NK DINARA Knin

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

rudvelajt

Post by rudvelajt »

Слогом расту мале ствари, неслогом се и највеће распадају.


-cтapa cpпcкa народнa cпopтcкa мудрост-
Medicci86

Re: Ile Petkovic

Post by Medicci86 »

Petar-Peky Bukarica wrote:Drago hvala ti na informacijama.
Ile je dokazao bezbroj puta svoju ljubav prema Dinari i Kninu,tako da se slazem sa Dragom.
Ako Ile u ovom momentu kada je davao imterviju za politiku ni sa jednom rjecju nije spomenuo Dinaru i Knin,klub u kojem je poceo da igra fudbal neznam kada ce i kad je bila bolja prilika za to.Reci samo da Ile voli Dinaru i Knin (vjerujem da je to i istina) po meni nije dovoljno da bi mogli da kazemo da mu pripada neko posebno mjesto u zaslugama za razvoj i opstanak Dinare.Sta je neko ko je otisao iz Knina sa sedamnaest godina mogao da uradi za Dinaru, nista.Sta je uradio za vreme svoje velicanstvene karijere za Dinaru i Knin, nista.Kao dugogodisnji sportas grada Knina znam sa kakvim svim problemima su se susretali nasi klubovi.Kada je to Ile,Vucko ili Djujic dosao u klub i donio jednu garnituru dresova, koliko ja znam nikada.Ako gresim neka me neko ispravi i unapred se izvinjavam. Peki nije dovoljno reci da netko voli Dinaru i Knin i da se zato nadje na listi,jer svi mi volimo Dinaru i Knin i sigurno bi po tom kriterijumu trebalo hiljade i hiljade plaketa. Kada ste sastavljali listu vi iz Australije napisali ste i jako dobre kriterijume i po tim kriterijumima nevidim razliku izmedju Ile i Vucka.Nezna o cemu Drago prica,kaze radilo se od nekom drugom konteksu neznam nasto je mislio pa nije se pricalo o vanzemaljcima nego o fudbalu.Pricalo se od njegovim najdrazim uspomenama i dogadjajima iz njegove fudbalske karijere i nista sto je njemu vazno,drago i sto mu je ostalo u sjecanju ne vezuje za Dinaru i Knin.Dali onda za takvoga fudbalera mozemo reci da voli Dinaru.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Prije svega danas me je caca vika sta zicam kalendar za njega .ali ne zicam za njega nego za sebe.Isto tako MOBYDICK reka mije da ste u nekoliko navrata razgovarali o ovoj temi sta mi je logicno ,tebi se uopce nisam obracao za kalendar.
Takav sam ne volim kada se nekoga zaboravi.Lani sam na jednom forumu ima raspravu sa momkom koji je napisao knjigu o muzici u Kninu a nije spomenuo Vasu Kablara,Milojka Skundrica,Micka,Vasu Bluesa,Pinju,Pasta,Dadu Balica,Mira Glogovca,pa ni Culu a kamoli Picija i druge .
Molio bih gdina Dragu da na novu turu kalendara koje budu donosli iz Beograda odstampaju Sijecanj/januar 2014 jer se na toj strani kalendara nalaze slike najmlađih uzrasta NK Dinare.I za vasu informaciju nisam se uzrujao a bogami vise nisam ni mlad.Obzirom da dolazite u Knin ,i susrecete se sa ljudima u Kninu siguran sam da vam je netko rekao da u Kninu zivi i Branislav Matijas Mrga (1 kalendar za njega),Damir Vidovic (1 kalendar za njega),a 5 komada ostavite kod mene na poslu na ljeto kada stignu ostali kninjani sirom svijeta da im mogu podijeliti.

