samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

mikikas

Post by mikikas »

uf uf ,
evo procitah sad neke vesti , kazu kriza i svi , ceo svet treba da se pripremimo -gotovi smo ...
moram da priznam da mi bas nije svejedno ......
ostade mi gorak ukus ustima ....
Luka Kanazir
Posts: 10
Joined: Thu Sep 04, 2008 10:09 pm

Post by Luka Kanazir »

Kasniš momak. Speri gorak oskus s necim ljutim. Sta se bojis? Kud svi Turci itd...
lana

Post by lana »

mikikas wrote:uf uf ,
evo procitah sad neke vesti , kazu kriza i svi , ceo svet treba da se pripremimo -gotovi smo ...
moram da priznam da mi bas nije svejedno ......
ostade mi gorak ukus ustima ....
Miki, reci ti meni kakva si u plivanju. Trebalo bi pod hitno istrenirati kakav kraul.
Kakva je situacija na licu mesta? Jel se Tiber umirio?? :nemo: :help:
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Skoro svaki dan sam na galeriji,i moram da primjetim da su uvijek iste osobe prisutne i uvijek iste osobe pišu,a o ZIDIƆU i da ne pričam,kao da smo zaboravili gdje se nalazi.Nemojte da se otuđ‘ujete ,svi imamo obaveze,ali svratite ponekad!
mikikas

Post by mikikas »

Lana nista ne brini , super plivam , a i moj Nikola ucim ja to tako sto ga bacim u vodu .......
svi plivamo .... i na sve smo spremni
Tevere miruje , bice sve u redu ...
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Vidim niko ništa ne piše,a ovo vrijeme ko idealno za barem par riječi.Evo kod nas ovog jutra samo -12 a snjeg pada.I to tako traje i traje već‡ danima.Pa pošto sjedimo uglavnom kuć‡i,naravno kada ne radimo ajmo malo na GALERIJU napišite nešto,makar i bezveze.Mnogo ste zatajili.
maccic

Post by maccic »

Andjela,
islo se na galeriju dok nas neki cudni kriteriji nisu udaljili sa iste. Tako mi veli dosta ljudi koji su posjecivali Galeriju, a sad su po drugim sajtovima gdje mogu slobodno da se druze...
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Odkad sam na GALERIJI imala sam i imat ću svu slobodu izražžavanja kao ššto se i da vidjeti i nisam imala nikakvih problema dok god ne vreðam nekog i neššto,što je sasvim logično,normalno(kako god hoćeš da se kažže).Ako postoji problem,treba ga iznjeti,i naravno pokuššati riješšiti,jer ne treba zaboraviti,da smo svi različiti ljudi,da treba spustiti"loptu",i ne treba uvijek na prvu reagovati.GALERIJA nas spaja,a mislim da to mnogima kao i meni mnogo znači,a to ššto se naðu pojedinci koji imaju problem prvo sami sa sobom ,pa istu tu "negativnu energiju"prenose na druge to je već njihov problem.Nemojte da neko manipulišše sa vama,budite onakvi kakvi jeste,i ne kvarite ono ššto vam je u stvari u srcu vrlo drago!
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Da dodam ,ne vjerujem bašš da se na drugim sajtovima tipa kao ššto je ovaj možžeš izražžavati kao hoćeš,ali ako i možžeš čemu to vodi,onda treba da se zapitamo kakvi smo mi to ljudi,kakvo nam je "ono"š što smo nekad davno ponjeli tamo "negdje"iz kuće.ŠŠta će ovi mlaði da nauče od nas,sa kakvim vaspitanjem će oni sebe da predstave,da li ćemo da im se divimo,ili ćemo da molimo Boga da ne kažu čiji su?
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

