NOVI ZIVOT

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

lana

Re: Ca-bre !

Post by lana »

Peky wrote:Snajka (mikikas) vise ne navraca , nazalost , obaveze je stigle , vjerujem da bi ti ona to ljepo i nasiroko objasnila .
A ja jedino da te pitam , uz duzno postovanje , da ti nisi pogresila topik ili ne daj boze website ?
Peky, prestrasicemo Sandricu, bice da je nova.
PALE

Post by PALE »

Možda ste čuli staru priču, došao Bukovčanac iz Njemačke na "urlaub" a rodbina i komšije se sjatili kod njegovih, pitaju ga kako mu je "tamo" a on im odgovara -" Morete misliti kako mi je, svaki dan za ručak- koka" ! Mora da su ukućani zanijemili !
" Morete " i vi zamisliti - 2, 99 DM pola pečenog pileta na kiosku brze hrane. Uspio čovjek u životu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

San@dra

Post by Petar-Peky Bukarica »

Lana , "sandrica" nam nije nova , znam je od prije . Otisla je da se sprema , ide doma .
Navratit ce ona jos koji put , predpostavljam .
Nijema

Post by Nijema »

Oho. ovdje se nesto desava!!! Nije mi jasno da sam promasila ovaj topic! A znam gdje je Lana , tu je zanimljivo! Pa opet onaj gospodin Dean, on ne mora u Evropu , narocito ne sad kad su svi navalili , on je vec odavno u Evropi! Pa , gorko-cinicni gospodin Pale koji uspjeh mjeri cudnim arsinima....pa onda nas Gazda sa svojim stapicem! Divota jedna pa rekoh , evo i mene da malo uzivam!
Kazete, uspjeh!? ...toliko sam uspjela u ovoj divnoj zemlji da svaki dan odbrojavam dane izmedju godisnjih odmora i jedva cekam da pobjegnem iz Evrope i da joj se izdaleka. od kuce , divim!
Na godisnjem odmoru se izlijecim od nostalgije pri susretima s raznim administracijama i ceznem za svedskom pedanterijom i tacnoscu ....i onda sve iz pocetka....Bas sam uspjela!!!!
PALE

Post by PALE »

Ja sam i pisao o različitim aršinima, nisam ih ja kalibrisao. Upravo sam to i htio reći u nekom ranijem pisanju. Šta to znači kad neko kaže da je uspio u novom životu ? Predlažem da Peki oformi nezavisnu komisiju za "KONTROLU USPJEHA NAŠIH LJUDI U NOVOM ŽIVOTU" koja bi objektivno procjenjivala stanje na terenu i koja bi se finansirala iz UN. Možda i jesam gorak ali nisam ciničan, prije bih se složio da sam ironičan. Ima nas raznih. Zamislite da smo svi isti, bio bi dovoljan jedan tekst a i tada bi bio suvišan jer bi se svi slagali sa njim. Da li ste vidjeli, nekad, da trener opali šamar, pred nastup, svom dizaču tegova ?Da li mislite da ga mrzi ? Ili da mu je ovaj psovao majku ? To su "pozitivni" šamari. Nema ništa loše u tome a nisam nikog ošamario. Čak mi je drago da me neko tako doživljava. Dokle god nisam dosadan, ja sam zadovoljan. Eto, sad sam vam "okrenuo stomak", ako neko želi da me uvredi, samo neka napiše da sam dosadan ! :D
MuMi

Sjecanje

Post by MuMi »

Kao mala zivjela sam u Mokrom Polju,gdje je moj otac uciteljevao.Skola sa stanom za ucitelja bila je izdvojena od sela,okruzena velikim dvoristem iza i sljunkovitom cistinom ispred.Gusterna za vodu se nalazila sa strane skole.U vrelim ljetnim danima,kada nije bilo kise,znalo je da nestane vode u njoj,pa bi cisterna iz Knina stizala i punila je.
U skolu su isli djaci iz okolnih zaselaka,kao sto su Babici,Trivici,Kanaziri itd.Mjestani su govorili ijekavskim dijalektom,ali su mnoge reci izgovarali sa slovom "u"."Ide kunj preko musta i slumi nugu."Posto me je otac ucio da pravilno govorim,pocela sam da ispravljam decu po selu.Govorila sam im da se ne kaze "sunce",nego "sonce",ne "guvno"(gumno su zvali guvnom),nego "govno" itd.itd...Djeca bi mi se smijala i rugala i ja bih se vracala kuci placuci.Bila sam ljuta na tatu sto me je pogresno ucio.Slatko bi se smijao mojim prvim pokusajima da ucim druge pravilnom govoru,a ja bih briznula u jos jaci plac.Nisam zelila da mi se djeca ruhaju,zato sto drugacije govorim.Cak su me i tukli i uzvikivali "gospojica","gospojica".......Ja sam mislila da je to nesto ruzno,pa bih gorke suze ronila.Nisam zelila da budem drugacija i neprihvacena.
Mama bi me,posebno nedjeljom oblacila u lijepu haljinicu,bijele hulahop carape i stavljala mi masnu u kosu.Tako obucena isla bih da prosetam carsijom.Vracala bih se sva prljava i prasnjava,sa pocijepanim carapama i izdranim koljenima.Djeca bi me namjerno isprljala i na kraju gurnula na kamenje.Kada bi me mama ugledala u takvom izdanju bivala bi jako ljuta.Pokusavala sam da joj objasnim sta se dogodilo,nasta bi mi ona rekla:"A sto se igras s njima"?A ja sam htjela da se igram sa njima.Htjela sam da me vole.Mrzila sam te haljinice sa cvjeticima i bez njih,nacigovane ili sa falticama,svejedno.
Htjela sam da budem prljava,musava i balava.Sve sam htjela,samo da me vole,ali nije islo.Djeca znaju da budu strasno surova.Vec tada sam shvatila da biti drugaciji,nije bas pozeljno.
Vijest o preseljenju u Knin sam prihvatila sa velikim odusevljenjem.Nije bilo kraja mojoj sreci.I u Kninu pocinje moj novi zivot.
PALE

