strah

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

lana

strah

Post by lana »

Gledam po ovom forumu i vidim da je zvijezda jednodnevnica ili pardnevnica. Uhvatila vas inspiracija izpisali vi svoje i gotojo, nema više. Od jula 2006 niko ni da bekne. Pa ljudi moji ocete vi da nama ovaj forum rikne od starosti. Prodje mjesec dva niko ni be ni mu. A svi bi mogli ponešto reci al nas strah, što ako drugi skuže ko sam. Sve o drugima nas zanima a o sebi ne bi ništa rekli, rece neko na jednom od foruma. I strah nas je. Sve. Male i velike. Strah. Strah nas je, zato sjedimo po klupama i kaficima, jedemo, pijemo, spavamo, se prepiremozbog stvari, za koje nam je potpuno svejedno, strah nas je i oklijevamo, ne usudimo se govoriti, zato opet sjedimo, jedemo i pijemo i spavamo, i cekamo. Strah nas je, zato na hodniku ne pozovemo onoga, koga volimo. Ne pozovemo onoga, ko nam znaci sve. STRAH NAS JE NEUSPJEHA, STRAH, DA NAS ODBIJU, STRAH, DA IZPADNEMO IDIOTI. STRAH. I tako ne opazimo, kako vreme brzo prolazi, kako se kazaljke premicu, polako i sigurno i uistinu, dokler nas ne udari ono neizbježno. VAŽNO JE POBIJEDITI STRAH.Igrati, disati,vikati. Otvoriti usta. Pozvati osobu, koju voliš. Popeti se na pozornicu. Pokazati, što imaš.Pa i ako danas još nemaš svega. SUTRA ce biti možda prekasno. Možda nikad ne saznaš odgovor s druge strane hodnika.
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

kljucna rijec STRAH .. searching ...pade mi na um jedna stara stvar...


http://www.youtube.com/watch?v=L2s9r2HKB7U
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

colja



Joined: 30 May 2007
Posts: 14

Posted: Mon Feb 11, 2008 12:53 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Ko se boji strahova još...?! Ja ih više nemam.Niti oni dolaze meni(ne smiju od straha) niti ja pačam u njih i mirna Bosna.Miroljubiva koegzistencija što bi rekao Tito.A bojao sam se i to gadno bojao.Mislim da sam preživio sve strahove ovog svijeta(ili gotovo sve) Imao sam strah od smrti pa onda strah od života,strah od noći,dana,otvorenog prostora, zatvorenog,strah od straha,od svega što me okružuje.Bio sam skoro neizlječivi hipohondri.Smišljao sam kako da prekratim muke,birao stjenu na tvrđavi sa koje ću izvući "Lastu"i odletjeti u istoriju,ali nijedna nije pobjedila na konkursu.mostovi na Krki su nekako bili niski,nisu uljevali nadu u uspjeh.Sa hladnim oružjem nisam bio vičan,samo bi se porezao i eto ti zajebancije,a vatreno oružje nisam imao.Što se tiče konopa,nije dolazio u obzir.On zna i ugušiti čovjeka.
Onda sam u tom neartikulisanom stanju otišao kod pokojnog Jovana Raškovića u Šibenik i izložio mu svoj problem,a on mi je u startu ladno odgovorio da sam mu ja deseti od jutros i malte ne,šta mu smetam.Istog trenutka ja sam odbacio planove o suicidu.Onda mi je propisao neke tablete,zaboravio sam kako se zovu,ali veoma jake tablete za glavu,mislim,mozak.Tu tabletu sam popio samo jednu jedinu i nikad više,zato sam i zaboravio kako se zovu.Od te jedne tablete tri dana nisam oka sklopio,a osjećao sam se kao da je u mene ušao mravinjak i mravojed i da se neprestano sele,čas u noge,čas u ruke,čas u grudi,glavo pa ponovo.Tri dana nigdeje nisam mira imao,pet minuta nisam mogao mirovati.Za ta tri dana iz mene su izašli svi strahovi, o ničem nisam ni brinuo niti razmišljao,samo o tome kad će iz mene izaći mravinjak i jeli se prokleti mravojed već najeo.Onda je sve stalo,naglo,kao da sam oko sebe podigao rampu.Pojavljivali su se poslje neko vrijeme strahovi,ali ja bi im zaprijetio tabletama od Jovana Raškovića i oni bi se povukli.
Toliko o mojim strahovima.Ja sam ih pobjedio uz pomoć pok.Jove.Da ne bijaše Njega ja bi možda još smišljao i planirao završetak priče(kraj balade) ili bi letio iznad kukavičijeg gnjezda.Nikad se ne zna.

