji). :roll: :roll: :roll:
Ali što se tièe pileæe juhe, nju niti ne pokušavam više kuvati, jerbo se gadim jesti, pošto smrdi na prokuvane èarape.
Nije do recepta nego do koke.
Odoh kuvati pasulj sa dokolenicama. :geek: :drunken:
Vjeko

Post by Vjeko »

ZBATENA JAJA
50ti godina kod nas djece su Bila Zbatena Jaja popularna za jesti.
Pola cikare zukra jedan ili dva zuvanca u bazis u cikaru i onda mjesas 5 minuta dog se zukar stopi a onda Bjelancevinu na pijat sa Pinjurom tuzes da bude kao bjel kao snjeg i onda pomjesas sa zuvancom u cikari.
Kad je to gotovo uzmem cikaru i kucarim i odem
NA KUK i sjednem na vrh kuka i gledam dole na lozu ili na rivu ili prema konju ili na Dinrino igraliste .
Taj je prozedura trajala sat ipo dog bi ja cikaru iz praznijo , jer je bio uzitak gledati ljude na pijazi sta rade ili izpred gostjone SLAVIA .
To ga kuka vise nema dismo mi djeca íz STRANE MIRA TILICA svoja imena uklesali .Jer taj kuk se srusio u avliu moga strica Sime Zivkovica.
Stari ljudi su nam prije govorili Zbatena Jaja su dobra za kosti .
Ja mislim da ima nesto utome .
Vjeko
lana

Post by lana »

A sta kazes Vjeko, na ribu na gradelama i blitvu sa krompirom? Ja sam radije meditirala uz takvu spizu. :roll: :roll:
Vjeko

Post by Vjeko »

LANA
A sta da kazem to je prva liga .
Za vako nesto nije bilo mjesta na kuku da se metnu gradele
LANA jeli to bila nasa kninska riba
pastrva klen drlja mren saran ili linjak jer nasa kninska riba je prva liga
Asta nato kazes puna terina paradizota i odozgo nagratas trvrdu cokoladu
vjeko :D :D
Biljana#1
Posts: 21
Joined: Sat Sep 01, 2007 3:05 am
Location: daleko

Post by Biljana#1 »

Haha ,zaboravili ste police ....dali se sjecate ....baba zimi iskriza krompir na pola i posli sa krupnom soli hihih ili na ognjiste ubacis na zar nekolika krompira ..joj zivote ....poz samo se sjecajte starih dana to je bilo nesto naljepse ...ali nikada vise tako ....
tica lastavica

Post by tica lastavica »

полица и басе!
па још ако се листић панцете стави на сваку одозго!
а добре и са киселим купусом зими!

ајде да споменем, ријетко се јело, ваљда само једном на годину, тешко чешће... јер је бакалр увијек био скуп.... бакалар на салату, са луком и маслиновим уљем!
tica lastavica

Post by tica lastavica »

а код мене у кући, риба се јела суботом - могла бих рећи сваке суботе. субота је био пијачни дан + није се радило. и тако кренемо на пијацу породично, или би мама уранила раном зором, и онда узме неке рибе, па или на таву или на граделе, ако је љето!
иначе прошле године, окасним ја на аутобус ујутро, и шта ћемо - назад кући, али свратимо прво до крчића и тамо на рибњаку узмемо свјеже пастрве, па назад кући на граделе! ништа слађе нема! исплатило ми се кашњење ;)
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Surjen, bljust, stir, kokosija nogica, laboda, kopriva, spanjak i blitva. Neko zna a neko nezna za ovu vrstu zelja ali kad to moja baba spremi pa isjecka bjelog luka i doda maslinovog ulja i sve to pomjesa i jos na drugu stranu skuva jaja, ma to je milina, samo nema vise babe a nema ni zelja. Bilo bi dobro da nam Peki otvori jedan topik sa receptima o nasoj domacoj kuini ali da se bas pise kako se jelo pravi, pa da se malo prisjetimo bakine kuhinje u ovom tudjem svjetu.
Biljana#1
Posts: 21
Joined: Sat Sep 01, 2007 3:05 am
Location: daleko

Re: krnji kolosjek

Post by Biljana#1 »

laka wrote:Surjen, bljust, stir, kokosija nogica, laboda, kopriva, spanjak i blitva. Neko zna a neko nezna za ovu vrstu zelja ali kad to moja baba spremi pa isjecka bjelog luka i doda maslinovog ulja i sve to pomjesa i jos na drugu stranu skuva jaja, ma to je milina, samo nema vise babe a nema ni zelja. Bilo bi dobro da nam Peki otvori jedan topik sa receptima o nasoj domacoj kuini ali da se bas pise kako se jelo pravi, pa da se malo prisjetimo bakine kuhinje u ovom tudjem svjetu.

HAhah zaboravijo si da spomenes i Klizu i koji kumpjer varen...da da sjecam se ja toga ....ma more se i odje pisati koji recept....
Post Reply