ZA GENERACIJE KOJE SU ROÐENE 50-TE,60-TE,70-TE I 80-TE

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Ajde Colja stari vuce, jos ti izgledas kao zvrk, pogledaj tvoju generaciju
izgledaju kao djedovi.
Jos kad bi se malo podabrijao izgledao bi kao mumcic, ali necu mnogo da ti diram imidz.
Evo ja sam 60-ta pa nas polako nestaje jedan po jedan a ne tvoja stara garda, sve je to zivot i svi cemo tamo, a i nebi valjalo kad nebi.
Bas mi juce dosao Cipe iz Engleske pa smo malo bili kod Voje Vuletica i
prisjecali se svoje generacije, ode Nine Zub, Peco, Pole.... a mi koji ostajemo sacuvajmo ih u ljepom sjecanju, jer i oni su nasa proslost iz nekih sretnijih dana, zato glavu gore , imamo nasu djecu i itekako imamo zasto da zivimo (jer zivot pred nama jos bitaka skriva, i preti nam preti, ko duboki vir).
Uzdravlje matori i vidimo se boze zdravlja u Nisu posto cesto dolazim dolje poslom.
Posalji mi broj na PP.
lana

Post by lana »

Decki cujte,
budete li vi tu previše nostalgirali i trazili jame di ce vas pokopati, ja cu se ozbiljno naljutiti i sve cu vas pobacati u istu jametinu.
(Radije poslusajte Zoster: Ko je jamio, jamio!!!)
Sta vam je odjednom, zivot je sranje, da prostite, al tako je, i sta cemo sad. :roll:
Ajmo, ajmo, ljudi vas citaju svaki dan, ne mozete im tako sabijati volju do zivota.
Ajmo malo za promjenu ziviti samo za danas, nista sutra i juce.
Juce proslo a sutra mozda ne dodje, a danas propustili i sto sad?????? : :arrow:
Evo vam par smajlica za dobru volju: :pukeleft: :sunny: :blob3:
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Evo ronjam vec danima po ovoj nasoj Galeriji i kao da je zacarana, kao Trnoruzica zaustavljena u trenu kad treba najvise da zivi, da dise punim plucima.
Nema nigdje nikoga da joj udahne zivot, nista dobra cuti osim neke tuzne vjesti sto me sustigne s vremena na vreme.
Ko da se osipamo polako umjesto da smo zivlji, da nekako ukljucimo nasu djecu u ovu nasu zajednicku opsesiju, jer cemu sve ovo ako nece imati ko da cita i da nastavi da pise.
Kome da prenesemo i ko ce nastaviti ovo svasta nesto sto nabuja u
grudima kad cujemo onu: " Zajedno smo rasli grade ja i ti!"
Neko je ovdje napisao da jedva ceka da otvori Galeriju da procita neki komentar da nahrani dusu, a sada nista, samo se poneko javi i onda saznamo da nema nekoga od nas i jos ako ga dobro znas nemas snage ni za saucesce. Zar se vise ne radjamo, zar samo umiremo?
majanb

Re: krnji kolosjek

Post by majanb »

[quote="laka"]Hej,hej! Kakvo je to srcedrapajuce razmisljanje? Mozda povezano s ovim datumima koji nas progone,mozda s ovom kisom... Ali ne reci da je depra,ne ti, koji dajes onaj, prijeko potreban ton svemu ovdje...
Lana lijepo rece, zabranjeno je misliti o tuznim stvarima...
Laka,ne ti...
laka

Depra

Post by laka »

Hvala ti majo na ovim ljepim rjecima, nego me pogodi ova tuzna vjest o porodici Popratnjak.
Nekako je lakse kad neznas dobro te ljude, zao ti ali je lakse .
Kad sam saznao za Galeriju nekako mi bi toplo oko srca, pa se cujemo, pricamo, obnavljamo stara prijateljstva, sticemo nova, kad odjednom muk, nista se ne desava, samo tuzne stvari mozemo cuti i po neki zalutali komentar.
Mislim da bi bilo ljepo kad bi otvorili knjigu rodjenih, pa da fino mozemo da cestitamo toj djeci sto stasaju za nama, da se zajedno radujemo.
Eto to ti je to moja Majo, moras imati razloga da pises, a ako nema nikoga pises samom sebi, jer sta vredi bilo sta raditi ako se tome nema ko radovati.
majanb

