samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Hespera

Post by Hespera »

Slavim ja kad na taj dan dobijem platu.
lana

dan mladosti sa fosilima

Post by lana »

Bogami, ja sam sasvim slučajno završila na proslavi " Dana Mladosti - duha i tijela" i tim povodom je organiziran koncert Novih fosila. Iako nisu moja preferentna grupa, dolaze iz nekog meni dragog vremena.
Bili su u staroj postavi, u svakom pogledu, sa Sanjom Doležal.
Kaže Sanja u jednom momentu: "Gledam vas ovako, dečki, stvarno ste ko pet fosila i jedna polovnjača, ja sa vama."
Bilo je jako puno ljudi, skoro svi mojih godina i stariji, poneki zalutali turist i pokoji mlađ‘i čovjek. Uglavnom puno srednjevječnih parova.
Fosili i fosilna publika.
Sjećam se, da smo jedno vrijeme svoje starce ( matorce) zvali fosilima.
Ha,ha... došla maca na vratanca.....
Bio je to jedan lijep večer prisjeć‡anja na stara dobra vremena. :roll: :roll:
Idemo dalje.....
Hespera

Post by Hespera »

Sto smo mi svoje roditelje nazivali fosilima to je milost bozija , kako li sad zovu nas bolje da ne istrazujem.
Lana ti me utjesi jer shvatih iznebuha da je i Sanja tu negdje
Pa jedino i valja to sto ne staris sam , vec se i drugima desava
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ENTI NAZORA

Post by Dean Beric »

Ugljan, po bota, rucak odlican, vino jos bolje. Valja ubit oko, ali vraga cu. Na crnici (cesmini) ispod ponistre naslagali se cvrcci. Cvrce.
Cvrce cvrce cvrcci. Nemos zaspat od galame. Te trohej, te jamb.
Povirim da ih mozda vidim i zapalim zajedno sa stablom. Ispod se mala susjeda vratila s plaze i onako usput prebacila gornji dio kostima preko tiramola. Ruka gore onako tamna suncem opaljena, a male neopaljene cikice pogledaju prema nebu, kao da znaju da tamo pripadaju. Nasmijesi se i ode.
Cvrcci i dalje cvrce, pa ti zaspi.
Enti Nazora i njegove cvrcke i ditirambe. Da je ziv danas bi skoncao.
Boris Zabkar-Brik
Posts: 2
Joined: Sat Jun 09, 2007 7:09 pm

Post by Boris Zabkar-Brik »

A ko tebi brani?
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

NISAM STIGA GUSTATI

Post by Dean Beric »

Trideset dana na Ugljanu, stalno neka zaduzenja, neki poslovi ... Digni se i popij kavu, pa kupi ribu, pa jedi nesto, pa cisti ribu, pa malo zaplivaj, pa sa malo osuncaj, pa ponovo zaplivaj, pa peci ribu.... Kad ce vise ti gusti s ljetovanja.
Gotova riba, valja je pojesti, popiti casu vina. Treba malo leć pa malo do mora, plivanje - suncanje, plivanje - suncanje. Predvece doma, pa nesto pregristi, nesto gucnuti.
Setnja uz more, unuk sa sladoledom...
Jos jedna casa pa u krpe, nocni zrikavci, cukovi, pokoji dasak vjetrica...
Svaki dan neko zaduzenje, dan proleti. Mjesec proleti.
Nisam stiga gustat.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

odmor

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kako si uspio to sve preziviti,stvarno ne znam,svaka ti cast.
Zainteresirao me ovaj tvoj tekst i zagolicao mastu i na kraju rekoh sebi kako bi valjalo i te muke probati,jer zivot je jedan i treba svega probati (po malo).
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

HIPN0TIZIRAN

Post by Dean Beric »

