NK DINARA Knin

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Re: Sekundicu ...

Post by Drago Kovacevic »

Petar-Peky Bukarica wrote:Steta je sta se je o ovome pocelo kasno pisati i komentarisati,

Sekundicu!Slazem se sa Stivom,vjerujem da ima jos toga sta se zna a nece biti zapisano u monografiji,a moglo se.
Mislim da ste neozbiljno shvatili moc,odnosno pomoc,koju ste mogli imati od Galerije.
Ali idemo dalje,mozda za 150-tu ili 200-tu godisnjicu.
Peki, druže i prijatelju. Ajmo, činjenice. Tema "Dinare", davno je otvorena na Galeriji. I skoro deset godina je trajala na tri strane. U oktobru mjesecu, 2011. prenio si dio mog feljtona, onoga istoga, što je Micko prepisao, a obeć‡avao neka silna čuda, neka otkrić‡a, nešto od čega ć‡e "nebo na zemlju pasti",obeć‡avao otkrić‡a ravna Markesovim, "sto godina samoć‡e", a teško da je ranije i razglednicu sa mora ikome napisa. Bar se mi Kninjani znamo, i znamo ko šta može i zna.
E, sad, nakon, te tri stranice, došli smo do 17. strane. To je skoro 5/6, teme.To je bar godinu dana, najčitanija tema na galeriji, bez ikakvog silovanja. Pošteno i tolerantno si, a i ja, koji je uglavnom slao prilog na tu temu, radio da doprinesemo obilježavanju jubileja. Na desetine ljudi iz svijeta mi se javilo, naših "Dinaraša" i prijatelja, sa različitim, ali uvjek konstruktivnim sugestijama. Moji prijatelji i ja ovo radimo volontersi i sa ljubavlju, pa su nam nekada zahtjevi koje ljudi postavljaju nerazumni. Dio toga si mogao vidjeti i kroz neke napise ovdje. Recimo, bilo je članova galerije, koji zamjere što njihovom ć‡ać‡i nije dostavljen kalendar ili bilo šta kuć‡i, ili, da ti ne brojim. Završićemo, pošteno posao, objaviti knjigu (gotova je), produkovati film, organizovati izložbu i napraviti "bijelu noć‡" na Adi. Sve će to biti gotovo prije 29. 7. Sve radimo, mi Kninjani, jer sve to znamo uraditi sami. Od nikoga dinar jedan uzeti nećemo ko je van Knina. Vidić‡eš kako to izgleda. Jako bih volio, da se možeš pojaviti na proslavi koju ćemo organizovati na Adi. Znam da je to komplikovano, i da si daleko, ali bi nam kao pravi, "fetivi" Kninjanin, a i sin jednog od najzaslužnijih "dinaraša" u istoriji, učinio veliku čast.
Pero, generacijo, nemoguće je napisati knjigu kojom će svi biti zadovoljni, to još niko nije uradio, jasno je i meni i tebi. Bitno je da ona bude što je moguće više, poštena i objektivna. I bitno je da se ne prepisuje, ka šta je Micko uradio, onako bijedno, podmuklo i lažljivo.
Da ne gnjavim,radili smo, moji prijatelji i ja što možemo. Tebi hvala na podršci, objavljujući tekstove koje smo slali mi i drugi ljudi. I ovaj Forum je dio pisane istorije, a i sam znaš koliko naši ljudi ne vole pisati. Meni su lično bili dragocjeni Stivovi tekstovi, ne zbog činjenica no zbog duha. Bili su naravno i tvoji dodaci u privatnoj prepisci.
Mi Pero, završavajuć‡i ovaj projekat, idemo i dalje. Napravić‡emo fudbalsku školu, našu dalmatinsku, ođ‘e u Beogradu. O tome ć‡emo tek pisati. Imamo mi volje, potencijala, ljubavi i dovoljno dijece da to traže, ali to ć‡e biti neka naredna tema. Ova godina je "Dinarina" i da to ne remetimo. Na to ćemo se naslanjati. Pozdrav tebi i svim Kninjanima ma đ‘e bili.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Pisanje na Galeriji

Post by Petar-Peky Bukarica »