Hijo iza te utakmice u Sibeniku desilo se nekoliko anegdota kojih sam se sjetio danas i umira od smija.
Utakmicu protiv DOSKA pok.Dule Jovic (sudac) je prekino u jednom trenutku utakmicu i otisao u svlacionicu jel nije ima vise nigdje zapisati golove koje smo dali a ti si vika na nas da ti dobacimo loptu jel ti je bilo dosadno.
Utakmica protiv METALCA kada je Marija Sesu doplalo da cuva onoga momka sta je sigurno onda upisa fakultet a igra za pionire.(Stojo je dobio crveni)
Utakmica protiv Unesica kada su protiv nas (pionira ) igrali juniori a opet izgubili od nas.Mislim da se zapisnik utakmice poceo pisati vec na poluvremenu.
Vrhunac je bilo kada smo na finalnoj veceri cuvenog malonogomentnog turnira ispred skole odigrali revijalnu utakmicu sa Tada vec juniorima Dinare ,ali ako se sjecas kada smo im dali prvi gol cijela publika je pocela navijati za nas iako smo izgubili.Vjeruj mi imao sam priliku sa Benksom malo pricati o nekim stvarima i nasoj generaciji iznenadio bi se sa podatcima koje prica .Mi smo najuspijesnija generacija NK Dinare u takmicarskom smislu jer smo bili apsolutni prvaci svoje lige s naglaskom da smo pobijedili NK Sibenik na stadionu Rade Koncara jer je ekipa mislila da cemo se umoriti ako budemo trcali na velikom terenu a nama Benks nabio kondicije mogli smo otrcati do Sibenika koliko nas je satra u Partizanu i uz Krku do glavice.

U svakom slucaju za one koji ne znaju:
U prekrasnom suncanom ambijentu ispod kninske tvradjavve Dinara je u prvoj utakmici pobijedila Rudar iz Siverica 2:0.
Objektivnik navinarskim rijecnikom utakmica bi se mogla opisati jednom rijecju:NABIJALE.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

..... i da ne zaboravim za gdin Stiva ,satra sam upravu svoje firme dok nismo postali glavni i najveci sponzor Atletskog kluba u Kninu .Imaju fantasticnu skakacicu u dalj i momka koji je dobra trkac na 100 metara.Uspijeli smo mu dogovoriti da na Hanzeku trci tik do Usain Bolta .
Iako je stigao zadnji na toj utrci bio je najbrzi momak iz Knina na svijetu...
hijo

Post by hijo »

Mišo skroz sam zaboravio na neke detalje ali nije ni čudno jer nemam nikog u blizini za obnavljanje uspomena. Kod Benksa smo prolazili zahtjevne pripreme već‡ u pionirskom uzrastu tako da nije ni čudno što smo mogli uspješno parirati starijim uzrastima iz drugih klubova. Zadrani su mi pričali kako im je bilo jako teško igrati u Kninu, što zbog kvalitete igrača, što zbog hladnoć‡e i bure. Zezali su me za teren, jer kad legneš kod jednog gola nisi moga u cjelini vidjeti drugi gol.
Osim rezultatske dimenzije, djelovanje NK "Dinare" imalo je puno već‡e značenje i kontekst. Kao najmasovniji sportski kolektiv okupljala je mnoštvo mladić‡a koji su se družili i van terena, te je bar za mene bila u tom dobu način života. Naučili smo se podređ‘ivati kolektivu, ponašati na terenu i van, na čemu su svi treneri inzistirali, vrijedno trenirati vjerujuć‡i u uspjeh. Danas vidim da mi je razdoblje treniranja odredilo neke karakterne crte koje mi pomažu u svakodnevnom životu i zato VELIKO HVALA svim trenerima i suigračima.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Dinara,Dinara,a da ko' ce drugi ...

Post by Petar-Peky Bukarica »

Meni je Ile bio i ostao u srcu,ono sta je on napravio protiv Francuza i ona euforija koja je nastala poslje te utakmice se moze samo pozeliti.Ne sjecam se da li je bilo tko tako na bum proslavio Knin i Dinaru.Da li su Ile i Ture donosili dresove ne znam,znam da je OFK Beograd gostovao u dva navrata a to je islo na njihov "brk".
Sto se tice doticnog (kratkog) intervjua u Politici na cetiri mjesta se spominje Knin i na jednom Dinara,takodjer se samo jednom spominje i OFK Beograd za koji je Ile igrao sesnaest godina.
Medicci,ono je moja lista (ono "tako je glasala Australija" sam stavio jer me ovo podsjetilo na "Evroviziju"),a ti i ostali takodjer mozete sastaviti vase liste,slobodno,ne brinite se,necemo promjeniti odluke,jer se kasno krenulo sa tim,a ne znam da bi sta i promjenili.
Pozdravljam mikelu i hiju koji su nam dali naslutiti kako su igrale i zivile mladje generacije dinarasa.Nadam se da tu necete stati.
Stevan-Stiv Biserko
Posts: 96
Joined: Mon Apr 11, 2011 11:47 am

Post by Stevan-Stiv Biserko »

