tko se sjeca

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Vjeko

Post by Vjeko »

Hvala Peky na informacijama znavo sam ja da je on slovenac da je uvjek bijo skrt .
Eno kazu da je otisa u dir do Desica da mu Demina rana malo sjedne koja je to guzica Peki znas ti njega .



Gospodine Bericu kako ide ona igra .
Tave tanbur jurdin murdin mackula do .
A Dejane.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

tko se sjeca

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Tave,tambur ,jardin,murdin, macekula do; je bilo biranje ko ce da zmiri ili vata.Skupili bi se u krug i onda bi neko broio i na koga bi palo Do,taj je ispao,a onaj sto je zadnji ostao,taj je bio OSTALICA.Ako nas je bilo vise onda bi se biralo sa:eke beke male seke trce iza apoteke,secer kradu pa prodadu pa se prave da ne znadu.Obicno bi se skupili ispred stare osnovne skole i onog stabla(Bagrem).koji nam je sluzio za sve i za kada bi igrali KAVE.Tu ispred skole smo se sastajali za mnoge igre i druzenje i kada bi isli na kupanje ili u kradju voca.Takodje u to doba(moje doba)imali smo jednu igru sto do sada niko nije spomenio, a zvala se je ISLA MAJKA S KOLODVORA i GRANICARA.Vidim po mnogim pisanjima na TKO SE SJECA da se generacije iza moje generacije nije promijenila,nego su zadrzali ono sto je moja generacija nasljedila od generacije ispred moje.
Deane;izvini na stamparskoj greski,jer te ja znam od tvog rodjenja i znam da si Dean i sjecam se Slanice i svega ostalog sto se dogadjalo u onom nasem predivnom gradu sa najboljim narodom na svijetu.
Sretenka D

tko se sjeca

Post by Sretenka D »

"Granicara" je postojalo i u moje vreme,i pored igranja oko zgrada to nam je cesto bila igra i na fizickom ....za djevojke ,dok bi nastavnik sa djecacima igrao nesto drugo.
Mi smi isto igrali slicnu igru loptom koju smo zvali "U kolu gadjale" koja je igrala tako da su dvoje prebacivali loptu i pokusavali da pogode one u sredini.(Granicara-su imali 2 tima)
zbogcegatevolim

Post by zbogcegatevolim »

Isla majka s kolodvora, dija, dija, de... ali ne znam kako ide dalje (nerijetko su djeca govorila (s koloNdvora:)
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

...Trazi jednu cerku, a dija, dija, de...

A da li se neko sjeca Siri, siri, veseli peskiri??!!, sta god da nam to znacilo
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

JEDNA BROJALICA IZ DJETINJSTVA

Post by Dean Beric »

Endzili bendzili tre kantele, cukve bukve armijele, ec bec, ti si mali ladro lupez, mars napolje

Naravno da ovo nista ne znaci ali se tako nekad davno brojalo na ispadanje
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

tko se sjeca

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Posla majka sa kolodvora dija, dija de.Sto ce majka sa kolodvora dija,dija de.Majka hoce jednu cerku dija,dija de.Kako da se ona zove dija,dija de.Nek se zove onda kazes ime i ta osoba predje na tvoju stranu i tako do posljednjeg i onaj koji ostane taj je ostalica ili zmiri ili vata.
Zaboravili ste:Eci peci pec,ti si mali zec,a ja mala prepelica eci peci pec.Sada ova djeca nemaju pojma o tome i kada im pricas sve ovo sto mi ovdje pisemo,oni se smiju i misle da smo ludi.
morana

Post by morana »

jeda, dva, tri, cetiri, pet, sest, sedam, osam, devet, deset
sakrio se bijeli mjesec,
na mjesecu krv i voda
zivio Tito i sloboda
jedan, dva, tri
izadji vanka ti
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Ovo ti je dolicno Morana :lol: A jesmo se mi igrali nekog limuna i narance, ili sam ja prolupala?
Sretenka D

tko se sjeca

Post by Sretenka D »

Nasa verzija En den dini..

