NK DINARA Knin

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Medicci86

Post by Medicci86 »

E moj prijatelju Drago,mnogo je zivotnog iskustva iza tebe i mnogo toga si napravio u zivotu a ja te molim da konacno pocnes i da slusas i nas narod i njihove uzrecice kojih je jako mnogo i koje su jako poucne a jedna od njih kaze"KO DJAVOLOM TIKVE SADI O GLAVU MU SE RAZBIJAJU".
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MONOGRAFIJE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Znaci definitivno ce postojati dvi (ako se jos ko ne javi) jubilarne,stogodisnje monografije NK Dinare.
E,pa da za sad,sto se tice Galerije ostane na tome,da ne bi mudrovali i raspravljali tko je kriv za to.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Sa ovim bih završio svaku raspravu u odnosu na ono što je bilo. Izvještavać‡u vas o akcijama koje naše udruženje bude provodilo.
Djole Karanovic
Posts: 11
Joined: Tue Apr 19, 2011 4:36 am

Post by Djole Karanovic »

E moj Drago,svi mi koji se bar malo tendimo u fudbal znamo da je momcad koja je igrala na svom terenu cesto bolje prolazila....a isto tako znamo da se "legenda"ne postaje preko noci.Da si ziv i zdrav-pozdrav !
Stevan-Stiv Biserko
Posts: 96
Joined: Mon Apr 11, 2011 11:47 am

Post by Stevan-Stiv Biserko »

Racki,druze stari i rijetki,clanu posade splava Platice otrgnute jesenjim
vodama uznemirene nase Orasnice,poznavaoce sve i jedne racije rupe
njezinih bedemcica,na koje smo dolazili u suton sa prvim klekavcima,nudeci
sa njima lazni zalogaj onim zlatnim ribicama u nasoj Orasnici-hraniteljici,pa
nemojmo sad biti nevijerne Tome,jer vijerujem da ce se sa pravom istinom
oplemeniti istina o ocu Dalmatinskog loptanja i loptacke koljevke pod
starim gradom sa obale rijeke Krke,na kojima sad caruju tuga i laz,cijim
ce se autorima nezadovoljene strasti pretvoriti u sopstvenu moru i patnju.
Druze stari, bice to istina bistrija od proljetnih voda Krke,koje se pojave
sa onom bozanstvenom smaragdno zelenom bojom kad pocmu umirati
snjegovi Dinare,planine cije ce ime najzad uzeti Sinovi rijeke Krke i mnogi
kao vitezovi noseni burama Dinare da bi po mnogim terenima dokazali
svoje loptacko znanje pronoseci STOGODISNJU tradiciju koljevke Dalmatinskog
loptanja.Kazu da je tanka granica izmedju dobrih dijela i dusevne poremecenosti,
pa ih i nema bez takvog dusevnog zajednistva,ali je jos tanja ona izmedju plemenitosti
i naivnosti,a Kovaceviceva ekipa nije naivna,jer ona zna sta je istina.
hijo

Post by hijo »

Nekoliko pitanja za starije generacije. Dinara je sredinom 80-tih igrala kvalifikacije za viši rang natjecanja. Sjeć‡am se okić‡enih tribina i mislim da je prva utakmica završila 0:0 a u uzvratu izgubila. Nekako mi je u magli ostalo da smo igrali protiv kluba iz Zaprešić‡a ili iz Sl.Broda? Od igrača iz te generacije pamtim Matkovića, Polaka, Škrbića, Barbić‡a, Radić‡a, Sanković‡a pa me zanima i zamolio bih neke koje su bili nazočni da odgovore za koji se rang natjecanja igralo, sastav i trenera,događ‘aja iz same utakmice ako se neko sjeć‡a?
Što se tiče same proslave zanima me gdje ć‡e biti predstavljanje monografije u Kninu i da li treba pozivnica ili će moć‡i biti nazočan tko želi? Pročitao sam jutros u Slobodnoj Dalmaciji da će gostovati Dinamo i kako je Niko Kovač darivao novu garnituru dresova, te kako su se sponzori uključili kako bi obilježavanje bilo što svečanije.
Hrvoje Madžar
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