Ko je taj sta je pisao o razvoju muzike pod tvrdjavom,a nije spomenuo
dzez orkestar kojeg smo osnovali 1957-me,pa i one muzicke grupe prije
nas,ala Vrbnicki tamburasi,pa i zeljeznicki?Onaj grad nije bio Abdera,a
iz necijih redova ispada da je bio.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

A sjecas se Hijo kad nam je Seki(Bosko) dosa za trenera,ajme komedija .
Ma mi smo se brate nafurali i to ozbiljno kad se tih godina igra najbolji nogomet .Sjecas se prvog treninga prsti peta ,mislim da nas je bilo bar 150 na pomocnom igralistu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Ilija Petkovic

Post by Petar-Peky Bukarica »

Jedan dio iz zadnjeg Ilinog (Ilija Petkovic) intervjua za "Slobodnu" od 22.03.2013. god.:

"Eto, za prvi korak toliko se veselim da će moja Dinara iz Knina skoro imati 100. rođendan i nastojat ću svakako da dođem u rodni zavičaj – odmah je ispalio."
Srecko Vukmirovic
Posts: 12
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:54 am

Re: Ilija Petkovic

Post by Srecko Vukmirovic »

Petar-Peky Bukarica wrote:Jedan dio iz zadnjeg Ilinog (Ilija Petkovic) intervjua za "Slobodnu" od 22.03.2013. god.:

"Eto, za prvi korak toliko se veselim da �e moja Dinara iz Knina skoro imati 100. ro�endan i nastojat �u svakako da do�em u rodni zavi�aj � odmah je ispalio."
Iskupio se. Ipak, ako su najbolji međ‘u nama, imaju i recipročnu odgovornost radi naših uspomena. Ništa lično. Dobro došao g. Petković‡, u svoj rodni Knin.
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Steta je sta nismo imali vise nogometasa i ljudi kao sto su Ile,Vucko i
Niksa.Njihova imena se spominju u raznim enciklopedijama kao i biografije
odaklesu i gdje su igrali.I kod svakog od njih pise da su iz Knina i da su
igrali i ponikli u Dinari.
Mislim da se skrece sa teme tko je mogao ili nije napravio nesto za Dinaru.
U ovim danima 100-godisnjice Dinare mislim da su ovakve diskusije
deplasirane,kao i tko pise i cija je istorija pravilna,a cija nepravilna.
Trebamo biti zahvalni grupi ljudi koja se toga prihvatila da organizira
proslavu i tom prigodom izda Kalendar i Monografiju.
Uvjek se nesto moze napisati i bolje i gore,nekoga zaboraviti ili napraviti
nekakav propust,ali je od svega toga najvaznije da je namjera iskrena
i postena,bar je moj utisak takav.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Li nadam se da se g.Dusan slazete da je ovo forum na temu NK Dinara i da se o ovoj temi moze pricati,diskutirati,sugerirati itd itd itd.
Vjeko

Post by Vjeko »

Kada je u Kninu bilo naljepse Nediljom stabi po.Doko Ceko .Struco reka
kada su Kninjani samo u kninu kada nema Livadica to je najveca Kninska baza.Nedilja oko dva sata prolazim izmedu Slavije iVavine radnje nigdi zive duse tek na onol malom prozorcicu sjedi po.stari Vave iPrco dvi Kninske Lebende Prco kavo po obicaju Veko donesi lebac i belo mleko kada u otom mometu cujese Rojs Rojs od Sitara Kalimerija Vozacku je kupijp u Bihacu nije bilo zime marka sve busi ljepa vremena .
Stade Prco nasred ceste zaustavi Kalemerija i njegov Rojs vidis sve vezano zicom samo da se auto ne raspane .
Ej kalimeri idemo u Drnis danas igra Dinara proti Doska i idemo prije utakmice na tonbulu taman je tonbula postala popularna .Prco evo sam sada iz Bihaca moram kuci kakva kuca Kalimeri sada idemo u Drnis obradi prco ajde Vave sjedaj Veko upadaj i tako krenismo za Drnis .
Vozi Kalimeri polako daj gas kaze Prco dok mi dodemo sa tvijom voznjom utakmica ce zavrsiti .
Dosli mi navri Konja zaustavi Kalameri Auto ikoci samo rucnom Kaze kala meri da mora pisati Prco nabaci nemoj da poplavis dojni Vrbnik
Kali meri gleda stalno dolazili nesto od donjega Vrbnika cesta slobodna mi se spustamo sa prvom dalje nece da Kalameri salta dok nismo sisli na ravnicu ej Kalameri zasto ti nekocus niznom ajde Prco U .K... zaboravijosam pa sam zato potega rucnu.
Eto dogurali mi do Drnisa taman pred utakmicu tombula propala Prco Lut ai stari Vave.
Utakmica zavrsila Dinara izgubila 1:0 Vave i Prco udaraju svoje kometare Dinara nije trebala da izgubi tako je to trajalo sve do Marine gostjone eto stigosemo mi navri Konja isada vozo Kalmeri drugom kada
ti odozdo pretice zastava Konjska kola kaze Stari Vave Kalameriju da koci
ali j..... nozna neradi zato Kalameri vozi 1i 2niz Konj nije puno falilo da Kalameri sa svojim Rojsom ne zakaci zastavu Prco popizdijo nije sta ces ti poginiti ja i Vjeko nego sta cestari Vave nastradati sta nisi reka na nemas kocnica i tzako sva masaza do Vavine radnje Kalimeri je samo boje mjenja.
Eto to je bilo prije 40 godina sta se nije sve radilo da se gleda nasa Dinara .

