NK DINARA Knin

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Amanovici

Post by Dean Beric »

Kcer Acima, Zlatana, udata Milic-Strkalj
po njoj je prije bila nazvana muzicka skola u Drnisu jer je teta Zlatana bila uciteljica klavira i osnovala je tu skolu
Sin Zlatane, Zivko Milic, novinar je zivio u Beogradu i uredjivao nekoliko tjednika
Kcer Vladislava, Marija, udata za Jovu Berica
Rodila je cetvero djece, Zoru (umrla mlada) Nadu (udata pokrajac), Vladana i Branka
Vladan je dobio ime po djedu Vladislavu
Stevan-Stiv Biserko
Posts: 96
Joined: Mon Apr 11, 2011 11:47 am

Post by Stevan-Stiv Biserko »

Prezime Strkalj vezano je i za upravnika domacinske skole,koja je kao nastavak Glavicke poljopivredne skole.Ima je sina Davora darovitog gimnasticara u nasem Partizanu.
Osmrtnicu sa prezimenom Strkalj nedavno sam vidio u Politici.
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

povijest dinare

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

pisao sam jednom čovjeku da se manete POVIJESTI Dinare i nabadanja.on to nije iz obzira objavio .zato sad ja pisem.reko sam Žeki, Ciki, Turi da cu pomoc u vezi almanaha i to doziranoi.nista nije nepoznato, misterija i legenda kako pise Drago.ja građ‘u o dinari skupljam i zapisujem više od 40(četrdeset godina).posjedujem preko 500 dinarinih fotografija od 1913 pa do 1991.a tu je i gomila od preko 22.000 (dvadeset dvije hiljade? slika knina od prvih fotosa do danas.znam ja VIŠE o prvoj jedanajstori nego sto bi oni znali o sebi da su zivi. Škola prof.Miše Uroša.gdje su rođ‘eni u kojoj kuć‡i, tko su im roditelji.rekoh uhvatite se almanaha.to su statistički podaci , a to mene ne zanima.zanima me duša Dinare jer ona nemože nestati nikad.a sto se tiče Milana Amanović‡a,bio sam u sobi gdje se rodio, krstio itd.ne mogu vam nažalost otkriti ostalo. da ne duljim, zašto vam to sve ne mogu otkriti.zato što ć‡u štampati knigu, popratne materijale, kninski riječnik(govor knina do sedamdesetih godina, video zapise itd. koji ć‡e se PRODAVATI.to ne znači da se i dalje ne treba pisati o zgodama i nezgodama koji su vezani uz dinaru i o dinari.PS NEKI IGRAȌI NA SLICI IZ 1913 UOPƆE SE NE ZOVI I NE PREZIVAJU KAKO PIŠE ISPOD NJE.evo ekskluzvnog poklona za našu Galeriju knin.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Dinarina monografija

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sve čekam da li će se netko javiti da ja ne komentarišem ovu tvoju "tsunami" poruku.
Ni u ludilu,(možda u pijastvu,e ali ne pijem nešto puno),ne bih zanemario tvoj sakupljački trud,netko tko se tim ne bavi ne zna koliko tu treba truda.Drago mi je da ćeš i ti napisati knjigu o "Dinari", pored "Dragine ekipe" (udruženje bivših igrača i simpatizera nk "dinara") a čuo sam za još neke.Pametno bi bilo da se napravi jedna knjiga o Dinari sa svim znanim podatcima,pa i ponekom logičnom predpostavkom,sa značajnim fotografijama i opsirnim tekstom. Mislim da je "Dragina ekipa" kompetentnija ida imaju potrebnu ekipu za ovaj posao,bojim se da induvidualni rad u vezi ovako velike i značajne knjige nije najbolji izbor,ne omalovažavam nikoga,samo ne bih volio
zbog sebičnosti da službena monografija bude uskraćena sa nekim podatcima,dokumentima.
Želim Vam svima uspijeh,slavu i brdo para,ali Vas molim da nama i generacijama koje dolaze (otrcana fora ali tako je) ostavite nešto što ćemo sa ponosom čuvati a ne propirivati vatru za gradele,poslje čitanja.
Nemam vremena sad pričati priču o vrednoj kravi sto je davala skoro 20 litara ...
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

