krka

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

endemska riba

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

milemande nije zlatousta nego ZLOUSTA ILI MEKOUSTA. MEKOUSTA ZATO STO JE IMALA SLABE ZUBE SKORO NIKAKVE. INACE JE BILA(kazem bila jer je sad skoro i nema) SVJETLIJA SA CRNIM TACKICAMA PO SEBI ZA RAZLIKU OD NESRETNE KALIFORNIJSKE KOJA JE UTEKLA IZ PRVIH RIBOGOJILISTA I RAZMNOZILA SE KAO KOROV.INACE PRIPADA JADRANSKOM SLIVU KAKO BI TO MOJ KUM CIRUS STRUCNO REKAO. Ja sam kao djete znao ogladniti igrajuci se na rivi. nisam isao kuci iako sam rodjen pokraj krke. zagazio bi u krku izvukao prvu limenku ili staru cipelu. u jednom od to dvoje bi obavezno bio rak.i tako par puta. zapalis vatricu okrenes rake , smazes, napijes se krke i nastavis se igrati. gega sad ulazi na jedan ulaz a moj je bio preko puta njegovog. Marka Oreskovica 45. isti prolaz na rivu. kad bi krka poplavila i bukvalno sam iz spavace sobe mojih roditelja na guju hvatao ribu. najcesce bi se zakacio klen. za rakove ste u pravu . nestali su pocetkom sedamdesetih. a niste spomenuli rakove mekusce.milemande reci caci da bolje sapce. :!: :D
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Milemande i Mobi, pravo ime pastrvi - endemskoj vrsti je ZLOUSTRA a ne Zlousta. Inace kako kum rece (polovicno tacno) pripada Krki i SAMO Krki. nije je bilo cak ni u pritokama Krka. Krka inace kako moj kum rece pripada jadranskom slivu.Mobi tvoj opis zloustre je prilicno dobar.
Kao i sve ostale vrednosti covjek ju je svojim neznanjem ili nemarom, skoro istrebio zahvaljujuci kalifornijskoj pastrvi (kada je pukao zid starog ribnjaka i u Krku izaslo nakoliko tona kako su je strasni ribari zvali kalifornijske kuge).
cipe

Re: Rakovi u Raljevcu...

Post by cipe »

Kad vec rakove spominjete, povise Golubica a prema Plavnu negdje na tom potezu do pred sam rat,( ne mislim na drugi svijetski)
bilo je rakova, u jednom malom potocicu.
Za taj potok malo ko zna a i ko zna tesko moze da pomisli da je pun rakova.
Jedno vece mene povede tamo pok. Mirko Kablar (poginuo na Kosovu u automobilskoj nesreci )tesko da ce ga ko znati posto je slabo dolazio u grad.
Nisam ni vijerovao kad smo krenili da ce nesto biti od rakova ali racunam da vidim taj potok za koji nisam znao ni da postoji.
Oko ponoci mi sa baterijama krenemo i kad smo stigli... rakova ko skakavaca.
Natrpamo dvije pune kese, mislim da je to bilo a mozda i sada jeste jedno od zadnjih mjesta gdje uopste ima rakova.
Posto su rijetki ,dan danas, ne mogu da prezalim sto sam napravio takav masakr i pridonio izumiranju jedne vrste rijecnog raka koji nikom nistsa nije skrivio, al poslje j..a nema kajanja.
cipe

Re: Rakovi u Raljevcu...

Post by cipe »

Da li u Evropi uopste postoji rijecni rak, ili su ovi u ovom potocicu bili posljedni ?
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Bilo je dosta rakova u Preodcu. Bili su manji nego oni kod nas ali bilo ih je dosta. Antic mi ih je donosio dosta puta.Razlog nestanku rakova treba traziti u pojavi bolesti koja se zove racija kuga. Rijekama treba i po 20 godina da se rijese uzrocnika .Antic je pokusavao nekoliko puta da rakove sa Preodca pusti u Orasnicu. Bio sam nekoliko puta sa njim kada je to radio.Medjutim nije uspijevalo.Nakon nekoliko dana pronalazio sam ih mrtve. Bilo ih je ( ali u malom broju) u Radljevcu kod Svetinje na putu u Plavno.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Jeste li vec culi da...

Post by Miroslav Stankovic »

Jeste li vec culi da...

temperature Krke na izvoru ljeti je jedan stupanj niza nego zimi. [Mijo]


se odustalo od gradnje hidro-elektrane na Krcicu.


je na sjevernoj strani tvrdjavi (sa koje se vidi Krka, cisto radi topica) pronadjeno nekoliko nosivih greda koje su koristene prilikom gradnje, tako da bi se mogla utvrditi tacna godina (nado)gradnje, ali nikoga zato nije briga. [Zabkar]
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

jeste li vec culi

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

da cuo. :wink:

prvo lazu. :!:

drugo i trece mogu tri dana ali nije za forum. klokan ne da bi uzeo gumicu vec bi me gadjao bumerangom. :wink:
slovenac

Post by slovenac »

Evo sad se kod nas opet naseljavaju u rakov sskocjan. Kazzu struccnjaci da mora voda bit opet tolko cissta ko tad kad su nestali, u stvari malo prije njihovog nestanka. Da se jih nikako umjetno ne mozze naselit.
Post Reply