STRANCANI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Vjeko

STRANCANI

Post by Vjeko »

Prije izmmedu nas klinaca 50 ipocetkom 60 godina Knin je bijo podjelen blokove
1. MOSCANE
2. STRANICARE
3.VAROSANE
4 .UCENIKE
5. BORICANE
6.DESICANE
i to se postivalo ko je dosa u tudi blok da se igra mora je da ga brzon napusti jer su pracke radile
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

SAVEZNIŠTVO

Post by Dean Beric »

Stranièari i školarci su uvijek bili saveznici i ne sjeæam se niti jednog sukoba, ali zato kad bi se mi (školarci) potukli s boriæanima uvijek bi nam u pomoæ doletilo kamenje sa tvrðave. U tom je savezništvu veliku ulogu imao Rujo (danas I.M.) koji je iz varoša silazio u grad, a preko zida iza kuæe pravo u stranu. Mi, školarci, smo bili malo znaèajniji jer su svi morali doæi u školi, na naš teren, a od svih su stranièani bili najjaèi, najbrojniji i na dobrom položaju. Zato smo mi bolje bacali kamenje jer smo gaðali ravno, a ne nizbrdo. Najbolje je bacao Š.... (B,R,) i to lijevom.
Jedne prilike je bila tuèa kod tunela (danas, Loredanova vrata) i uhvatili smo jednog boriæana (kasnije mog prijatelja Miška Manèiæa, a i preselio je u Elektromaterijal pa je postao naš). Zavezali smo ga za orah i muèili da nam oda njihove položaje. Ostali boriæani su utekli u Sunajke i doma, a mi smo ovoga kasnije pustili. To je po mom sjeæanju bila posljednja velika tuèa, jer smo malo iza toga poèeli gledati curice, i meni je jedna cura bila boriæanka (SŠ), Šiæina sestra, a Miæo (Dragan.K.) je jednu i oženio. Postali smo dobri s boriæanima toliko da smo mogli voditi ženske u boriæe.
Tako je završio rat u našem dvorištu.
Vjeko

Post by Vjeko »

STRANCANSKO podrucje pocima od Bubline kuce pa do Apaske Kule na Spasu dismo stalno Bobe palili iod vrha Badjere na Trvdavi do Krke od Paracove kuce do Karla Jukica radnje do divizije to su bili Varosani i Ucenici a Paracove kucedo juzne kasarne to su Moscani
Krku smo podjelili i barice ali stara Orasnica je ostala Strancarska
Ognjen Simic
Posts: 14
Joined: Sun Apr 10, 2005 4:12 am

Post by Ognjen Simic »

Krajem 60-ih i pocetkom 70-ih je doslo do demografske eksplozije i izgradnje novih stambenih objekata, sto je dovelo do pojave sub-grupa, konkretno "Posluzara" sa centrom oko samoposluge, koji su bili domaci na Dinarinom igralistu, te "Postara" koji su pokrivali vojne zgrade oko poste i zeljeznickog konacista pa sve do Borica.

Posluzari su valjda nastali kao frakcija Stancara, a Postari kao frakcija Skolaraca, a orignalne grupe su vise manje izumrle, tj. ostarile. Posluzari su doduse nastavili tradiciju sukobljavanja sa Moscanima i Pijacarima, a Postari sa Boricanima, tako da je sve ostalo vise-manje na svom mjestu.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ŠKOLARCI

Post by Dean Beric »

