samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

lana

Post by lana »

Peky, za koga sad navijaš????
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Kruha i igara !!!!!!!!!!!

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sad za Argentinu !
PALE

Post by PALE »

Kad sam išao u osnovnu školu teško mi je padalo što moram pisati domać‡i iz Srpskohrvatskog i to, pamtim, najmanje deset rečenica. Kako smisliti deset rečenica i sve to napisati ? Muka živa ! "Kako sam proveo ljetni raspust" ? "Događ‘aj koji nikad neć‡u zaboraviti" ? Bilo je "materijala" za podeblju teku ali sam svakako pazio da ne prekoračim minimum. Robija, jedino sam bio siguran kako započeti i kako završiti. Prva rečenica-"EVO KAKO JE TO BILO" i poslednja "ETO, TAKO JE TO BILO". Izmeđ‘u je trebalo uglaviti još osam rečenica. I na kraju, nedaj bože, da nastavnica uzme moj "rad" i da ga pročita pred svima u razredu ! U zemlju da propadnem ! A vidite me sad !!! Niko mi ništa ne traži, dobrovoljno pišem i još se "uguzujem" na galeriju ! Valjda nisam ispunio školski bonus u pisanju pa me nešto tjera. Ȍudno, još mi je drago što pišem. Možda iz dosade jer čekam da mi se skine neki film sa neta pa da malo prekratim vreme. Zato ovo i ide na "SAMO ONAKO, BEZVEZE" .
lana

Re: Kruha i igara !!!!!!!!!!!

Post by lana »

Peky wrote:Sad za Argentinu !
Vidim da su te klokani naljutili. :lol: :lol:
lana

tik tak kruh- za lijene doma�ice i ostale ljubitelje zdrav

Post by lana »

Ovo je za rubriku samo onako bezveze.
Samo onako bezveze bi dala recept za kruh.
Upravo pečem kruh od integralnog brašna (puno zrno) tipa zdrav život i tako to. Već‡ duže vrijeme sami pečemo kruh jer je onaj u trgovini preslan i zakamufliraju bijelo brašno u njega.
U početku sam se satirala mlateć‡i po tijestu- da ga dobro izradim odnosno umijesim.
I onda jednom, slučajno lutajuć‡i po spletu, nađ‘e moj muž recept za kruh. Normalno nisam ga uzela ozbiljno, u početku... jer on je zainteresirana strana što znači , da je glavni kad treba mlatiti po kruhu tj. ja započnem a on onda dobro izradi kruh. Ponekad ja ostanem samo na idejnom projektu a on jadničak mora sve sam realizirati, pošto je on izvršni direktor u našoj familiji.
Al ajde da mu napravim zadovoljstvo , idemo mi napraviti kruh po njegovom internet receptu.
I gle čuda.....recept genijalan, kruh još bolji... mekana kora, recept za malo dijete. Stamburamo kruh dok si reko piksla.
Je taj kruh ukusan i miriše kuća kad se peče, ali jednog hedohističkog sladokusca neć‡e nikad zadovoljiti kao svježe pečen bijeli kruh i zato neć‡u sad govoriti baš ništa o glikemijskom indeksu, to je privatna stvar svakoga od nas.
Uglavnom, recept za taj integralni kruh ide ovako:
Kao prvo, ne pokušavajte upotrijebiti recept za bijelo brašno jer ć‡ete dobiti kamen i ne kruh.
Ja uzmem pola kile raženog brašna i pola kile finije mljevenog integralnog pšeničnog brašna i sve dobro izmješam u posudi za mješanje. Sol šparam jer je nezdrava, tako da dam pola male žličice, ko ne može sa tako malo soli, može dodati malkice više soli, nije bitno.
U malo mlake vode ( a nije bitno... može biti i hladna voda, stvar uspijeva jednako) dam kockicu kvasca i ono pola žličice soli , što sam je prije spomenula , sve promješam i uspem u brašno ( ne čekam da se kvasac digne). Dolijevam mlake ili hladne vode,uopć‡e nije važno kakve, koliko treba da se umijesi sve brašno. Možete mješati i viljuškom, ako vam je zgodnije.
Uglavnom, nema mješanja do besvijesti, sve to završim u minuti.
Onda iskrenem tijesto na stol, napravim jufke ili bombice i dok se rerna podgrije na 200 stupnjeva, kruh je narastao toliko da može u pećnicu. Znači, dokisava nekih desetak minuta i to je to. Peče se 35-38 minuta, zavisno od peć‡nice i količine tijesta.
Kad je pečen, ne treba pokrivati, samo se da iz peć‡nice i poslije 15 minuta ga obrnete i to je to. Nema tvrde kore, traje par dana. :roll: :idea: :shock: :roll: :flower:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

kruva i igara

Post by Miroslav Stankovic »

Da bi kruh imao hrskavu koricu (kao francuski) stavis u rernu i posudu (na primjer vatrostalnu) sa vodom.

