KNINSKE ZABAVE

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

KNINSKE ZABAVE

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

koja je najpoznatija kninska zabava, po cemu, sto je bila glavna nagrada, tko ju je svakee godine uvijek dobio,i gdje se uglavnom odrzavala.posto je ovo povezanom sa ekipom iz Ozegovica gostione ispravljam Pekija.ne mogu se sad tacno sjetiti kako si ih ti nazvao, ali pravo ime je bilo 40-torica velicanstvenih, po briskuli.svaka karta je imala lik jednog od njih i bile su ukvirena na jednom panou koji je visio sa desne strane kad udjes u gostionu :?:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Kninske zabave

Post by Petar-Peky Bukarica »

Cini mi se da znam na koju ti zabavu mislis.
Evo da se pokusam sjetiti nekih:
-Novogodisnje u Hotelu i Domu JNA,poslje i
u Domu Penzionera i Zeljeznicara
-Vatrogasna i Ribarska zabava
-Maturalna Gimnazije i Ekonomske skole
To su neke od zabava koje su Kninjani voljeli
i masovno posjecivali.
milemande

40

Post by milemande »

Htjeo bih da dodam da je autor tih karata pokojni BUCE(foto Mijakovac), a sto se tice zabava maturalne su uvijek bile dobre zabave.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 89

Posted: Mon May 26, 2003 4:33 pm Post subject: vartogasna zabava

--------------------------------------------------------------------------------

evo otvaram nesto novo ustvari staro.naime vec sam pitao koja je kninska zabava bila najcuvenija.peki je nabrojao neke i sve su imale svoju draz ,ali vatrogasna je bila nadaleko čuvena i van Knina.kada bi se održavala, (a uglavnom bi to bilo u hotelu)dolazili bi kninjani iz svih gradova bivse drzave.jedna jedina je odrzana na otvorenom ,a to je bilo kad su stavili novi asvalt ispred garaza.naime biosam na raznim zabavama i van knina ali ni jedna se nije mogala mjeriti sa gore spomenutom.ucemu je stvar? to vece bi se svi vatrogasci obukli svecano i docekivali sretnike koji bi nabavili karte.obicno bi to bili pok.Ante Jelovinai Veljo Mijakovac.ostali bi uredovali posali.naravno svirala bi ziva muzika ,a animatori iako ne vatrogasci bi bili pok.Suco i Zeljko Grubic.Suco je tako dobro pjevao da bi nekad ako bise dohvatio mikrofona pjevaca grupe koja je svirala poslije bio sram izaci na pozornicu.tako bise vece zahuktavala , ali svi bi cekali glavni dogadjaj ,a to je bio"sprovod".naime neko bi glumio mrtvaca, ostali vatrogasci bi bili povorka, a jedan od njih bi bio narikača.kad bi se pojavili na vratima, a to je uvijek bilo iznenada svi bi popadali od smija,a gosti kojima nikad nebi bilo receno za to, poslije prvog soka bilo bi jos smijesnije. tada bi nastao pravi raspasoj , i cekao jos jedan nadaleko poznat trenutak ,a to je nagradna igra.bilo je tu razno raznih nagrada , a prva je svake godine bilo zivo janje.vladalo bi veliko nestrpljenje tko ce sta ili nista dobiti i toboze svi su sa velikim nestrpljenjem ocekivalo tko ce dobiti prvu.sta ces moralo se glumiti iako se znalo da ce je osvojiti doktor Sinisa Rastovic i TO SVAKE GODINE ZAREDOM.on bi vec do tada vec malo potegao(vidimo se skoro svaki dan, malo je teze obolio , zato moj dobri doktore oprostite mi za ono malo potegao).kad bi procitali naravno njegov broj doveli bi mu i janje ,a mi mladji bi bili zaduzeni da mu zavezemo spag oliti ular za ruku ali tako da je Dok.nemoze odvezati ,a on bi sav razdragan uz nase povike odobravanja vodao ga od stola do stola.malo poslije biga uhvatili u krug uvijek negdje kraj vrata i nagovorili ga da nam prica kninske i vlastite anegdote.poslije bi imali tema za pola godine.dok ovo pisem prosto me nesto razdire u dusi.vjerujem da nisam sam.