To je, Hrvoje, bila sezona 1985/86.
Predsjednik kluba je tada bio Mirko Sinobad a trener prve ekipe Željko (Žeka) Sanković‡.
Jesenji dio prvenstva "Dinara" je završila na prvom mjestu sa 5 bodova prednosti, ali je na kraju ipak prvak bio "Zmaj" iz Makarske. "Dinara" je kao drugoplasirana morala u kvalifikacije za 2. saveznu ligu i igrala je dva meča protiv BSK --a iz Slavnoskog Broda.
Prvu utakmicu u Kninu gledalo je preko 5.000 gledalaca. Ona je završena 0 : 0.
U Slavonskom Brodu bilo je 1 : 0 za BSK, mada je "Dinara" igrala dobro. Nedostajale su nijanse da se probije u savezni rang takmičenja, oslanjajuć‡i se potpuno na sopstvene snage.
Vrijedno je pomenuti sastav "Dinare" sa tih kvalifikacionih utakmica:
Nikola Matković‡, Miroslav Manojlović‡, Milorad Berić‡, Branko Kukolj, Neven Drpa, Željko Kurbalija, Dušan Tica, Аorđ‘e Grbić‡, Zoran Škrbić‡, Marko Galić‡, Franjo Barbić‡. Žeka je malo ispremješao tim, pa je Franjo Barbić‡, iako centarhalf bio formalno na lijevoj strani. Trener BSK-a je bio Josip Kuže. Na utakmici u Sl. Brodu fenomenalno je branio Niko Matković‡, a imali smo tri "mrtve" šanse za plasman.
U timu su bili još : Lazo Ilijaš‡, Boris Radić‡, Todor Šljivar, Boško Džepina, i veteran Petar Polak (Polaku je to bila 16 sezona u "Dinari")
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Samo bih dodao da se radi o današnjoj Cibaliji ,prvoligašu u HNL.
A Hijo mislim da je potrebna pozivnica ,za priču koja ć‡e bitu u domu HV-a .
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Ne pratim intezivno sve događaje u hrvatskom nogometu, ali rekao bih da je Cibalija iz Vinkovaca. Ondašnji BSK bi prije mogao biti Marsonija.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

TAKO JE SLAŽEM SE.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Pa da izvjestim. Odštampana nova tura kalendara. Tiraž 500 komada, veliko je interesovanje. Knjiga završena, i u ponedjeljak ide na prelom. Imamo i kontigent majica i zastavica sa starim grbom. Kroz maj, Pale i ja ćemo završiti film. Posla preko glave, ali želimo da to sve bude po najvišim standardima. Centralno obilježavanje stogodišnjice u Beogradu ć‡e biti 27. 7. u restoranu "Jezero" na Adi. Prije toga imać‡emo promociju knjige i izložbu, još neutvrđ‘enog dana, ali u junu, ali ć‡e te o tome biti na vrijeme informisani.
Eto..
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa HUKnet-a

Post by Petar-Peky Bukarica »

Proslava 100. rođ‘endana NK Dinara; U utorak predstavljanje monografije, Dinarina noć‡ i utakmica s Dinamom

NK Dinara iz Knina proslavlja 100 godina postojanja, a središnja svečanost ove velike obljetnice održat ć‡e se u utorak, 23. travnja.Svečano obilježavanje u utorak započinje prijateljskom nogometnom utakmicom izmeđ‘u NK Dinare i GNK Dinama iz Zagreba s početkom u 16:30 sati na stadionu Podno kninske Tvrđ‘ave.
Nakon toga, u 19:30 sati u Domu HV-a biti ć‡e upriličena "Dinarina noć‡" na kojoj će biti uručena posebna priznanja i nagrade za istaknute nogometaše koji su ponikli u klubu, djelatnike kluba kao i za sve zaslužne pojedince i ustanove koje su pratile rad Dinare. Na Dinarinoj noć‡i prikazat ć‡e se i izložba starih fotografija koje je pripremio Damir Mijakovac Tačka, a središnji trenutak proslave bit ć‡e predstavljanje monografije "Nogometni klub Dinara Knin 1913-2013.".
Autori monografije su Milorad Dujmović‡ Micko i Ante Livaja, glavni urednik monografije je Ivica Šimić‡, a likovni urednik Željko Podorečki (Matica hrvatska). Korektura, lektura i grafička priprema djelo su Matice hrvatske, monografija je tiskana u zagrebačkom AKD-u, pokrovitelji su Hrvatski nogometnoi savez i Matica hrvatska, a nakladnik Grad Knin. Monografija na 400 stranica i s gotovo 700 fotografija govori o stogodišnjoj povijesti kluba, najznačajnijim utakmicama, događ‘ajima i ljudima koji su obilježili povijest kninske Dinare te donosi pregled svih natjecateljskih sezona NK Dinare.
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Tue Apr 13, 2021 12:07 pm, edited 1 time in total.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Post by Petar-Peky Bukarica »

zceko


Post subject: zceko

--------------------------------------------------------------------------------

Danas je bila proslava nk dinare u kninu.ne daj boze da se ovo ponovi u Beogradu.Moj tata je dobio za sto godina Dinare samo VIP ulaznicu kao i ostali veterani.Cak sam mu i knjigu 100 godina Dinare platio 100 kn.Ruglo i sramota.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Bogami se prepisivalo

Post by Drago Kovacevic »

Nisam još vidio "Dinarinu" knjigu koju je pisao Micko, ali po maloj najavi na službenom sajtu grada Knina, naš Micko se pošteno isprepisivao. Naime, ja sam radio feljton i objavio ga u "Novostima" još u avgustu i septembru, 2011. Radi uporedbe kako se prepisivalo, evo što sam napisao u broju 610, od avgusta 2011.

