samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

Gradjevinari nisu bas morali ici, ali mi jesmo. Doduse, ja sam dan provela sa mojom mladjom cerkom, posto nije isla u skolu. Nekako prezivjesmo.
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

samo onako bezveze

Post by Jadra Matkovic »

Što se to dešava u Australiji? Priroda je skroz poludjela .Požari, oluje još samo fali kakav cunami,nedaj bože.Mora da je teško tamo sve to proživljavati.A mi se žalimo kad nam zapuše malo bure.POZDRAV svim kninskim Australcima.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

RED SYDNEY

Post by Petar-Peky Bukarica »

Evo da vam prenesem par fotografija iz novina , za one kojima se neda traziti na Netu , da vidite kako je to izgledalo u Sidneju proslih dana .

http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... 61294ca9bb
http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... 6bda4392de
http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... 6d1dfab129
http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... c93222de5b
http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... b8bfa5a28d

Ove dvi fotografije kao sto vidite usporedjuju ista mjesta , za i poslje nevremena .

http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... fed372914f
http://www.photoshop.com/accounts/31058 ... 3c4850d31e

Jadro hvala na pozdravima . Vjeruj mi da to izgleda drugacije kad gledas sa strane .
Pozdrav za sve Kninjane sirom ove nase divne planete .
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

Hvala Jadro na brizi i svima onima koji se interesiraju za nas kako rece kninske Australce. Ja se poradovala prerano, pa rece "nekako prezivjesmo", a ja vec tri dana ribam kucu, sve oko kuce, ukljucujuci i psa koji je jadnicak pocrvenio napolju. Kad ne lezi vraze, evo ih opet danas najavljuju mogucnost novih "pjescanih napada" nocas. Ko prezivi, pricace....
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

samo onako bez veze

Post by Jadra Matkovic »

Slike su stvarno nevjerojatne.Da nije riječ o vremenskoj nepogodi ,reklo bi se:koji je majstor uhvatio ove trenutke u prirodi.Držite se .Nadam se da neć‡e biti:Zameo ih vjetar...
Boro Raskovic
Posts: 39
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:14 pm

Post by Boro Raskovic »

30ih godina prosloga vijeka u Americi se digao vjetar poslije velike suse (kao i kod vas u Australiji), krenuo od zapadne granice sa Kanadom, isao prema jugu do Arizone, okrenuo na istok i onda preko Wasingtona odnio u prosjeku 5 centimetara povrsine zemlje u okean. Zbog toga se zemla vise ne ore da je vjetrovi ne bi nosili. Sada samo pobranaju i poprskaju protiv trave. Prije par godina sam naisao na jednu pjescanu oluju vozeci se autom kroz Nju Meksiko. Onda sam vidio i one male "vijorove" i okrugle grmove kako ih vjetar kotrlja kroz pustinju. Sve sam gledao oko sebe odakle ce izbiti Indijanci na konjima.
Cuvajte se.
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

Prezivjesmo i ovo cudo prirode, mada je vjetar toliko jak da je to nevjerovatno. Nisam ja neka sicusna zenica, alki valjalo bi danas natrpati kamenja u dzepove, ide se na krstenje, jos samo da mi je naci koji babulj....
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

samo onako bez veze

Post by Jadra Matkovic »

