Spiza na kojoj smo rasli

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

laka

krnji kolosjek

Post by laka »

A sjecate li se sokolovi moji (neko se i ne sjeca) kad se pece prase pa se podbaci ispod njega tepsija za kapljovinu, onda moja baba zamjesi pogacu od domace senice i zaprece je u onaj zar na ognjistu gdje se peklo prase a mi djeca nemeremo docekati da se ispece, pa onako vrucu pogacu umacemo u kapljovinu. Nije nam meso ni padalo na pamet, smazemo je u trenu i pegla napolje.
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

Eto kako je nekad bilo, a mi mladji smo vec zivili na kiflama , cajnoj kobacisi i kupovnom jogurtu , eventualno zdenka siru. Ostalo jedino pod moranje :)
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

Ajme, Laka, svaka cast, vrag bi se i sjetio kapljovine da je ti nisi spomenuo, a valaj smo je onda kao djeca krkali kad bi se peklo kezme.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Spiza na kojoj smo rasli

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Sada u ovo doba godine pok. mater bi napravila juhu od bravetine i onda salsu od pomidora sa onom raskuvanom bravetinom i onda lagana bijela bevanda.Ljetna spiza je bila uvjek nesto lagano kao na pr.lese tikvice ili pastasuta sa tocom od slanih srdela ili falsa juha.Aj prijatno.
majanb

spiza na kojoj smo rasli

Post by majanb »

citajuci prethodne "recepte", osjetih kako se vracam u djetinjstvo, i prozivljavam po ko zna koji put u sjecanju "lakon recept"...
Stalno u nekom raskoraku izmedju nekada i sada, pokusavam objasniti djeci koji je to "gust" bio, ali oni me gledaju, kao IT-ija, nesto blijedo, ne shvataju... Pa kako i da shvate, kad jedu ono zrnevlje, neke pahuljice, muslije... i sve bez i malo masnoce, po "peesu", juha da, iz kesice, ona domaca je bljak... A kad sam rekla da je najljepse bilo, u pauzi igre kad utrcimo u kucu, zgrabimo parce kruha premazano mascu i secerom, kcer me pogledala sa pogledom "nemoj, molim te vise, muka mi je"...
I vratih se iscitavanju na forum, ali bez moje 'drazesne publike'...
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

Ko ce to vise znati sta je dobro a sta lose. Evo bas sam prije neki dan procita da su neki danski naucnici otkrili da vitamin C uopste ne utice na imuntet! Neka mucnina uvatila prije par dana i odem ja kod doktorke a ona ce .. e ma to ti je neki virus , propisa terapiju i izmedju ostalog rece da uzmem malo koka kole .. to kao umiruje zeludac..Aj sad ti budi pametan ..

Nekada se nije moglo materi reci e meni se ovo ne svidja kuvaj mi drugo ili ja NECU ovo da jedem..eh vremena su se promjenila..
majanb

Post by majanb »

[quote="risbo"]
Nekada se nije moglo materi reci e meni se ovo ne svidja kuvaj mi drugo ili ja NECU ovo da jedem..eh vremena su se promjenila..[/quote]
Vjerujem da si u pravu sto se tice ovog tvog komentara, jer ni ja nisam smjela reci ne onom "zdravom povrcu", ali mislim da su danasnje majke toliko preumorne, opterecene, da jednostavno ne mogu vise voditi rasprave o tome sto treba jesti...
S pocetka sam se trudila, zaista jesam, ostajala bez glasa, iznervirana do daske, i pitala se kako cu na posao u takvom stanju, a posao ne trpi greske. I tako kuham dva rucka, ili pravimo kompromise, pa smo svi na picama, itd...
I sto kaze jedan covjek sa prijateljskog foruma : zivio "mek donalds"
laka

Spiza

Post by laka »

A vruce pure i sira iz mjesine ili skorupa, evo sad mi curi voda na usta?
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

Sve ovo je jos super, a sta mislite kad od starijih cujete da su nekad uzivali jeduci pure i murava
R
Posts: 67
Joined: Fri May 25, 2007 1:20 pm

Post by R »

Ha, ha , murve!!!
- podsjetih se na veliku crnu murvu u našem komšiluku u Te.....u , čijim smo se slatkim crnim plodovima znali tako umazati da je bila prava muka oprati nas. Mater se hvatala za glavu čim bi čula da idemo "u Lukavce na murvu", a ni stari Mićina ( Javorov did) ,čije su ovce morale u miru plandovati za podnevne žege u ogradi ispod murve nije bio oduševljen grajom i lomljavom u velikoj krošnji te pravljenjem kiše od crnih plodova, pa bi nas sve zarobio na drvetu uz pomoć; ovaca, jer skakane na zbijene ovce ispod drveta nije dolazilo u obzir. Istjerao bi ovce taman kad matere stignu, pa barem ja i brat nismo mogli izbjeći natapanje u banjicu nasred dvorišta kod bunara uz podsmjeh spretnijih - "sad će vas bruškinati "!
magarinjo

Post by magarinjo »

Este kad kusali pule i murava , to nam je bilo nacijonalno jelo do prije 50 godina.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

lana



Joined: 01 Feb 2008
Posts: 154

Posted: Tue Nov 11, 2008 5:51 pm Post subject: ko se sjeæa domaæe pure sa mlijekom

--------------------------------------------------------------------------------

Idem kuvati domaæe pure. I ukiselila sam mlijeko. Nek izvoli ko voli.

Back to top


lana



Joined: 01 Feb 2008
Posts: 154

Posted: Tue Nov 11, 2008 6:05 pm Post subject: kitice ili strofe

--------------------------------------------------------------------------------

lana wrote:
Idem kuvati domaæe pure. I ukiselila sam mlijeko. Nek izvoli ko voli.

Ej, ja fulala opet. Trebala sam iæi na topik: Spiza na kojoj smo rasli.

E sad æu, da se popravim, napisati jednu Zmajevu matematièku "kiticu" (Pitagorin pouèak):

Kvadrat nad hipotenuzom,
to zna svako dete,
jednak je kvadratu,
nad obe katete!

To me je nauèila mama, a ja nauèila moju djecu. To je jedino matematièko pravilo kojega se, zbog pjesmice, sjeæam i danas.
a2+b2=c2
I zagori mi pura!!!!!!
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Ja se Lana sjecam ovako:
kvadrat nad hipotenuzom,
to zna svako dijete,
jednak je zbroju kvadrata
nad obe katete.
Post Reply