samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

SVAKODNEVA LAGANJA

Post by Dean Beric »

Svaki dan redovito nesto slazem i ne pocrvenim. Te su lazi redovne i bezbolne.
Uzimam nareske u marketu, mlada prodavacica zatrepce ocima i upita dali zelim jos nesto. Ne, hvala, odgovorim. Lazem, naravno.
Udjem u pekaru, kruh mirisi privlacno i izgleda privlacno. Mlada prodavacica izgleda vrlo privlacno. Uzmem kruh, a ona zatrepce okicama i upita dali zelim jos nesto. Ne, hvala, odgovorim.
Nosim u stan kupljeno i pitam se. Sto bi bilo da sam im iskreno odgovorio. Nebi bilo ni lijepo, a niti pristojno, da im kazem sta sam jos pozelio.
Zato sam lagao. I tako svaki dan. Lazem i ne pocrvenim.
Nada Jejina
Posts: 8
Joined: Wed Dec 02, 2009 6:04 pm
Location: Sydney, Australia

Post by Nada Jejina »

Deane, da si im iskreno odgovorio, one bi rekle da lazes....samo tako nastavi jer istina je vrazija...puno pozdrava
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

DANAS SE KRASNO OSJECAM

Post by Dean Beric »

Super mi je. Jutros sam prosetao po Kninu. Malo mesa, malo janjece jetrice, kukuruzno brasno (i duvan). Pokupovao nesto sjemenja za bastu. Poslije sisao u vrt, zezao se do rucka, rucao, odmorio i opet u vrt do mraka.
Popio rakijicu i cekam veceru (slatka gnijezda). Kad se zazelim Knina izadjem na balkon i zapalim. Kad mi je dosta vanjskog Knina udjem nazad u dnevni, vatrica, divota - unutrasnji Knin.
Kad smo Nada i ja sami u stanu sve je skoro isto kao nekad. Samo me malo zuljaju leđa (krsta ili kriza) od vrta.
Umoren malo, ne previse. Gladan malo, ne previse. Zedan nimalo. U siframa to je antifriz pa benzin. Deskriptirano to je loza pa vino, hrana izmedju.
Sutra je nedjelja. Zazelim se onih nedjelja kad sam mogao nista ne raditi. Sad mogu svaki dan nista ne raditi pa mi nedjelja i nije nesto posebno.
Inace, u zivotu vise nista ne moram.
Ja sam se namorao.
Srecko Vukmirovic
Posts: 12
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:54 am

Re: DANAS SE KRASNO OSJECAM

Post by Srecko Vukmirovic »

Dean Beric wrote:Super mi je.....
Uf! Lijepo opisano-napisano Dejane. Inspirativno. Ugodno nedjeljno kninsko poslijepodne vam želim.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ODJAVNICA

Post by Dean Beric »

Trebao bih biti u mirovini i mirovati. Primam mirovinu, ali sam u penziji. Svaki dan nesto radim, ne mirujem. ZIDIC II u vrtu je zavrsen lani, kameni zidic za bazen za zacine. Danas sam radio ZIDIC III. Za jagode. ZIDIC I je, znamo koji, onaj nas gdje se nalazimo ili smo se nalazili. Svako vece kad krene dnevnik na TV izadjem, prodjem kraj zidica, odem do Desica i vratim se na veceru. Prodjem kraj odjavnice. Tabla sa papirima u crnom okviru. Katkad se rastuzim jer je otisao neko poznat, katkad se razveselim jer nema nikog poznatog. Nikog poznatog u gradu, nikog poznatog na odjavnici. Setam sam, sretan sam. Sebi sam odlicno drustvo.
Mozda, kad ugrije, naici ce neko poznat po gradu. Tome se unaprijed veselim. Ako bude neko poznat na odjavnici bicu tuzan. Ionako nas je malo, sa svakom odjavom manje.
Tako mi sto smo jos u Kninu pratimo jednog po jednog, nazalost na ispracaju se najcesce i vidjamo. Ipak, dobro je dok ispracam. Ispratice i mene, za petnaest, dvadeset godina. Do tada imam puno posla. Primam mirovinu, nisam u mirovini. Treba zavrsiti ZIDIC III. Treba se pojaviti na ZIDICU I. Vise puta.
Senka Jaramaz Tosic
Posts: 27
Joined: Thu Jan 19, 2012 3:05 am

