STRANCANI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

ovce u strani

Post by Goran Zelic-Zele »

Jole i Marija su se prezivali Šimiæ, njihova kuæa se naslanjala na kuæu moje tete Marije. Magarac se zvao Sivko i služio im je za obavljanje poljskih radova u Šimiæima. Oni su stanovali na gornji pod a u prizemlju je bila staja u kojoj je živio magarac,.To znam jer sam æesto kršio zelene grane ili bi u Barišiæevoj bašti ukrao glavicu kupusa i iskopao koju mrkvu idonosio bi to Sivku. U baštu sam upadao kroz Bošket a jenom su me vidili Barišiæev sin Bara i njegov brat itužili èaæi pa sam imao problema zbog tog kupusa.
Ta kuæa Šimiæa je bila prava seoska kuæa , naime nekada su seljaci stoku držali u kuæama u kojima su i oni spavali.Nažalost, kad su Jole i Marija umrli kuæa je zapuštena, danas je srušena i od nje je ostala samo hrpa kamenja.A bila je to prava težaèka kuæa.
A sjeæaš li se Vjeko kad su se u jesen èobani vraæali sa Dinare. Kad su im vlasti zabranile da prolaze kroz grad jer su ga ovce prljale oni su uzeli pravac uz Sunajke i niza Stranu.Tada bi gomila ovaca prolazila stranom, oko stada su trèali ovèarski psi, a na kraju su išla kola i magarad sa stvarima koje su èobani sobom nosili.Mi klinci smo stajali sa strane i kamenjem gaðali pse koji su oko jurili ovaca i tako smo pravili pomutnju.Èobani su nas psovali ali nam ništa nisu mogli jer bi, kad zagusti, mi brzo pobjegli uza stranu,prema fortici. Kad bi ovce prolazile sve u strani je bilo blokirano a iza njih je po putu ostala gomila brabonjaka pa su èobane sa prozora psovale sve žene.
Vjeko

Post by Vjeko »

Hvala Zele za Jolu cjelo sam vrijeme mislijo o prezimenu dasime macom odara po glavi nebi se sjetijo a i tako za Sivka ali mi je jolina slika pred ocima kada Jole jasi na Sivko imavec 45godina kada sam vidijo zadni put Jolu i Sivka
A kada su Cobani prolazili kroz Stranu za ono vrijeme je bilo milina gledati kako ta kolona prolazi a ovce zabiljezene u razliceste boje ijedna drugu gura jer je bilo puna strana prve ovce su bile kod Svetoga Josipa a zadne u Sunajcima a mi drcina popnemose na zidic i gledamo taj zjeli cirkus ikada ovni sa velikim rogovima prolazu a onda ajme jesili mi vidijo koje rogove ima ja sam mislijo da se nebi koja ovca izgubila u bosketu pa sa isa gledati ali nikada se nije desilo imas pravo stare zene bi kazale zaserose cjelu ulicu odnijoi vrag
dobra stara vremena
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Strancani

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Tralici nisu bili iz strane,nego su zivjeli u istom portunu gdje zivio Mirko Madjar,Fifi i Retelji.Ja sam se druzio sa Ivom Tralicom koji je isao samnom u odnovnu skolu skupa sa Rudom Zivkovicem,Simom Zivkovicem i Milenkom Tilicem.Imao je dva starija brata;Peru i Manu i oni su bili porijeklom Licani.Petar Ceko(Cule) je ispjevao pjesmu o Tralicima i ta se pjesma poslije dugo pjevala,iako su Tralici napustili Knin negdje oko 1954 ili 5te.
Vjeko

Post by Vjeko »

Repko koji su onda Tralici stanovali ispod curkove kuce na cosku skala kada se islo prema Cotama ili preko puta di su stanovali Tjeso i Marin Maric jer svi stari ljudi iz strane kazu tu nacosku kod traliceve kuce povise dva cuka
jesu li oni prije dugog rata mozda u strani stanovali
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Strancani

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Neznam Slajmeru(vjeko).Da to slucajno nisu Bralici za koje ti govoris?Ja znam da su bili Marko i Ante Bralic koji su odmah poslije rata odisli u Italiju.Ante je igrao u Dinari prije rata i onda je iz Italije otisao u Cile i igrao u Colo Colo i bio poslije presjednik kluba.Vratio se u Knin u posjetu 1957 g. i donio Dinari garnituru dresova i tri zute lopte.O tome bi najbolje mogao znati Micko Dujmovic,jer to je njegov komsiluk.
Vjeko

Post by Vjeko »

Hvala gospodine Repko na ovoj informaciji o Bralicima od Marku I Anti i da je Ante bijo Prijesednik Nk COLO COLO u CILEU 98% to Kninjana nisu znali

