NK DINARA Knin

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Dusan-Djuka Djujic
Posts: 14
Joined: Sun May 06, 2007 7:30 am

Post by Dusan-Djuka Djujic »

Evo vec ja 10 dana proslo od promocije Dinarine Monografije,a jos niko da napise na Galeriji kako da nabavimo Monografiju.
Drago molim Te da se licno angazujes da nam neko od Tvojih ljudi zaduzen za to napise na Galeriji sljedece:
- Koliko Monografija kosta za pojedine drzave van Srbije
-Kako da je platimo
-Kako da nam je dostavite
To je veoma vazno za sve nas koji zivimo u Dijaspori.
U ime svih zainteresovanih Dijasporasa, srdacno se zahvaljujem.
Dusan-Djuka Djujic
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Kume Djuka,ja sam Ti kupio knjigu i saljem Ti postom vec danas.
Pozdrav Tebi i Tvojima.
D.Sekulic
Dusan-Djuka Djujic
Posts: 14
Joined: Sun May 06, 2007 7:30 am

Post by Dusan-Djuka Djujic »

Dragi Kume, hvala Ti mnogona paznji.
Adresu ti saljem putem E-mail.
Pozdrav.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

NK DINARA Knin

Post by Jovan-Repko Urukalo »

DULE, a gdje je moja knjiga? hahaha .Vjerujem da ce se jos neka naci kada ja dodjem u Bgd. u sept.za proslavu.Pozdrav od Repka.
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Dragi Repko,
Vjerovatno Ti je moj kum rekao da je I Tebi knjiga prosljedjena.Ja Sam htio
da to bude iznenadjenje.Knjige su teske otprilike oko kg i poslane su kao
paketi jer ih posta ne prima kao pisma.Nadam se da cete to dobiti u roku
nekoliko dana.
Pozdrav najboljem igracu Dinare po mom ukusu!
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

NK DINARA Knin

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Dragi Dule,,,Tvoj postovani KUM Mr. Djuka Djujic mi nista nije rekao iako smo se culu pre neki dan,vjerovatno je i on htio da bude iznenadjenje.Vidjece mo se ja i On sada pocetkom Sept. na sastanku Kninjana u Milvokiju.Hvala Ti Dule na sjecanju i knigi iako je jos nisam dobio,ali to za mene znaci puno.Dolazim u Septembru na proslavu stogodisnjice pa bi veoma mnogo zelio da te visim,jer uvjek se nekako mimoidjemo.Puno pozdrava svima Tvojima i ponovno hvala. Jovica- Repko Urukalo.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Dinarina zabava - "Bijela noć‡", održać‡e se 28. 09. 2013 (subota) u restoranu Jezero, na Adi Ciganliji - Beograd. Zabava će početi u 20 sati.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Stogodisnjaku na dar

Post by Petar-Peky Bukarica »

