ZA GENERACIJE KOJE SU ROÐENE 50-TE,60-TE,70-TE I 80-TE

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Čitajući ovaj Anđelin tekst, do samog kraja nisam uspio da se svrstam i definitivno opredjelim,da li na stranu djece,kako se i osjećam ili na stranu ovih drugih "staraca",što jesam,sa borama po vidljivim dijelovima tijela.Mnogi od moje ili približne generacije nose brade i brkove,pa i dugu kosu ,samo da bi sakrili nadolazeće bore...e,ne može! Interesantno,mnogi se više boje ili preciznije rečeno,zaziru,od bora na licu ili tijelu,nego od godina.Ja sam sebi odavno postavio pitanje i naravno na njega odgvorio:Colja,bojiš li se godiana i starosti?? Ne,odgovorih,kad znam da je starost moja budućnost,a ne mladost,kako su govorili oni iz onog rata.
Zato,što više starim,budućnost mi je sve izvjesnija.Nego,da se vratim djeci,da ostavim malo na miru nas sa borama (bormane)Ima jedan vic,a glasi:Unučići pitaju babu:Bako kako smo mi došli na svijet? Donjela vas je roda,reče baba,a unučići se okrenuše jedan prema drugom i jedan će:Da joj kažemo ili da je pustimo da umre u neznanju.
Iz tog razloga nisam se uspio opredjeliti na koju ću stranu i za koga da navijam.Ja čak mislim da bi stariji trebali i to vrlo često učiti od djece zato što su ona pametnija,inteligentnija,bez bora i strahova,a ako imaju strahove to im svjesno ili nasvjesno daju stariji.
Svijet je sazdan od malih stvari,a životna filozofija je tako jednostavna,do te mjere jednostavna da je mnogi "Intelektualci" omalovažavaju jer razumjevanje i ne samo razumjevanje nego i življenje po tim jednostavnim primjerima životne filozofije,omalovažava njihovu intelektualnost i načitanost.
Zamislite onu mudrost iz "Alan Forda"Ako misliš pobjediti,ne smiješ izgubiti ili Živio je do kraja života ili još bolja ona kad je doktor rekao pacijentu,gospodine vaša jetra je propala,vi morate prestati piti,a pita ga pacijent.Doktore,oće li ona izdržati dok sam ja živ??'Takvih sitnih i svima razumljivih filozofskih umotvorina ima bezbroj,problem je u tome što se mnogi s tim šale,a ipak žive do kraja života.
Možda se sad neko pita,kakve to ima veze sa Anđelinim tekstom,pa kako sam već rekao,nisam uspio se opredjeliti i nisam shvatio dali djeca trebaju biti usmjeravana u životu od strane roditelj ili obratno roditelji od djece.Da li roditelji trebaju stvarati za djecu ili ih samo naučiti kako sami da stvaraju.Da li djecu treba stvarati i učiti po sopstvenom kalupu ili im dati materijal da sami prave kalup.
Ja sam za ovu drugu varijantu,neka sami odrede svoj put i vidjet ćete da je to ispravno jer ćete i vi u vašoj"Budućnosti"morati sljediti njih.
laka

Krnji kolosjek

Post by laka »

Novi svjetski poredak , tehnoloska revolucija i sva zla modernog vremena mi ne mozemo zaustaviti ali mozemo nesto drugo da naucimo nasu djecu i da se borimo protiv toga direktno iz osnovne celije svakog drustva a to je porodica. Moramo da ih ucimo sta je cast, postenje , ljudskost , milosrdje, ljubav, humanost, itd. i da im ponavljamo i stalno ponavljamo sve ove osnovne ljudske vrjednosti, ali moramo jos nesto prije svega, a to je da se pogledamo u ogledalo i da vidimo sebe i koliko smo mi sami takvi a to je tek najteze. Kad se covjek pomiri sa samim sobom i kaze ja sam takav, onda je sve mnogo lakse , sve ostalo je samo licemjerje.
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Sve pišti i zuji,ali tako je kako je u ovoj zemlji,u kojoj zbog nekog ima smisla muèiti se.Šta smo sve mogli da uradimo ,a nismo.Kolika je naša odgovornost,a koliko su nas odredile objektivne okolnosti?
Èovjek sam pravi i gubi svoje šanse.Da li znamo cilj našeg putovanja kroz život,ili je naše lutanje samo bježanje od sebe?
Igra obmane na ovim prostorima ne prestaje.
Noæ naše nesvjesti se ne da,ne pušta nas.
Sebe sebi objasniti je najteže!
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