GALERIJA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Primjetio sam da neki aktivni članovi već neko vrijeme ne dolaze (osim dvojice koji su se izjasnili da neće sudjelovati na radu Galeriji ) , od ostalih članova niko mi se nije potužio na rad Galerije i na moju samovolju ili nešto tako .
Ja sam zadovoljan što je Galerija opstala (evo sedma godina) i što je ostala u nekim svojim okvirima . Također znam da mi tu i tamo promakne neka stvar ali u suštini sam zadovoljan .
Dok sam živio u Kninu i dok sam aktivno obilazio gostione i kafiće imao sam određene lokale u koje sam dolazio . Postojali su lokali u koje sam rijetko ulazio ili nikad nisam ulazio , ne zbog daljine već zbog ambijenta , muzike i posluge ili gazde .
Znao sam gdje mi je ekipa i znao sam gdje su drugi prijatelji i poznanici ako mi zatrebaju za nešto .
Tako i ova Galerija , nekom paše a nekome ne .
Nemoš od Galerije praviti javni WC , nije ljepo i šta će reći ljudi o nama .
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Draga Andjela, ta mi smo samo ljudi i nismo nista "Drukciji od drugih" a dali je neko nesto ponio iz kuce od kucnog odgoja , to je vec diskutabilno.
Ne mozes ocekivati od ljudi da
se drze za usi i pjevaju pjesmice svi sretni i veseli.
Kad se cijemo na Galeriji, svi smo dobro i svima nam je ljepo a to nije stvarna slika nas samih, to nije nasa realnost, to nije zivot koji zivimo a svi kao da nemamo hrabrosti da kazemo kako nam je u stvari grozan zivot, kako smo istrgnuti iz svojih korjena i da nam je Galerija zamjena za onaj nas kamen, spona sa zavicajem i nasa karika koja nas drzi na okupu.
Galeriju je Peki po meni napravio (bar ja mislim) da budemo u kontaktu, da se pomazemo, da cujemo kako smo, da se radujemo i tugujemo zajedno a ne da budemo licemjeri i bjezimo na Galeriju iz stvarnosti.
Ljudi hajde da nasu stvarnost prenesemo ovdje, neka je svi vide i da pricamo o tome bez imalo stida, hajde da budemo ono sto jesmo kao u vreme dok smo zivjeli zajedno a ne da zivimo u virtuelnoj stvarnosti.
Meni licno je veoma tesko, jedva sastavljam kraj sa krajem, borim se i hvala bogu imam debeo razlog za to i svako jutro kad se probudim i pogledam moga sina, zahvalim bogu na njegovom rodjenju, kazem sebi za ovo vredi zivjeti i vjerujte mi moji Kninjani, nista mi nije tesko.
Ne volim licemjerje, sujetu , mrznju, zlobu, a najvise me ubija ljudska glupost, osobina koja moze sve da unisti, ljudska sposobnost koja nazalost dominira ponekad sa svima nama.
Neko je jednom rekao da se prazan novcanik napuni ikad, a prazna dusa nikad.
Bojim se, a zelio bih da se varam da je mnogo praznih dusa na ovoj Galeriji, ljudi koji jure za prestizom, za parama i polozajem u drustvu, pa cak i za polozajem na ovoj nasoj Galeriji.
Kao da im je jedino vazno da se oni cuju, da kazemo, vidi to je njihov komentar, mi sada moramo da reragujemo i kazemo, bravo prijatelju, tako je, samo da bi iskazali neku servilnost, da nebi oni lose reagovali na neki nas komentar.
Za tebe Peki jedna poruka, napravio si ti sve dobro, ima nas i dolazimo na Galeriju, samo kao da smo uplaseni, kao da se bojimo nesto da kazemo iz straha da ne ispadnemo glupi i boze sta ce pomisliti ljudi ako nisam stavio tacku ili zarez tamo gdje treba (i takvih je komentara bilo, kako bi trebalo pisati, sa dva razmaka ili sa jedan) ili sam nedaj boze pogresno napisao rjec pa ce reci, vidi nepismene budale i sl.
Nerviraju me komentari tipa, jao Nikola kako ti divno izgledas, a ono Nikola izgleda kao starac sa svojih 40 godina ili sin ti je isti ti a ono sin nema blage veze sa ocem, ljudi dovoljno je da pozdravite tog covjeka koga ste vidjeli na Galeriji, da mu kazete kako vam je drago da je ziv i zdrav a ne da budete dvolicni, servilni i licemjeri.
Nemozemo mi da izgledamo ljepo i nismo svi veseli i radosni kad nam je svaki dan urezan u dusu i svaka bora pise svoju pricu, ali mozemo da budemo ljudi, isti kao svi drugi i mozemo da budemo iskreni ma koliko to bilo tesko.
Ako budemo izlazili ovdje bez grca i straha i pricali ono sta mislimo i osjecamo ne vredjajuci druge ali isto tako da ne dopustimo da nam iko soli pamet i prica neke nestvarne price, da dolazimo ovdje cista srca i otvorene duse, radujemo se ponovnom susretu i zahvaljujemo bogu sto smo zivi i zdravi mi i nasi najmiliji, dotle ce Galerija da zivi.
Ako budemo htjeli da budemo posebni i drukciji, a ne samo ljudi kao i svi drugi sa svim vrlinama i manama onda ova moja prica nema smisla, i ja molim Pekija da je obrise da ne narusava ravnotezu.
Sve vas voli Laka!
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Ovo je super što si napisao,i sve je tako,ali baš tako.Ali problem je u ljudima koji kao nešto počnu da pišu i nikada ne završe do kraja,ali nikada.Niko ne traži da se pravimo da nam je super,naprotiv treba reć‡i kad ti nešto smeta,ali reć‡i sve,biti iskren i otvoren.Samo to a nekima je i to teško.GALERIJA treba da nam bude kao neka pozitivna psihoterapija,jer su nam svima životi sj****i na ovakav ili onakav način.
Milenko Seat

