STARA SKOLA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Vjeko

STARA SKOLA

Post by Vjeko »

Stara skola ispod GIMNAZIJE ipovise ZIDICA
1955 godine sam posa uprvi razred ucitelj mi je bijo ANDRIJA MATKOVIC
nisam ni zagrija klupu uzadnjem redu a ANDRIJA me vec srusijo jer nisam ima bukvar ijos neke stvari pa tako nisam nikada napravijo domacu zadacu
imasam 2 biljeznice au biljeznicama je bilo mjesta samo za kauboja iindijance princ valijant robin hut mirko i slavko partizanski kuriri itako dalj ane za povuci ravno ili okomito crte ili 1+1=3 :lol: :lol: te 2 biljeznice sam nosijo u zadnjem depu po cjeli dan tako da smo ja iADRIJA se brzom rastavili au mome prvome razredu to je bila elita KALIMERI SITAR CIMO DEDO SEJAT BOBAN VUKADIN VELINKA MIJAKOVAC i jos par
od KNINSKE elite
kada su prosle ljetne praznici onda jope sam posa u 1 razred ionda sam ima borsu bukvar iostale stvari a i onda novu kninsku elitu DEJAN BERIC DRAGO MEDIC LJILJO OMEROVIC DRAGAN PETROVIC ANKA PODRUG SINOBAD STEVO i ostali i onda pocimaju moje avature uskoli di su ucitelji iprofesori imali probleme sa menom a to drugi put
profesor BRANKO JELOVINA mi je dao 2 dacjelu godinu ne dolzim na njegov sat ruskog jezika
u kninu je bila jos jedna stara skola u starome kninu povise svetoga josipa kod grofice SILVINICE tu je moj brat drago (stari) (marijo)isa u skolu dije uciteljuDOBRICU reka da ide u p,,,, materinu sta njega stalno pita zasto nepita ANTU JELOVINU ili GABETU
amo do sutra
mikikas

Post by mikikas »

joooj boze , do suza sam se smejala , .........Vjeko iiiii zavrsili ti skolu ????
kako bi ????
Vjeko

Post by Vjeko »

MIKIKAS
Jesili se nasmijala do suza basmi drago ja cu provati da se jos koji put nasmijes u mojoj staroj skoli MIKIKAS 1 razred sam prosa ionda sam isa u 2 razred , b ali ima pola stoljecada je proslo pa trebam da pogledam umoje svjedozbe doklen sam dogura
MIKIKAS zivila ti meni
Vjeko

Post by Vjeko »

U mojoj staroj skoli su bila cetri razreda a b c d 1 kuzina di smo dobijali marendu stara MILKA i VANDA iDRINA radili i usredini skole klozet di smo svi isli zimi kada si isa pisati i srati vec u zdraku je zaledilo nije bilo grijanja u klozetu a na vratima je falila po koja daska tako kada udari kninska bura i sve pocme da ledi onda si sve mora na brzinu da obavis ikidaj u razred
moja uciteljica je bila DOBRICINKA ja sam je zvao ziga smika jer je uvjek sa ocima zmigala ja sam od prvog dana snjom ratova kada bi uciteljica ulazila u razred ja bi se sakrijo uormar ili iza zemljo pisme rarte i koje bijo redar mora je reci ko fali i kada redar kaze da fali VJEKO ZIVKOVIC onda biDOBRICANKA trljala ruke dobro djeco danas imamo svoj mir a onda ja ispadam iz ormara i kazm ostav nema nista od toga ziga smika a ona promjeni odma 6 boja i onda nema nista od nastave ja sam sjedijo u zadnjoj klupi do vrata tako kada me tila udariti redalicom ja bjezi vani pred skolu di bi sa kalimerijom i dedom igrali na franjice jer i oni mirni nisu bili pa su ispadali iz razreda
koje bijo redar u razredu mora je ici po maredu za veliki odmor u kuzinu kod MILKE mareda je bila feta kruva sa pastetom ili pekmezom a za piti cikara mljeka od praska to je dolazilo u bacvama od 200 kila iz AMERIKE
kada sam ja bijo redar i kada sam isa po marendu onda sam prije nego udem u razred uhodniku polizem svu mrmeladu sa feta kruva ipöjedem tri cetri fete kruva i onda udem u razred istavim na sto maredu ja sam bijo sit a neki su ostali bez marende
bog do sutra

ja sam ima svoju kulu u sufitu skole
Vjeko

Post by Vjeko »

