KRKA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

KRKA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Tekst o Krki je vracen risbou na korekturu.Jos jednom da se zahvalim risbou na trudu.Nadam se da ce tekst ipak osvanuti na Galeriji.
Peky!
PALE

Post by PALE »

Ovo je žalosno ili ja ne shvatam ove topice, šta je živo a šta premješteno. Ali da niko nema ništa reći za Krku ? Pa Knin je Krka ! Može li neko zamisliti Knin bez Krke ? Znam da je dosta rečeno o njoj kroz druge priče ali je zaslužila da bar kapu skinemo pred njom.
Vjeko

Post by Vjeko »

Cucim tu kraj Stare Orasnice i mislim kako da predem na drugu stranu na Barice i da idem tamo na tri stepenice na Krki di je prije bijo neki stari most.
Posto neznam jos da plivam a i nisam veci od maslina ,kranpa,kakosada doci na drugu stranu.
Tu kraj starog Grizelja baste ima veliki kamenja pa kazem sam sebi da bacim par u Orasnicu itako da predem preko a i tako oda nebi potonijo u Orasnici tako ja i napravi i krenem ja pipa sa nogom di su kameni kada sam dosa do pola orasnice nema nigdi kamena a voda vec do vrata .
vracanja nema
Mate mi je dala fetu trvrdoga Sapuna da se idem oprati na Krki a i taman sam sada bijo kod staroga Cavke frizera di me je osisa na golo.
Povratka nema ja napravi jedan korak kada vidis samo nos oco i celavu glavu drzim ja zdrak inapravim jos koji korak i uspijem na drugu stranu i kada sam dosa na darice tri sam puta skocijo u zdrak tako da ovi drugi nemogu reci da je Vjeko kukavica da nemoze pregaziti staru Orasnicu a sta bi bilo da je koja Bjelovuska naisla kada je virilo pola celave glave iz orasnice bi se usra ugace od stra ili bi bijo brzi od astruje :lol:
Dosa sam na betonske stepenice na Krki i pocme se sapunati sa fetom sapona kada sam se nasapuna i celavu glavu da ubije koju buvu ako je ostalai cucnem ja na trecoj spepenicitako da sapun se skine sa koze operem ja i glavu i sada kazem ocu da navucim plivati .
Drzim se ja za jednu stepenicu i pocnem prvo da mlatim sa nogamai tako pocima moja skola plivanja na Krki .
Cjelo LJeto sam prelazijo orasniu i isa na stepenice da ucim plivati kavo pas a kada sam naucijo kavo pas a kasnje mornarski zenski .
Koliki sam se nagrza Krke dok sam naucijo da plivam Krka je zamene naj ljepsa i nista drugo svaki dan sam provevo par sati uz Krku zimi ili ljeti nema veze bura ili kisa ali riva je oba veza bila tu uz Krku sam moje djetinstvo provevo i odrastavo .
Koliko sam kamenja prevrno kada sam trazijo Rakove iu svaku buzu ruku uvlacijo imali koji Rak .
Ili kupijo perije od Pataka i Gusaka i onda od sevara pravuli Brodove a perije ubadali kavo jedra uBrod od sevara i pustali niz Krku.
koliko sam Stsrog Ganbu i Ivu Crnogorza gleda kao sa rukama vataju pastrvuu Krki kada Kninsko Sunce pece u podne onda bi se pastrve uvukle u travu sta je bilo dosta u Krki.
Od te trave smo pravili slapove i spustali se niz krku.
Jedan dan moga djetinstva uz Krku nebi davio za godinu djetinstva danas.
Prije bi nas poznati zubar Jovo Dukic poznat kavo slikar isa uz Krkui islika Krku i stari Grad .
Jos mi je pred ocima kada je Jovo Ivici Madaricu (muji)dava savjete kako treba taj most da slika na Krki di je vojska prelazila kada je ivica poce da slika taj drveni most na platnu u ulju ivica je onda kavo klinac bijo veliko talenat kavo slikar.
Zanas klince iz starog Grada Riva i Krkai Barice je bila nevna soba kada bi se moglo jos jedanput doziviti jos jedan dan djetvinstva uz nalepsu Rjeku na ovoj kugli milo Boze -
Moje djetinstvo bez Krke nemogu zamisliti.
PALE imas pravo Knin bez Krke to je nezamisljivo ko nije vidijo Knin i Krku taj nezna sta je ljepota .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Krka

