ORA - Omladinske radne akcije

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

ORA - Omladinske radne akcije

Post by Miroslav Stankovic »

Sa promjenama koje su došle, osamdesetih i kasnije , radne akcije su prestale biti nešto što se stavlja na molbu za prijem na posao, ili molbu za studentski dom, a akcijaši se uglavnom stide tog dijela svog života, i u pravilu nevole prièati o njemu.

Mojoj kæerki je san da proputuje Evropu prije nego ode na fakultet, pa kad sad pogledam iza sebe, možda bi i meni bilo bolje da sam sa 15, 16 godina uzeo ruksak i stopirao kroz Italiju, ili Španiju, ali eto nisam. Umjesto toga, ja sam išao kopati kanale za kanalizaciju u Novoj Gradiški 79te, i kopati brdo, prevoziti karivolom preko drugog brda i zatrpavati dolinu da bi se izgradili teniski tereni na Kozari 1980te, i još navraæao par godina u ORA Golubiæ, kao predstavnik Radio kluba itd...

Nije mi cilj glorificirati nostalgièarske uspomene, jer mislim da bi mi ipak bilo bolje da sam proputovao Evropu, ali eto pošto veæ nisam, isprièaæu kad stignem par prièa o tim danima, a valjda æe i drugi.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Brigade

Post by Miroslav Stankovic »

U Kninu su bile dvije brigade: Krste Ljubièiæ i Prva Dalmatinska Udarna Proleterska.

Ja æu reæi par stvari o toj drugoj u kojoj su uglavnom bili klinci.

Najprije par slika
Gradiška 79te
http://galerijaknina.com/forumGalerije/ ... p?pid=1070

Kozara 80te
http://galerijaknina.com/forumGalerije/ ... p?pid=1072
Ognjen Simic
Posts: 14
Joined: Sun Apr 10, 2005 4:12 am

Post by Ognjen Simic »

Ja doduse nisam akcijasio personalno, al samo da spomenem da to bas i nije bila neka izopacena ideja od koje bi se trebalo ogradjivati.

Dapace, ovdje gdje sam ja to se i dalje vrlo cijeni i maltene je obavezno imati na rezimeu kakav volonterski rad za prijem na iole dobar fakultet. Rad oplemenjuje i gradi karakter! Kao sto vidimo iz Micinog primjera.

Reci kceri da se dadne u volonterske doprinose siroj zajednici u siromasnijim kvartovima, pa nek onda putuje po Evropi (kad je prime na koledz. slusaj ciku pk-a.)
Milenko Seat

ORA

Post by Milenko Seat »

Da Miæo bolje bi bilo da smo putovali po Evropi,ali niti smo imali èime niti smo tada o tome razmišljali na naèin kako danas dijeca o tome razmišljaju,mi smo radili ono što smo mogli u to vrijeme,mnogima od nas je to bila prilika da odu van Knina,da upoznaju neke druge krajeve osim Knina i da sretnu druge ljude,drugaèijih navika i mentalitete.
Ja sam dosta toga prošao na taj naèin,i opet bi to radio u onakvim okolnostima u kojima smo živjeli.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ORA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Zapamtio sam radne akcije i po tome sto sam jedno ljeto sam gluvario po gradu jer je cijela ekipa otisla na radnu akciju.pk16 je u pravu sto se tice volonterskog rada na zapadu,cijene ga u svim institucijama.
Ameri su,ako se dobro sjecam,da bi sprecili nemire i zaposlili ljude,organizirali velike izgradnje,kao i kod nas,samo sto se kod nas izgradjivalo poruseno i ono sto je bilo neophodno za normalan zivot.
livadic

Radne akcije

Post by livadic »

Mnoge stvari koje su mi se dogodile u zivotu vec sam odavno zaboravio.
Vrijeme provedeno na radnoj akciji sigurno necu nikada i ostace mi u najljepsem sjecanju.Misljenja o radnim akcijama su vrlo razlicita i nebi o njima,svako ima pravo da donosi sud o njima na svoj nacin,eto ja i dan danas osjetim neke ugodne vibracije kad cujem ovu pjesmu,samo sada ne stojim u brigadirskom stroju.
Eto,kliknite i poslusajte.

http://www.youtube.com/watch?v=jqc5ECuiS3A
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Patrizani

Post by Miroslav Stankovic »

Iæi u partizane je vjerovatno bio najinteresantniji dio akcije.
Pitanje bez nagrade je: šta je znaèilo iæi u partizane?
Nema pravo glasa ko je ikada bio na akciji.
Milenko Seat

Partizani

Post by Milenko Seat »

Reèe mi Miæo da nemam pravo glasa ali ,bilo je iæi u partizane mmmmmmmmmmmmmmm :P
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

