Kuvar

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Milenko Seat

Re: jezik

Post by Milenko Seat »

zele wrote:Valjda taj svoj miks zato i dan danas tako ljubomorno èuvamo mada su nas neke bure i oluje razbacale širopm svijeta.
I na kraju kako nazvati taj naš jezik.njime su govorili jednako i Srbi i Hrvati našeg kraja i svima je jednako drag.Ne bi ga nazvao ni srpskim ni hrvatskim jezikom,nebi ni srpsko-hrvatskim.Najbolje ga je nazvati našim kninskim jezikom ili žargon,znan samo Kninjanima.
Zele i ja se razlikujemo u dobi skoro 10 godina,odrasli smo u Kninu na istom mentalnom i jeziènom sklopu,on danas živi uglavnom u Beogradu a ja u Zagrebu i odlièno se razumijemo,i jezièno i životno,mada on mene i ne pamti, ja sam bio "mulac" kad je on kao veæ "fakin" istovarao gajbe na skladištu "Dinare" da zaradi.... i kako sam jedno napisao na Galeriji "nikad nisam nauèio Engleski a govorim sa cijelim svijetom",zahvaljujuæi Galeriji i nmormalnim ljudima s kojim sam odrastao i sad znam koliko je moj pokojni æaæa bio u pravu kad je znao reæi da ima samo dvije vrste ljudi:
"ili si èovjek ili gov... od èovjeka" to su ta dva i što sam stariji sve sam uvijereniji u to,i zato volim ÈOVIJEKA.
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Skoro u potpunosti se slažem sa Zelom,što se tiče nas kninjana i našeg govora,jezika s kojim smo se izražavali i sporazumjevali u svakodnevnom životu.Bila je to,a i sad je bar kod mene,mješavina srpskog,hrvatskog,turskog,italijanskog,engleskog,njemačkog,ruskog,latinskog i td.....ko zna kog sve ne živog i mrtvog jezika i dijalekta.Bilo je tu izraza i iz dalmatinskog,bosanskog,zagorskog,ličkog žargona i lokalizma,ali smo se,što kaže Zeki,svi razumjeli i nikom to nije smetalo,čak šta više,mnogi su se trudili da jezik i sporazumjevanje obogate nekom novom rječju drugima nepoznatu,i tako bi bar na kratko bili "IN" Ja sam taj i takav "JEZIK" danas obogatio i vranjanskim,leskovačkim....tj.južnosrpskim žargonom i vjerujte mi,sve razumijem i svi me razumiju,a ako neko i neko ne razumije,ja upotrebim pantomimu ili moj lični jezik i uglavnom sve se dobro svrši.Međutim,ne slažem se sa Tenenuom,kad tvrdi,da svako ima pravo da jezik kojim govori naziva kako on hoće.Ne možeš upotrebljavati na primjer,njemačke riječi i njemačku gramatiku i to nazvati kako ti hoćeš.Slikovitije da kažem,ne može pas blejati niti krava može cvrkutati,a nit lav(iako spada u porodicu mačaka) ne može mjaukati,nije njegov jezik i to ti je.Ne možeš Engleski jezik zvati kako hoćeš,on se u cijelom svijetu i kod onih što vole Engleze i kod onih koji ih ne vole ,a kad ga upotrebljavaju,taj jezik zovu ENGLESKI.Samo kod nas,na Balkanskim prostorima,svak se trudi da ukrade jezik od drugoga,tako je nastao tzv "Bošnjački"a sad nastaje i tzv "Crnogorski"
Na kraju vic:Pita tip prijatelja Hrvata,koji se trudi da govori novokovanicama, kako se na tom jeziku kaže ovca,a on odgovara " BJELODLAKO BLEJALO" Dobro,kaže tip,a kako se kaže čoban,a on odgovara "NAZOČNIK BJELODLAKOG BLEJALA" Dobro,kaže prvi,a kako bi ti meni sad otpjevao ČOBAN TJERA OVČICE.
Milenko Seat

Post by Milenko Seat »

Dobre sam volje,pa ajmo sad malo raspravljati:
"colja" bar kod mene,mješavina srpskog,hrvatskog,turskog,italijanskog,engleskog,njemaèkog,ruskog,latinskog i td.....ko zna kog sve ne živog i mrtvog jezika i dijalekta....
Meðutim,ne slažem se sa Tenenuom,kad tvrdi,da svako ima pravo da jezik kojim govori naziva kako on hoæe.Ne možeš upotrebljavati na primjer,njemaèke rijeèi i njemaèku gramatiku i to nazvati kako ti hoæeš.Slikovitije da kažem,ne može pas blejati niti krava može cvrkutati,a nit lav(iako spada u porodicu maèaka) ne može mjaukati,nije njegov jezik i to ti je.
Colja i ja i ti smo odrasli na pijaci,ti sa jedne strane a ja sa druge,geografski na udaljenosti od 5oo metara,pa ne znam kako smo mogli govoriti dvama razlièitim jezicima.
"Razlika izmeðu hrvatskog i srpskog ista je kao i razlika izmeðu švedskog i danskog ili norveškog. Jedina je razlika što su se hrvatski i srpski umjetno približavali koncem 19. st i sredinom 20. st., a ova tri udaljavala".po meni je najbolja laièka definicija ovih rasprava.
Iz svega kako ti tumaèiš ja govorim danas nekoliko razlièitih jezika (Srpski,Hrvatski,Crnogorski,Bosanski ili Bošnjaèki) samo mi nisi Colja rekao kako bi ti nazvao jezik i dijalekt kojim smo mi roðeni Kninjani(nek mi oproste drugi jer postoji moguænost razlike,pa èak id sela iz Bukovice i sela s južne strane Knina) govorili.Srpski,Hrvatski ili kako veæ?
I molim te da ne shvatiš ovo kao napad na sebe,za mene je ovo èisto filozofska rasprava ili nadmudrivanje dokonih momaka na zidiæu.
lana

