tko se sjeca

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Re: tko se sjeca

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Sretenka D wrote:Da li to Naco ima veze sa onim ..."sami sebe zaplicemo..sami sebe preplicemo....."??
Cini mi se da se igra tako da se prolazi izmedju dve osobe i jedna od tih ispod cijih ruku se prolazi ostane "zapletena"...a lanac nastavlja dok svi ne prodju.Onda ide "otplitanje"..."sami sebe otplicemo"...
Ili je to mozda potpuno druga igra?!
Pozdrav

Sretenka, sad me podsjeti, ali to nije ista igra. Ta je bila 'Kolaricu, panicu, pletemo se samicu, sami sebe zaplicemo, sami sebe otplicemo...', ali sam i to zaboravila. Cini mi se da su neki konopci bili u pitanju ili sta vec. Ali sva sreca, tu je Dean koji se bolje sjeca sta je bilo nekad nego juce :D . Ja jos nisam dosla u tu fazu, odnosno pamcenje mi seze do gimnazije. Nadam se da cu za koju godinu znati sta sam radila u osnovnoj, pa u vrticu i tako. Deane, ti se ne ljutis, je li tako? Sva sreca pa te imamo! Sad sam vec u glavi odigrala 'tra, tra, djendarina pasara' i sjetila se onog urlikanja. Hvala sto mi ozivi sjecanja :)
zbogcegatevolim

Re: TRA TRA

Post by zbogcegatevolim »

dean beric wrote:Dvojica koji vode igru se izdvoje i tajno dogovore nazive, jedan npr. odabere lav, drugi orao, ili Winetoo i Buffalo Bill, bilo koja dva da su slicna.




Sve je to bilo lako dok se ne bi umijesao i kakav "ideoloski" predznak pa si moro birati izmedju npr. zlatnog ili dijamantnog prstena i druga Tita! E sad ti budi junak pa odluci! :D
Inace na ovo "Na-sa-po-bje-da" bila sam sasvim zaboravila a sad kao da cujem kako odjekuje to skandiranje djecjim glasovima u mom sjecanju.

A "na gambu" ili "cigarele"? Jedan od najgorih kompleksa djecije dobi pokupila sam gledajuci kako starije curice iz komsiluka s lakocom ubacuju kamenu plocicu u zeljeno polje ili jos bolje, skakucuci na jednoj nozi prebacuju tu plocicu iz polja u polje. Bila sam puno mladja od njih, a taj cilj cinio mi se neostvariv.

Slicno je bilo s igrom koju smo zvali jednostavno "deset, devet"- ne znam je li imala koje drugo ime. Radilo se o udaranju lopte u zid određeni broj puta od 10 do 1, na razne nacine, s dvije, jednom rukom, oko ledja, ispod noge, glavom i td ali bez da ti lopta padne na pod i bez prekida.

A kad nas je bilo samo dvoje, igrali smo "trlje". Pilje nije bili tesko tada pronaci, ni cesta nije jos bila asfaltirana, bilo ih je posvuda.

Sjecate li se dugih ljetnih dana, prave kninske pripeke u gradu kad iza rucka sve utihne iza skura, a nas najmanju djecu tada bi mame pustile vani jer nismo znali sta bi od sebe u kuci? Izlazili bi skoro goli, samo u gacicama od "atlasa" kao u kakvom kaubojskom filmu na prasnjavu i pustu ulicu, s fetom kruva, masti i secera ili lubenicom od koje bi poslije do veceri bili uljepljeni od uha do uha. Po tome se lako lijepila prasina koju bi uzvitlao po koji rijetki , obicno vojni kamion iz kojeg se nerijetko cula pjesma ili kakav auto strane registracije u kojem su turisti zastali razmotavajuci kartu i pokusavajuci nas pitati kuda se ide za Split. Mi smo naravno kidali od tih auta, u svojoj masti znatizeljno docaravajuci sve divote koje ti stranci imaju u autu ne bi li primamili nas djecu, da nas ukradu i odvedu tko zna kud i odakle se nikad vise nebismo mogli vratiti.
A sudbina je bas to htjela - da smo danas svi negdje daleko.