Oproštaj od Pelea

Jedan detalj vezan uz kninsku sportsku istoriju naročito je impresivan. U ljeto 1972. godine fudbalska federacija Brazila priredila je oproštaj od Pelea, najvećeg fudbalskog asa koji je ikada nazuo kopačke. Oproštajna utakmica se igrala na kultnoj "Marakani", u Rio de Janeiru, pred više od dvjesta hiljada ljudi. Pele se opraštao od igranja i za taj svečani čin za protivnika Brazilu odabrao reprezentaciju Jugoslavije. U našoj su reprezentaciji kao starteri igrala dvojica bivših "Dinarinih" igrača, dvojica mladić‡a rođ‘ena u Kninu i igrački odrasla u "Dinari". Bili su to Ilija Petković‡ i Radomir Vukčević‡. Teško da je osim njih dvojice na tom spektaklu bilo dvojice igrača rođ‘enih u istom gradu, a da su počeli karijeru u istom klubu. Slavilo se i sa ponosom u Kninu nazdravljalo u toj noć‡i Peleova oproštaja. Zbog veselja vezanog uz igru Kninjana i sjete zbog odlaska velikoga meštra.

Link - http://www.novossti.com/2011/08/vedri-duh-dinare/

E, sad, vidite šta kaže Micko, sudeć‡i po najavi, objavljenoj na službenom sajtu grada Knina, od 24. 04. 2013.

Najznačajniji trenutak iz povijesti Dinare zbio se u ljeto 1972. godine. Nogometni savez Brazila priredio je tada oproštaj od Pelea, najvećeg nogometnog asa koji je ikada nazuo kopačke. Oproštajna utakmica se igrala na kultnoj Marakani u Rio de Janeiru, pred više od dvjesto tisuć‡a ljudi. Pele se opraštao od igranja i za taj svečani čin za protivnika Brazilu odabrao reprezentaciju Jugoslavije, kojoj su tada tepali da je "europski Brazil". A u reprezentaciji Jugoslavije su od prve minute igrala dvojica biš¡ih Dinarinih igrača, dvojica mladić‡a rođ‘ena u Kninu i igrački odrasla u Dinari. Bili su to Ilija Petković‡ i Radomir Vukčević‡. Teško da je osim njih dvojice na tom spektaklu bilo dvojice igrača rođ‘enih u istom gradu, a da su počeli karijeru u istom klubu. Slavilo se i sa ponosom u Kninu nazdravljalo u toj noći Peleova oproštaja. Zbog veselja vezanog uz igru Kninjana i sjete zbog odlaska velikoga meštra.


Link - http://www.knin.hr/detalj.asp?dID=952

Pa, jebemu miša, mogao je bar zareze promjeniti, a ne ovako doslovno prepisivati:)
Osim toga, nije se potrudio ni da godinu ispravno u knjizi napiše. Ja sam greškom, stavio da je godina 1972. a nije nego je bila 1970. Onoga ko prepisuje to ne zanima. U istom tekstić‡u sa gradskog sajta ima još čitavih rečeničnih sklopova koji su iz feljtona prepisani, ali me mrzi da sada to dokumentujem.
Eto, za sada toliko. Pozdrav svima, pa i Micku.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Prije svega g.Drago htio bih Vam samo skrenuti pažnju da Micko nije webmaster stranice Grada Knina te da nije prepisao vaš tekst već‡ to radi jedan drugi dečko koji je prenio vaše podatke, a obzirom da nije iz Knina nije mogao ni znati .
Po meni proslava 100 godina Dinare je bila izvrsna u već‡ini segmenata i dešavanja osim u činjenici da se nitko od zaista očekivanih starih igrača NK Dinare nije pojavio što je uvelike razočaralo kako nas kninjane tako i goste koji su se odazvali u velikom broju i došli.
U Kninu je gostovao prvak države koji je došao u prvom timu,donijeli su poklone Dinari ,a takođ‘er i novac.Pored njih došao je i potpredsjednik nogometnog saveza koji je uručio takođ‘er financijska sredstva NK Dinari.
Što se tiče same knjige osobno mi se sviđ‘a jer je Micko jako malo pisao ,a dao je prednost slikama gdje je svaki igrač Dinare potpisan da se zna tko je.
Sama utakmica je bila interesantna oba tima su zaista igrali .Ja sam sjedio sa navijačima Dinama čija je pažnja bila isključivo usmjerena prema vlasniku Dinama što su i pokazali ,a moram priznati da su se veselili i pogotku Dinare .
Po onome što sam imao čuti u idućem periodu kao nastavak prslave u Kninu će gostovati i reprezentacija Hrvatske i naravno Hajduk.
I da naravno za one koje interesira po dobrom običaju u sred utakmice je protutnjala lokomotiva po dobrom starom običaju te svojom sirenom pozdravila okupljene podno kninske Tvrđ‘ave.
Nadam se da ć‡e druga proslava biti jednako uspiješna i radujem se slikama na galeriji Knina.
Post Reply