Slazem se ja Drago da je topik "NK Dinara Knin" dobio na vaznosti i kvantitetu od kad se pocelo pisati o proslavi,ali nedostaje nesto ozbiljnijih radova.Diskusije i tekstovi o Dinari svode se na desetak ucesnika od stotine zivih clanova,njihovih porodica,prijatelja,gledaoca. Gdje su svi ti ljudi,za koga oni cuvaju svoje price?Smatram da je na Galeriji trebalo da se vise pise,da se ljudi isprovociraju da nesto kazu.,da "isplivaju" kao mikela,rudvelajt,Stiv,pa i ti.
Tamo negdje sam napisao kako su ogromne pare izdvajana na skolovanje nasih gradjana,sad ispada da su nepismeni ili nemaju hrabrosti da sastave par recenica.
Da ne duljim,stojim iza toga da Galerija nije dovoljno iskoristena u vezi ovog topika a i drugih.
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Fri Apr 23, 2021 9:40 am, edited 1 time in total.
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

Filip Višnjić‡ nije pio .Znam pouzdano.Strast mu je bila lula, a ponekad je znao i žvakati duvan.Često je dolazio na dinarine utakmice te smo se tako i upoznali.Krležu nisam nikad upoznao , a pročitao sam i gledao Glembajeve.Svašta su ljudi govorili za Krležu.No ja tražim pomoć.Dali netko zna: NA ȌEMU JE TAJ ČOVJEK BIO?Da nije Livadić‡.I više nisam ljut na njega već mi ga je žao.Micko :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Prije svega G.Drago zakuvalo se 16.03.2013 i od tada ovaj topic gori.Zakuvalo se iz razloga što i dan danas ne zelite priznati i reci sto se dogodilo u Kninu na dogovoru oko proslave.JA ZNAM,i jasno mi je da u startu niste htjeli ni biti prisutni na proslavi a zbog odedjenih stavka i primjedbi koje ste izrekli ne konkretno vi ali ljudi koji su bili sa vama na sastanku.
U jednom trenutku sam spomenuo svog roditelja iz razloga jer mije nejasno da je čovjek čak na 4-5 slika na kalendaru kao trener NK Dinare pa cak i protiv Crvene Zvezde , a da ga nitko nije kontaktirao a kamoli nesto slicno sve do unazad nekoliko dana .
S pravom sam se umijesao u ovu diskusiju ,a ne zato da bih nekoga branio ili isticao, vec zato sto sam nekada davno bio clan NK Dinare a to znaci da sam bio registriran kao igrac NK Dinare ,imao svoju člansku kartu i knjizicu sa slikom na kojoj su pisali moji podatci jer sam se aktivno takmicio i igrao utakmice za NK Dinaru i to vjerovali ili ne vrlo vrlo uspijesno zajedno sa mojom generacijom gdje ste istaknuli samo Arsena Marjana koji je zaista napravio lijepu karijeru a nadam se da ce biti i dobar trener.

Prema tome vi u ovu pricu ulazite kao navijac a ja kao bivsi igrac i molim Vas za malo postovanja.

I dalje stojim iza toga da je skupljeno dosta slika pa i na ovoj nasoj galeriji ,ali da kvalitetne price nema jer je vama G.Drago izgleda samo stalo do toga da se vase ime pojavi na toj monografijili ili se varam.
Nadam se da imate dopustenje od igraca NKDinare da im satvite slike u Knjigu koju pisete.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

mikela wrote:Prije svega G.Drago zakuvalo se 16.03.2013 i od tada ovaj topic gori.Zakuvalo se iz razloga �to i dan danas ne zelite priznati i reci sto se dogodilo u Kninu na dogovoru oko proslave.JA ZNAM,i jasno mi je da u startu niste htjeli ni biti prisutni na proslavi a zbog odedjenih stavka i primjedbi koje ste izrekli ne konkretno vi ali ljudi koji su bili sa vama na sastanku.
U jednom trenutku sam spomenuo svog roditelja iz razloga jer mije nejasno da je �ovjek �ak na 4-5 slika na kalendaru kao trener NK Dinare pa cak i protiv Crvene Zvezde , a da ga nitko nije kontaktirao a kamoli nesto slicno sve do unazad nekoliko dana .
S pravom sam se umijesao u ovu diskusiju ,a ne zato da bih nekoga branio ili isticao, vec zato sto sam nekada davno bio clan NK Dinare a to znaci da sam bio registriran kao igrac NK Dinare ,imao svoju �lansku kartu i knjizicu sa slikom na kojoj su pisali moji podatci jer sam se aktivno takmicio i igrao utakmice za NK Dinaru i to vjerovali ili ne vrlo vrlo uspijesno zajedno sa mojom generacijom gdje ste istaknuli samo Arsena Marjana koji je zaista napravio lijepu karijeru a nadam se da ce biti i dobar trener.