Ugljan, rano jutro, plicak, salbun (pijesak). Na plazi malo ljudi, nas troje. Ostali jos doruckuju.
Hodamo Janko i ja po plicaku. Dno lagano naborano, kao u pustinji, dina do dine, pomalo nestvarno. Mali valici krive sliku dna, jos nestvarnije. Suncane zrake izlomljene kroz valove padaju na dno u grupama i pojedinacno stvarajuci ocaravajuce sare po dnu. Ti se kruzici, ovali, trakice dodatno iskrive kroz male valove. Po povrsini trce, bjeze, igraju se odsjaji Sunca kao male zmijice, kao da su zivi. Potpuno nestvarno.
Ugljan, rano jutro, plicak, salbun, tisina. Jos ni cvrcci nisu krenuli. Na plazi uziva troje, ostali doruckuju.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

AJD USMOKVE

Post by Dean Beric »

Sjetio sam se starog izraza: ''Ajd usmokve'', upravo tako izgovorenog, kad bi neko htio reći 'ajd kvragu', ali bi ovako ispalo blaze.
Ovog ljeta, na Ugljanu, rano bih se probudio. Popodne bih se malo pruzio, sat ipo, uvece rano legao, prije 11. Ujutro prije 6 već budan da uhvatim tisinu prije cvrcaka. Mala kava s malom cigaretom pod borom. Mucko, nas mali macak je dobio novu vodu i nesto za pregristi da mi se ne vrti oko nogu dok mi pogled luta okolo. Zapne na smokvi petrovaci. Popijem kavu i u pregled ima li koja. Uberem 5-6 jucer sazrelih, da su meke pod rukom, slozim ih na pjatic, ponovo ih taknem i ostavim unuku 2-3 bolje u hladnjak da budu hladne kad se probudi. Pojedem one 'losije' jos hladne od nocne svjezine, zalijepe se ruke, zalijepi se jezik. Pitam se zasto se cukar radi od repe ili trske kad moze i od smokava. Popijem casu vode - ne ide, jos su ljepljiva usta. Gucnem malo loze, spas, sad je u ustima samo slatko.
Pa kazu ''ajd u smokve''.
Meni je dosad bilo lijepo, a ako me ikad stisne nesto nesavladivo otici cu na Ugljan, svako jutro pojesti osam smokava i umrijeti od secerne bolesti. Kako su slatke mozda i pet bude dovoljno.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

GALEB I JA

Post by Dean Beric »

Ljeti, na Ugljanu, jede se riba, pecena ili leso, ociscena i oprana u moru. Uvijek nosim jednu crvenu kantu s poklopcem koju mogu pritisnuti kamenom i ostaviti u plicaku do odlaska s plaze.
Svaki put kad se pojavim sa crvenom kantom eto i njih, cistaca mora, opjevanih morskih ptica cije su ime veselo preuzeli osvajaci osamljenih uvoznih srca obavijenih laznim obecanjima o visegodisnjem uzdisanju, dopisivanju i eventualnom doseljenju u kuce na moru ili blizu.
Galeb obozava kad se riba cisti na obali, dobije i on komadice - za njega slasne. Vise se vesele srdelama nego finoj ribi. Fine ribe ima nekoliko komada, srdela hrpa. Sleti na obliznju siku i ceka, pa mu dobacim komad po komad utrobe, a kad je veca riba odlete i brance (skrge). Mali racici i sitne ribice vrte se oko nogu, kupe one mrvice, za njih ogromne.
Galeb cuci na kamenu i krici: ''Kaaa, kaaa!''. Bacim komad droba i viknem: ''Kaaaa!''. On spretno prileti i proguta komad. More ostane cisto. Krici galeb, kricim ja, Janko umire od smija. I on vikne ''Kaaaaa!''. Galeb se pripremi za dolet.
Sreca da smo daleko od plaze da nas ne cuju kupaci.
Kazu da je pravilo da riba triput pliva - u moru, u ulju i u vinu. Kod mene riba najprije pliva u moru, onda je cistim i pliva opet u moru, pa pliva u ulju ili je zalivena uljem na gradelama i poslije gradela, pa pliva u vinu i jos jednom pliva u vinu. Eto, riba pliva najmanje pet puta.
Vracamo se prema plazi, ribam ruke salbunom. Veselim se rucku.
Galebovi ostaju tuzni. Gotovo za danas.
Hespera