Sretne Stari Ganbe stari Dinarinin igrac
Kalimerija u Avliji i pita ej Kalimerija kakoje
jeli sve uredu u Skoli
je je Gande evo sam danas produzijo ugovor za godinu dana za
prvi Razred :cry:
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

mikela wrote:Evo jednog interesantnog linka
:http://www.novossti.com/2011/09/uspon-i-pad-dinare/
Ovdje neke stvari postaju jasne.Mislim da će mobydikova monografija ipak biti puno bolja .
To je moj feljton iz 2011. šta u njemu nije tačno?
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Dragi prijatelji..
Ima neko vrijeme da sam vas redovno obavještavao oko aktivnosti našega uduženja a vezano za obilježavanje "Dinarina" jubileja. Naša delegacija je boravila u Kninu, 18. marta ove godine, i tamo do detalja dogovorila obilježavanje. O tome imamo čak potpisan protokol, utvrđ‘ena prava i obaveze, razrađ‘ene najmanje sitnice.
Dva dana nakon toga, čujemo da dogovor ne vrijedi, mada neslužbeno. Danas sam konačno dobio mejl u kome sam obavješten službeno da je to tako. Evo, sadržaja ukupnog mejla.

Poštovani gospodine Kovačević‡u,



Kao što vam je kazao Ivica Šimić‡, a ja Vas i službeno ispred Kluba izvješć‡ujem da je Izvršni odbor kluba odlučio da u tisak ide monografija od Milorada Dujmović‡a, naravno onaj dio do 1995. godine, i ovaj dio moj od spomenute godine do danas. Zbog čega se Izvršni odbor odlučio za ovu varijantu ? Pregledavajući Vaš dio koji ste radili zaključak je da se previše zadire u politčke konotacije, što Izvršni odbor u nikom slučaju ne može podržati. Izvršni odbor NK Dinare je za monografiju bez politički obojenih tekstova i to je jedini razlog.



Nadalje, to ne znači da neć‡ete biti pozvani na središnju proslavu koja ć‡e se održati 23. travnja, i da mi neć‡emo doć‡i u Beograd na svečanu proslavu koju vi organizirate. Naprotiv, što se nas tiče sve ostalo ostaje po dogovoru. Očekujemo od Vas popis i to što ažurnije osoba za koje smatrate da zaslužuju posebnu nagradu ali ne prešrok.



Isto tako očekujemo da nam što ažurnije pošaljete video uradak tj., film u skrać‡enom obliku koji bi pustili na sam dan proslave, nakon odigravanja revijalne utakmice.



Ja osobno Vas molim ako želite da koristite moj dio tekstova da mi se javite što Vam treba pa da se dogovorimo. Molim Vas da bez moje suglasnosti ne koristite tekstove i slike ako pak želite ić‡i u izradu vaše Monografije.



Lip pozdrav.



Ante Livaja

Tajnik NK Dinara Knin



Šta da kažem, osim da mi je žao. ne zbog bilo čijih sujeta nego "Dinare". Mi ć‡emo svoju promociju monografije i filma, održati 27. 7. Odgovor rukovodstvu "Dinare" poslać‡emo u subotu nakon sastanka upravnog odbora. Eto..
Post Reply