U ono vrijeme smo se dijelili na grupe i postojala je podjela na varošane i školarce, ali samo u igri. Inaèe smo èinili jednu veæu grupu, skupa se igrali i skupa tukli protiv drugih. Teško je postaviti granicu izmeðu teritorija tih grupa, možda na vrhu Martiæeve ulice ili na ulazu u opæinsku zgradu (gornji ulaz u žandarmeriju). Svakako su varošani Boro i Dule uglavnom bili igraèi naše ekipe. Kad sam bio u 8. osnovne imali smo nekog u skoro svakom razredu. Žao mi je što više neznam ko je bio u kojem razredu, ali poènimo: 8. Drago i ja, i Mome kad nas je prièekao, 7. Buce, Dule, Boro, 6. Novak, Dražen, 5. Kiæo, Ðiði, i mlaði: Jovica, Dojèin. Tu su se ubrajala i djeca oficira, Karlo, kasnije Miroslav i Bane. Kad sam bio mlaði, 5-6 osnovne znali su nas braniti "naši stariji" Luka, Oblak, pa Uman, Vekiša. Uglavnom osim sitnih tuèa izmeðu sebe, ne sjeæam se da nam je iko upadao organizirano u teritorij ili da je neko od naših stradao na tuðem. Jedna mala zanimljivost. Znali smo se koji put provuæi kroz prozorèiæ blagajne i upasti u kino. To smo mogli samo mi, jer bi (ukoliko je bilo napeto stanje) primirje trajalo do zatvaranja gornjeg ulaza koji je spadao u naš teritorij.
Vjeko

Post by Vjeko »

Za nas Drcinu sta bi stara Bulatusinka rekla kada bi se skupili ispred cesme u nasoj strani mi STRANICARI
Dismo pravili planove sta da radimo mi musk i zenske danas
Zeljko Culina Zdrile Braco Frane Podrug Sime Svetina Darko i Bozo Retel Ive Anic Hari Curko Vjeko Zivkovic Bilusic Braco itd muski
Podrug Anka Anic Zdenka Lubica i Jasna Dimljecar Jadra Zivkovic Izabela i Beba Curko Lenka Bilusic Bebana Retel itd zensk
Kada je plan bijo gotov prvo mi muski jednu partiju ispred Curkove kuce na Pikucu a zenske na Ganbu i onda bude malo galame kada Pikuca padne u Mirinu pream kuci dije profesor Frane Tanburovic stanova
iza Svetog Ante ili pövise stare Loze tusu prije bile kuce pa su srusene u 1944
Kada je galama prosla onda smo isli na Tvrdavu da vidimo jesuli Boricani ili neki drugi dosli u nas bosket ili na Tvrdavu kada je teren bijo cist onda smo isli na Spas da trazimo Bobe ako to nismo radili onda smo se igrali vitezova Na Tvrdavi imalismo dvi kule di smo nase oruzje drzali to se nije smilo izdati onda bi dobijo po labrnji
Vjeko

Post by Vjeko »

Mi STRANCANI kada bi se igrali na nasoj ulici od Romiceve kuce pa do dva Cuka to jest do Trline Kuce tu su sve igre padale Lupeza iZadar Vatale Zmire itd ili smo pravili Ramobile ili Trokolice a kola su bila Balinjere pa smo svagdi trazili daske i brokve ionda kada bi nesto napravili onda smo picili niza stranu sve do Staroga Kotara jer nasa ulica je bila betonirana pa kada picis dvojica na ramobilu ili na trokolici to je milina bila ijako kada bi pali i koja suza posla idobili po krastu vise na kolinima ili naglavi mi smo jopet trcali do Romica da se jopet spustimo nasom ulicom
Te nase nase igre bi trajale do kasno u noc ijako bi Strina Manda rekla da idemo vise kuci ili Maija ili Adela starije zene bi sjedile na zidicu povise avlije Strica Dike ili ispred Curkove kuce disu cakulale a mi drcina tjerali po svome di je doslo i do svade sa starim zenama
Vjeko

Post by Vjeko »