Post by lana »

Hrvatski jezik:
Da li æu morati tisuæu puta ponoviti da ne volim mrkvu!
Srpski jezik:
Da li æu morati hiljadu puta da ponovim da ne volim šargarepu!
Kninska varijanta:
Oš da ti ponovim hiljadu puta da ne volim mrkvetinu. :roll: :roll: :roll: :roll:
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Tenenum,ti kažeš da smo mi živjeli na razdaljini od cca 500 metara ili sa suprotnih strana pijace,to je tačno i pitaš se kako smo mi onda mogli govoriti na dva jezika!? Ja upravo tvrdim suprotno,mi smo govorili i sad govorimo,jedan te isti jezik samo se izgleda ne možemo složiti kako se taj jezik zove.Neko od nekoga krade ili na osnovu onog drugoga stvara svoj jezik.Ako se radi o jednom jeziku,zašto se onda zove na dva ili čak na četiri načina,a ako su u pitanju dva ili četiri jezika,zašto nam onda ne treba prevodioc.Da još jednom naglasim svoje mišljenje,svak ima pravo da GOVORI bilo kojim jezikom (ako zna) ali zato niko nema pravo da taj jezik zove kako mu se prohtije.Svaki jezik ima svoj naziv,porijklo i td...Ponavljam,Brazilci nisu (bar ne svi) Portugalci,ali svi govore svoj "materinji jezik" PORTUGALSKI i to je tako i to ima svoje logično istorijsko objašnjenje.Jezici se ne smiju krasti,oni žive i umiru sa narodima.Samo je izgleda,na Balkanu,neko od nekoga ukrao "autorska prava" na jezik ili uradio "plagijat" To će potrajati dok istorija ne presudi.
Nego,bolje je o tome ne polemisati jer,ti ćeš upotrebiti znanje,ja ću odgovarati logikom,jer znanje mi je oskudno,i nikad kraja iako,moram da priznam,volim polemisati.Zna Zele.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ZAVRZLAMA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Samo nemojte krenuti od ameba .
laka

g

Post by laka »

Peki budi ti budan za svaki slucaj dok se ovi lingvisti ne izmire.
Davor Stojanovic Stojo
Posts: 25
Joined: Tue Jun 21, 2005 10:29 am
Location: SWE

Post by Davor Stojanovic Stojo »

:scratch:

Hm,nes ti kuvara!
Davor Stojanovic Stojo
Posts: 25
Joined: Tue Jun 21, 2005 10:29 am
Location: SWE

Post by Davor Stojanovic Stojo »

:lol
Milica Bukarica Racunica
Posts: 13
Joined: Thu Apr 24, 2003 11:23 am
Location: Melbourne

Post by Milica Bukarica Racunica »

Gazda mozda bi mogao napraviti novi album gdje bi ljudi postavljali slike ukusnih jela. Jela koje su oni skuvali ili koje bi volili skuvati.
Znam da dosta ljudi u danasnje doba pazi na ishranu, sto radi kilaze, sto radi secera i holesterola i sl.
Samo prijedlog, ja sama imam oko 200 slika raznih vege jela :lol: :lol: :lol:
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

Post by Ile Cenic »

sta onda cekas sa tim receptima?????????????????
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

kuvar

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Ajde majstore metni te slike i recepte na Galeriju,ja i moja zena jedva cekamo da imamo o cemu pricati i probati ,pa ako bude ukusno svi ce znati.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Vas kuvar

Post by Petar-Peky Bukarica »

Za Proplanak:
Posto sam ti u dobre sa cacom i cesto smo u kontaktu,po tvojoj zelji a i zelji Repka i Ile,otvorena je nova stranica,"Vas kuvar" ,gdje mozete stavljati slike vasih kucnih carolija (mislim na kuvarske) sa popratnim tekstom.
Djole Karanovic
Posts: 11
Joined: Tue Apr 19, 2011 4:36 am

Post by Djole Karanovic »

Mico moja nisam ja zna da je moja Bodulka tako dobra kuvarica,svaka joj cast sta ona ucini od tebe-cudo ! Veliki pozdrav.
Milica Bukarica Racunica
Posts: 13
Joined: Thu Apr 24, 2003 11:23 am
Location: Melbourne

Post by Milica Bukarica Racunica »

:lol: Zlata kuva boli glava, ali sto se tice veganske kuhinje, sama sam se ucila :lol:
Post Reply