To me podsjetilo kad je nasa komsinica svratila na kavu i vidila novu vatrostalnu posudu na sporetu pa rece: Vide vraga Marije sta kupila novu vatrogasnu tecu.
PALE

Optimizam

Post by PALE »

Sutra mi dolazi burazer iz bijelog svijeta i planiram super provod ( tuđ‘im parama ), bić‡e do jaja, što kažu mladi. :D Konačno je došlo proljeć‡e, do prekjuče je bila jesen pa sad nisam siguran kako ono idu godišnja doba ? Zima- jesen- proljeće-zima ? Ujutro ć‡u, na prazan stomak, popiti malo eliksira koji ne podmlađuje ali čini da se čovjek bolje osjeć‡a. Za njega mogu dati recept, lično sam ga pravio. 100 kg zrelih, zdravih kajsija stavite u plastično bure i nakon 15 dana ispečete u kazanu i dobijete 9-11 litara eliksira, fantastičnog mirisa i ukusa.
PALE

Post by PALE »

Ovo je baš bezveze, nikog nema da napiše nešto bezveze, nekada smo,kad smo bili mladi, blejili, onako bezveze, po cijelu noć‡, svaku noć‡. Došlo vreme da pišem odgovor na svoj post, baš bezveze. Ponekad mi krivo bude što sam uopšte "postio" a sad postim bezveze, baš bezveze.
lana

Post by lana »

Narode, forum nam očito krepava.... :? :(
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Sta da pisem? Pisanje mi nikad nije bilo bolja strana. Usmeno zajebavanje, to je vec mnogo bolje. Ipak, kuvam se na nekih 37 stepeni, gledam slike sa mature i pitam se da li moguce da ulazimo u 60te. Necu, ja glasam za mladost! Veeeeeeeeeliki poljubac!
MuMi

60-te

Post by MuMi »

Naco,dobro dosla u klub.Nije strasno biti u sezdesetim,treba samo malo vremena da se covek navikne,shvati i prihvati.
Secam se jedne babe koja mi je stalno govorila:"Dabogda ti meni ostarila."Bila sam jako ljuta na nju, ne shvatajuci da mi je zapravo zelela da dugo pozivim.
Tako i ja tebi zelim i da ostanes mlada duhom
Poljubac svima!
verica

Post by verica »

Naco sta bi sa pedesetim :?: :o
bezbro

Post by bezbro »

Šetam jučer Kninom i ama baš da na ikog nabasaš makar jednu riječ da prozboriš. Il ja ne imah jučer sreć‡e il se neki đ‘avo dešava? Da je bilo ljudi u kafć‡ima, jeste?! Ali nekog od stare klape ili poznatih faca, baš nikog. E baš mi jadno započeo odmor u rodnom gradu :cry:
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

SETNJA KNINOM

Post by Dean Beric »

Poznajem dvije setnje Kninom, jednu petkom uvece kad stignemo, prozracimo, kupimo nesto za veceru, pa izadjem u djir. Ima nekih ljudi, malo, poznatih rijetko.
Subotom ujutro, sasvim drugacije. Podjem prema gornjem pazaru, putem susretnem one koji se vracaju. Po pazaru sami poznati (vise ili manje) ili prodaju ili kupuju. Ja kupujem, s veseljem. Pomidore i kupus iz Raskovica, sir iz Orlica, kesa kukuruznog brasna (samljeveno u mlinu Brace Mlinarskog). Poslije polako nizbrdo, putem susretnem one koji tek idu na pazar, sami poznati (manje ili vise). Svracanje u mesara pa kuci. Do pazara i nazad mi je prije trebalo oko dvadeset minuta, a sad vise od sat i po. Hodam jednako brzo, ali vise zastanem.
Neko kaze da je steta sto pomalo gasne donji pazar, meni je draze ici na novi. Duzi je put, vise susreta.
Sretenka D

samo onako bez veze

Post by Sretenka D »

Deane,mozes li da objasnis gdje je "novi pazar".
Mene sjecanje bas ne sluzi! (a pokusavam da zamislim gdje bi to trebalo da bude pola sata hoda od hotela..)Hvala!
Post Reply