Re: Depra

Post by majanb »

[quote="laka"]kad cujes tuznu vijest, samo su nijanse u pitanju...
ja ne znam gotovo nikoga iz Knina, a ponajmanje iz Drnisa, osim muza, ali nekako, kad su u pitanju djeca, ona mala, nemocna i nezasticena bica, tada ne razmisljam da li poznajem ili ne, nego se pitam zasto se takva tuga desila...
Drago mi je da si se vratio, a najbolji dokaz je "knjiga rodjenih...
A jos neko, cije pisanije zaista sa uzivanjem pratim, Lana, ostala je duzna prici o Ljubljani, o Tromostovju, Ljubljancici, Tivoliju, starom zdanju...
Za nas, iz sezdeset i neke...
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Šta smo napravili od svog života?Uspjeh je veliki kad danas nekog ko je pored tebe svojom vedrinom i osmjehom zagriješ.
Svi kao da su se sakrili i svojom sjenom pokrili.Po ko zna koji put se vraæam na jednu te istu temu,željna sam da bez straha gledam životu u oèi,da se ne plašim nièega.Pitam sebe i druge,kakav je ovo svijet kome ne pripadaš,a živiš u njemu.
Ispunjena sam ogromnom kolièinom nebitnih stvari,kao da sam stalno u potrazi za tamo nekim istim stvarima koje imaju iole malo više smisla.
Ljudi slabo gledaju ispred sebe,ljudi jako rijetko gledaju iznad sebe,ne gledaju uopšte šta ostavljaju iza sebe,ali najraðe gledaju tuða posla.Kao da ih zabavlja kolièina propuštenih prilika pogotovo tuðih.Kao da postajemo sve više retardirani.Što manje o sebi znaš,sam se sebi više dopadaš.Slušam,gledam,osmatram,kao da se vrtim u krug.I onda neko doðe i pita te:"Æao kako si,jesi li dobro?".Glupo pitanje koje te èini nesigurnim.Šta reæi,a šta sakriti?Obièno se najviše trošimo na gluposti.Da li treba da sakrijem svoju sreæu,svoje veselje,svoju tugu,poniženje?Šta smo napravili od svog života?Jako je malo onih koji uspjevaju da svojim duhom i svojom vedrinomdrugoga griju.Poèeli su da vladaju bjes,konfuzija,uništen red.
Dok o ovom svemu mislim,znam da me èekaju obaveze za današnji dan,a najradije bih kod kuæe ostala.Napuštam svoje zidine u namjeri da se ne nasuèem na njene hridi,da ne upadnem u zamke koje mi put nudi,da ne zaboravim šta sam htjela,da ne izgubim korak sa sobom.
Napolju je vrelina,topi me sunce kao snjeg,borim se za vazduh.Sa mnom je krenuo i lokalni pas "CRNI",moj ljubimac.Htjeo je.Okreæem se da vidim gdje je.Ide polako ,jezik mu visi.Ovo vrijeme ne odgovara za njega,star je.Kako da mu pomognem.Usporavam.Našu putanju prate pogledi.
Kao da su navukli maske na svoje ðonovite obraze."Vidi je ",komentarišu."Troje djece,pa još i pas"Gledam,ne komentarišem.Prolazim pored njih zaobilazeæi kola parkirana nasred trotoara.Neki mamlaz ga je parkirao i baš ga briga.Njegova "limuzina"mu je najbitnija.Šta bih mu sve uradila sa kolima.Ne želom uopšte ni da ostanem u takvim razmišljanjima,ne želim da trošim svoju energiju,na tamo neke.Provlaèim se kroz ostavljeni prostor.Pored mene proleæu dvije djevojke na rolerima.Smiju se ,a meni drago.Kakav osvježavajuæi prizor.Kao da voze bez nekog cilja,i treba,neka se zezaju dok mogu,mladost brzo prolazi.Pored mene prolazi neki stari èovjek.Tu iz kraja.Pozdravljam ga.Veæ smo na pola puta do prodavnice.Stojim u hladovini,èekam Crnog.Prièam s njim,razumijemo se to je sigurno.8 godina se družimo.Oko mene razvaljene klupe i prevrnutre kante.Neko se sinoæ baš iživljavao.I opet æe.
Da li se možemo popraviti.Djeca se igraju sama,dok im roditelji sjede nezainteresovani u nekom svom svijetu.Niko ih ne uèi sreæi,koga æe voljeti ,kako da se igraju,šta æe kome reæi kada doðe trenutak za to.Misli mi dolaze same,a htjela sam da zaboravim,da ne mislim,da se opustim,ali ljudi me svojim postupcima vraæaju u stvarnost.
Moj Crni i ja idemo svojim putem.Ulazim u prodavnicu.Bacam pogled kroz staklo da vidim gdje je.Èeka.Kupujem za njega neku salamu.Sa punom torbom namirnica izlazim i zovem ga.Evo ga,uvijek je tu,ljep i dobar.Dajem mu da jede.
Šta god da mu dam on se raduje.I kad nemam ne okreæe mi leða,i tad se raduje.Uvijek se raduje.
A mi?
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Jednom æe možda moja generacija
tražiti izgubljeno plavetnilo
neba,
tražit æe izgubljenu zemlju.
Jednom æe možda moja generacija
tražiti bisere što se raðaju
poslje kiše,tražit æe ljubav.
Jednom æe možda moja generacija
tražiti oproštaj,
tamarat æe stazama vjeènosti,
jednom kada bude kasno
moja æe generacija
tražiti djetinstvo.
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

