DNEVNIK KNINJANA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Radniccki

Post by Radniccki »

Klapac wrote:Mali, esi ti neki piroman? Pa sade nova stabla. Ko nam je kriv sta ostarismo, i mi i stabla. Dosla neka nova stabla i ljudi. Ma gledaj ti njega, zapaljiv li je.
Klapac, znas li ti ono: Napravicemo mi jos stariji.....???

Ja se odje bunim protiv ljudske gluposti koja je univerzalna i koja je iz ko zna kojega (a vjerujem vrlo prozaiccnog i sumnjivog) razloga odluccila da sjebe naki drvored. I bas zato sto se pravi razlog za vadjenje drvoreda ne smije znati, ta ista glupost servira drugi razlog: korjenje dize kanalizaciju!!!!!

Ja nesto znam o kanalizacijama i izgradnji istih, kanalizacije su prisutne jos od vremena starog Rima, i nisu neka nauka. A nisu ni skupe da se izmjeste. Ja mislim da bi jeftinije bilo izmjestiti kanalizaciju nego vaditi nako drvece.

Mada, ne radi se o ekonimiji ovdje. Radi se o univerzalnoj gluposti koja je jos toliko drska da vjeruje da ce mo progutati objasnjenje sa kanalizacijom.

E, vidis Klapac, ja se jos uvije palim na taku glupost. Taka me je glupost i docerala odje. Ako kapirass o ccemu priccam.....
lana

Post by lana »

Dragi moji,
Došlo nam lijepo vrijeme, proljeæe, sad bi bila aktualna ona Èoliæeva "April u Beogradu". Nisam ga puno slušala, al ta mi je bila pri srcu. :lol: :lol:
Poèinju praznici, zapravo ja sam veæ danas popodne na godišnjem odmoru. Napravila sam sve što je trebalo napraviti do kraja mjeseca i sad odoh....
nakon pune dvije godine odoh na godišnji odmor. Prosto ne mogu da vjerujem da æu otkaèiti sve, ama baš sve.
Briga me za sve vezano za ovaj grad u kome živim, okreæem mu leða za tjedan dana. Idemo na jug u Rim. Samo adresu hotela na garminu imamo , prenoèište za prve dvi noæi dok se malo naviknemo na novi grad i to je to. Obožavam takav dopust. Novce i pasoš u džep i put pod noge.Nema ljepšega, pa šta bude biæe. :roll: :roll: :roll:
:flower: :sunny: Želim vam lijepe i prijatne prvomajske praznike.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Post by Miroslav Stankovic »

Radniccki wrote: Ja nesto znam o kanalizacijama i izgradnji istih, kanalizacije su prisutne jos od vremena starog Rima, i nisu neka nauka. A nisu ni skupe da se izmjeste. Ja mislim da bi jeftinije bilo izmjestiti kanalizaciju nego vaditi nako drvece.
Dali je kananlizacija uzrok ili nije vidjeti ce se nakon nekog vremena...

Ali Knin nikada nije imao dovoljno pameti da rijesi tu kanalizaciju. Sjecam se negdje 85e kad su raskopali grad negdje od Jugotona do donjeg dijela grada, da bi rjesili poplave od oborinskih voda, i umjesto da stave cjevcinu posred ulice, oni samo popravili one kanalice sa lijeve i desne strane ceste sto su ostali jos od Napoleona, od koga li.

Nismo bas na pravom topic-u, Peki pobacaj nas u kanalizaciju.
lana

proljetno spremanje

Post by lana »

Kupila sam si novu torbicu i prebacila stvari iz stare u novu.
Normalno stalno se nadje masu bezveznih stvari koje mi ženske onda nosamo u svojim torbicama po cijeli dan, cijele mjesece...
Tako ja nadjoh vrecice od šecera, od jedne kave koju sam popila negdje u Hrvarskoj, negdje uz cestu i na putu a prazne vrecice spakovala u torbu.Ima od toga puno vremena.
Nisam uopce sentimentalna do kojekakve "plasticetine" i krame,
trudim se ne biti sakupljacki tip( ne uspijem uvijek,priznam), ali ove vrecice sam spakirala uredno i to zbog teksta na njima, s namjerom da ga jednom u dogledno vrijeme prepišem. I evo što piše na vrecicama:
"Tvoja buducnost ovisi o tvojim snovima.
- Ne troši vrijeme, idi spavati." :roll:
Ili ova:
"Smij se kad sve propada.
-Prije toga nadji nekog da prebaciš krivnju." :wink:
Ova i nije nešto specijalno:
Nije na zvijezdama da upravljaju našom sudbinom, vec na nama samima. :wink:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Svi putevi vode u Rim

Post by Miroslav Stankovic »

lana wrote:Idemo na jug u Rim.
A gdje su impresije iz Rima?
Milenko Seat

Re: Svi putevi vode u Rim

Post by Milenko Seat »

mico wrote:
lana wrote:Idemo na jug u Rim.
A gdje su impresije iz Rima?
ma bila je u šopingu pa nema nekih dojmova,hahahaha
lana