Back to top
Vjeko

Post by Vjeko »

Za nasSTRANCANE su dvi stvari bile vazne VATROGASCI i DINARA
Ja neznam ni jednu familiju da nije bila u vatrogascima iz strane
Kada bi negdi gorlo onda cujes kako ANTE JELOVINA tutnji kroz BOSKET di deset stepenica preskace kada dode do DUVANINOVE kuce vice TETI reci DUVANINU da gori neka auto pali a od DUVANINOVE kuce do doma ima pola kilometra pa neka pali :lol: :lol: da oni su imali onda udaljinski pa je moga paliti auto :lol: :lol: imallisu staro auto di su vatrogasci stajali sa strane
TRIVIC je bijo brzi sa svojom trkacom biciklom nego vatrogasci sa autom
Mi djeca smo se kod BULATISENE kuc stalno igrali tu je bila i cesma di smo se stalno prskali sa vodom
Kad evo i ostali vatrogasaca iz strane BRANKO TRCAN braca ANICI IVE JOSO braca BARUSIC IVE ANTE KIKI braca BALIC MILENKO IVICA moj brat KRESO fa CURKO fa BUBLE itd kaze ANTE ajmo ljudi DUVANIN je vec auto upalijo kada su to culi nisu mogli dalje trcati od smija
ja mislim 1956 57 glavna nagrada na tonboli je bila kredenca za kuzinu za godinu nisam siguran az gredencu jesam nj je dobijo GOJKO
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Jedna vatrogasna zabava

Post by Dean Beric »

Vatrogasna zabava je bila jedan od 4-5 glavnih dogaðaja u životu Knina i redovno smo dolazili do stola u Grandu. Malo ljudi zna da je ta zabava bila pomalo i zamjena za današnji krnjeval, jer je imala i pokojnika koji je bio kriv sa sve u prošloj godini i èitala mu se svojevrsna osuda.
Osamdeset i neke je po obièaju sve dogaðaje vodio Željko Grubiæ i otprilike je to ovako izgledalo:
"Dragi moji, evo glavne nagrade ovogodišnje lutrije i molio bih dr Babiæa da doðe vidjeti jeli muško ili žensko, jer ako je muško volio bih da ga dobije moj prijatelj Buæo, da bar nešto u kuæi bude muško. On vam ima ženu, æeri, žensku maèku, a i repci kad slete same su ženke. Kad mu laste sviju gnijezdo na kuæi iz gnijezda izlijeæu samo mlade ženke ...........
(Ustanovilo se i bez dr Babiæa da je janje muško)
A sad....dobitnik glavne nagrade, ovog milog janjèiæa je.......Miæo Ožegoviæ, zna sam ja para na paru ide. Eto i ovo je ostalo u tradiciji da janje dobije doktor jer æe ovog janjca Miæola pokloniti svojoj Ivanki, a ja se pozivam pomoæi im kad ga budu jeli".
Taj je janjèiæ još dva dana blejao u dvorištu do mog dok nije otišao u janjeæi raj.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Zadnji doèek Nove Godine u Grandu

Post by Dean Beric »

Krajem 82. je Kninu prijetila velika poplava, jedva se vreæama obranio nasip, a od te silne vode nešto je podzemno došlo i pod hotel koji je i prije znao plaviti , pa bi kotlovnica bila puna vode.
Doèek 83. je poèeo kao i svi drugi. Posljednji pozivi za rezervacije prije stavljanja plakata jer se znalo tko može unutra. Neki "viši" nisu mogli bez obzira na lovu jer je teritorij bio podijeljen. Najprije mesari i vatrogasci (najèešæe oboje u jednom), onda "ozbiljniji" dio, doktori, stolari, profesori, zubari, suci, autoelektrièari (nebih imena, znamo koji su), a malo sa strane "podmladak" tj. mi ispod èetrdeset. U ponoæ bi se najavio poèetak èestitanja i stalo bi se u dva reda i svak bi svakom èestitao, kad bi se došlo na kraj reda, samo se okreneš i èestitaš onima koji idu iza tebe. To se tako moralo da se nekog ne preskoèi jer smo se svi znali. Moja ekipa bi to izbjegla jer bi odlutali èestitati Vlatki, Veselinki i Mandi, i ostalim mamama (ukljuèujuæi i tate) nas s doèeka. Vratili bi se za oko pola sata i isto nebismo mogli izbjeæi èestitanje, ali ipak malo skraæeno. Te je godine simbolièno poèelo nešto zlokobno, samo mi nismo shvaæali znake i predznake. Pod hotela je pukao popola i jedan dio je bio više od centimetra podignut (ili drugi spušten). Znam da je Baja plesao s Kanazirkom, malo je i popio pa æe meni "Reci mi ženi da nisam pijan, vidi da se pod digao", žena æe mu "Dobro, je malo", a Baja æe opet "Nisam ja pijan, vidi kako je pukao pod" i tako jedno tri èetiri puta.
Sutradan smo išli u hotel pogledati pod, mislim da je otkazan tradicionalni ples Prvog uveèe, a zatim je i hotel zatvoren. Više nije proradio, a kad æe - nezna se
Post Reply