Post by Senka Jaramaz Tosic »

Slazem se sa Deanovom kvalifikacijom mirovine i penzije,mada je ovdje samo penzija u opticaju.Uglavnom,kako god zvali ovaj dio zivota,nema mirovanja.
Za razliku od tebe Deane,ja ne pravim zidice,pjesacim dosta nesto svojom voljom nesto potrebom da vidim unuke. Nisu dovoljno daleko da bih se vozila do njih,ali ni blizu da ne moram pruziti korak.Hodanje je zgodno za razmisljanje,mada moras paziti i na semafore,pjesacke prelaze,ali je zato peglanje idealno.Uhvatis peglu,ubacis mozak u ler,ruke rade,mozak ne mora,ali hoce i tako pretreses dio dana,dio mladosti,hodas po nekim dalekim vremenima i prostorima i fino ti je.Dok sam radila, imala sam velike i mucne relacije u prevozu,ali sam isto imala mozak u leru.Ako nadjem dobro mjesto u cosku,uhvatim knjigu i citam,jos bolje ako sjedim,ako stojim premotavam trake i bas se odmorim,mozgovno,naravno,jer me bole noge od stajanja..A ti uzivaj u setnji u vrijeme dnevnika,bravo,i obraduj nas ponekad svojim duhovitim zapazanjima.Pozdrav.Senka.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

APSURDI KOJI ME VESELE

Post by Dean Beric »

Setam po gradu, rekli bi stari - dokonim. Gledam okolo.
Na ogradi na Gasparevica mostu pise: Pazi struja, munje i ostalo. Odnosi se na zice elektricnih lokomotiva. Zica nema jos od 95. ili prije, neznam. Uglavnom; zice otisle, upozorenje ostalo.
Na Montija spomeniku ispred Opcine pise da je tu zgradu i svu zemlju poklonio narodu Knina i Dalmacije. Taj spomenik (bista) je prije bio ispred stare domacinske skole, kasine S.U.P.a. Pa su glavu odnijeli u reciklazu. Pronadjen je gipsani model u Zagrebu, napravljena nova bista. Spomenik prebacen, natpis ostao. Ispada da je brat tete Tonkovic poklonio zgradu Opcine i svu zemlju iza (valjda do SDK, danasnje FINE).
Prema ulazu u staru bolnicu, danasnju ambulantu, sa skala iz parkica vodi pjesacki prelaz, pravo u zid. Ako neko zeli uci u prostor Doma zdravlja treba sici sa prelaza.
Od Curka kuce nizbrdo lokal do lokala. Neki imaju neke natpise, neki nemaju. Svi prazni, neki i bez stakla. Ne rade, a na vratima pise radno vrijeme.
Setam po gradu i dokonim. Kad izlazim iz portuna spremim jedno lijepo: dobravece (naglasak na ''a'' po starom). Nosim to dobravece do Desica (gdje nema Desica) do pijace (gdje nema pijace, samo stara cesma i betonski pultovi), vratim se u portun sa ''dobravece'' neisporucenim. Nazovem dobravece svom portunu, a on onako dug, sirok, visok odjekuje: dobravece, dobravece.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Samo onako bez veze

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Bravo Dejane,opisivas jad I tugu naseg nekada preljepog Knina.Nekada se poznavalo,svak je svakoga znao,Subotom nisi mogao proci da ne zakacis za nekoga ili neku zobnicu I na svakoj radnji kako jepisalo radon vrijeme onako se radilo.Uzivam u Tvome opisivanju I samo nastavi tako da mi dodje da se nikada vise ne zazelim onoga sto sam najvise volio.Pozdravljam Te of srca. Repko.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PRVE LJUBIČICE

Post by Dean Beric »

Jutros redovno, kava, kupovina, marenda, dvoriste. Krasan dan. Iza rucka setnja do sastavaka uobicajeno oko Fortice i Spasa pa cemo preko Desica niz grad. Usput iznenadjenje. Tamo od Marunuse pa naprijed stidljive ljubicice. Sjeli na sastavke (zapalili po jednu, ali to se ne smije reklamirati) i brzo se dogovorili - idemo nazad istim putem, nabrali malo ljubicica.
Eno ih na stolicu u dnevnoj, skupile se u casici i mirisu.
Proljece dolazi za nekih mjesec dana.
Nama je proljece doslo u kucu danas. Dobrodoslo!!!
Sjetio sam se cemu su casice sluzile u gimnazijskim danima.(':wink:')
Usput sam se sjetio i kako smo u Gimnaziji igrali ''na proljece''. Zao mi je onih koji ne znaju kako se igra. :oops:
Nada Maric
Posts: 1
Joined: Sun Oct 13, 2013 9:49 pm