Jučer samb bila u Kninu s ciljem da obiđem i uslikam meni draga mjesta.Da se sretnem sa prijateljima.Bilo je burno i sunčano ,taman za dobru šetnju i slikanje. Slike sam poslala na galeriju ,ali ima ih dosta pa vjerovatno neć‡e proći sve.Ako nekog zanima sve se mogu pogledati na mom fb.kojeg sam otvorila sad.ima za svakog po nešto.Upravo mi je bio cilj da oni koji su predaleko imaju priliku pogledati svu raskoš našeg grada.Osobno renovirane stepenice koje vode ka gimnaziji su me razočarale.Spoj zidić‡a i stepenica doživjela sam kao točku gdje prestaje naša prošlost a sadašnjost i buduć‡nost tako uglađena i bezlična.Pogledajte sami pa procjenite.Svima pozdrav.
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Bio sam prije 10 dana u Kninu.Vidio sam zidic i skale koje su napravljene kod nase stare skole i gimnazije.Ne mozes reci da autor nije zelio najbolje,mislim da je cak i mnogo novaca tamo potroseno,sto je nepotrebno znajuci u kakvoj ekonomskoj krizi zivimo i u kakvoj je situaciji nas dragi grad.Mislim da bi te skale bolje pristajale kod Srednjeskolskoga centra u Kninskom Polju,jer bi odslikavale sadasnjost,a nase skale koje su bile one su pokazivale proslost.Mogle su jos pitaj boga koliko vjekova svjedociti da smo tamo bili i nikome ne bi smetalo?
Jedan Rus bi za takve stvari rekao: Htjeli smo najbolje,a rezultat smo dobili kao
uvjek!
Radmila Bogunovic
Posts: 18
Joined: Sat Jan 31, 2009 12:18 am

Post by Radmila Bogunovic »

Ja nisam bila tamo, ali kroz Dulin opis i Jadrinu sliku vidim da su stepenice ruzne i mnogo sam ljuta na onoga ko se usudio da devastira i skrnavi prelijepu proslost prepunu uspomena koje se sigurno ne uklapaju u ovaj novi ambijent.
Mirko Milinkovic
Posts: 25
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:58 am

Knin

Post by Mirko Milinkovic »

Ajme ti se meni i kukuj! Smrc, smrc....
Sad sam tek shvatio da mi je sve ljepse bilo kad sam imao dvadeset godina.
Napravilo nove stepenice!!!
Znaci ni ja vise necu biti mlad???
A tad mi je sve bilo ljepse!!!

A uvijek sam se cudio zasto mi je did govorio da su te stepenice bez veze i da je prije sve bilo bolje. Sad ga razumijem!!! :)
Hespera

Post by Hespera »

Meni je zidic ostao tamo gde treba da bude , sta me briga kakav je sada .Videla sam ja taj novi pre sedam dana a i letos kad su pocinjali da obnavljaju , nego jeste li vi isli mastiti grozdje (ko ima) , cini mi se da ste dokoni pa tugujete .
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Nije zal za mladoscu osjecaj samo moje generacije.To je osjecaj neopisiv , svih generacija,pa ce biti i Vas mladih.Mnogi pjesnici i pisci su lomili glave da bi opisali sto vjernije to stanje i svaki je na kraju nesto propustio,pa i ja ne
gajim nikakve iluzije da to mogu ljepo opisati,ali osjecaj ipak postoji.I dok je njaga mi smo zivi i zdravi.
Da,vrjeme je branja grozdja,kuvanja masta,uskoro i preljevanja mladog vina i
na kraju pecenja rakije.To su mi bili nezaboravni dogadjaji.Jedne godine sam dobio zadatak od moga dida Nikole da mastim grozdje.Kod mascenja grozdja,moze u grozdju da se nadje kakva osa ili pcela pa da ujede.Ja sam imao srecu da sam prosao liso.Neznam da li bi danas bio u stanju to da ponovim.Eto ga opet zal za mladoscu!Ne mozes od njega nikuda!
Radmila Bogunovic
Posts: 18
Joined: Sat Jan 31, 2009 12:18 am

Post by Radmila Bogunovic »

Žal za mladošću je uopštena i uvijek prisutna kategorija kod već‡ine ljudi i svugdje. Medjutim, priznaćete da nije isto žaliti za mladosti na istom onom zidić‡u na kome ste je proživljavali i u isto vrijeme žaliti i za mladosti i za
zidićem.
Eto, zato je moja generacija oštećena. A što se tiče branja groždja, mašćenja i pečenja rakije, uvijek je to bilo isto.
Luka Kanazir
Posts: 10
Joined: Thu Sep 04, 2008 10:09 pm

Post by Luka Kanazir »

Ima ona stara narodna pesma: Dođi da ostarimo zajedno. :)
Post Reply