Stogodisnjaku na dar

U jednom lijepom gradu nekada davno zivjela je jedna obitelj sa puno,puno dijece.Otac im se zvao Knin,a majka Krka,a zvali smo ih nasi Dinarasi.
Kazu da su bajke tragovi dijetinjstva,vrsta slatke lazi koja sa odrastanjem gubi ukus,cinjenica koja se neuklapa u svakodnevni zivot,ali svaki junak bajke prelazeci trnovit put na kraju se uvijek nagradjuje srecom.
Svi mi koji pamtimo trnovit put povijesnog razvoja loptanja pod nasim starim gradom uz obalu dviju rijeka,put dug jedno stoljece,koji je vijugao u ratnim pustosenjima u nedavno izasloj konceptiranoj monografiji,Sto godina nogometnog kluba "Dinara",nikako se drugacije i nemore nazvati nego bajkom naseg dijetinjstva i kao vijeciti tragovi koji nijesu lazni i koji se uklapaju jos uvijek u nase zivote,a junacima te velike bajke ova je monografija posvecena,te se tako konacno ispuni jedan san da se svi junaci ove bajke nagrade vijecitim sijecanjem na njihov trnovit put i dijelo,kojima je klicu usadio Vrbnicki momcic naoruzan idejama i viziom i kod kojega nije bilo druge ideologije osim ljubavi za loptom,Milan Amanovic,kojeg smo duzni da pamtimo i ne zaboravimo.Ova monografija posvecena razvoju loptanja u nasem gradu,knjiga emocija,obiljezava stogodisnje razdoblje,koje se je stapalo u jedan milje neodoljivosti onog naroda,koji je na poseban nacin gajio vez,a i cuvace ga i dalje,bez obzira koje je vijere bio,prema svojim Dinarasima,dava sliku koja svijedoci istinom o generacijama nogometnih pregalaca,te je njezin autor tako ostavio svijetli trag buducim generacijama.Gete je rekao : "Ono sta je svijetlucavo stvoreno je za trenutak,istinito bice sacuvano za potomstvo",tako da ce i ova oblikovana cijelina u kojoj je bilo vrlo tesko obuhvatiti sve dogadjaje i imena,a i kad se ima u vidu obiljezavanje sto godina loptanja pod starim gradom,ostace kao neizbrisivo svijedocanstvo nase ljubavi prema "Sinovima rijeke Krke" i njihovim uspijesima.Neko rece da se knjiga radja dva puta,onda kad je autor napise i onda kad se procita,ali zbog ovako opisanih dogadjaja i razvoja kroz dug period prohujalih vremena,napisana je jedna istina radi koje ce svaki citalac zeljeti da se vise puta vrati medju njezine korice te da se po ko zna koji put uvijeri u beskrajnu ljubav i zajednistvo onog naroda sa njegovim Dinarasima i njihovim uspijesima.
Autoru monografije izazov je bio put u neistrazeno,ali je ipak tom izazovu smijelo odgovorio i na radost ne samo poznavalaca povijesnog razvoja loptanja dolje vec je i ostalim radoznalim pruzio mogucnost radosti ukoliko se sretnu sa ovom Monografijom.Likovno-tehnicko rijesenje ostavlja snazan dojam cijelovite povezanosti,pa ce kao pravi dragulj predstavljati klicu buducim narastajima,sa vijerom da je vrijeme zamrznuti nece.Iscrpno opisan put "Sinova rijeke Krke",koji su uvijek postupali prema protivniku kao prema samom sebi,prave su rijeci koje ni malo nijesu bolne za onako bajkovitu proslost nasih Dinarasa,nekad davno,u nasem Kninu.

Napisao : Stiv
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Hvala Stivu na lijepim riječima. Samo zbog ovoga je trebalo napisati knjigu. Nadam se da ć‡e i film biti nešto što ć‡e na estetski prihvatljiv način pomoć‡i čuvanju sijeć‡anja.
Srecko Vukmirovic
Posts: 12
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:54 am

Dinara, 100 godina

Post by Srecko Vukmirovic »

Bas smo se nagledali fotografija i nacitali izvjestaja sa proslava! Hvala autorima, ma gdje bili. :lol:
Milos-Miso Milic
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 11:49 pm

Post by Milos-Miso Milic »

Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Ovo je lijepa vijest. Zaista.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Dinarina bijela noć‡, održać‡e se 28. septembra (subota), sa početkom u 20 sati u restoranu Jezero na Adi Ciganliji u Beogradu. Sviraće Minđušari a u programu učestovati još jedna Kninjanka, Nada Negovanović‡.
Karte ć‡e se moć‡i nababaviti u prostorijama SDF-a, Kraljice Marije 47/2, kod Vukovog spomenika, od subote, 14. septembra. Telefon je 011/3820 250.
Očekujemo oko 500 ljudi.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Monografije

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mali tekst uz čestitke za urađene monografije NK Dinara .