MOJA KULA NA SUFITU STARE SKOLEM
Moj direktor skole TODE SESA je prova da osvoji kulu ali nema nista od togaja ja i TODE se nismo volili od prvog dana ja sam za njega najveci kninski mangup
Na sufitu je bilo stare klupe katrige i ploce za izlozbu u gimnaziji sa stangama sta su sluzile kao noge od stanga sam napravijo kao jedan katapult tako koje tijo na sufit nije ima sanse
Moj razred je bijo na prvom katu a jos par skala onda si bijo na sufitu
Takojednog dana dode TODE u moj razred da mene trazi jer sam CURKO ALENKI smetana na njezinom satu nije mogla da odrzi nastavu u jednom razredu gimnazije sa lacine strane di sam sjevo na zid i poce da pravim grimase i da ponavljam sta bi ALENKA rekla jer je prozor bijo otvoren tako da su se daci poceli smijati ALENKA je prozor zatvorila ali nista nije pomoglo jer sam ja i dalje pravijo grimase tako da je ALENKA prekinula sat nastave ja ode na sufit u u moju kulu jer prije svega toga sam izletijo iz moga razreda jer sam smeta pita dobri moj TODE dije VJEKO cujem on je gori u svojoj kuli pocme TODE da otkljanja barikade sta sam napravijo na skalama a vec leti prva stanga prema TODI vice TODE mali jesi li ti lud moga si me ubiti nije steta zatebe kazem TODE jurisa TODE na barikade a stange dalje letu vidi TODE da nema nista od jurisa vice TODE , ZIVKOVICU mali izbacicemote iz skole . Dolaci dole odma izvucuti usi da bude kao kod magarca . Jeli to ti mislis TODE .
TODE jopet pravi juris a sada letu stare katrige prema TODI . VJEKO sada cu zvati Policiju da te uvate i strpaju u zatvor.
Tode ti mozes zvati ILIJU SEPU
i BOLTU i SIJANA ja se ne bojim nema vise stanga ni katriga a sada pocele da letu stare klupe vidi TODE da nema nista od osvajanja .Moje kule i sufita ode TODE u Gimnaziju u svoju kancelariju da se smiri aja izidem preko krova prema lacini ispustim se preko skala dise islo u jedan razred. Rat je traja dobri sat vremena izmedu mene i TODE .
2. dana nisam boi u skoli dok se sve ne smiri ja mislim da je onda dosadno bilo za ucitelje i profesore .
Provali su me neki da uvate pa da me odvode kod TODE u kancelariju mislili su da ce im TODE dati 5 ticu mozda im je TODE obeca ali su onda Kamecine letile iz moje depova .
Prosa sam 2. razred i 3. TODIN juris je bijo pecetkom cetvrtom razredu.

Bog do sutra
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Skolovanje

Post by Goran Zelic-Zele »

Fala ti Vjeko,vratio si me u doba djetinjstva i uzivam citajuci tvoja prisjecanja.A posto si bio kninski momak i dozivio si dusu starog Knina tvoje pisanje je dragocjeno.I ja sam bio u toj staroj skoli,poslije u gimnaziji i onda u novoizgradjenom istocnom krilu nove skole.Citajuci tvoje redove kao da sam se vratio u ta davna i nezaboravna vremena.samo nastavi na radost svih Kninjana,starih i onih malo starijih.
Vjeko

Post by Vjeko »

