kako skenirati sliku prije slanja

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

livadic

Post by livadic »

Ta daljinska tehnika mi nije bas poznata ali ovdje (ka zapad) imaju baterice ali nikako nastimati,dok baterice rade nema motiva za slikanje,mada bi slko srari ormar od kojeg me zaboli drob kad ga vidim a ne jos da ga slikam. Do duse imo sam ja (gr'ota reci) i novi ormar ali ga nisam dovoljno slik'o,pa je dobio noge i samo nest'o ali opet je bio fer,osravio dva maca,maca ormarcica i vini su onaj sto otis'o. Eto, da' sam im imena, Maci,Maci Livadici (juniori).
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Ajme, pa nisu ormari bas dobri za slikanje. Postoji mogucnost da se iskrivi objektiv i ja bi rekla da je to kod tebe. Mozda bi bilo bolje da si imao neki stariji kredenac u koi si mogao svasta stavljati. Ovi danasnji moderni ormari na tockice, pa odlaze sami...ali tebi su bar ostali livadici juniori, sta te briga. Bice ormara...
livadic

Post by livadic »

E,dok je bilo kredenaca,bilo i slikanja.Imo sam ja i kredenaca ali sam mislio da je to prevazidjeno,nije,nije i tu sam se grdno prevario.Jedan sam ostavio kod Donje posluge ako ga neko nije da vragu.
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

E moj livadicu,nismo uspjeli animirati nikoga da se prikljuci ovoj nasoj konstruktivnoj diskusiji. Otisli kvragu svi aparati. Ja bi rekla da se niko vise i ne slika, mozda ponekad, cisto da se skroz ne zaboravi.
livadic

Post by livadic »

Sad preostaje da okrenemo na Orhideje. E, nece mi vise u vazu. Mudar sve jedno nkad nisam ni bio. Sta ti mislis,Trooli?
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Re: kako skenirati sliku prije slanja

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

mobidik wrote:VEOMA VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1.-Sve slike malog formata(kao za osobnu ili pasos)skenirati u 400(cetristo) dpi-ja.Tako ih i spremiti ne mjenjajuci dpi-je.

2.-Sve slike na kojima ima mnogo osoba(sa zabava, maturalnih, vjencanja,grupnog poziranja, nastupa i slicno) bez obzira na format slike(bila ona kao kutija cigara ili formata A4) obavezno skenirati u 300(trista) dpi-jaTako ih i spremiti i slati.

3.Ostale slike skenirati, spremati i slati u 200(dvjesta)dpi-ja.

Ovo je vazno zbog razlucivosti fotografije koju povecavamo. Nekog ne prepoznajemo?Klikanjem na (+)plus lice zeljene osobe povecamo ,a ne gubi se na kvaliteti.Odnosno slija ne postaje zrnasta.


EVE MORAM PONOVE SAM SEBE CITIRATI.Ovo zadnji par komadica slija kao da ste opaljivali sa Dinare na zidic.Dobro ovo jopet procitati i odekarce skenirati, spremati i slati.Vako nemeres ni brata rodjenoga prepoznati.DAKLEN :NE SALJI SLIJE AK NISI PO MOIJEM UPUTAMA OPALJIVO.

A sta se tice spominjanja ormara i kredenaca!!Ima odje na galeriji slika jednog tipa sto je skacuci sa ormara opaljivo.Zahvaljujuci tomu, usliko cetvoro djece.Aparat mu nije digitalni vec onaj stari ruski.Misilcete da se zahebavam, ali ziva je istina.Zahvajuci opaljivanju skokom sa ormara promjenio je cetri(4) aparata.Tek cetvrti je bio imun na slikanje u sunce.Dapace svaki put je i zvijezde vidio i na sedmo nebo objektiv dokucio.Valjo ponovo,slija tog aparata je odje na Galeriji.
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Re: kako skenirati sliku prije slanja

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

mobidik wrote:VEOMA VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1.-Sve slike malog formata(kao za osobnu ili pasos)skenirati u 400(cetristo) dpi-ja.Tako ih i spremiti ne mjenjajuci dpi-je.

2.-Sve slike na kojima ima mnogo osoba(sa zabava, maturalnih, vjencanja,grupnog poziranja, nastupa i slicno) bez obzira na format slike(bila ona kao kutija cigara ili formata A4) obavezno skenirati u 300(trista) dpi-jaTako ih i spremiti i slati.

3.Ostale slike skenirati, spremati i slati u 200(dvjesta)dpi-ja.

Ovo je vazno zbog razlucivosti fotografije koju povecavamo. Nekog ne prepoznajemo?Klikanjem na (+)plus lice zeljene osobe povecamo ,a ne gubi se na kvaliteti.Odnosno slija ne postaje zrnasta.


PAZNJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DALI JA MORAM STO PUTA PONAVLJATI I CITIRATI SAM SEBE.OPET PROCITAJ OVO GORE.OVE ZADNJE SLIKE STA su poslane nisu radjene po mom naredjenu.nA NEKIMA NEBI PREPOZNA NI SVOG POKOJNOG DJEDA.NEMA SRAMA.AKO NEKO NEZNA NEK PITA PODMLADAK.NEMOJ DA DJELIM CRVENE.ZA SADE SAMO ZUTI. :evil: :evil: :evil: :evil: :!: :!: :!: :!: :wink:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

kako se slike smanjuju?

Post by Miroslav Stankovic »

E sad da i ja budem malo pametan i dosadan.

Primjetio sam da su one zadnje slike (npr http://galerijaknina.com/zenithv07/pic_ ... p?pid=5971 slike Radine generacije) sve izduzene, pa vjerovatno dolaze iz istog izvora.
Problem je sto su slike smanjivane sa originala na fiksnu dimenziju 640 * 480 pixela.

Dakle, ako smanjujete slike obavezno koristite opcije koje se obicno zovu:
  • Preserve Aspect Ratio (Proportional) - program Irfan Viewer http://www.irfanview.com je najbolji besplatni program za masovnu pripremu fotografija (Batch conversion - Set advanced options)
    Constant Proportions - program Photoshop (Image - Image Size)
Onda postavite samo zeljenu sirinu slike, a visina ce se sama izracunati na osnovu originalnih dimenzija. Na taj nacin cete izbjeci dodavanje po 6 kila zive vage svakom maturantu, na sto su neki, jelte, osjetljivi.
Post Reply