Post by Nada Maric »

Proljeć‡e u Kninu, uz Krku, na Fortici....Deane, eto nas iz Splita uskoro na jutarnju kavu kod Mufte!!!
Senka Jaramaz Tosic
Posts: 27
Joined: Thu Jan 19, 2012 3:05 am

Post by Senka Jaramaz Tosic »

Hvala Deane sto si mi vratio sjecanje na Kninska proljeca.Ljubicice sam najranije nalazila ispred Loredanovih vrata sa desne strane u Bosketu,bilo ih je u ovo doba.Livade iznad Sunajaka su se zutile od cvijeta drenjine,a u Marunusi su se mogli naci jaglaci.Kazu da mirisi najduze cuvaju sjecanje,i sada se sjecam mirisa zraka s pocetka proljeca.
Sta te briga sto nikoga poznatog ne sreces,uzivaj u onome sto ti se nudi i disi punim plucima.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

KNIN ODLAZI PREMA SJEVERU

Post by Dean Beric »

Po prici mojih starih nekad je centar Knina bio kod stare pijace. Tamo je bio hotel, cure su setale od ferala do ferala, otprilike od bivse Slavije do sv.Ante.
Kad su otac i stric gradili novu kucu svi su se cudili gdje to odose, skroz gore u murve, skoro do stanice koja je nekad bila daleko da nebi dimile parnjace.
Kad sam ja bio mali zivio sam u centru, a sve dalje od stare stanice je bilo periferija, a i preko Krke. Onda su nazvali mjesne zajednice: moja je bila centar, a kod pijace stari grad. U centru osnovna i gimnazija, ekonomska, plesovi u domu i hotelu, s mog balkona pogled na pet prodavnica cipela.
Sada su podjele slicne, samo je oko Desica centar, ja sam u starom gradu, a onog dolje skoro da i nema. Skole i sve ostalo, sve je opet u centru, osim veleuclista u staroj gimnaziji.
Nije umrla stara pijaca. Pod nadstresnicom bivse uprave pet razlicitih starih stolica, pet razlicitih casica i boca vode za potrebu. Prodjem kasno pa neznam ko se tamo nadje. Nova pijaca je isto u centru, kako i prilici.
Centar Knina se treci put preselio prema sjeveru.
Bice jednom i cetvrto preseljenje prema sjeveru.
Kroz Marice pa desno.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

KNINSKI DRVOREDI

Post by Dean Beric »

Kad god setam ulicama Knina volim gledati drvece. Stari gusti drvored, aleja cak, od stanice do Desica povadjen i obnovljen. Niz grad od stanice isto. Jedno vrijeme su nova stabla bila onako mala, jadna, nikakva, ali s vremenom su sve jaca i sve veca. Obecavaju. Jedva cekam vidjeti kakva ce biti za trideset godina. Ta su stabla sadjena po najnovijim saznanjima dendrokulture, nece dizati trotoar (tratoar, rekli bi stari).
I svjetla su modernija, visoka nad ulicom i malo niza za setace (za mene iza 19.00). Po danu ima puno prolaznika, ali tada je dan, ne treba svjetlo. Uvece nas je malo, toliko krasnog svjetla za nas nekoliko.
Tako je glavna ulica, oduvijek ogledalo grada, poprimila pomalo otmjenu vizuru.
Ulice okolo, kako koja. Neke su obnovljene, neke se obnavljaju, opet se malo kopa ispred bivseg sanitetskog skladista. Tu je sad studentski dom i knjiznica, opet moderna vizura. Da sam puno mladji usao bih vidjeti kakve su sobe studentica, ali tu je 66., sta se moze.
Tako se, malo pomalo, Knin proljepsao. Steta sto malo ljudi to vidi, neki znaju samo kako je bilo, neki drugi znaju samo kako je sad.
Jedino....nece vise cvjetati lipe ispred Granda i IKB. Taj mi miris svakog proljeca nije dao spavati. Ove godine na prvi dan proljeca kupicu lipov caj.
Post Reply