ОРА је била јединствена могућност која се пружа појединцу да сам или са другима учествује у стварању нечега од чега ће корист имати и други а не само он као и генерације које долазе. Живим у граду који је симбол радних акција у бившој нам држави али нажалост у том граду живи омладина која је заборавила ко је подигао зграде у којима данас живе а хуманост (типа давање крви) је за већину њих добра ствар само ако је могу "утопити" за какву награду ( типа карте за рок концерт ). Зајебана времена прика мој ....
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

BAS JE FORAM OVA ORA

Post by Goran Zelic-Zele »

EVO DA SE I JA UKLJUCIM,JA STARI BRIGADIR.>bIO SAM TRI PUTA NA oORA SAVA U ZAGREBU,A SVA TRI PUTA SAM IŠAO JER TADA NISAM TREBAO IÆI NA LJETNU PRAKSU I TAKO SAM SPAJAO UGODNO SA KORISNIM.iŠLA JE CIJELA EKIPA I BAŠ SMO SE LIJEPO ZABAVLJALI,A BILO JE I KOMADA,ŠTO SE PODRAZUMIJEVA
Milenko Seat

materijalizam

Post by Milenko Seat »

Druže Zele ,ti si zaboravio druga Marksa i sve gledaš æisto materijalistièki,i ja sam bio tri puta na ORA Sava u to u štabu (sekretarijatu,kako se to tamo zvalo) ali ne zbog prakse nego zbog ljubavi Zele,ljubav a ne materijalizam........
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

premjesteno

Post by Petar-Peky Bukarica »

LENA



Joined: 02 May 2007
Posts: 1

Posted: Wed Aug 01, 2007 4:21 am Post subject: ORA

--------------------------------------------------------------------------------

Zdravi i veseli bili!

Vi koji ste bili ili sanjali da odete na ORA.Jedna sam od onih koja je
sticajem okolnosti bila zakinuta za odlazak na barem jednu.
Ljetne prakse,kasnije pripreme za faks i svako sljedeće ljeto knjiga
pod miškom za jesenske rokove.
Slušala sam o ORA sa gustom i donekle su me podsjećale na priče
iz vojske ali nježnije intonirane...
Prošlo svršeno vrijeme ali imam ideju kako bi se mi,ljudi u najboljim
godinama,mogli aktivirati u ovom smislu.

Pozdrav svima od one koja nikada nije išla u partizane :wink:
Milenko Seat

Nikad nije kasno

Post by Milenko Seat »

Mislim,nikad nije kasno iæi u "partizane",da ne mistificiramo to ti je najèešæe bilo drpanje a ako je bilo i neèeg poslije,svi mudro šute.......
pa ko voli nek uzvoli i sad
traser

Re: Radne akcije

Post by traser »

livadic wrote:Mnoge stvari koje su mi se dogodile u zivotu vec sam odavno zaboravio.
Vrijeme provedeno na radnoj akciji sigurno necu nikada i ostace mi u najljepsem sjecanju.Misljenja o radnim akcijama su vrlo razlicita i nebi o njima,svako ima pravo da donosi sud o njima na svoj nacin,eto ja i dan danas osjetim neke ugodne vibracije kad cujem ovu pjesmu,samo sada ne stojim u brigadirskom stroju.
Eto,kliknite i poslusajte.

http://www.youtube.com/watch?v=jqc5ECuiS3A
Znam da je ovo bilo odavno, ali ove tvoje reci su me naterale da se registrujem i da te pozovem da zajedno uz pesmu "Hej, haj brigade" prelistamo proslost i podsetimo se tih divnih akcijaskih dana. Ako zelis , svrati na novi akcijaski forum da podelimo uspomene:
----------------------------------------------------------------------------------------------
Adresu ovog foruma dobit cete ako se javite "traseru" na privatnu postu.
Peky!
slovenac

b

Post by slovenac »

Kolko me memorija služi u Kninu su živjeli i brigadiri drugih brigada iz YU npr .:Borisa Kidriča, a ka tome još 2x UDARNIK iz BEOGRADA 69.Radili GAZELU, AVTOPUT I JUGOSLAVIJU to zadnje smo svi al mi i hotel i to konaćno uređivanje:tepisi,tapisoni i lusteri.E kad smo kod zadnjega bio i onaj ogromni luster u holu ulaza sastavljen iz jednih pet tisuća brušenih kristalnih prizmi od po 7 cantimetara.Toliko su te prizme ljepo presijavale svjetlost, da se jim večiina nije mogla oduprijeti, pa smo uzeli svaki po par komada za uspomenu.A bilo nas je puno i to puta tolko, ispade, da je izparila četvtrina onoga ogromnog lustera.Živo me zanima, kako su ga složili. Il su ga skratili za 1000 kom, il su naručili nove prizme.Na TV prilikom otvaranja je i pored toga izgledao megalomanski.Kakav bi tek bio, da nisu njegovi djelovi završili širom Yuge.
A igrali smo se i partizane.O tome samo to.
Post Reply