En ten tini,savaraka tini,savaraka tika taka,elem belem buf,trif traf truf,bija baja buh.
detenene

PRICAO MI OTAC

Post by detenene »

PODSISIVANJE
Kad je moj otac bio mali djecake su roditelji redovito vodili na podsisivanje i to po vojnicki (kako i treba - kazu stariji). Bilo je nekoliko brijaca, koji su imali tablu ''MUSKI FRIZER''. Podsisivanje je bilo pravi ritual, cekanje na klupi, prelazak na brijacki stolac kad bi brico izvukao neki naslon za brijanje i pocelo bi podsisivanje. Otac bi zorno docarao kako su makazice brzo radile i sitno piskutale oko usiju. Masinica za sisanje je bila rucna (ne elektricna) i redovno tupa pa bi cupala kosu umjesto da podrezuje. Na kraju bi dolazilo izbrijavanje po vratu i oko usiju i umatanje glave u oblak jeftine kolonjske vode iz neke pumpice kao danasnji sprej. Od tog obreda mom ocu i danas smeta visak dlaka na spoju glave i uha. Kose mu je sve manje, a ta oko uha se ne gubi. Otac i danas izbjegava lonsione poslije brijanja ma kako bili kvalitetni. Koristi domaću lozu izvana (katkad i iznutra).
Tada je vladalo smijesno i nemilosrdno pravilo da se udara po glavi frisko osisanog, pa se sisanje po mogucnosti odgadjalo dok neki nastavnik nebi uocio neurednost i opomenuo, jer je u skolu trebalo dolaziti uredno podsisan.
Meni je to samo jedno od brojnih dogadjanja iz proslosti. Sve mi je jasno, druga vremena drugi obicaji, samo ne mogu nikako shvatiti zasto se otac smijesi dok to spominje.
PALE

Post by PALE »

Ne znam da li je neko vec napisao ali se sjecam jedne brojanice, e sad nisam
siguran za sta je bila : ANOLE, DVOLE, TROLE, KALOLE, KALIPIC, PIPIC, CENA, PAVLE, GRCAC, KATANAC. Zašto mi je to ostalo u glavi ?
Hayda Blazic
Posts: 34
Joined: Sun Jul 17, 2005 8:02 pm

Post by Hayda Blazic »

PALE wrote:Ne znam da li je neko vec napisao ali se sjecam jedne brojanice, e sad nisam
siguran za sta je bila : ANOLE, DVOLE, TROLE, KALOLE, KALIPIC, PIPIC, CENA, PAVLE, GRCAC, KATANAC. Zašto mi je to ostalo u glavi ?
Bila je to brojalica prije neke igre npr. zmire da vidimo ko ce zmiriti. svi stave 2 prsta u krug jedan do drugog i kad se izbroji i kaze katanac sakrije se jedan prst. I tako se mice prstic po prstic i ispadaju oni koji ce se sakrivati.Onaj ciji prst ostane zadnji taj zmiri...
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

TALIJI, NACI I OSTALIMA

Post by Dean Beric »

Talija, odusevilo me tvoje opisivanje brojalice.''Prstic po prstic''!!!!!!!!!!! Bravo!!! I povratak u djetinjstvo i krasno docarana malena rucica koja se sklapa prstic po prstic.
Naco, bila je jedna igra limuna koju smo igrali u sedmom osnovne. Tad smo jos isli u zgradu gimnazije. Negdje oko petog sata vec bi vani smracilo i neko bi ugasio svjetlo i viknuo limuna. Dalje nebih, ima ovdje i pristojnih. Onda smo (1964.) u drugo polugodiste posli u novu zgradu. Tamo su bili veci prozori i svjetlo s ulice, pa smo se prestali igrati limuna.
Inaèe, nama oko Granda je 'limuna' bilo i na zadnjem prozoru kuhinje kad bi kuharicu (Ilonku) zamolili da nam dade poluiscijedjene kore koje bi onda cucali.
Post Reply