U filmu "Šindlerova lista" Liam Nison na kraju filma jadikuje što nije spasio još Jevreja od gasnih komora i Holokausta i kaže kako je za skupocijeni automobil u kojem se vozio nogao za uzvrat dobiti još nekoliko života.Nakon rata preživjeli Jevreji,spašeni njegovom voljom,g.Šindleru su podigli spomenik zahvalnosti.Dakle,g.Šindler je bio tužan zato što je malo uradio spašavajući Jevreje,Jevreji su mu podigli spomenik smatrajući da je mnogo uradio za njih.Ista stvar,a dva različita vrednovanja.To sam htio da kažem,sve je relativno.
Nemojte sputavati djecu jer vi ste kao i ja i svi mi za njih "Smarači"Nemojte ih učiti i govoriti im šta je ljubav,poštenje,čast i sl.pokažite im to,odnosno budite to da vas djeca takve vide i dožive u svojim očima i budite sigurni da će oni to shvatiti.Ne jadikujte zbog osjećaja krivice da ste im malo dali,a mogli ste više jer,da ste dali više to bi opet bilo malo,zar ne? Uostalom,onaj koji nauči da mu se daje,malo teže se odlučuje da i sam daje,a nema onog na svijetu i u istoriji koji je dao dovoljno.
Nemoguće je naučiti emocije (Ljubav,mržnju i sl) emocije su urođene i one se kroz život manje ili više razvijaju,ali bez obzira na individualno isticanje emocija,ne postoji parametar po kojem bi se izmjerila snaga emocija,odnosno,emocije se mogu opisati,ali se ne mogu izmjeriti.
Zato,idemo tamo gdje smo se uputili još kad smo se rodili,na put bez povratka,po mogućnosti,bez "prejakih" emocija jer na tom putu nebi bilo dobro da se brzo istroše sve emocije.Treba nešto i da ostane.S čim ćemo Bogu na istinu.Za taj svečani čin trebaće nam bar malo nečeg što nazivamo duša.
Život je kao pjesma,svaka ima početak i kraj,a između je uglavnom improvizacija i ima je toliko koliko pjevač ima duha.
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Dobri moj Colja ovdje uopste nije rjec o nama , vec o nasoj djeci koja se zasigurno radjaju da tako kazem kao kompjuterski cipovi, i radjaju se sa sposobnoscu da vole ili da mrze. Pitanje je koliko smo mi uticali da razviju te svoje emotivne sposobnosti, koliko smo mi ucestvovali u programiranju tog cipa i jesmo li na njih prenjeli svoje emotivne sposobnosti, hocu reci samo djete je u stvari kao ona izreka: Majmun radi sto majmun vidi. Nasa djeca gledaju nas i tako se i ponasaju samo je pitanje kakvi smo mi u stvari, zato sam rekao da se svako pogleda u ogledalo i kaze sam sebi ko je u stvari i neka ne ocekuje od svoje djece da ce biti mnogo drukciji, jer djeca su kao spuzve i sve upijaju. Mozemo do sudnjeg dana da pisemo o ovoj temi, ali dali smo stvarno takvi kako se predstavljamo ili nismo to znamo samo mi. Svaki dan gledam pokvarene roditelje, zavidne, pohlepne, sebicne, samozive itd. i nazalost njihovu djecu koja postaju njihova ogledala a to nisu naucili od mene ili tebe vec od svojih roditelja, zato je tesko pomiriti se sam sa sobom jer smo mi svjesna bica koja jako dobro vide ko smo i sta i koliko imamo sposobnosti da volimo, pomazemo i u sustini da budemo ljudi jer je to po meni jedina velicina , sve ostalo su zivotne trivijalnosti, jer kako ti rece svi mi idemo u jednom pravcu i svi cemo na kraju tamo zavrsiti.
lana