Prema tome vi u ovu pricu ulazite kao navijac a ja kao bivsi igrac i molim Vas za malo postovanja.

I dalje stojim iza toga da je skupljeno dosta slika pa i na ovoj nasoj galeriji ,ali da kvalitetne price nema jer je vama G.Drago izgleda samo stalo do toga da se vase ime pojavi na toj monografijili ili se varam.
Nadam se da imate dopustenje od igraca NKDinare da im satvite slike u Knjigu koju pisete.
Ja tebe, Miloše, ništa ne razumijem. ȍemu ova "paljba na mene"? Otkud ti znaš šta u našoj knjizi piše? Jesi je možda čitao? Jesi možda vidovit? I Šta ti znači ovo, "ti igrač, a ja navijač"?Pitaj ć‡ać‡e, i reće ti sigurno da grešiš po tom pitanju. Ja sam iz Knina otišao sa osamnaest godina, a prije toga imao iste te knjižice o kojima ti govoriš. Ne valja ti ovakva pisanija mladi Milić‡u, nije poštena. Sujeta nikada nije dobar saveznik.
I šta ti znaš o sastanku od 16. 03. Jesi bio možda tamo ili ti neko pričao?
Jesi pročitao ono što sam napisao o tome uz svu argumentaciju? Jesi ili pričaš "od trbusa"? Pa, evo,ako jesi, upitaj jednog finog čovjeka, Ivicu Šimić‡a ko "balanta", ti ili ja? Neka ti u povjerenju kaže, ne mora javno. Sam kažeš da ti je ćaća na pet-šest kalendarskih slika. Pa da ko ima nešto protiv njega, kako bi bio na kalendaru?
A, pitam te, što izgleda ne voliš kao pitanje...da li je Milić‡u, Micko prepisao moj feljton. Tu je čini mi se uzrok ove tvoje frustracije, koja se vidi sa Badnja, bože me prosti:))
No, nisam ja na tebe ljut. Vidjeć‡eš ti i knjigu, i film i biti pozvan na centralnu proslavu, a tvoja je volja hoć‡eš li doć‡i. I da ti kažem. Radovan Borović‡ je bio u Kninu, u septembru 2011. nekoliko dana, sa vrlo preciznim zadatkom On i Gula Sinobad su uradili intervjue za knjigu i film sa svim ljudima koje smo smatrali bitnim za "Dinaru". Svi su odazvali, osim tvoga ć‡ać‡e, Vase Kablara i Vučka. Nikada nisu kazali zašto. Pitaj ćać‡e Miloše, zašto? A ne brini, dobiće mjesto koje zaslužuje. Neće biti preskočen.
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Interesantno Vi mene ne razumijete šta pišem ali razumijete šta mi smeta.