TRECI RAZRED UCITELJICA BERIC

Kada bi ja kod nje nesto napravijo onda bi ona VJEKO dodi amo onda sam mora pred tablu
A vec je redalica od pola metra u njezinoj ruci ili stap za zemljopis
Sta sam ja rekla da na mome satu nema gluposti i mirno se mora sjediti u klupi ja se provam izvlaciti ali nema sanse
Ja guram na MISU JELICA ili na STEVU SINOBADA ili na ORLICA sa LJUBCA zvali smoga orle da su oni napravili ja sam se samo smija
A sta ti trazis ispod klupe ja sam to vidila pa meni je pala olovka i gumica dole pa sam tijo da dignem
U razredu smo imali drveni pod izmedu dasaka bile su rupe di padnu olovke i gumice ili boice tako da nikad nisam treba kupiti u rupama si uvjek nesto nasa samo si treba komad zice a bijo je i koji mrtvi mis
Da se vratim uciteljici BERIC i redalici VJEKO da vidim jesuli ti ruke ciste
Sad znam sta dolazi stisni zube i nema trzaja onda jedna pa druga ruka a redalica radi MOLIS BOGA da koji put promasi mozes zaboraviti promasaja nema a dlinovi goru a udarci sve jaci i jaci suze nesmis da pustis a navri oka stoju a u prvim klupama sjedu naljepse cure JAGODA SANDRA OKSANA trpi tepi VJEKO onda pogled prema DEAN BERICU
sinu od uciteljice
A onda bi najdraze DEANU na odmoru zaprdijo nogu u guzicu kao osveta za bolove ali nikad nije doslo do toga odmor dode i sve se zaboravi
Kada redalica zavrsi posa onda uciteljica sjedne na svoju katrigu i onda uzme svoju borsu i izvadi takuin i kaze VJEKO idi kod tvoga cace FERDE i donesmi kiloipo telece snicle jer danas pravim snicle u tocu i meso mora da frisko i fino izrezano i pozuri
I ja onda trk do DESICA dije caca radijo u mesnici odma do desiceve gostjone i eto mene nazad sa sniclima i odnesem u zbornicu i cujem jeli nas VJEKO danas bijo miran je je mislim usebi zato goru dlanovi jos
Bog do sutra
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Vjeko, Vjekooooooo

Post by Dean Beric »

Mislim da æe mlaðima možda i biti zanimljivo kako je Vjeko sve doživljaje izmiješao i smislio neke nove, ali tražeæi istinu u sjeæanjima trebalo bi podvuæi ponešto. Kao prvo, ja nisam išao u razred moje mame nego kod Lucije Krvavice. Tu su bili još Aniæ Zdenka, Bajat Dušanka, braæa Kukolj Mlaðo i Neðo, Jovo Bjedov, nas jedno tridesetak, a kad naðem neku sliku za potsjeæanje navešæu i ostale. Moram pohvaliti Vjeku da me u stvari nikad nije udario jer nije on takav. Nadalje, ne vjerujem da bi ga Veselinka slala po meso s novcima jer bi vjerovatno kupio èokoladu umjesto mesa. Što se tièe šufita tu je u pravu, samo što šufit nije bila samo njegova nego i naša tvrðava. Znam kad je jednom Tode Šeša natjerao mene da mu popišem sve koji idu na šufit, sjeo sam ispred menze i popisivao sve poznate koji su prolazili. Od petog osnovne smo bili Vjeko i ja skupa u razredu i nikad nam nije bilo dosadno, pogotovo kad smo poèeli uèiti ruski. Svaki put kad bi nastavnik pitao ima li šta nejasno Vjeko bi pitao: "Kako se kaže - Šibice?". Inaèe na ruskom se šibice kažu spièka, što kod njih i nije bezobrazno.
Mi smo u prvim razredima morali pisati školske zadaæe perom i tintom. Zato je u ormaru bila kutija sa boèicama tinte, a držalo i pero smo èuvali u pernicama. Najglavniji dogaðaj bio je proslava završetka škole. Onda bismo dobili boèice da nosimo doma a mi bismo ih redom porazbijali na zidu Velinke i dugo bi ostale velike plave mrlje.
Èesto bi nas zimi razveselila ledena kiša koja bi se uhvatila za elektriène i telefonske žice koje su tada bile gole i išle su od nosaèa do nosaèa. Kad bi popucale od težine leda pali bi krajevi na zemlju. Struja bi bila iskljuèena, ali su stariji svejedno upozoravali nas male da ne prilazimo žicama. Tad bi išla oglasna knjiga po razredima i èitalo bi se da nema nastave do subote ili više.
Vjeko