Svatko od nas , bez obzira na dob, ponio je zauvijek na put neke svoje uspomene na nas grad i njegovu okolicu , svi smo igrali neke svoje igre, voljeli u raznim vremenima razne pjesme, te slike se dosta razlikuju, scena je samo ista- taj grad koji smo svi ponijeli u srcu kao svoj. Djelic te atmosfere, osim u trenucima nasih nostalgicnih sjecanja koje donose godine zrelosti, za svakog od nas koji povremeno ovamo navrati, zivi i na ovoj Galeriji. Tako je i shvacam, kao jednu vrstu utjehe.
Hespera

Post by Hespera »

Secate li se "zemljista" , pa kad ostanes samo na jednoj nozi , jer se smilovao onaj sto oduzima .
Luka Kanazir
Posts: 10
Joined: Thu Sep 04, 2008 10:09 pm

Post by Luka Kanazir »

Hespera wrote:Secate li se "zemljista" , pa kad ostanes samo na jednoj nozi , jer se smilovao onaj sto oduzima .
Igra se zvala oduzimale polja. :)
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Polje

Post by Dean Beric »

Nacrtali bi krug na zemlji gdje se dobro zabija nozic. Onda na par-dispar jedan pocinje zabadanjem u krug. Ako pogodi i noz ostane zabijen dijeli krug pravcem sjeciva noza i bira svoj dio (naravno - veci). Onda ponovo gadja i zabija u protivnicko polje, i oduzima na isti nacin sve dok pogadja u polje i noz ostaje zabijen. Ako fali, zabada onaj drugi naravno sad u vece polje. Igra se do pobjede, a ostatak polja debljine kaziprsta se prisvaja bez zabadanja.
Sad bi Frane Tamburovic za pravac oduzimanja rekao da je to tetiva ako ide unutar kruga, a nije promjer koji dijeli krug na dvije polovine. Jos bi Frane dodao da nema vecih i manjih polovina jer ako se nesto dijeli na pola onda su zo dvije jednake polovine, ali zaludu on to nama govori kad veca polovina nas i ne slusa.
zbogcegatevolim

Post by zbogcegatevolim »

Ako bi se djaku slucajno omaklo pa bi matematicko pravilo odrecitirao davno uvrijezenim nacinom "ako brojnik i nazivnik pomnozimo JEDNIM TE ISTIM BROJEM...." mogli ste prof. Tamburovica, poslovicno tihog na nastavi, cuti kako vice na sav glas. To je bilo zato jer nije nam jednom rastumacio da je dovoljno reci JEDNIM brojem i razdrazeno bi pitao sto to znaci "TE ISTIM" :D
Ipak su ti nasi profesori bili sretni. Slusali smo ih, tako da se muha cula u razredu. A danas bi to sve bilo drugacije.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

NAS DIREKTOR

Post by Dean Beric »

Nas direktor gimnazije Pasko je bio i ostao legendaran, izmedju ostalog i zbog ovih rijeci:
E moj turista (tako me je zvao kad bismo se sreli), kad je tvoja (to smo mi) generacija poèela sa nestasnim pothvatima pomislio sam da ce se gimnazija raspasti. Dosli su ovi novi (generacija upisana sedamdesetih) i sad se gimnazija raspada. Tek sad vidim da ste vi bili samo zanimljivi, a da su oni prije vas ustvari bili dosadni.
SIT TIBI TERRA LEVIT, direktore moj, spominjaæemo Te se sve do ponovnog susreta.
lana

Re: NAS DIREKTOR

Post by lana »

dean beric wrote:Nas direktor gimnazije Pasko je bio i ostao legendaran, .............
..................SIT TIBI TERRA LEVIT, direktore moj, spominjaæemo Te se sve do ponovnog susreta.
U pravu si, Deane, bio je krasan èovjek i profesor.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Kako se to zvalo