Post by Petar-Peky Bukarica »

E neka si se opet javio , vec sam se prepao da si zaboravio adresu .
Za one koji nisu zivjeli u tom vremenu i u tom dijelu grada bit ce tesko shvatiti ovaj tvoj tekst , ako im nije jasno neka se jave da im se razjasne pojmovi .
Za one koji ne znaju Ivica Mandaric ( Ogijev brat ) o kojem Vjeko pise on je umjetnik (slikar i kipar ) koji odavno zivi u Splitu .
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

krka

Post by Ile Cenic »

Jeste Pale Knin bez Krke je isto kao Spiro bez brkova!!!!!!!!
PALE

MIRIS

Post by PALE »

Cijelim tokom Krke, pored vode, su rasle razne biljke. Pored slika koje pamtimo, postoji još nešto što se skoro previđa, miris ! Između željezničkog, gvozdenog i starog potkonjskog mosta je bunker. Pored bunkera jedan, koliko znam jedini, veliki žbun koromača. Nisi mogao proći stazom a da se ne očešeš o taj žbun i onda cijeli dan "nosiš" taj miris. Bio je prejak i nije mi se baš sviđao. Druga biljka je davala "šmek" , barska nana ( Menta Aquatica). Kad uhvatim pastrmku, prvo je izbacim na travu a nakon toga u korpu postavljenu travom. A pastrmka miriše na hladno i mentu ! Jednom prilikom sam nabrao barsku nanu, za čaj, misleći da je prava nana (Menta Pipperita). Kad sam ustanovio (naučnom analizom, ha ha) da se radi o barskoj, koja se ne kotira nešto, odustao sam od pijenja čaja. To mom starom, Paji, nije smetalo. "AJME, OVO JE BAŠ LIJEPO" i sve je popio, a bilo je dosta.
Mlinareva kci

Post by Mlinareva kci »

Ljetos sam se nakon dugo godina uputila na Krku na plus 30 preko Sovanaca, i prisjetila se kako smo je gazili da bi došli do našega čuvenog kupališta Šarenih jezera. Jezera su sada zapuštena, nitko se više tamo ne kupa, ali Krka je posebna. Dali su truda iz Komunalnog i očistili obale, nema više u vodi starih štednajka i teća, ali je hladna i dalje.Kada se spustiš do vode temperatura je u tih par metara razlike manja barem 10 stupnjeva. Nisam pretjerala, dobro sam se rashladila, a onda polako do Topolja. Tamo još ima poneko gdje se može pristati i popiti kava.
PALE

Post by PALE »

Nakon dosta godina sam ponovo svratio na Krku, planirao sam se spustiti čamcem od izvora do ekološke udruge "Krka" ali plan je jedno a realizacija drugo. Sve je i dalje bilo na svom mjestu, izvor ispod Krčića, Kosovčica se ulijeva u Krku na starom mjestu, Orašnica isto tako ali mi se sama Krka nekako smanjila, splićila, zatravila. Nekako se stisla u sebe. Možda sam ja porastao pa je promjenjena proporcija. Odavno mi je jasno da u svojim sjećanjima uljepšavamo i kitimo stvari i događaje ali sam siguran da je Krka izgledala ljepše i da je bila čistija ranije. Pamtim kad su skakali sa Atlagića mosta i to na glavu, sada je zamuljeno i nema više od metar dubine. Naljutiće se ona jednog dana i sve će očistiti sama.
Post Reply