Back to top
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

TiniMini



Joined: 30 Nov 2007
Posts: 2

Posted: Mon Feb 11, 2008 7:12 am Post subject: Strah!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Jednom kada se suocite sa vasim strahom, on prestaje da postoji. Otisao je. Ipak, dok imate straha vi se ukrutite cak i kada pomislite na to. Ta ukrucenost ce vas vezati u zatvor zauvjek, ukoliko ne postanete vise savitljiviji. Sta je vas strah? Odakle ovaj strah dolazi? Vi mozete reci da dolazi iz iskustva ovoga zivota i ipak, vi cete obicno otkriti da je povezan sa proslim zivotima takodje. Jedino iduci u to zivotno vrijeme i oslobadjajuci sami sebe od njega, vi cete biti slobodni od straha. Vi mozete reci, ja ne mislim da sam dovoljno dobra, dovoljno sposobna, dovoljno jak, itd., da to uradite, i dok pravite ovu izjavu nikada necete i biti.

Back to top
lana

ne igramo na ispadale!!!!

Post by lana »

I zato dragi moji ,
gdje god da ste sada
capite kompjuter od cace, matere,
sina,kcerke,
babe,dida
i piiišiteeeeee dok možete, ne prekidajmo nit.
Lijepo je znati da negdje tamo daleko živi neko:
koga mi dobro poznamo,
koga smo voljeli,
s kim smo se svadjali,
cije tajne poznamo,
ciju djecu poznamo,
s kim smo se napili za novu godinu,
neko koga smo mlatnuli po glaverini,
neko koga smo prevarili,
neko ko nam se svidjao,
neko ko nas je znao nasmijati do suza,
neko ko nas je rodio,
neko koga smo ogovarali ko ludi,
neko ko nam nedostaje,
neko...........
negdje neko..........
:arrow: :!: :?: :cry: :lol: :shock:
lana

mumija

Post by lana »

Peky, šta si ono reko o mumijama?
Znam da sad negdje tamo sjedi neko ko bi nešto napisao ali ga je strah što ce drugi reci, strah da nema što reci,strah da ce ispasti smješan, strah da ce ga prepoznati, strah....
k vragu sa strahom
ŠTA CE DRUGI MISLITI?
Ja imam strah od letenja.
Imala sam i strah od raka,pa sam prestala pušiti.
Inace, ako vas zanima recept za prestati pušiti, mogu reci da volju nemam nikakvu i na tu fintu mi nije uspjelo.
Koga zanima nek se javi pa cu vam reci kako sam vec dvije godine i 1 mjesec cista.I nisu flasteri, niti žvake.
Nešto puno jednostavnije a nije jaka volja.
I nema šanse da se vratim nazad.
Jelte kakvo vreme je tamo?
cipe

Post by cipe »

Ja nisam pusio 5 mjeseci i sad sam navalio i sve nadokandio !
Bas bi volio cuti, valjda nije neka fora, ono otisao mi partner i sta ti ja :D znam .
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

bogami ako se forumasice oslobode imace peky pune ruke posla pa ce morati uposliti jednoga samo da lektorise po forumu :)
cipe

Post by cipe »

kad ste vec kod straha , ja se najvise bojim magaraca. Daleko najopasnija zivotinja .http://www.youtube.com/watch?v=F8EAsfeM ... re=related
lana

Post by lana »

Evo Cipe da ti odgovorim. Ne pušim dvije godine i jedan mjesec.
A da bi uopæe pomislio prestati pušiti moraš imati razlog.
Ili se bojiš za zdravlje, ili su ti cigarete prevelik trošak bez veze ili.....razloga je puno.