Ja sam se ukljucio u ovu raspravu i ako ste pratili sto sam pisao sugerirao sam da postoji puno igraca i trenera koje treba spomenuti ,ne isticati vec spomenuti i naravno istakao sam svoju generaciju jer sam i sam sudjelovao u rezultatima iste.
Kako je netko skoro napisao puno je ljudi ukljuceno u ovu raspravu ali ne i na ovoj stranici ,kao da su nepismeni ili ne zele pisati.Evo ja javno pisem i govorim sto mislim i naglasavam da ne zastupam nikoga osim sebe i javno iznosim svoje misljenje ,Vas ne prozivam za nista vec diskutiram sa vama ali i sa ostalim sudionicima ovog foruma .
Vi se meni konstantno obracate na ime mog roditelja za sto nema potrebe jer se mozete obratiti meni za sve sto Vas zanima a pogotovo da Vam rastumacim o cemu ja pisem na ovome forumu.
Sto se tice mobidicky mislim da Vam je covjek osobno odgovorio na vase pitanje koje se tice njegovih radnji tako da ja sa tim zaista nemam nista pa cak ni frustraciju.
Cijela bit moje osobne price na ovom forumu je bila vezana na NK Dinaru i to da se je bez obzira na sve trebalo doci u Knin na proslavu i nista vise.
Ovako svatko ove godine bez obzira na kojem dijelu svijeta zivio ima pravo na svoj nacin proslaviti 100 godina postojanja NK Dinare i nitko mu to pravo ne moze oduzeti jer nitko od nas nema vlasnistvo nad NK Dinarom bilo u neka davna vremena bilo danas.
Ja sa Vama nisam uopće diskutirao o knjizi koju cete Vi napisati i niti zelim sigurno cu je procitati kada je pribavim jednako kako sam i ucinio sa mobidikovom knjigom ,a obzirom da je vec stampana svidjela mi se iz razloga sto nema puno price vec je puna slika i ima rezultata i tablica sto je isto tako interesantno za vidjeti.
Da zakljucim ,nadam se da me sada razumijete .
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Knjiga je dragi prijetalji, u prelomu. Nestrpljiv sam da je konačno vidim. No, evo, ključna stvar u njoj je prenijeti, koliko se može, dio kninske socijalne istorije, dio tog specifičnog duha i onoga što nas je označavalo. Najveć‡i njen dio, a ima 215 strana teksta bez fotografija i priloga, je u ovom stilu. Zato vam dajem samo jednu sliku, jer ko zna, može Micku pasti na pamet da opet prepiše:)))


Fenomenalna je i poučna priča o Radomiru Vukčević‡u, koja sjajno karakteriše kninski mentalit. Davne, 1959. godine, jedan od najpoznatijih hirurga u kninskoj istoriji i veliki čovjek, dr Zvonimir Filipović‡, u rijetkim trenucima slobodnog vremena, "potrpao" je u "fić‡u", svoja dva sina, Marka i Ivu i njihove drugare, Gojka Jokić‡a "Pirmajera" i Milana Vukadina "Ciku".Odveo ih je na kolače kod "Džeme", a onda prešao sa njima preko puta u parfemeriju Nenada Petojevića i kupio im čudesno lijepu žutu, kožnu fudbalsku loptu, koja je visila u mrežici na izlogu. Bila je to jedina lopta te kvalitete u prodavnici. Ekstra klasa. Bio je jun mjesec, i dječaci su nekoliko dana igrali male golić‡e, pazeć‡i "fuzbal" kao oči. Trajalo je to dok za dragocjeni poklon nisu saznali stariji mangupi. Jednoga dana, pojavila se ekipa koja im je ukrala dar. Sa tom loptom, znalo se, cijelo to, i naredna dva ljeta, igrali su na "Šarenim jezerima", Radomir Vukčević‡, Jovan Urukalo, Ilija Petković‡, Eugen Maglica i drugi, uglavnom Dinarini igrači. Nije se znalo ko je "fuzbal maznuo", ali to je bila baš ta lopta. No, evo raspleta. U proljeć‡e 1965, godine, u Splitu su igrali Hajduk i Crvena Zvezda. Rezultat je bio 1:1. Radomir Vukčević‡ je fenomenalno branio na toj utakmici. Dan, nakon utakmice, došao je u Knin, otišao u bolnicu kod dr Filipović‡a i donio mu loptu sa utakmice sa Zvezdom. Novu i lijepu. Bijaše to "buba mara" i bez obzira što nije bila žuta, opet se vratila "klincima" tada šest godina starijim. Komentar dr Filipović‡a bio je : "Sve je okruglo. Nije žuta, ali je opet vaša".
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

NK DINARA- Knin

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Nije istina da smo ukrali loptu Ciki ,nego smo je posudili,a što se dugo zadržala kod nas to je bila samo igra slučaja.Igralo se na Šarenim jezerima skoro svaki dan svako ljeto.Jednom baš sa tom ljepom i žutom loptom igrao je donji grad protiv gornjeg(Gornji grad od stanice gore,a donji grad od želj,stanice dolje) na Šarenim jezerima i Vučko primi dva gola kroz uši,a Pupe ga istjera sa gole i metnu neku košaru na gol i vjerovali ili ne prvi udarac na gol zapne za tu košaru i ne uđe u gol.Mi svi polegli na livadi od smija i o tome se dugo pričalo.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

