samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Vjeko

Post by Vjeko »

Jedno moje putovanje sa teretnim vlakom od Knina do Splita .
Nas par klinaca odlucilo ci noge smociti u more Pero Ive Slavko Braco i JA tu sam bijo negdiizmedu 11 i 12 godina .Otisli mi na teretnu stanicu igledamo koji vlak ide za Split rec nam zeljeznicar da sada ide jedan za dole icekia da se anpel upali pred mostom .
Mi nismo dugo mislili i sjednemo u kucicu za za kocnicara kavo srdele dok vlak nije kreno kada je vlak kreno sa teretne stanice odma smo se prebacili u otvoreni vagon di je odma pala poklepa .
To je bila Subota oko 8 .9 sati ujutro mi smo se dizali sapjevcima zanas onda nije vrijeme igralo ulogu .
Tako nase putovanje trajalo par sati za 100 kilometara ali to nismo osjetili posto smo kockali anjca poklape i igrali nacrti jer je otvoreni vagon bijo skoron prazan samo par balvana unjemu bilo tako smo imali dosta mjesta da igramo na crtu.
Prosli mi Drnis iPerkovic kada smo dosli povise Kastela i vidimoi vidimo svagdi tresnje one velike udari odma voda na usta i mi kazemo kada se vracamo nazad bice upadanje u tresjne.
Dosli mi u Splitna stanicu svi prljavi od vagona parnjace sta je vlak vukla da smo prvo trazili cesmu da se operemo .
Krenili mi sa stanice prema rivi da kupimo kruva i salame a ostalo sta nam je falilo to smo maznilina pijaci.
Zavrsila klopa i mi se malo prosetali rivom itocali malo noge umoru zato smo i dosli .
To je bijo nas prvi put sa Splitom di smo se divili onima velikim bjelim brodovima
kazu da je i u kninu bila prije luka dok se more nije spustilo do Sibenika ja sam vidijo karike di su se vezali brodovi ispod.
Evo noc se spusta u plitu i treba negdi ici leci i mi odemo na stanicu i legnemo u vagon u kupe di je staja na sporednom kolosjeku poceli mi spavati kada evo zeljeznicara i pita sta mi tu radimo i oklen smo mi dosli mi kazemo iz Knina i on nas odvede u konaciste i da tu spavamo i sutra da idemonazad u knin svlakom
Mi tuprespavali isutra ujutro sjeli nas u vlak za Knin i kada su Kastele dosle mi smo napravili upad u Tresnje mogu odma reci da su bile super tako smo mi isli u prugu i stalno upadali u baste ,
Kada smo dosli do Malovana tu smo jopet sjeli u putnicki vlak idosli u nedilju u Knin niko nas nije pita di ste biljer smo vise puta preko noci ostajali vanit
to je jedno putovanje sa teretnim i Knina.
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Volim citati Vjekine dogodovstine iz mladosti.Lica o kojima pise Vjeko su mi direktno ili indirekno poznata.Vjeko ima veliki smisao i zelju za pisanjem i njegove dogodovstine sve odgovaraju istini.Vjekin osvrt na skolske dogodovstine u kojima je bio nas dragi direktor skole Tode Sesa u jednoj od uloga,procitao sam Todi i on je sve potvrdio sa velikim simpatijama sa ove vremenske distance.Tode je cak pricao kako ga je Vjeko zvao da ga zajedno sa Petrom Zivkovicem zajedno posjete u Njemackoj i da ce biti Vjekini gosti.
Medjutim nije mi Vjeko jasno kako si sa vlakom iz Splita za Knin dosao preko
Malovana!
Pisi cesce.Pozdrav,D.Sekulic
Vjeko

Post by Vjeko »