Post by Vjeko »

VELIKI ODMOR
Prvo kada izides na veliki odmor odma stati u red pred prozor od kuzine da dobijes cikaru bjele kave ili kakao moga si uvjek traziti repete fetu kruva iza popiti jer to je bijo i rucak jer posljen skole na dinarino igraliste igrati poklepe ili nacrtu ja DEDO SEJAT KALIMERI SITAR on je 5 puta isa u prvi razred ja misli da se nije ni pomaka dalje od prvoga ko je jos bijo a da BOBAN VUKADIN MILE MARETIC I DRUGI svi izvadimo iz depova sicu dinare od aluminija i pet i deset od papira ipocme igra nije dva minuta trajala poklepa adedo i kalimiri se posvadaju i svaki put ubi dedo baju u kalimeriju ito tako bi nasa poklepa i na crtu trajalo dva tri sata a isvada ito tako svaki dan
Nazad pred skolu na odmor sta smo radili skakali preko konapa igrali struje vatale igrali na franjice banice igrali mage mnjejnali slikice od igraca
Stajali pred vrata od klozeta izafrkavali cure tako da nisu isle u klozet pa su se neke upisale u mudante u punparice to su mudate do kolina a ko je uspijo da ne pisa u punparice isa je iza gimnazije
A ako si ima kave u cikari oda smo se jedan drugoga proljeva tö je bijo cjeli zirkus
Ako koja kap pane na fjok od neke cure oda uvjek isto srecu ti vrag odnijo budalo kretenu to cu ja mome caci reci skiniceti glavu sa ramena
Tako sam ja SENKI ZEGAR pokvasijo bluzu ifjok pa njen caca vatv po kninu koji manijak radi dvi tri kapi trci zamnom preko igralista i barica jos me nije uvatijo zvoni sat idemo u razred guzva na skalama ko sad dolazi SOKA
bog do sutra
Vjeko

Post by Vjeko »

DEANE
nema tu ismisljodina ja sam vise puta isa kupiti meso za tvoju mamu mi smo bilikratko u trecem razredu DEJANE sigurno nebi kupijo cokoladu
DEANE ti si bijo sin profesora i uciteljice ti to nisi smijo raditi ja sam bijo sin MASE i FERDE ZIVKOVIC ja sam moga biti KNINSKI problem itoga se ne sramim nisam zavrsijo fakultet ali zanat jesam ja pisem moje djetvinstvo zamene naljepsi i najdrazi grad na svjetu
VJEKO
mikikas

Post by mikikas »

ehhhh Vjeko Vjeko, smejem se do suza , a vidim ti si bas bio nevaljao , sta li bi zavrsili osnovnu ??????
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

vjeko vjeko

Post by Dean Beric »

Ovdje se nabrajaju sjeæanja iz djetinjstva i mladosti, a dobro bih zapamtio da sam ikad do petog osnovne bio s Vjekom u razredu osim kad bi spojili dva razreda. Nisam ni ja završio fakultet, ali imam slonovsko pamæenje o djetinjstvu. Bio bih u ja kninski problem da se nisam bojao moje mame, a Vjekine uèiteljice, jer on joj je bio pod rukom samo par sati dnevno, a ja cijeli dan, uveèer pride. Daljnje ispravke neæu dodavati jer to je tema za zidiæ, a ne ovdje
Vjeko

Post by Vjeko »