GENERACIJA

Post by Dean Beric »

Kao pripadniku generacije koja ODLAZI bilo bi mi drago da se napise 4-5 knjiga o ''Dinari'', pa da ih sve procitam i usporedim.
Usput, kao potomku Dinarasa bilo bi mi posebno drago vidjeti Berice u tim knjigama, kao igrace i kasnije kao trenere.
Postoje dvije vrlo interesantne fotografije, jedna clanova juniora ''Dinare'' sa osnivacima i prvim trenerom, a druga sa pjevacima koji su nastupali sa tadasnjim vojnim orkestrom. Interesantne su zato sto se na obje osmjehuju isti ljudi, (kasnije) stari kninjani, pjevaci i dinarasi. Poslije su vezu s pjevanjem odrzavali vatrogasci.......
Svaki grad je nepresusno vrelo prica, gdje svak moze nesto dodati. Svaki klub je izazov za neku monografiju kojoj ce drugi uvijek naci zamjerku.
Pisite, pisite, jedva cekam....
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Tekst sa najboljim namjerama !

Post by Petar-Peky Bukarica »

Od onog momenta kad se rodimo počinje nas odlazak,krene oticati pijesak iz našeg sata i odmah smo ušli u generaciju koja odlazi,tako da tu "privilegiju" nemaju samo oni preko 60-te.Volim i ja pročitati bilo šta o Kninu ili Kninjanima ali mislim da monografiju (riječ kaže da je djelo jednog pisca) treba da napise tim jer se tako smanjuje mogućnost da se izostave neke pojedinosti kojih će uvijek biti,kao što i sam kažeš.Da li će knjiga biti potpunija ako se "Dragina ekipa",mobidick i ti udružite u pisanju ili ako svako napise svoju knjigu i onda imamo tri knjige.Ubjeđen sam da ovako značajnu knjigu,monografiju povodom 100-te godine dinarinog postojanja,treba da pišemo svi ali u jednom izdanju,a druge priče,romane ili sta drugo pišite odvojeno,po svom guštu.
Kao "potomak" i "fetivi" Kninjanin ti bi trebao da tražiš,provociraš,da se piše i sam da rečeš koju,premda si ti jedan od onih koji nešto i napišu,drugi ćute,skrštenih ruku i pogledavaju na onaj pijesak koji neminovno ističe.A ono pišite,pišite,me asociralo na tipa koji je prikupio drva za gradele i sa šibicama u ruci čeka jer nema papira za propiru pa zavapi,pišite,pišite do boga,pičite.
Da zaključim,pišite što više,uživam čitati,ali monografija je nešto drugo,nešto šta bi mogli (trebali) sa ponosom upakovati i poslati (još bolje,ponijeti) prijatelju na poklon.
Milica Bukarica Racunica
Posts: 13
Joined: Thu Apr 24, 2003 11:23 am
Location: Melbourne

Post by Milica Bukarica Racunica »

NK Dinara sljedece godine slavi 100godina postojanja :lol: :lol: :lol:
Senka Jaramaz Tosic
Posts: 27
Joined: Thu Jan 19, 2012 3:05 am

Post by Senka Jaramaz Tosic »

Cujem da je proslava 100 godina NK Dinare bila uu subotu ili nedjelju,dakle 8 ili 9 februara ove godine.Ne mogu vjerovati da niko nista o tome nije napisao od onih koji su bili prisutni.Javite se Dinarasi,bilo bi lijepo da znamo kako je prosla proslava,koliko ljudi je bilo i bar neki detalj.Senka.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Informacije 0

Post by Petar-Peky Bukarica »