Re: krnji kolosjek

Post by Milenko Seat »

laka wrote:....
Ne volim licemjerje, sujetu , mrznju, zlobu, a najvise me ubija ljudska glupost, osobina koja moze sve da unisti, ljudska sposobnost koja nazalost dominira ponekad sa svima nama.
Bojim se, a zelio bih da se varam da je mnogo praznih dusa na ovoj Galeriji, ljudi koji jure za prestizom, za parama i polozajem u drustvu, pa cak i za polozajem na ovoj nasoj Galeriji.
Sve vas voli Laka!
potpisujem sve napisano
jučer sam se vratio iz zavičaja,bio sam na Slavi kod ujaka,bolje da propadne selo nego običaj,selo je i onako nažžalost otiššlo kvragu,za par godina u njemu višše neće biti nikog,ima 16-ajst stanovnika roðenih izmeði 1928 i 1939,sirotinja našša ali u svakoj kući na stolu je bilo kao i u najbolja vremena svega i svačega prevšiše ali nema gostiju,ono ššta me je prenerazilo je da ljudi u selu jedan sa drugim ne pričaju,roðeni skupa,odrasli skupa,žžive skupa,proššli golgotu skupa,vratili se na zgaršišta i krenuli od nule a ne razgovaraju meðusobno,jadna nam majka......

P.S.
sve gramatičke grešške su namjerne i moje su autorsko djelo,te molim zainteresirane da ih ne ispravljaju jer će povrijediti moja autorska prava
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