Post by Hespera »

Hvala Deane uzivila se ja kao da sam tamo , mozete zamisliti kako je citati ove prelijepe recenice a sjediti ispred ove glupe sprave , oko tebe uzareni , pusti grad prepun nekih ne bas pitomih fizionomija , izmaglica od ne zna se kakvih isparenja i stosta jos. Zna svako ko nije mogao otici na neko lijepo mjesto , pa pisi jos , jer ja to vidim , vidim zaista .
Hespera

Post by Hespera »

Da li je moguce da na Deanove fantasticne deskripcije niko nema par redova . Ovaj covjek je genijalac !
lana

evo i mene

Post by lana »

Zdravo!
Na ovom topiku se osjecam domace.
Uglavnom, ja bi svecano objavila da sam se izpisala sa fejsbuka, zradirala sam profil, aj zdravo....
dosadilo mi lajkanje, sto pametnije se covjek niti ne usudi napisati,
a ako i napise, oni kojima je namjenjeno samo lajkaju i idu dalje,
a onaj ko ne bi trebao, vjerujem da sve precekira.
Ukratko, osim svrhe hvalisanja "kako uzbudljivo zivimo i kako nama ide dobro u zivotu", vecih koristi nema.
Aj dobro, neke ljude ne bi vidila niti na slici da nije fb, ali to je sve....ili uglavnom sve.
A vremena i vremena sam zabila, pogotovo otkad ovaj sirotan od kompjutera pokazuje prve znake starosti i sporosti,
tako da cesto dodjem u napast da ga stucem s kamenom. :roll:
Dal jos neko ima slican problem??? :shock:
lana

ono o pravopisu ide sutra-tatine finte za pisanje

Post by lana »

Ne moreš da verjameš! Što bi reko poslovenjeni bosanac.
Od mene do mene prošlo pola godine ( od mog zadnjeg pisanja u ovoj rubrici), eto o čemu ja govorim u rubrici "imam jedan običan prijedlog". :arrow:
Htjedoh samo reć‡i, da ono što obeć‡ah tamo za ovu rubriku, napisaću sutra, jer mi danas goooooooori pod nogama.....
uživajte u današnjem danu ma gdje da ste :!: :!: :flower:
Nijema

Re: evo i mene

Post by Nijema »

lana wrote:Zdravo!
Na ovom topiku se osjecam domace.
Uglavnom, ja bi svecano objavila da sam se izpisala sa fejsbuka, zradirala sam profil, aj zdravo....
dosadilo mi lajkanje, sto pametnije se covjek niti ne usudi napisati,
a ako i napise, oni kojima je namjenjeno samo lajkaju i idu dalje,
a onaj ko ne bi trebao, vjerujem da sve precekira.
Ukratko, osim svrhe hvalisanja "kako uzbudljivo zivimo i kako nama ide dobro u zivotu", vecih koristi nema.
Aj dobro, neke ljude ne bi vidila niti na slici da nije fb, ali to je sve....ili uglavnom sve.
A vremena i vremena sam zabila, pogotovo otkad ovaj sirotan od kompjutera pokazuje prve znake starosti i sporosti,
tako da cesto dodjem u napast da ga stucem s kamenom. :roll:
Dal jos neko ima slican problem??? :shock:
:lol: Odgovor kasni ali rekla si sve!
Od jedne tako pametne osobe nisam ni ocekivala nista drugo....i volim sto si takva...Ja jos uvijek razmisljam o istom postupku ali izgleda da cu samo ostati samo na razmisljanju iz objektivnih razloga!
Post Reply