Post by lana »

Uffff, al ste vi to zakomplicirali!!!
Kad to sve proèitam, život izgleda jako kompliciran.
Ja sam bila ubijedjena da je život jednostavan ko pasulj.
Ma još i više, meni se i dalje èini da je on skroz jednostavan, samo ga mi sami u svojim glavama skroz naskroz zakompliciramo.
Odredimo si neke uzorce, kojima moramo slijediti tokom bivanja na ovom planetu i sataremo se živi, namjesto da uživamo maksimalno u tom èasu koji nam je dodijeljen.
:roll: :roll: :roll:
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Nije to Lana toliko komplikovano kao sto izgleda, moramo da zivimo po nekim normama, ali kako god mi to zakomplicirali ti uspijes da pojednostavis a to nemoze svako. U svakom slucaju ova primjedba ti je na mjestu, kao i uvjek ha ha ha .
lana

Post by lana »

:oops: :oops: :lol:
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Slatko, slatko! :wink:
Milenko Seat

zašto živimo

Post by Milenko Seat »

U proteklih dvije godine umrlo je (ili izvršilo suicid,nažalost) 13-oro ljudi iz moje školske generacije (1961-62-63,o.š. Narodnih heroja).
Bog ili prema Vašim shvacanjima tko vec je tako izabrao.
Ja se pitam ponekad zašto uopce živimo.
Moj pok. caca ja znao reci;
" i po sprovodu se sine zna ko je kakav covjek,vidi koliko je ljudi došlo nekome na sprovod,taj toliko piza"
Mi ni na sprovod više jedan drugom ne izlazimo (daleko mi je,danas radim ili ......)
Na što se smo sveli,nažalost danas ja i moja generacija živimo u istom gradu a sretnemo se u mjestu 110 km udaljenom od tog grada i to slucajno. i to jednom godišnje ili ako se slucajno sretnemo u Kninu.
Ljudi moji,zemljaci,prijatelji,školske drugarice i drugovi......
živi se samo jednom
osvrnite se oko sebe
oko vas žive ljudi
sutra cete pitati zašto s njim nisam popricao,popio kavu,pivo,pitao ga šta mu je.....
imam samo jednu želju
želim biti pokopan na Vrbnickom groblju.....
lana

Post by lana »

Dobro, ja sam isto uvijek nanovo u šoku kad cujem da nas je napustio neko iz generacije.
Nekako mi se cini da još imamo dosta vremena, a vreme leti....
Sve si to, Tene, dobro napisao, samo šta ti znaci ova zadnja recenica? Cemu sad to? :?: :?: :?:
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Moja generacija mudro ćuti i nigdje ne ide.Ne ide joj se! Ako neko i ode gore ili dolje (ovisi o zasluzi) na istinu,samo se tiho i bez riječi povuče,pokupi prnje, ćutke uzme kartu u jednom pravcu i...ode.Ali na sreću ili na nesreću još nisam čuo da je iko od moje generacije (52) otišao,a da se nije javio.Kao da su svi na broju.Ako je tako,super je.
Nisam slučajno rekao ovo "na nesreću" jer svi smo u igri za "nagradno putovanje"i niko ne zna kad je na redu,a svi se boje mućki prilikom izvlačenja redosljeda,a možda su se zato i utišali.
Zato otvaram prozivku generacije 1952 da se evidentira brojno stanj i da vidimo ima li smisla više patiti za ičim ili nema i da utvrdimo dali je nostalgija kod nekih bezrazložna.Što se mene lično tiče ja ne patim od nostalgije i mogu vam reći,ljepo se osjećam.
Ajde generacijo,ako imate briga,brižno se evidentirajte,ako nemate briga evidentirajte se bezbrižno i tako dalje.Bolje je da znamo za sebe preko galerije nego preko čitulja i novina.
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Mozda ovaj moj komentar ne spada na ovaj topik ali cini mi se da je prikladan kao kontrakomentar u odnosu na ove gore. Dosao covjek kod doktora, a ovaj mu nakon pregleda kaze, prijatelju vasa jetra je u veoma losem stanju. Oce li ona doktore potrajati dok sam ja ziv, upita pacijent. Toliko hoce, rece doktor. Sta je Kninjani , plasite se smrti, pa smrt je samo pobjeda nad svim nasim porazima u zivotu, i ja malo vedrijih tema.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