Mi klinci iz Strane bili smo stalno u Bosketu ili na Tvrdavi ili na Spasu pa smo stalno sreli ljubavne parove pa smo isli da kibicujemo
Tako jednom prilikom islismo za Brankom No......... dije isa sa jednom furestkinjom na Spas to je bilo kasno popodne
Pratimo mi Branka do Borica na spasu prema Raljevackoj strani i dise polako suljamo od Apaske kule da vidimo stace nas Branko sa furestom da radi
Prvo Branko gloda okolo imali ikoga tu ublizini i pocme da pravi teren dice ono leci ipocne Branko da bari nije to dugo trajalo i pocmu se oslabadati stvari a nama oci vece od barakogula kada smo vidili kod furestinke s... i sumicu uvatila i nas vrucina i pocelo kodnas da kuca izmedu dva depa pa neki su udarili D..Sakic i mjerili ciji je veci sa slamicom :lol: :lol: :lol:
Tako neko je gurno nogom kamen di se poce kotrljati i tako otkrije nas Branko i pocne da vice da ce nas ubiti ida nam je.. vareniku
I onda su pocele da letu kamencine i kukarde nama nego maglu vataj i kidaj dole prema Krki a kukarde letu zatebom da nije bilo grmova od smreka i drugi grmova bi nas Branko sva polozijo kao cunjeve na Kuglani
Branko je nekoga prepozna onda si mora par dana da nestanes jer kad te uvati znas sta te ceka
Tako smo vise puta ljubavne parove pratili u Marunusu ili u Gajnacu
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Sjeæanje

Post by Goran Zelic-Zele »

Vjeko, svaka ti èaast. Ti i Dean Beriæ ste unijeli svježinu, odnosno osvježili ste mi pamèenje na stari Knin i stare Kninjane, u koje se i sam ubrajam. Pola od ovih dragih ljudi što si ih nabrojao ja sam veæ bio zaboravio, a gledao sam ih u strani, kao i ti, svakodnevno. Sve te igre i zezanja koja nabrajaš bile su i moja svakodnevnica i moje igre, jer ja sam Stranièar,odrastao u strani i samo par godina mlaði.
Sjeæam se ovih žena što su se okupljale na zidiæu iznad Ðikine kuæe, tu sam svakodnevno bio kod moje tete Marije Èuline, koja je stanovala prekoputa . I mi smo odlazili u Bošket, na tvrðavu, , gdje smo zezali starog Remetui špijunirali ljubavne parove.Na Spasu smo tražili bombe i palili ih u Apaèkoj peæini.
Bože, sve to mi je izblijedilo iz sjeæanja dok ti to nisi spomenuo. A ljeti smo odlazili na Rivu i kupali se na Krki, dok su stariji koje ti pominješ, igrali neke svoje igre.S jeæam se kad smo Harija i Biška Puriæa gledali dok su skakali sa vrha željeznièkog mosta u Krku. Sjeæam se kad su nas ti stariji lovili oko mosta na rivi i bacali u Krku, gušili smo se i tako nauèili plivati. Sjeæam se starog toka Orašnice na Rivi, košenja trave na baricama, pranja biljaca na skalinima. Na sve to si me podsjetio svojim tekstovima i zato ti se od srca zahvaljujem.
Vjeko

Post by Vjeko »

ZELE hvala i tebi i drago mije da sam te malo vratijo u nas star Knin i u nasu stranu
Kadje Zarko skaka sa mosta tu uz most su isle i neke zice pa je on mora i preko ti zica a Zarko je uvjek u rabatikama skaka u Krku
Sjecaslise ti nasega Paganjerija on je stanova preko stare loze ima je nadimak Cuk
Mibise navece sakrili iza kostele na lozi pa bi zvizdili kao cuk a stari Paganjeri dode na prozor i popizdi
On je znao koja djeca njega zajebavaju pa nas je gona po cjelom Kninu
Mi idemo na Sarena jezera kad Paganjeri za nama cak je Kosovcicu pregazijo igona nas kroz sevar sa svijim bagulinom ili na Tvrdavu cak je i u Skolu dolazijo da se zali koji je to Udav bijo da on je prije zandar bijo u Kninu
Najgore su braca Darko i Bozo Retel prosli jer su vrata uz vrata stanovali pa i Paganjeri u portunu ceka a tako i braca Fifi i Roso od nasgge staroga Svjecara di je ima svoju radnju do Portuna sjecase Konjica izvjezdica na spagu di su visili kod Svjecara bili su obojani kostali su ja mislim 10 dinara stalno sam isa tu da kupim ili lizalicu stapic a ni Car Ratko Bilbija nije bolje prosa je svi su tu stanovali pa je Paganjeri dokucijo sa svojim bagulinom
Ajde Zele drago mi je da ja i Dejan smo te malo vratili u nas grad
zivijo ti meni stari kninjanu
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

lasta

Post by Goran Zelic-Zele »