Post by Dean Beric »

Dali neko znade kako se zvala ona igra kad se prekrsti ruke na grudima, skakuce na jednoj nozi i udara jedan u drugog dok neko ne spusti drugu nogu na pod.
Nikako nisam spominjao nozni tenis koji se igrao na skalinadi ispod gimnazije, a i u dvoristu toliko da baka Ani Smuc, mami Vlatke Katalinic, nikad nije uspjelo zametnuti bilo kakve cvjetice. Od ostalih igara bilo je zmire i vatale, ali to se svagdje igra. Igrali smo i penja ("sta ovaj penj zasluzuje"), ispaljivali strele preko Krke i jos svasta.
Meni je najdraze u ranom djetinjstvu bilo pratiti filmove i igre iza njih. Kad bi bili "Musketiri" ili "Vitez Grbonja Lagarder" onda smo se macevali sa sibama provuèenim kroz poklopac od lustera. Kad bi bio "Herkul" ili "Masakr u Crnoj sumi" onda bi od dasaka radili rimske maceve, a od kartona stitove.
Jednom je bila najava "Crna strela" i svi su spremali lukove osim mene jer mi je Joza pokazao sadrzaj (vrlo cijenjeni papiric za kolekcionare) pa sam vidio da je to o jednom skijasu, mislim da je bio Toni Seiler (cit. Zajler). Najbolje je bilo poslije Tarzana kad bi se povjesali po Bosketu i urlali.
Bilo je toga jos puno puno.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

IGRA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Deane nisam siguran , rekao bih ta se ta igra zvala " Pjevaca " .
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

tko se sjeca

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Igra za koju Dejan pita,u moje vrijeme Knina zvala se KARGAVANJE.Ako si bio malen sa rastom nisi imao sansu.Tarnovski je bio tata mata za kargavanje.
Vjeko

Post by Vjeko »

Pjevac i Kargavsnje je tacno.


VAZNO
Dali neko zna ili ga je mozda vidijo ?
Moram mu nesto reci!
Vjeko
















































ß
Hespera

Post by Hespera »

A sta ono bi "pikuce i pale " ?
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Nabacivanje

Post by Petar-Peky Bukarica »

Vjeko eno ga kod Dzeme tuce shampite i baklave , reka je da ti ne govorimo .
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PIKUCE I PALE

Post by Dean Beric »

Pala je duzi stap (malo manje od metra), najcesce od metle, zasiljen na kraju. Pikuca je mali stapic (kraci od pedlja) zasiljen ili iskosen na oba kraja. U zemlji se napravi kanalic, na njega se stavi pikuca i baca se prema naprijed palom. Protivnici hvataju pikucu a ako je ne uhvate onda pokusavaju prici kanalu pikucom sto blize tako da se pikuca udari palom sa strane da odskoci (vrci) i u zraku se udari (opici) palom i tako tri puta. Broje se i neuspjeli udarci samo ako je taknuta pikuca. Dok pikuca leti prema kanalicu ekipa koja je poslala prvi udarac pokusava je uhvatiti u zraku. Nekad je vazilo i pravilo da se moze sutati po zemlji dok se ne umiri. Nakon tri pokusaja palom se mjeri koliko je pikuca daleko od poprecne crte na kanalu. Kasnije lansira druga ekipa i ponovo se broji i pobjedjuje onaj ko je bio blizi. Jos se moglo pikucom iz ruke gadjati palu na kanalu. Bilo je jos nekih sitnih pravila nevaznih za podsjecanje.
Napomena: Pikuca se izgovara sa mekim c, osim sto bi Novak uvijek izgovorio tvrdo C.
Napomena Repku: JU, ne ljutim se ali ime mi je Dean, ne Dejan i sjeti se Slanice 63., nije bilo lose!!!
Post Reply