Moj razlog je bio STRAH od raka, raka bilo koje vrste i znala sam budem li nastavila pušiti da æu sigurno skratiti svoj boravak na površini ovog lijepog planeta, a još toliko planova imam a i klinci još odrastaju itd.itd. toliko je razloga da ostanem živa, da ih mogu do sutra nabrajati.

Da skratim, bila sam skroz zrela za prestati. A i kod kuæe su grintali i jedan dan donese kæerka jednu knjigu i zaène me tušiti da je proèitam i normalno da sam imala sto i jedan izgovor da je ne èitam.
Na kraju sam se predala i uzela je u ruke.

Knjigu je napisao Allen Carr: The easy Way to Stop Smoking ili u prevodu Najlakši naèin da prestanete pušiti.
Knjiga se može kupiti bilo gdje, prošle godine sam je kupila jednom frendu u Beogradu, prevedena je u masu jezika, imaš je u svakoj knjižnici za posuditi...

I tako,uzmem knjigu u ruke,mislim se, napravièu maloj veselje pa šta æeš nisam kriva ako ne djeluje.

I tako krenem ja èitati.........
Odmah se vraèam, nastaviæu prièu. :arrow:
lana

Post by lana »

...nastavak.........
Cipe, prijatelju bil mi vjerovao, kome god sam rekla da sam prestala pušiti s knjigom , mi nije vjerovao, vidim im po facama ,misle ova trese budaleštine, al DJELUJE Cipe,djeluje!
Štos je kod knjige, da ti odmah na poèetku objasni, da ti i dalje možeš normalno pušiti i da knjigu možeš èitati kolko želiš: 1 dan ,1 mjesec, 1 godinu...kolko hoæeš rasteži,brate i puši, ali kad završiš knjigu biæeš nepušaè.
Prvo što sam pomislila: Šta ovaj trese gluposti?
A mala stalno pripitkuje: Mama, èitaš li?
Èitam,èitam,sreæo!
I tako da ne dužim, èitam, pušim ko turèin i pijem kavu za kavom i to je trajalo dva tri dana( jer knjiga je nažalost dosta tanka) in doðem do kraja, al ostale mi dvije cigarete, šteta da propadnu i ja ti se lijepo vratim nazad za par stranica i popušim još te dvije cigarete i objavim po stoti put, da ne pušim više,našto moja familija zacene od smijeha (kolko puta su to èuli od mene).
U èemu je štos knjige:
Skužiš da su sve tvoje izgovore zašto pušiš izrekli i drugi, da isti osjeæaj grižnje savjesti imaju i drugi
i da kad prestaneš pušiti treba da si ponosan na sebe. Osloboðen si i uživaj u slobodi.Sjeti se samo kolko muke si imao ko klinac da se navikneš na taj smrad, samo glupa navika je.
Meni je odjednom preklopilo u glavi i dok ne preklopi, nema ništa.
Jedina stvar koja je jako važna: NIkad ne smijem zapaliti cigaretu jer to je povratak nazad bez obzira koliko godina si pauzirao.
Samo pitanje je poslije jedne, kad èe doæi druga cigareta,pa treæa...
I tu uglavnom veæina povratnika klecne jer misle: Sad sam izljeèen,jedna cigareta ne može škoditi. I opet smo tamo!
Prvi mjesec bi morao biti najteže bez cigarete,ali po ovoj metodi je prvi mjesec najlakše, ne padne ti napamet da zapališ, jer NE PUŠIŠ VIŠE.
mikikas

Post by mikikas »