Dusane Sekulic puno mi je drago da volis moje dogodovstine iz mladosti ja kavo klinac bijo sam vrag ali nezalim niti jedne minute sta sam bijo vrag svoje vrste rodijo sam se u naljepsom kraju i gradu jer di si ti ima onu milinu kavo u nasemu gradu one ljude ili kninske baze viceve kakav
Englenski humor to zaboravi nema nista od tog Tomskog humora .
Na Tvrdavi sam bijo Vitez u Bosketu Idijanac na Krki gusar na Baricama urodenik sav crn od blata di to ima nema Holivud a bijo sam i mafijas.
Dusane drago mi je to od nasemu starome direktoru i profesuru Tode Sese da je primijo sa sinpatijpm sta sam ja pisa o nasim ratovanju u Skoli
Prije par godina sa sjedili kod Peronje u stanu i tu je bijo i Tode i pita njega peronja Tode znas ko je ovo a Tode kaze poznata mi je faca ali se nebi sada sjetijo kaze Peronja to je tvoj ratnik Vjeko .
Dusane za onu grijesku malovan to se desilo kada mi je mladi sin pita da mu dadem moj avuto da bi isa malo vani sa curom jer mi pricamo pola Kninski jezik i pola njemacki onda sam se sjetijo jedne baze itako mi ispade ta grijeska sa molovanom ja sam mislijo iduca stanica povise Kastela a sada se nemogu sjetiti da je za ljek neznam
Dusane pozdravljam te puno i moli te pozdravi mi puno Todu ako jemoguce Hvala
Sjeti cu se ja jos moji avantura po kninu.

:wink: :lol:
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Badanj

Post by Goran Zelic-Zele »

U rijeckom Novom listu sam naisao na ovaj tekst i ucinilo mi se da bi mogao zanimati bivse planinare. Napisala ga je neka planinarka.
Badanj je planina koja se godinama redovito zaobilazi na putu prema najvisem vrhu na Dinari/1831m/ .Unatoc cinjenici da je Dinara prvo sto planinar ugleda dolaskom na Suvo polje Badanj je tu sa strane.Sa Suvog polja jedan od dva najpoznatija puta za vrh Dinare. Badanj se poput otocica izdize izmedju Suvog polja i Brezovca, a put prema Dinari Badanj zaobilazi sa zapadne strane, prolazi podnozjem sjeverne strane i nastavlja jugoisticno, preko Brezovca do vrha.Sredinom 2004.godine markiran je put do vrha Badnja tako da se ni on vise ne zaobilazi.Visina mu je 1281.metar,a mnogi se na njega uspnu pri povratku sa vrha Dinare.
Tako smo i mi krenuli gore. Motivirani lijepim vremenom krenuli smo i vec nakon desetak minuta po izlasku iz sume usporavamo i uzivamo u neocekivanom prizoru. Obasjan jutarnjim suncem svijetli se stozac od uslojenog vapnenca na kojem se lome sunceve zrake. Pozadinu čine kristalno plavo nebo i zelena trava. Uspon na sam vrh Badnja zapocinje sa njegove sjeverne strane i vodi do prijevoja te nastavlja grebenom do vrha.Dolaskom na greben pouca nezaboravan pogled na Dinaru.No,tu nas je docekala i izrazito jaka bura koja nas usporava. Konacno stigopsmo na vrh, a to je prostrana zaravan s koje se osim Sinjala na vrhu Dinare u daljini vidi Knin, a odmah ispod južne padine Suvo polje na kojem se nalazi vojni poligon Crvena zemlja.
Do vrha Badnja vodi samo jedan put kojim se trebamo i vratiti ,zaobici cijelu planinu i doci do Suvog polja. Ohrabreni lijepim vremenom odlucili smo se krenuti nemarkiranim putem ka Suvom polju.Gazimo po ostracima unistenih eksplozivnih materijala i olupina starih tenkova na kojima vojska vjezba. gadjan jeTako smo stigli do ceste i onda automobilima krenusmo ka Kninu.Za one koji ne zele imati dodira sa vojskom i njenim arsenalom najbolje je da krenu bijelom cestom od naselja Guge,koja vodi do Suvog po0lja i dalje do planinarske kucice na Brezovcu.
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

samo onako bez veze

Post by Jadra Matkovic »

Ovaj mali gotovo savršen kutak(zidić‡) svijeta gdje možemo posegnuti u prošlost kad želimo...Energija koju ovo mjesto odašilje rezultat je strpljivosti ,mira i vezanosti,zato ne treba trčati da bi se održao korak ...već‡ doći i družiti se...SRETNA VAM NOVA GODINA!!!!
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

JA BI BAS BIO PRVI

Post by Dean Beric »