GRAMATIKA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Odgovarat cu na ono sto se tice Galerije i mene .
Laka , ti mi upućujes poruku u kojoj kažeš da se bojite pisati da ne ispanete glupi i šta će ljudi reci , šta će reci o vašem pravopisu .
Više manje svi smo mi tu , približno isti , čast izuzetcima , ljudima koji umiju da razmišljaju i mudro rezonuju . Galerija nije zamišljena kao neki "bauk" , nego mijesto gdje će svi Kninjani moći dolaziti da se podsjete na dane i da se druže . Sve to kroz fotografije i tekstove . Ako se neko ustručava pisati šta mu ja mogu pomoći , reci . Nitko nikom ne zavrće uši , Galerija ima svoja pravila ( kojih se pokušavam držati , premda se napravi i propust ) i tko može da ih uvažava može , tko ne može , ne može . Nema tu prepucavanja .
Ovo nije direktan TV prenos pa prema tome imaš vremena da sve osmisliš i ispravno napišeš , ako hoćeš , ako ne opet dobro čitaće se i to . Ne mislim da je to obavezna radnja ali bi bilo svima lakše da je razgovjetnije i lakše za čitanje . Da nebi neko mislio da ja to određujem , ni slučajno . Možda da me potsjetite , koga sam ja to izbrisao zbog pravopisa .
Što se mene tiče ja nikad nisam tražio da pišu samo pisci i novinari ili samo fakultetski obrazovani ljudi , naprotiv . Jedino mislim da bi trebalo da ima nekog smisla to šta se piše .
A što se tiče gramatike , koju nikad nisam nešto poznavao , trudim se da pišem pravilno i za ta dva razmaka sam nedavno saznao i pokušavam da ih koristim .
Za Tenenum i Laku ,
Zanima me kako vi to ocjenjujete tko ima praznu dušu a tko ne , ako vi to možete jednostavno otkriti preko kompjutera onda je pred vama karijera . Neću ulaziti u to tko za kakvim prestižom , parama i položajem trči ( volio bih vidjeti onoga koji ne trči ) ali što se tiče Galerije jedino Mićo ima položaj pomažući mi oko tehničkih stvari na Galeriji i normalno ja kao gazda . Ne postoji niti sekretarica , niti blagajnik , niti portir ... !
Ne znam da sam nekoga u zadnjih par godina korio u vezi nekih gramatičkih grešaka ( a trebao bih i provjeriti i prijašnje godine ) , prema tome ne vidim potrebu da se hvalite svojim neznanjem .
Tenenum da razjasnim , tvoje gramaticke greške ( izvini ali ne vjerujem da su baš sve namjerne ) mogu ispravljati samo ja i obećavam ti da ih neću ispravljati kako bih sačuvao sliku o tebi .
Vjerujem i bilo bi mi drago da sam u pravu , da ovaj moj tekst nećete shvatiti nego kao prijateljski razgovor .
Milenko Seat

Re: GRAMATIKA

Post by Milenko Seat »

Peky wrote:Tenenum da razjasnim , tvoje gramaticke greske ( izvini ali ne vjerujem da su bas sve namjerne ) mogu ispravljati samo ja i obecavam ti da ih necu ispravljati kako bih sacuvao sliku o tebi .
Vjerujem i bilo bi mi drago da sam u pravu , da ovaj moj tekst necete shvatiti nego kao prijateljski razgovor .
Što se tièe,praznih duša,velika veæina nas se meðusobno pozna,iz raznih faza života.I kako bi u starom kraju rekli:"zna se ko koliko piza",a po staroj narodnoj:"vuk dlaku mijenja,ali æud nikada"nismo se ni danas previše promijenili.Zato sam i spomenuo friški dojam sa sela jer je to nažalost èinjenièno stanje,da ne kažem istina,jer za istinu se moraju složiti bar dvoje....
Ja ovo ne shvaæam kao svaðu ili prepirku nego kao jednostavno iznošenje mišljenja,ne znam Peky èime si se ti osjetio prozvan u mom škrabanju,to vjerovatno samo ti znaš.Mene su od uvijek zvali "drumski razbojnik" (mada sam odrastao na cesti a ne na drume) jer sam se ponašao po onoj narodnoj "što na umu-to na drumu",koštalo me to u životu a vjerovatno æe me i koštati ali se ja neæu promijeniti,takva mi je raca.......
Pravopis u jeziku kojim veæina nas govori je malo nedefiniran,govorimo, u veæini,mješavinom Srpskog i Hrvatskog,a za to nema pravopisa,veliko i malo slovo,interpunkcije i slièno je stvar opæe kulture a ona nam nije svima ista,niti bila niti æe biti......bit je da se èovjek izrazi iskreno.
Ovo nije kritika Galerije,jer u ovom potrošaèkom društvu mi smo samo konzumenti,ovdje,bar ja "kupujem" virtualni komadiæ mog zavièaja,prijatelja,kolega i sugraðana dijela svijeta koji više u stvarnosti ne postoji,nažalost prošlog svršenog vremena,friška iskustva su mi od prekjuèer iz Knina,da sam u pravu.Ali i dolje život ide dalja pa æe i ovdje na galeriji,sa mnom ili bez mene,sa Lakom ili bez njega i sa sto drugih isto taka.
"Amicus certus in re incerta cernitur"
Moj æaæa bi preveo,nije ti prijatelj onaj krka s tobom janjetinu nego onaj koji kusa go...,stari je uvijek bio iskren.
Post Reply