Dinara je osnovana (po nesluzbenim informacijama) u Julu,pa mi izgleda bez veze proslavljati u zimu a stvarni datum je najljepsem mjesecu,tako da mislim da do proslave jos nije doslo ni u Kninu ni u Beogradu.Kako ce to sve izgledati nadam se da cemo uskoro saznati.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

senka wrote:Cujem da je proslava 100 godina NK Dinare bila uu subotu ili nedjelju,dakle 8 ili 9 februara ove godine.Ne mogu vjerovati da niko nista o tome nije napisao od onih koji su bili prisutni.Javite se Dinarasi,bilo bi lijepo da znamo kako je prosla proslava,koliko ljudi je bilo i bar neki detalj.Senka.
Evo, dakle, da se javim. Mislio sam i prije, ali sam imao problema sa logovanjem, pa je uz Pekijevu pomoć‡ to riješeno.
Dakle, u subotu, 09. 02. 2013. imali smo prvu prezentaciju "Dinarine" stogodišnjice. Ostaju još dvije, a završna ć‡e biti 29. 07. na dan osnivanja.
U subotu smo promovisali jubilarni, stogodišnji kalendar, na 14 stranica i velikim brojem fotografija. Dizajn kalendara je uradio Zoran Bursać, dizajner, naš Kninjaanin, a štamao ga isto Kninjanin, Miomir Maglov, nekad "Dinarin" igrač. Promociju smo održali u "Kult" teatru, u sjajnoj atmosferi pred 160 pozvanih, među kojima je bilo i gostiju iz sportske sfere, trenera, fudbalskih radnika i novinara. Na promociji su govorili Ilija Petković‡, Nikša Đujić‡, Đorđe Bjegović‡, Dalibor Škorić‡, Žeka Sanković‡ i ja.
Bila je fenomenalna atmosfera i puno emocija, pa i suza. Pozdravljajući‡ Kninjane Ilija Petković‡ je pustio suze.
Nakon promocije smo imali koktel u foajeu teatra i malo se družili. Bilo je tu ljudi koji se nisu vidjeli i po dvadeset godina.
Sljedeća promocija ć‡e se dogoditi najvjerovatnije u junu, kad ć‡emo promovisati monografiju i dokumentarni film, ali pred mnogo više ljudi.
Završićemo 29. 7. izložbom.
Eto, toliko za sada.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Pokrenuli smo sajt

Post by Drago Kovacevic »

Dragi prijatelji. Ove nedjelje smo startovali sa "Dinarinim" sajtom. Za sada je na njemu samo jubilarni kalendar, ali brzo cemo ga puniti prigodnim sadržajem.
adresa - www.nkdinaraknin100.com
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Drago,
Gdje se u Beogradu mogu kupiti ovi kalendari.
Pozdrav,
D.Sekulic
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Proslava 100 godina NK Dinara

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sad bi bilo dobro da cujemo sta je bi na sastanku u Kninu i kako je tekao dogovor.Ovo se odnosi na Dragu posto je on najvicniji peru ali necu brisati ako se jave i drugi ucesnici sastanka.Hvala.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Dusan Sekulic wrote:Drago,
Gdje se u Beogradu mogu kupiti ovi kalendari.
Pozdrav,
D.Sekulic
Dušane,
Poslao sam ti kalendar po Nikši Аujiđ‡u. Treba da ti ga uruči.
Inače, sad ć‡emo doštampati. Prva serija od 300 komada je "planula" u Beogradu i Kninu, tako da ih nema, ali ć‡e ih biti.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Re: Proslava 100 godina NK Dinara

Post by Drago Kovacevic »

Petar-Peky Bukarica wrote:Sad bi bilo dobro da cujemo sta je bi na sastanku u Kninu i kako je tekao dogovor.Ovo se odnosi na Dragu posto je on najvicniji peru ali necu brisati ako se jave i drugi ucesnici sastanka.Hvala.
Sastanak je protekao sasvim korektno. Sada preostaje da svako od nas napravi svoj dio posla.
Post Reply