BEZBRIZNO EVIDENTIRANJE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Colja , druze iz davnina , poput one “Bajke iz davnina” , znas da nisam ‘52 , ali bih mogao biti , kao sto sam bio i ’54 , ’55 , ’56 , ’57 i koje sve nisam , cak su me u jedom skolskom domu oslovljavali sa “Vi” .
Evo se evidentiram bezbrizno u tvoju briznu prozivku .
Na moju a i vasu srecu (predpostavljam , ako ne zbog mene a ono zbog Galerije) obilazeci ove turisticke agencije jos nisam naisao na ovu koja organizira te ture u jednom pravcu , a ako me ona 4 Jahaca negdje i presretnu i povedu sa sobom , necu inzistirati gdje ce me iskrcati , iako sam uplatio do Melburna (Springvale Cemetrey) .
Takodjer mislim da ne treba patiti za necim lijepim sto je proslo , jer kada bi patili za svim tim stvarima onda ne bi imali vremena da uzivamo u zivotu . Normalno da ne treba zaboraviti sve te stvari , ljude i dogadjaje , naprotiv treba ziviti sa tim uspomenama i da nam one daju snagu a ne da nas bacaju u depresiju . Prema tome .
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Svaka čast Peki na bezbrižnom evidentiranju,nadam se da će i ostali sljediti tvoj primjer.Ajde generacijo!Potpuno se slažem s tobom kad kažeš da ne treba mnogo patiti za prošlim vremenima i stvarima,bile one ljepe ili manje ljepe,jer tako samo gubimo drgocijeno vrijeme za uživanje u aktuelnim čarolijama života.
Kako ono kaže Momo Kapor,ja sam bar od njega čuo,šta je remek djelo?On kaže: Remek djelo je "KIČ,STAR 100 GODINA"
E,ja ne želim da mi život bude takvo remek djelo,da mi bude ljep samo u sjećanjima.Više sam za to da mi život sad bude ljep,a u sjećanjima neka bude i kič.Osim toga,ko će čekati 100 godina?
Što se tiče godišta i ja sam Pero,imao slične peripetije.U vojsci su mi davali 4-5 godina više,Prije desetak godina svrstavali su me u generaciu 60,61..a danas me smještaju u 45,46..Pokušavaju me zajebati,ali im ne polazi za rukom.Ne mogu mi ništa,jer sam upravo izvadio Izvod iz matične knjige rođenih gdje ljepo piše 1952.
Dakle,nema kukanja i ne trudite se da od života pravite "Remek djelo"Ovo se odnosi samo na "kukače"ako ih ima.
Kako smo samo prešli ta četiri jahača koje spominješ Peki.Mi se raselili po svijetu a oni se odmah zbunili,nemaju pojma gdje se mi nalazimo i ne mogu nas pronaći,a da smo ostali na jednom mjestu?! Ko zna?
Neka tako budo i dalje,neka besciljno lutaju.
Post Reply