Da li bi trebalo govoriti o već napisanim monografijama NK Dinara ili ne pisati pa držati sve to u sebi (možda netko zna,postoji li još neki sličan slučaj,da o jednom klubu izađu dvije monografije?)? Veliki je to posao i znam da je uložen ogroman trud da se sve to napravi,bezbrojni sati i dani u dogovoru,traganju,sklapanju svega toga u jednu cjelinu. Sve ja to razumijem i upućujem čestitke i pohvale ljudima koji su doprinjeli da ove dvije knjige ugledaju svijetlo dana i učine nas ponosnim u jednu ruku. Ipak mi izvinite što ću skrenuti pažnju na dvije stvari.

-Da je monografija čiji je autor gospodin Drago Kovačević bila i manja nebi izgubila na valjanosti. Ovdje mislim na tekst novinara gospodina Mirka Rudića koji na pet stranica nije rekao ništa novo što već ne postoji u monografiji a biser mu je : "Negde oko početka Hrvatskog proleća,fudbalska reprezentacija Brazila je organizovala oproštajnu utakmicu za svoju legendu-Pelea."
Gospodine Rudiću,veličanstvena utakmica,jedinstvena i neponovljiva za Kninjane odigrana je 18.07.1971. godine.

-Da je monografija čiji je autor gospodin Milorad-Micko Dujmović bila i manja nebi izgubila na valjanosti.Ovdje mislim na tekst gradonačelnice grada Knina i predsjednice NK Dinara gospođe Josipe Rimac,koja na početku monografije u predgovoru svečano izjavljuje : "Dar za rođendan Dinari,ali i svim njenim navijačima,našim građanima,ova je monografija sa zanimljivim podacima i mnoštvom vrijednih,starih fotografija,njih skoro 700 koje do sada nisu nigdje objavljene".

Šokirao sam se,kad sam se za moment povratio pogledam oko sebe,tko mi to proli sić mrzle vode za vrat,nigdje nikog,sam sam.Pa dobro gospodine Dujmoviću zašto niste rekli gospođi Rimac da na Galeriji Knina već više od deset godina postoji velik broj fotografija NK Dinara,kluba čija je ona predsjednica. Fotografije na Galeriji su slobodne za kopiranje tako da vjerujem da ste ih koristili,i ne tražim da se to navodi,u mom slučaju.
Na Vašoj monografji postoji sve skupa 510 fotografija sa igračima,funkcionerima,navijačima. Tom broju pripadaju i više od deset duplih fotografija,više od dvadeset fotografija grada …
Sve u svemu,nema ni' 500 "raritetnih" fotografija NK Dinara,gospodjo Rimac.
Ljudi,puka bi da o ovome nisam ništa rekao. Nadam se da mi g. Drago i g. Micko neće zamjeriti. Još jednom čestitam na vrjednim monografijama,živili.
Drago Kovacevic
Posts: 91
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:45 pm
Location: Beograd

Post by Drago Kovacevic »

Drago mi je da je Pero dao svoje viđenje. Evo, da se osvrnem zašto sam u knjigu uvrstio tekst iz "Vremena". Najprije, to je bio tekst objavljen u najpoznatijem nedjeljniku u Srbiji koji rijetko piše o sportu. Pogotovo se nije do sada dogaš‘alo da nekom klubu pripadne 5 stranica u takvim novinama. "Vreme" su novina koju čita najkvalitetniji dio javnosti u Srbiji. U tom tekstu, pored određenih nepreciznosti ima jako puno korisnih informacija. Recimo, pominju Juga Grizelja, jednog od osnivača tih novina, kao bivšeg dinaraša. Pominju Grgu Zlatopera i još neke ljude. Daju informacije o broju i imenima klubova na prostoru bivše Jugoslavije, i slično. S obzirom da se radi o obilježavanju stogodišnjice, mislim da nije loše što je taj tekst dobio mjesto u prilozima. Prilozi su ono što autor odabere da bi ilustrirao već‡ napisano, a ne da bi preko njih sugerisao neki drugi sadržaj. Po mojem mišljenju taj tekst svjedoči da "Dinarin" jubilej nije prošao nezapaženo.
Eto..i hvala Petru na čestitkama za uloženi trud.
Post Reply