...moja generacijo,èesto se sjetim onog vremena kad smo kao klinci
jurili za novim izazovima i avanturama...sjeæam se tog najljepšeg perioda svog života...i strah me...obuzima me tuga,jer znam da više nikad neæu
doživjeti nešto slièno...
...sjeæam se onih dana kada sam generacijo,zbog tebe mokra sjedila cijeli dan u školskoj klupi...skakanja kroz prozor stare gimnazije i prvih bježanja iz škole...prve pijanke,prve zapaljene cigare...generacijo moja sjeæam se,
tvojih zagrljaja,koji su mi znaèili više od svega...tvoje nježne ruke brisale su moje suze...tvoj osmjeh mi je vraæao radost srcu...
...vrijeme je prošlo,uspomene su tu,sjeæam se...vrijeme i dalje prolazi,ali neke rane ne ljeèi...
...generacijo moja sudbina mi te otela...
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

E moja generacijo...

Nismo se vidjeli odavno
Eto proðe još i jedna godina
I novi broj æu upisati...
A stari prekrižiti...
Jer ni u njemu se nismo vidjeli...
Gdje ste??? Kako ste???
Pod koje nebo ste se skrili...
I da li ste ono zajednièko zaboravili?
A davno je to bilo vrijeme
Obeæali smo
Vjeèno da æemo skupa biti...
Mada smo i svi znali
Da svako svoj put ima...
Ponekad uzmem onu sliku
Bješe to zadnja godina
Veæ smo svi zreli leptiri...
Spremni da poletimo u svijet...
Ali eto bili smo lagani i nismo znali
Da æe nas vjetrovi rasuti daleko...
Eh da li æemo se ikad više vidjeti
Moja Generacijo???
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

MOJA RODBINA

Moja se rodbina polako seli,
Dijele sudbinu davnih im predaka,
Nekoliko kofera sa sobom ponijeli,
Suznih oèiju i teška koraka.

Moja se rodbina polako seli,
njihove vapaje niko ni ne sluša,
Kao kad se èovjek sa životom dijeli,
...Odlazi tijelo,al ostaje duša.

Moja se rodbina polako seli,
Tmurni kao da sunce ih ne grije.
Ja ih vodim tamo gdje nisu željeli,
Baš kao Mojsije ili Arsenije...

Moja se rodbina polako seli.
Sudbina ih vodi na drugi kraj svijeta.
Znaju nigdje im se niko ne veseli,
I roðenom bratu izbjeglica smeta.