Re: Svi putevi vode u Rim

Post by lana »

Tenenum wrote:
mico wrote:
lana wrote:Idemo na jug u Rim.
A gdje su impresije iz Rima?
ma bila je u šopingu pa nema nekih dojmova,hahahaha
Deèki meni ovo miriše na provokaciju?????
:lol: :lol: :lol: :bounce: :bounce: :compress: :pukeright: :pukeright:
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

dnevnik kninjana

Post by Jadra Matkovic »

Lana otvori um pa nam opiši bar šopping ako već nisi vidjela RIM i PAPU.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

nij

Post by Miroslav Stankovic »

Sa moje strane nikakva provokacije. Jednostavno znatizelja posto je mojoj kcerki dosadilo kad je pitaju: Gdje si bila - u Evropi - a gjde - pa sjedila kod Sime Zunica, u Ocestovu, u Biskupiji - a ovi zacudo nisu culi za Simu Zunica, a komoli za Ocestovo.
Tako drugi put moramo sletiti u Rim da vidimo prvo i Rim i Veneciju itd.
Ja se malo zezam, ali sve je jos jednostavnije - nelaje kera zbog radi sela nego i tata bi sine, i ja bi tamo vrlo rado otisao posto nisam nikad bio.
Zato, a impresije iz Rima, aaa?
lana

rimske impresije u šopingu

Post by lana »

lana wrote:
Meni je najveci gušt ujutro prije posla skociti na Forum i viditi jel se ko javio.
Poštara više ne bendam uopce, on mi je treci: Forum, Outlook pa poštar.
Da,da, tako je bilo prije, a sad imamo mladoga i lijepoga poštara. :sunny:
A na forumu svi zamukli, tako da vatam drugi redosljed. :lol: :lol:
Inace, što se tice Rima i impresija,spremam se sjesti i napisati par rijeci. :roll:
Kao prvo ono "svi putevi vode u Rim" drži. Desetak cesta iz svih pravaca se stjece u centar grada.
Što se vožnje tice talijani me fasciniraju. Raskršce bez semafora, svi voze istovremeno u svim pravcima, i vespe i auti i autobusi i nikom ništa, nema cekanja na semaforu do sutra.
A izgubiš se tik tak jer je puno jednosmjernih cesta, racunaš tuda ceš a ono ne može, mora se okolo. :scratch:
Pa još jedna stvar, za prvi maj kod nas u gradu nema pasa, svi odu nekamo, grad pust. A u Rimu, nekako iza devet ujutro krenuli mi na Španski trg, mi i barem deset tisuca sportski obucenih, brbljivih i živahnih Rimljana, nekakvu praksu izlaska na ulice za prvi maj imaju ali nisam baš sve pokontala, moracu pitati Mikikas, ona tamo živi. :3some:
Mogla bi ja do sutra, sad kad sam pocela. :roll: :roll: :roll:
mikikas

SPQR

Post by mikikas »

Draga Lana ,
evo na brzinu samo da kazem da pratim tvoje utiske o Rimu
Naslov ove poruke mogla si da primetis na svakom plocniku oznacava da ono sto gledas , po cemu gazis i cesma sa koje si pila vode ( sve one cesme , na koje se nalece setajuci se po ulici ) -pripada narodu koji zivi u Rimu ....
Steta sto sad nisam bas priinspiraciji pa da oduzim o Rimu .....
Rimljani se svi , ne samo za prvi maj ,nego i za svaki praznik strogo pridrzavaju svake tradicije(one kojoj odredjeni praznik odgovara) ,i mi nekako ti dodje prirodno ....objasnicu .... za prvi maj svi idu negde van ....poccinje lepo vreme ..a Rim je prakticno izmedju dva jezera ( navodim samo najbliza jezera ) i vrlo je blizu mora .....pa onda svi idu ili na more ili na jezero na rucak a popodne pocinje haos u gradu jer se svake godine vec decenijama za prvi maj u Rimu odrzava veliki besplatni koncert na Piazza San Giovanni u srcu grada ....
Svaki praznik ima drugacciji obicaj ....to je normalno , ali ono sto ovde najvise impresionira jeste da je to toliko masovno da svi , bukvalno svi tog dana rade iste stvari ..
Na primer , kaze se " Natale con i tuoi ,pasqua dove vuoi"-Bozic provedi sa svojim a uskrs sa kim i gde hoces - tako da je za bozic sve tiho i svi su kucama u porodicnom okruzenju ,i svi imaju isti jelovnik ,uglavnom danima pre Bozica kupuju milione i milione panettona i pandora ( tipicni bozicni kolacci ) od kojih sam se ja zestoko udebljala ......Prvi januar nema nijednog restorana gde mozes ici a da nisi prethodno rezervisao -provereno -u ovolikom gradu nijedno mesto........
Vidi se da ja bas volim Rim..
Nekako se ovde nikad nesto posebno nismo osecali strancima .......
Volim Rim ...
Ajd da vise ne gusim .........
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Molim ljepo,da me se ne shvati pogresno.