Hvala Slajman (Vjeko )
Vjeko

Post by Vjeko »

Ja i sin od Ante Pejkana Ivica sjedimo uz Staru Orasnicu i vatamo Drlje jer to u Orasnici si moga da vatas naljbolje sjedimo ja i Ivica a iza nas srariji igraju balote tuje Stipe Policajac Ive Barusic Ganbe Marijo ijos par i zastavnicar Cepula a Sako je sudac idrzi sibu za mjeriti i uvjek vice treba novo pice
Cepula je bijo metar i sibica ipo visok ali je svaku ibijo a i Stipe Policajac bi popizdijo jer i Stipe bijo poznat za svaku izbiti
Ja i Ivica dalje vatamo drlje Ivica je ima malo kosno paljenje ja ga pitam Ivica jesili juce gleda vatrepol kada je juce Dinara trenirala pala je lopta tu u Orasnicu i onaj veliki Linjak loptu nije vratijo nego je sakrijo tu iza sevara pa su kasnje Drlje i Linjaci igrali vatrepolo znasli kako je partija zavrsila u koliko su sati oni igrali vjeko oko pet sati nisam gleda Vjeko naznam koje pobjedijo prode dvi tri minute kad Ivica plane Vjeko je... ti mater sada cu te udariti kamenom kada ribe igraju vatrepol glava pocvrenula nema kazem ja Ivica idem ja kod Deme na sladoled igledam da Ivica ne posalje nesto zamnom
Prolazim Mrdu idolazim kod staroga Vave radnju a tu jos nije bila samoposluga teren je bijo prazan Bozo Petkovic od Ile Petkovica caca i Vave gledaju maloga Cepulu sina od Cepule zastavnicara kako barata sa fudbalom mali cepula je bijo talenat za nogomet ali nije cuvosam dogura daleko ali stari Vave je volijo njega gledat kazei to je veliki talenat
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Stranicani

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Slajmere;sjecas se Marka Pejkana,najveceg ribolovca u Kninu za sva vremena i Jakice Pejkanove i njezinog sina,ne sjecam se vise kako mu je bilo ime?Ja se ponekad sjetim moje generacije koja je dosta starija ot tebe i sta smo mi radili po Kninu.Tu su tvoja starija braca bila uvjek ,a i starija generacija koja je bila nas idol.Stvarno ti si me posjetio i vratio u ono doba,valjda bi ja trebao malo pisati o onoj staroj rivi i strani kao i Kninu kako je bilo kada sam ja bio klinac.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Proslost za buducnost !

Post by Petar-Peky Bukarica »

Repko , ja bih ti bio zahvalan a vjerujem i drugi , da nam kazes koju o onom vremenu kada si ti bi klinac ili momak ili kako vec hoces . Ponavljam da je to bila osnovna zamisao Galerije , da sacuva od zaborava i pokusa dokazati mladim generacijama i onima koji dolaze kako se nekad zivjelo u Kninu .
Vjeko

Post by Vjeko »

Repko ti mislis na Antu Pejkana on zivi u Puli meni je mala grijeska se juce desila ja sam zamjesa Antu i Marka Pejkana kao caca od Ivice Marko je caca Ivici
Repko ja podrzavam Pekijev predlog jer bi bila steta da ne napises nesto o tvojoj generaciji kao klinc i momci ja mislim ti bi ima toga dosta da napises na galeriji
Hvala unaprijed Slajman (Vjeko)

Mladi Knijnani zamislite vi sjedite u kinu i gledate film i vidite Alen Delon ..Jeams Dean..kao momci ili Natali Vood kao mlada cura to sam ja gleda kada sam sjedijo na Zidicu suboto navece kada sae je starija generacija spremala na ples u dom pa kada muski idu kod Joce brice da se briju ikosu sisaju to su bili tipovi a moda nije za ostajala nista za Zabrebom ili Beogradom ako ne i bolja a ti tipovi Jovica Urkalo (Repko ) Vucko .Pupe .Doko Bjegovic Slavko Dragec ili Norma Dogomoj Jela Novakovic i itd itd to su bili momci i cure Holivud je bijo na kninskoj ulici od ote generacije je moja generacija dosta naucila u modi i drugima stvarima
Zato sam sretan sta sam taj Knin i Kninski duh upozna u oto vrijeme hvala
Vjeko

Post by Vjeko »