Moja se rodbina polako seli:
U tuðoj zemlji,opet sve iznova...
Neki su veæ novi život zapoèeli
Ali bez slasti,radosti i snova.
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

ZAVJEŠTAJI BUDUÆIM GENERACIJAMA

Savjeti jednog oca svome sinu
Cigare
Evo sine.Ovo na stolu su cigare.Mene nisi nikad vidio da sam zapalio,a ni ne vjerujem da hoæeš.Imao sam tu sreæu da se nikad ne navuèem.U osnovnoj æe pušiti samo kreteni.U srednjoj samo oni koji žele da privuku pažnju.Na faksu oni koji su se u meðuvremenu navukli.Ovisnost ti je jedna jako glupa stvar.Kao moje žderanje i pivo sa ortacima?Mmmmh da. U životu æeš i ovako i onako tu i tamo popušiti,pa ti je to sasvim dovoljno.A i glupo je bacati 5 evra dnevno.To što æe najgluplje i najzgodnije cure u razredu uvjek biti u društvu pušaèa -j*** ga.Viša sila.Farmaceutima uopšte nije stalo da naðu ljek protiv raka u sledeæih 50 godina,jer i ovako jako fino žive,a uvijek æe ti se u društvu naæi neki fini šu**k koga æe nervirati tvoj dim i kojeg æe stalno duvati od sebe,nepodnošljivo ti se penjati na k***c.Da ne spominjem kad se prvi put zaljubiš u nepušaèicu...I smrdeæe ti prsti,i brkovi æe ti požutjeti,ružno æeš kašljati,i sjebat æe te rak.Najgore od svega je što æeš bar dvadeset puta pokušati prestati.
Sine zajebi to!
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Seks
Seks ti je najbolja stvar na svijetu.Ali da ti sad dam svemirsku letjelicu i pustim te da voziš,zakucali bi se u prvi asteroid.Tako je i sa seksom.Trebaš prvo nauèiti neka pravila da bi onda uživao do jaja.lako je j***ti,ali je još jakše naj***ti.Osim što možeš dobiti neku gadnu bolešèinu od koje æeš morati iæi piškiti s èajnom kašikom,a èike u bijelom æe ti raditi bris uretre(što ti nikako ne želim objašnjavati),vrlo lako æeš upropastiti najmanje tri života,ako ideš karati bez zaštite i ružna djevojka zatrudni.Prama tome pamet u glavu.Ne preporuèujem ti seks prije 17-te,a ako ideš j***ti bez kondoma,to ti je isto kao da jedeš krempite s poda javnog wc-a.
Neki k***c æeš veæ pokupiti!
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Žene
Sine,ovo malo p****a što ti landara meðu preponama je nešto što te razlikuje od osoba koje na tom mjestu imaju rupu.One su jako drugaèije od nas.Èuvaj se žena.Nikad ni u jednoj ženi neæeš imati prijatelja,jer se ili ti sviðaš njoj ili se ona sviða tebi,pa se neko izvlaèi na prijateljstvo samo da bi joj bio bliže.Ako se ona zaljubi u tebe,biæe ti dosadna i odj****æeš je kad naðeš neku s veæim s***ma.Ako se ti zaljubiš u nju,èim osjeti ili æe ti uzeti sve pare i od****ti ,ili æe te samo od****ti.Žene imaju taj fantastièan gen,da što si bolji prema njima-to æe one biti gore.A neki se parovi i naðu.Šatro.Sine ,budi muško,pokaži zube,i kad ima neki glupi zahtjev,nikad joj ne izaði u susret,nego lupi šakom o sto.
JER ÆEŠ BITI ONDA ISTI KAO TATA!
andjela.pesic
Posts: 53
Joined: Fri Feb 15, 2008 12:29 pm

Post by andjela.pesic »

Muzika
Moj tata je imao problema sa svojim starcima kada je bubnjao u rok-bendu.Ja sam imao problema kad sam sa svojih 16 slušao Pistolse i Ramonse s propratnim zihericama i skakanjem po sobi.Ti æeš imati problem akad za 15 godina probuðen uðem u tvoju sobu i èujem kako puštaš šta god se veæ bude slušalo u proljeæe 2021 godine.Šta uopšte možeš oèekivati od matore drtine koja ne voli opere osim ranih Mocartovih,jazz-dance,mb,soul,rap,hiphop,rave,trance,one gdje ih pjeva 5 ,a èuje se samo jedna,one sa Pinka u dopiènjacima...Jesam ti prièao kako si mi do 6 mjeseci najbrže znao zaspati uz AC(udar groma)DC i Deep Purple.I da si mrdo guzom i cerio se na Minimalizam?Uglavnom,imaš mojih 2000 CD-ova,kaseta i ploèa,pa æeš valjda štogod i naæi.
Ako se i raspizdim,to je zato što me pregazilo vrijeme,i jer mrzim trendove.Uostalom,snimio sam ti "Misfits for babies" i od prvog roðendana te tešem.!
Post Reply