samo onako bezveze

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

bezbro

Post by bezbro »

Pravo da ti kažem, Deane pravi šmek Kninu je davao veliki ili donji pijac s ribarnicom Drage ribara i tezgi s mljekom i sirom, kako ti volja, a što ti zoveš gornji pazar, a ja mislim na malu pijacu, danas je samo po mom skromnom mišljenju blijeda kopija nekog kvazi tržnog centra.
A kad smo nekad spominjali pazar, nikad nije bilo dileme, odmah se asociralo na stočni pazar kod Biserka glavice ili ako se neko lakše može snaći Muncirija!
Vjeko

Post by Vjeko »

Ima samo jedna Loza u kninu i to u starom Kninu izmedu sv.Ante i sv. Josipa.
Tanova pijaca je sitna riba na staroj Lozi su kupovali Carevi i Kraljevi.Fran
Car Fran Jozef Car Austrije kada je prolazijo kroz Knin i pijo pravu Kninsku kafu slatku ukuvanu u Hotelu Dinara onda vlasnik po.stari Laca.
Kada je Franc popijo kafu i proseta do Loze di je kupijo Pamidore i Kukumare za salatu i navrati kod Sremca da mu izreza Fetu Cantruna od Cantruna od 30 kila.Franc je bijo zadnji Car na Lozi.
Ja sam prije 70 seti i 80seti kada sam isa nazad u Njemacku uvjek kupova 30 kila Raskovacke pamidore i nosijo u NJemacku jer ovake pamidore nisi moga da dobijes ovda kod Svaba .
Kada bi dosa mora sam tri trecine da podjelim po komsiliku jer svabe u bili ludi na pravi miris pamidore i uku Raskovacke Pamidore tako da su i mecali na ormare u spavace sobe i kredence kavo moja Mater Dunje da mirise spavaca soba.
Kavo klinac se sjecam di su zene sa sela donosile Kiselo Mljeki u drvenim Kotlicima od jednu litru ili dvi litre .
To mozes da danas trazis od Australije pa do Kanade ili Kine pa do Islada toga vise nema jer to je bilo najbolje kiselo Mljeko na ovoj kugli a to si samo moga da nades na staroj Lozi 50i 60godina kiselo Mljekou drvenim Kotlicima zato nista proti stare Loze izmedu sv.Ante i Sv .Josipa i one atmosvere na staroj Lozi ta nova pijaca neca tonikada biti Stara Loza.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PIJACA I PAZAR

Post by Dean Beric »

Bila jednom pijaca u Kninu. Svi su isli na pijacu. Povrce, voce, jaja, mlijeko, sir, vino, rakija, ulje, svega. Ja sam znao koja od maminih prijateljica i u koje vrijeme ide na pijacu jer su sve svracale na kavu, pogotovo otkako je mama otisla u penziju. Nije mi trebalo izlaziti ugrad, sve novosti bih saznao u dnevnom boravku. Onda bih i ja krenuo put pijace sa spiskom u dzepu i u glavi. Usput kod mesara ili u ribarnicu isto na pijaci. Putem bi sretao neke poznate s pitanjima: ''Kako ti je mama?''. ''Odlicno'' odgovorio bih, ''eno je otisla na forticu u setnju''.
Neki su se nekako dosjetili da preko Gasparevica mosta ima puno stanovnika, da su ona dva banka premalo i da bi trebalo napraviti pravi centar za prodaju/kupovinu poljoprivrednih proizvoda. Dobro je pocelo, malo kasnilo i eno ga: Pazar (bivsa mala pijaca) sa svim sadrzajima ukljucujuci par kafica, brze hrane (za kojom nebih bas potrcao) i visenamjenskih kineskih proizvoda. Samo se ne moze nazvati 'pijaca'.
Jucer sam bio na pazaru, putem sreo neke poznate,nesto kupio i odnio zeni da spremi rucak. Vracajuci se sam sreo neke druge poznate. Onda sam otisao setnjom do pijace, nesto me vuklo dolje. Do pijace nikog, na pijaci nesto neceg, ustvari nista, nazad nikog.
Kazem, nesto me vuklo. Bolje bi bilo da nije.
Hespera

Post by Hespera »

Dobar dan
Da li je moguce da se niko ne upita sta je sa ovom zenom , je li ziva ?
Druzicemo se mi jos !
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

Post by Ile Cenic »

svaki put kad se javis vidimo da si ziva.
lana

samo nako bezze opazam....