Post by Petar-Peky Bukarica »

Miki,kaze se: Aj,da vise ne davim.
E,snajka,snajka.
lana

Post by lana »

Evo ti vidi naše snajke, ja je lovila po zidicu cijeli april pa je nikako uloviti prije putovanja. Htjela sam dobiti informacije iz prve ruke. :!:
Malo me mucilo spavanje, ranije kad sam putovala išla sam na blef, dodjem, vidim i tražim prenocište. Izgleda romanticno, samo to ne bi preporucila jer je, stres ljuti,pogotovo kad se bliža noc. Tako nam se desilo kad smo išli u Prag, deset navece, mi se uracunali s vremenom dolaska, zagledamo acomodation i ustavimo se, al ustavi se i zloglasna praška policija takozvani crnokošuljaši (opisano u vodicima a mislili smo necemo je mi viditi, mi dobri ljudi) i oce oni nama kaznu opaliti jer smo se parkirali tri i po sekunde na plocniku.
Neeema šansi za dogovor tipa stranci, noc, umor, ma joook, platni nalog pa slikaj se. :roll: :roll: Velim ja njima, bili su samo dvojica:" Baš niste dobri". A jedan od njih se zeza i veli:" A kako nismo dobri, sad cemo vam pomoci da nadjete prenocište".
I stvarno nas uputiše, al platni nalog smo preuzeli. :roll: :wink:
Najjednostavnije je, prenocište rezervirati preko neta,barem za prve dvije noci, dok se ne snadješ u gradu. Obicno se placa 10 procenata za rezervaciju i ceka te krevet. Dobro je procitati i komentare onih što su bili tamo prije tebe. Dobro je i provjeriti lokaciju, udaljenost od centra, povezanost. Nije nužno da si u centru, veliki gradovi su dobro prometno povezani.
E brate, ja se pretvorila u "Lonely planet", vidi se da citam vodice. :sunny:
Boro Raskovic
Posts: 39
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:14 pm

Post by Boro Raskovic »

Dobar dan svima. Upravo sam se vratio sa jednog interesantnog puta. Isao sam na jedan golf turnir na granici Meksika i Arizone. Usput smo stali u Tumbston, grad u kojem su Wajat Erp i Dok Holidej imali obracun kod OK korala protiv klana Klantonovih. To je jedan dogadjaj o kojem smo culi mnogo puta i o kojem su napravljeni mnogi filmovi. Ja sam ocekivao uobicajeno turisticko mjesto sa nekoliko starih zgrada gdje bi se turistima prodavala istorija za velike pare. Koliko sam pogresio. Gradic je naprevljen sredinom 1800-te g. i vreme je u njemu stalo pocetkom 1900-te. Domaci zive u kaubojskom vremenu, oblace se tako, nose pistolje u opasacima i za turiste glume dvoboje pistoljima. Prepoznao sam mnogo zgrada iz razlicitih kaubojskih filmova. Kada snimaju film samo skinu nekoliko svijetlecih reklama sa saloona i imaju sve originalno. U saloonu koji je bila vlasnica djevojka od Doka Holideja sve je originalno. U WC-u je pisoar napunjen ledom ( nema tekuce vode ) i smrdi kao da nije ciscen od kad je ona umrla. U podrumu je prostorija u kojoj je bila najduza poker partija u istoriji. Trajala je 9 god. i ljudi su stavljali $1 000 da bi usli na listu cekanja za igranje. Kada je partija zavrsila sve je ostalo po stolovima ( case, pepeljare, zetoni...) zakljucali su je i do danas stoji nedirnuta samo je pokazuju turistima koji pitaju za nju.
Odatle smo produzili za Bizbi, mali gradic na granici sa Meksikom. Tamo smo naisli na jednu drugu eru - cijeli grad su preuzeli hipici, sve je kao 1970. g. Stanovnici nose duge kose, brade sarenu robu i na ulici puse marihuanu. Nigdje nisam vidio policajca u gradu. Grad je pun VW buba, nizbrdo voze ugaseno auto, stede gorivo, zive izuzetno sporo. Za 4 dana imao sam osjecaj da sam mjesec dana van Amerike koliko je sve usporeno.
To je bio povratak u proslost u dva razlicita vremena. Jedan cudan osjecaj i iznenadjenje da takvo nesto postoji u danasnje vreme.
Vidio sam neke neobicne nadgrobne spomenike u Tumbstonu pa cu staviti nesto na Galeriju da ih i vi vidite.
lana

Fidji-komentar na sliku

Post by lana »

Peky,
ocemo li cuti kako je bilo na Fidziju?
Kolko se ja sjecam iz geografije,( a sjecam se malo do nista), otoèje Fidji ima neke veze s vulkanima???
:roll: :roll: :roll: :roll:
I još nešto: oce li osvaniti na Galeriji kakva slikica od tamo?
pozdrav
Post Reply