Post by PALE »

Es' ti una mala sa hulahopkami, iz Mukrog polja ? (šala)
Bravo Miro, pogodila si temu. I ja sam razmišljao, da li da napišem nešto o svom novom životu ali sam shvatio da nisam doživio takvu "pretumbaciju" . Mislim da i dalje živim onaj stari život.
MuMi

Post by MuMi »

Hvala ti Pale na podrsci.Ali malo sam se spetljala zbog ijekavice,posto 30g. govorim i pisem ekavski.Pozaboravljala sam neka pravila,nisam sigurna gdje se pise "ije",a gdje "je".A logicnije mi je da o davnim danima pisem ijekavicom,a i meksa mi je i ljepsa od ekavice.Kako sam starija sve mi je draza i bliskija.
Sto se tice "pretumbacija",bilo ih je dosta u mom zivotu.Na svu srecu svako "pretumbavanje" je bilo na bolje.
Rece ti u nekom od tvojih prethodnih pisanija da te ovdje ima previse.Ne Pale,nego drugih ima premalo.
Srdacan pozdrav!
lana

Post by lana »

Mira Muzdalo wrote:Hvala ti Pale na podrsci.Ali malo sam se spetljala zbog ijekavice,posto 30g. govorim i pisem ekavski.Pozaboravljala sam neka pravila,nisam sigurna gdje se pise "ije",a gdje "je".A logicnije mi je da o davnim danima pisem ijekavicom,a i meksa mi je i ljepsa od ekavice.Kako sam starija sve mi je draza i bliskija.
Sto se tice "pretumbacija",bilo ih je dosta u mom zivotu.Na svu srecu svako "pretumbavanje" je bilo na bolje.
Rece ti u nekom od tvojih prethodnih pisanija da te ovdje ima previse.Ne Pale,nego drugih ima premalo.
Srdacan pozdrav!
Miro, pošto vidim da trenutno boraviš u kuvajtu, mogla bi nam nešto i napisati o tome- odnos tradicije , obièaja i novih trendova, kako to egzistira skupa, položaj žena, mnogoženstvo u praksi itd. vjerujem da bi to bilo zannimljivo za puno posjetitelja na forumu.
Pozdravljam....sad definitivno odlazim u trgovinu, moram kupiti listove da ssavijam sarmu..........
Aco Dimitrijevic
Posts: 109
Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am

Novi život

Post by Aco Dimitrijevic »

Isto tako možemo kazati za nekoga da je uspio u životu ukoliko se osjeæa sreænim. Sreæn može biti svatko onaj tko je uspio pronaæi smisao, ispunjenje i svrhovitost u svome životu, koji opet u mnogome zavise od postizanja ravnoteže izmeðu vlastitih moguænosti i objektivnih okolnosti, te tko bez ostatka prihvaæa takav svoj život u potpunom miru.
..........................................................................................................................................
Blago onome koji ne osuðuje sebe za ono šta naðe za dobro.
Rim.14, 22.
lana

Re: Novi život

Post by lana »

aco wrote:Isto tako možemo kazati za nekoga da je uspio u životu ukoliko se osjeæa sreænim. Sreæn može biti svatko onaj tko je uspio pronaæi smisao, ispunjenje i svrhovitost u svome životu, koji opet u mnogome zavise od postizanja ravnoteže izmeðu vlastitih moguænosti i objektivnih okolnosti, te tko bez ostatka prihvaæa takav svoj život u potpunom miru.
..........................................................................................................................................
Blago onome koji ne osuðuje sebe za ono šta naðe za dobro.
Rim.14, 22.
Aco, jel se ti to igraš s copy - paste? :roll: :arrow:
lana

valjda je tako nekako...

Post by lana »

U zivotu dodje vrijeme, kad shvatis:
ko ti je vazan u zivotu,
ko ti nikad nije bio vazan,
ko ti nikad nece biti vazan
i ko ce ti uvijek biti vazan.
Zato se ne sekiraj zbog ljudi iz proslosti,
jer postoji razlog zasto neki od njih
nisu ukljuceni u tvoju buducnost. :roll: :shock:
Aco Dimitrijevic
Posts: 109
Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am

Novi zivot

Post by Aco Dimitrijevic »

apsolutno ne! ja samo, kao i ti i mnogi od nas, pokusavam razluciti svijetlo od tame i, po mogucstvu, ostati na svijetlu, ne sasvim sam...
Nijema

Re: valjda je tako nekako...

Post by Nijema »

lana wrote:U zivotu dodje vrijeme, kad shvatis:
ko ti je vazan u zivotu,
ko ti nikad nije bio vazan,
ko ti nikad nece biti vazan
i ko ce ti uvijek biti vazan.
Zato se ne sekiraj zbog ljudi iz proslosti,
jer postoji razlog zasto neki od njih
nisu ukljuceni u tvoju buducnost. :roll: :shock:
Odavno vec nisam procitala nista bolje.....I sad opet odoh da citam a da sam mladja mozda bih i upamtila ove rijeci...a posto nisam morat cu navracati na ovu stranicu malo cesce! Hvala Lano!
mikikas

Re: Ca-bre !

Post by mikikas »

PekYYYYYYY, Pekiliiiiiiiiii
e paz'sad JADAC - TU SAM !!!!!
Svratim ponekad !!!!!!
Pozdrav svima !!!!
Post Reply