E, sjajno Repko. Možda stignem i ovo uvrstiti:)
P.S. Šaljem ti majicu, kontaktiraj Аuku:)
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

NK DINARA Knin

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Ja mislim da se pisalo dosta kako je lopta odlazila u poplavljenu Orasnicu i kako je Kreso Zivkovic bio dezurni sa ladjom da dohvacanje lopta tako da se nije cekalo dugo za loptu ili se cekalo dugo zavisi od rezultata,ali niko nije napisao kako su posadjene topole da lopta nebi vise isla u vodu ikada bi te topole sprecile da lopta ode u vodu,gledao ci bi vikali ;ZIVIO BUTKOVIC:
Ivo Butkovic je tada bio direktor komunalnog poduzeca i veliki Dinaras.
Sjetim se ovih bezveznih momenata NK Dinare koje su mnogo znacile z nas djecu u ono vrijeme i zelim da podjelim sa Vama. Repko.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

U beogradskom nedeljniku "Vreme", danas je o NK "Dinara" izašao tekst na pet strana. Ne sjećam se da je toliko ikada dobio neki veliki klub. Rubrika se zove - "Kultura seć‡anja".
Za predstavljanje knjige, 27. 7. spremamo veliko iznenađ‘enje. Predstaviće je izuzetno reprezentativni ljudi iz kulturne sfere. Dvojica. Samo oni neć‡e biti Kninjani:) A nas ć‡e za stolom biti 8 u sali od 300 ljudi. Eto.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

NK DINARA Knin

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Negdje krajem cetrdesetih i pocetkom pedesetih godina u Kninu je bila termoelektrana koja je davala struju gradu od pet popodne do devet navece,ali samo uz glavnu ulicu od zelj.stanice do pijace.Poslije je tu bio DTO (drustvo tjelesnog odgoja) Partizan, a u toj termoelektrani je radio i bio mehanicar OMAN (tako se zavo) koji je volio NK Dinaru vise nego mater svoju, a mi djeca smo ga zvali Gary Cooper posto je licio na tog kaubojskog glumca i uvjek je imao veliki francuski kljuc za pojasom .Kada bi Dinara pobjedjivala ili bio tjesan rezultat OMAN bi poceo njegove agregate ranije koji su bili na dizel pogonu i zadimio bi cijelo igraliste,tako da protivnik nije imao sansu nista vise nego da trljaju oci i kaslju.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Dugo se nismo čuli, drage Kninjanke i dragi Kninjani. Red je da vas izvjestim gdje smo glede Dinare. Promociju knjige zakazujemo za 29. 7. baš na dan osnivanja. Koga zanima može na fejzbuku, na stranici "Dinarina bijela noć‡" vidjeti kako knjiga izgleda. Potrudili smo se da to bude najviši moguć‡i standard. Tiraž je 1000 komada, a možemo, zavisno od interesa štampati još. Dinarinu noć ć‡emo održati 20.9. na Adi, u Beogradu.
Toliko danas, i pišemo se.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Sta je ovo ...

Post by Petar-Peky Bukarica »

E brate,ne znam bil' plaka il' se smija.Necete da postavite sliku monografije na Galeriju nego predlazete da se ide na FB pa da se pogleda kako knjiga izgleda.Ne znam u cemu je problem,Galerija je uvijek otvorena za sve Kninjane,ljude dobre volje,ne razumijem.Posto nemam FB morat cu se strpiti dok ne nabavim monografiju.Vjerujem da ima zainteresiranih sirom svijeta pa bih vas zamolio da se objavi kako i gdje se moze nabaviti monografija,kalendar i majica,te koliko kostaju?Hvala.
Stevan-Stiv Biserko
Posts: 96
Joined: Mon Apr 11, 2011 11:47 am

Post by Stevan-Stiv Biserko »

Na Galeriju sa tom knjigom i to-HITNO!
Post Reply