S posebnim zadovoljstvom se upisujem u ovogodisnji forum, a vi sad nastavite.
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

samo onako bez veze

Post by Jadra Matkovic »

Evo i mene iza tebe,zar me ne vidiš...
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

samo onako bez veze

Post by Jovan-Repko Urukalo »

I ja se pridruzujem,mislim da ce ova godina biti puno bolja.
Mirjana Cargonja
Posts: 9
Joined: Mon Dec 28, 2009 9:35 pm
Location: RIJEKA

Post by Mirjana Cargonja »

SRETNA NOVA SVIM KNINJANIMA I KNINJANKAMA,NJIHOVIM OBITELJIMA I PRIJATELJIMA
PALE

cestitka i primjedba

Post by PALE »

Sretna vam nova godina ! Mislio sam da je malo zivlje na forumu, je li nase kninjane uhvatila fjaka ?
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

LETHARGOS

Post by Dean Beric »

Sretnem u Kninu starog prijatelja, generaciju cak, a danas profesora i to bas povijesti. Kazem mu da sam pronasao stari grcki naziv Knina od prije nove ere, kad je osnovan grad Lethargos. Napao me da mu se ne petljam u njegovo podrucje i da za vrijeme Grka nije bilo Knina.
''Bilo je letargije!'', kazem mu.
SAPIENTI SAT
Nijema

Hespera

Post by Nijema »

:( Nedostaje mi svjetlost Hespere!
Pitam se hoce li uskoro zasjati poznatim sjajem zvijezde vecernjace?
...i jos samo da ponovim da je sve relativno: naime smrzavam se vec evo dva mjeseca na temperaturi od minus 11 do nule i tek u neko doba skontam da i za hladnocu koja se mjeri nulom mozes reci kako je toplo! Ili sam mozda opet prolupala?
Nijema

Re: LETHARGOS

Post by Nijema »

dean beric wrote:Sretnem u Kninu starog prijatelja, generaciju cak, a danas profesora i to bas povijesti. Kazem mu da sam pronasao stari grcki naziv Knina od prije nove ere, kad je osnovan grad Lethargos. Napao me da mu se ne petljam u njegovo podrucje i da za vrijeme Grka nije bilo Knina.
''Bilo je letargije!'', kazem mu.
SAPIENTI SAT
:P Divan odgovor cak i za takve dogmaticne povjesnicare!
Izabela Maric
Posts: 2
Joined: Thu Feb 11, 2010 11:12 pm

nostalgija

Post by Izabela Maric »

Kad te uhvati nostalgija malo trazis okolo i naletis na forum kninjani do 90tih.
Procitas par clanaka i sijetis se grada i svoje mladosti. Onaj clanak o planinarima i Badnju je odlican. Djetinstvo provela na tim planinama. Svako ljeto ljetovala na Risovcu. I naravno osvojila sve okolne vrhove.
Moram priznati da bi i rado pronasla i neke od skolskih kolega iz osnovne.
:lol:
za dobra stara vremena
detenene

NOSTALGIJA

Post by detenene »

Ja nisam nostalgicar, otisao sam iz Knina kao dijete. To nije nostalgija kada citam o starim vremenima kad je onima, koji su tad zivili, bilo lijepo. Jedino me koji put zanese misao da bi bilo dobro i nadasve zanimljivo biti svjedok tih vremena i dogadjaja, tih ljudi koji se sami ili kroz necija sjecanja koji put pojave, ostave mrvicu svoje srece i vrate se u povijest u kojoj su mjesto zasluzili bez obzira na svoju velicinu ili malenkost.
Moj rodni (rodjeni) Knin je i prije zivio u meni kroz price oca i djeda, ali se oni ne mogu sjetiti svega. A tko moze. Zbog toga mi iskrice veselja pruza citanje drugih sjecanja, cak i razlicitih sjecanja na isti dogadjaj. Samo naprijed, dajte, dajte, o vi stariji koji ste tu sa svojim sjecanjima, pocujte glas nasljednika i ne dozvolite da vasa sjecanja nestanu zajedno s vama. Ako ih ostavite nama trajacete kroz nas. Mozda vam je to jedina prilika da trajete vjecno.
Post Reply