Evo jedne " zdrave " teme , u smislu , napises ovde svoje strahove i onda ko da si ih zakljucao u"Pandorinu kutiju "......
Cega je mene strah , evo mene je strah nesigurnosti, glupavo zvuci, zna se da na ovom svetu gde god da si , i u ovo vreme , danasnje nema nista sigurno , e pa mene bas to plassi ...
Zivot u ovom ( " radikalno ,liberalnom " ) kapitalizmu me je itekako naucio da smo sami na svetu .... da je sve tako "u se i u svoje kljuse"....
Sam si sta god da ti se desi , sam si sta god da ti treba , sam si , uvek si prokleto sam ......i nemoj nista occekivati , jer tako ti je najlakse da budes spreman na sve .......( a to sve samo vreba , ceka iza coska , samo malo da se opustis i kad si se opustio tad te napada i , ako namirise sluccajno strah , e tad si stvarno , gotov )
Posle mog skoro desetogodisnjeg iskustva u nosenju sa ovim strahom dosla sam do strategije koja mi pomaze......
Uvek mi se desi da se plasi pogledati problemu u occi , ali to traje samo malo, dok se ne umorim, od bezanja , a onda uzdahnem i hrabro pogledam problemu u occi ..........
Dok sam bezala izgledalo mi je uvek mnogo tragizznije , kad sam se umorila , onda sam vec spremna na mnogo vecu tragediju e tad vec imama hrabrosti i milion ideja kako da poccnem da resavam taj problem ....
A sve poccinje tako sto se uvek ima osecaj usamljenosti .....
eto to je to ......kao devojcica , ali meni pomaze ..........
lana

strah

Post by lana »

Jednom mi je jedna frendica rekla: Najlakše se oslobodiš svojih strahova, tako da zamisliš da ti se desi upravo to èega se tako strašno bojiš.
Mikikas, hvala da si to napisala.
Bila sam ubijeðena da samo ja imam takve strahove od buduænosti, od samoæe i .........Mikikas, nisi sama. :idea: :D :) :lol: :wink: :!:
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

strah od nesigurnosti?.. obzirom da sam sigurno katapultiran jednog ljetnog dana prije 13 godina u apsolutnu zivotu nesigurnost mislim da nemam vise taj strah.. evo nas zivi smo zdravi , promjenili malo vise drzava jos vise poslova.. nekoliko drustvenih sistema.. tako da glavu gore ne moze nam niko nista :)

ja sva sreca nemam tih problema sa cigarama , cim osjetim duvanski dim ne mogu disati .. kasalj satra .. valjda je to rezultat generaciskog ne trosenja duvana u mojoj familiji , medjutim znam par strastvenih koji bi i tu knjigu popusili u momentu kad cigar treba a kutija prazna ..
lara

Strah od letenja

Post by lara »

Lana

Posto sam i sama razvila dosta velik strah od letenja - ne od prvog leta vec u posljednjih par godina - odlucila sam da posjetnim psihologa nadajuci se da bi mi on mogao dati savjet zasto sam se toliko pocela bojati avionskog leta - od samog ulaska na avion do momenta slijetanja na pistu.
Ukoliko ti ovo moze biti od ikakve pomoci on je objasnio da strah od letenja cesto ne potice od letenja vec od ljudske potrebe sa SIGURNOST po svaku cijenu. Ljudska bica imaju nagon da se osjecaju sigurnima u svakom trenutku i mi zelimo psiholosku garanciju da cemo imati sigurnost u buducnosti. Sebi samoj moras objasniti zasto toliko zelis sigurnost - za to postoje mnoge licni razlozi. Ponekad i najmanja turbulancija uzrokuje strah od mogucnosti da bi se avion mogao srusiti iako svi znamo da smo sigurniji kad letimo nego kad putujemo na autoputevima. Mi mislimo o petncijalnim opasnostima iako u podsvijesti znamo da je vise nego moguce da se opasnosti nece desiti. Stav je u tome da sami otkrijemo kako da se ubijedimo u pozitivniji nacin misljenja.
Post Reply