Sad je bio Karneval u njemackoj pa sam imao par dana godisnjeg po sto firme nisu radile, pa sam se i ja u pustio u te lude dane . To traje 6 dana onda imas sta da dozivis .
Vidim da mi se dean uzruja , pa moj dena ne bilo lose
1. popi mali gulas za smirenje
2. kupi pokile suvi punoglavaca u skartocu kod Milke Pajacinke
3. sjedi na barice i slusaj kako sevar susti
4. stanes prekoputa zidica kod jugotona dije Tode Radic navija plortce .
I gledas prema bandjeri kako bumbar od 75 deka pikira na bosket i vice pagaresto .
A ti slusas pjesmu Vratio se Sime od Klape Rasuta Kaseta ili suvi panjic .
Pa sad biraj od ovi stari kninski baza sta je najbolji za zivce .

Ajde deane zivio ti meni 450 godina kao stari gavran .
Vjeko
Vjeko

Post by Vjeko »

Idemo dalje moje ocjene u skoli u kninu su bile dvice zato se nije trebalo puno zamarati i misliti posto moje prezime sa slovom z . zivkovic pocima pa sam u imeniku bijo zadnji pa posto a. b, c. d. su uvjek prije mene uciteljica pitala onda sam treba samo da ponovim sta su drugi rekli iza jednu dvicu je uvjek dokucilo
Ima sam i jednu peticu u muzickom to je jedina petica u kninu u skoli
Ocjene me nisu onda tangale jer ti si bijo vec zigovan jer sta se god dogodilo u skoli moje je ime palo ili od Pere Sarica zvani STUDENT jer smo u strani stanovali kuca do kuce a isto tako u gradu kada bi se nesto desilo
Profesor Branko Jelovina mi je ponudijo dvicu da budem miran na njegovom satu ili da ne dolazim ali se toga nisam drza zajebancija je bila vaznija
Tako kada bi neki razredi imali da pisu neki posa onda mi kazu Vjeko navrati u nas razred tako ja upanem u ti 45 minuta vise puta tako me Mile portir u gimnaziji stalno gona po hodniku
Najvece moje zrtve su bile stelka iz bijologije .soka. Dobrincinka .Curko Alenka .Tode
Tako jednoga dode meni profesorica Milica Popovic injezin muz prof. Popovic oni su stanovali preko puta Hotela pital da bi oni smenom radili domacu zadacui da vide zasto sam ja takav ja sam prista na to i toje trajalo 2 sedmice i bili su iznenadeni sa mojim radom u pozitivno Milica kaze Vjeko zasto ti nisi takav u skoli pa ti nisi glup
zajebancija je bila vaznija

Nije kraj ima nastavak
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PRVI RAZREDI

Post by Dean Beric »

Kad sam 1957. pošao u prvi razred bila su samo dva: a i b. Tek u petom osnovne su nastala èetiri razreda od ta dva i uèenika iz podruènih škola sa šireg podruèja Knina. Tada smo svi išli pješke u školu, a ja sam imao sreæu da mi je škola blizu, zato se posreæilo nekom drugom kad smo prešli u novu školi kraj opæine, negdje u 7. razredu, 1963. Do tada smo išli miješano u staru školu i zgradu Gimnazije. Sjeæam se da smo 5. razred išli u staru školu, bili smo b) na katu, ispod nas je bio 5a. Veæ u 6. razred išli smo u Gimnazijsku zgradu.
Zbornica je bila uvijek u gimnaziji pa smo mogli viriti kroz prozor kad æe nastavnici s imenicima. Negdje krajem pedesetih u maloj prostoriji na katu je proradila "Pionirska radiostanica Knin", u poèetku samo nedjeljom, a poslije i ostalim danima.
Stara zgrada je napuštena 63. i kasnije su bila neka skladišta, a danas je u prizemlju kafiæ. Stolovi su zauzeli našu livadicu, donji dio je ureðen, a gdje je prije bila samo ponegdje sad raste normalna trava.
Post Reply