Krajem 50godina pocima prijateljstvo sa bracom Sarici Slavko (zene) .Ive i.Pero (student) oni su novi Stranicari dosli su iz Promine
sjedimo mi na kuku imislimo kako da zaradimo koji dinar da kupimo male cokolade di su bile slike od igraca mi smo culi da mozemo Pelim prodati u Otpadu kod Desica tako poceli mi Pelim da beremo po Strani i ipod Tvrdave po Lacimi ionda smo ga metnili par dana da se susi tako kada je Pelin bijo suv onda smo ga vozili u karivolama u Otpad
Karivolo su bile pune da nisi vidijo koi gura isli smo kroz Sunajke i kraj stare Policije di stoju stari Pölicajci ipusu cigare i cakulaju da su oni znali nas stari Ilija Sepa .Brkic .Bolta .Zubcic.koje ce oni imati probleme sa nama ada nas nije bilo bilo bi im dosadno jer imali su uvjek posla samo sa Pulegom
Dolazimo u Otpad kod Jove on je bijo sef Otpada da nam izvaga Pelim pola Otpada je bilo puno Pelima di je kasnje poslan u Zadar kod Maraske izvaze Jovo i posalj nas kod Mare blagajnice da nas isplati tako je velika ljubav izmedu nas cetvorice i otpada i stari Pölicajaca nastala :lol: :lol:
Vjeko

Post by Vjeko »

Deparac

Kako smo deparac zaradivali kavo klinci braca Sarici i ja
Mi bi otisli na teretnu stanicu di su vagoni bili sa kokuruzima iz srema ti vagoni su bili otvoreni ili zatvireni pa bi vrece napunili i kasnje prodavali po rivi ljudima ko je drza kokosi a fala Bogu svako je drza kokosi u starom Kninu pa problem nije bilo prodati za cas smo vrece ispraznili
Neki su narucili nove vrece za sutra svaki dan su dolazili vagoni iz Srijema dok je bila berba u Srijemu na teretnoj Stanici bude po 20 vagona
Kada nestane kukuruza onda smo kupili Bakricu Mesing i druge metale na starom smetlistu ispod stare Klavonice kraj Marunuse ttu smo uvjek nasli po par kila i onda kod Jove iMare u Otpad kod Desica kada bi dinare dobili odma je pala Poklapa ili anjca odma tu kraj stare Policije u parku

ima nastavak
Vjeko

Post by Vjeko »

Nastavak

Kada su dobri filmovi igrali u Dömu Jna onda bi cekali na salteru iza doma
Vec bi sjeli oko jedan dva sata popodne idrzali mjesto i onda bi dolazili stariji da im kupimo karte za kino tako bi imali po dvadeset ili trideset narudbi di bi dobili dinare za karte i koji dinar tu sta smo cekali par sati tu se dalo i svercati sa kartama kada je dobar fili bijo 20 milja Suva Krpa nadnu mora sa Kirg Daglas ili Herkules Stiv Riz ili Zakim Zvona Zvone Mene pitas
A sebi nismo karte kupovali nego smo upadali kroz blagajnu ili koristili stare karte u guzvi
Ako nas Ante Jelovina uvati onda za kaznu moras mu noge cesati sa olovkom oanda treba gas maska cjeli film je trajalo cesanje a negov priljatelj Drago Zi (Marijo) 1 red prvo mjesto dije stalno sjedijo Marijo Ante sacu zvati Mumina tvoje noge smrde ja nemogu gledati film P.... ti materina
To je onda bila naveca kazna Anti noge cesati onaj parfen nije par dana izisa iz nosa
Vjeko

Post by Vjeko »

Preko puta zidica ili do Demine Slasticarne stari je Dragec caca od zubara Slavka Drageca je drza privatnu radnju mljekaru
Tu smo isli na kiselo mljeko i bubice tu je bilo naljbolje kiselo mljeko sta sam jevo u ljepim debelim bjeli cikarama pa udes u radnju sjor Dragec jedno Kiselo i dvi Bubice i kada zlicom ubodes u kiselo ono jos malo ledeno ajme ajme nisam ni prvo pojevo a vec drugo se naruciva evo sada mi voda ide na usta kada se toga sjetim
Bude nas vise tu pa ko nemoze da plati ide na veresiju onda nije bilo problema rijec je vazila .
Vjeko

Post by Vjeko »

Indijanac nesmi da place

Kada smo se igrali Indijanaca i Cowboja u bosketu . Ko je bijo Indijanac pravili smo strele od Kisobranovi zica i na kraju strele je bilo od kokosije perije .
Tako je jednom Zarko Curko gada u jedno tanje stablo di je bio iza Zdrile i diga je Zarko strelom pogodijo u Koljeno onda kace zdrile to ne boli nista Indijanac nesmi da place . A dvi Tri minute kasnje pocme zdrile da place " ne placem ja sto je mene Strela pogodila u Konjelo nego placem ja sta ce me mater Ana is tuci sto mi Zarko gace pro busijo "
Post Reply