Post by lana »

Samo nako bezveze bi opazila, da Galerija polako crkava...ma koliko bio glup i prazan Facebook pobjedjuje?????
Zasad je 1:0, od nas svih je ovisno barem izjednacenje rezultata..... ajmo, cija je lopta????!!!! :) :roll:

Opet ponedeljak, kod mene su camci spremljeni za drugi put, ko se nije za vikend naplivao, njegov problem.
Naime, barem trecina drzave je plivala u vodi, kisa padala cijeli vikend.
Pitam se kako bi bilo da je padala cijeli tjedan???

Pozdrav svim ljudima dobre volje i dobre duse!
Nijema

Post by Nijema »

Procesljaj galeriju pa ces vidjeti da sam se ja pitala i pitala! Zbog tebe sam se uclanila i na onaj glupi FB!
Bas je lijepo sto si opet ovdje!!!!
Hespera wrote:Dobar dan
Da li je moguce da se niko ne upita sta je sa ovom zenom , je li ziva ?
Druzicemo se mi jos !
:lol:
Nijema

Re: samo nako bezze opazam....

Post by Nijema »

Pa draga Lana i ta poplava donese nesto dobro sa sobom naime , ti nam see opet javi! Ja se bas ne smijem puno javljati jer stalno nesto zakuham ...pa znas , mozda je bolje da se malo pritajim!Pozdrav
lana wrote:Samo nako bezveze bi opazila, da Galerija polako crkava...ma koliko bio glup i prazan Facebook pobjedjuje?????
Zasad je 1:0, od nas svih je ovisno barem izjednacenje rezultata..... ajmo, cija je lopta????!!!! :) :roll:

Opet ponedeljak, kod mene su camci spremljeni za drugi put, ko se nije za vikend naplivao, njegov problem.
Naime, barem trecina drzave je plivala u vodi, kisa padala cijeli vikend.
Pitam se kako bi bilo da je padala cijeli tjedan???

Pozdrav svim ljudima dobre volje i dobre duse!
:lol:
Hespera

Post by Hespera »

Draga drugarice a sto ne bismo i mi na FB , mi smo u zlatnim godinama .
Doduse i jesen je zlatna ali je ipak jesen .
Bi li se iko vratio u 20 - te i podneo sve muke koje nosi mladost ?
Ja ne bih
lana

dilema

Post by lana »

Hespera,
promisli još jednom.:)
Možda bi se isplatilo malo se i pomučiti za mlađi datum rođenja.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

NECE CRKNUT, ZAINAT

Post by Dean Beric »

Drage moje sumnjicavke, mozda je malo zatisje jer je ljeto ostavilo malo lijenosti. Vidim i ja da je zamrlo, ali uvjeren u zilavost Galerije, koliko smo mi zilavi, ocekivam samo bolje. Meni je uslo u naviku svaku vecer otvoriti Galeriju, ZIDIC pogotovo. Uz to imam jednu pozitivnu naviku otici u Knin svako 15 dana, obici pijacu (makar samo gornju), groblja, nekoliko prijatelja starih i novih i vratiti se u Split gdje cekam mirovinu (jos pet-sest godinica). Ako bude sve po planu u mirovini cu uzivati u Kninu, ako ne bude po planu svejedno mi je.
I da znate, ima nas na zidicu svaku vecer oko 21 - 22 sata, a i na pravi cemo brzo.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ZASTO VOLIM KNIN - vodic za nekninjane

Post by Dean Beric »

Ovdje i sad zelim nekim nekninjanima objasniti zasto volim Knin. Kao rodjeni kninjanin pokusacu najjednostavnije sto mogu: Pomislite na svoj rodni grad i upitajte se zasto ga volite. Eto!!
Hespera

Post by Hespera »

Posto je "samo onako bez veze " , ovo gore moze proci
PALE

Post by PALE »

Često kliknem na galeriju,čisto da vidim šta se ćakula, a tamo, kao i obično, ništa.
MuMi

Post by MuMi »

Bas tako Pale.Ja zbog toga retko i klikcem. [/b]
Post Reply