Vjeko,dobro se sjeæam kad su Hari i Boško skakali sa željeznièkog mosta u Krku. To je onaj most kad ideš u Potkonje ili na Šarena jezera. Mi bi išli do njega preko teretne stanice, a ponekad bi pregazili Krku i išli onom lijevom stranom. Kod mosta je stanovao i naš prijatelj Baja, kojeg smo zvali amerikanac, pa smo èesto bili kod tog mosta. Kasnije smo tu ulazili u vodu i gazili do Atlagiæa mosta loveæi ribu, a najviše je pastrve bilo u travi ispod mosta, tamo gdje se ulivala Kosovèica.
I Hari i Biško su vježbali atetiku u Partizanu i bili su vješti. Ne znam je li bilo zanimljivije dok su se verali po mostu da bi došli do vrha, odakle su skakali, ili sami skokovi. Naime, tada su èesto prolazili vlakovi, no to njih nije ometalo u venðanju. Istina je da sa desne strane mosta, one prema Kninu, idu telefonske žice i u tome je i bio kumst. Oni su skaka li lastu i snažno su se odbacili i preskoèili bi one žice i onda bi skoèili u Krku. Bila je milina gledati ih. Mi klinci smo ih pokušavali imitirati i skakali smo pagarešto u Krku sa onog trampulina što smo ga sagradili ,negdje u ravnini sa vatrogasnim domom.
Starog Paganjerija se dobro sjeæam i naša generacija ga je vjeæno zajebavala i dovikivala bi mu ime.Poredali bi se ispred njegove kuæe i dozivali bi ga , a onda je on sa štapom jurio za nama. No, di æe on onako bagav uhvatiti momèiæe vješte i spretne.A ovo šta kažeš da je bio žandar to nisam znao. Ma sad mi je jasno, uvijek je izgledao strogo i naduveno.
Vjeko

Post by Vjeko »

Jedan moj rat proti boricana
Bijo sam u Bosketu sa mojim pasom Dekijom i od strica Sime Rikijem to je bijo meded ane pas kad evo cetri boricana kod dva orasa jedan kaze eno onoga Strancana sada cemo ga namlatiti i posli prema meni ali nisu vidili pase kada izlazi meded Riki i deki iz grma a sta sad guzicari ipoceli da maglu vataju prema Sunajcima
Drug dan idem iz desica di sam bijo kod cace u mesnici iprolazim kraj stare bolnice i vojne menze sa pasima i vidi Deki jednu kujicu ispred vojne zgrade i opali kuicu zavrsijo Deki posa itamasmo krenuli kad neko sa balkona poce da vica od stariji da ce ubiti pasa to je bila kujica za lov ja i Deki i Riki malo brzi korak prema Gimnaziji iuz Lacinu kuci
Dva dana kasnje prolazim kraj donje zgrade vojne uz glavnu cestu napali me boricani ipoceli me gadati sa zrvenim bobicama iz cjevi koje su rasle tu na tratovaru kada se ide prema sudu bilo je nji dvojica ja izvadi moju pracku i kuglice od balinjera i pocmem da bobardujem ipoceli Boricani da bjezu a ja zanima prema boricima jednoga sam uepijo da ga udarim sa drvetom od cjepanice tu do prve kuce do bolnice di je neko drva sprema za zimu drugi je uspijo da zovne druge Boricane bilo je tu oko desetak icujem kako jedan vice to je onaj sta je njegov pas moju kujicu opalijo
Vrag odnijo salu nji vise ja sam i nema bjezi u staru bolnicu itu sam proveo par sati jer boricani opkolili Bolnicu dok nis uotisli kuci a uto vrijeme mi palo napamet zasto sam dobijo nadimak Slajman to je bijo jedan doktor iz Austrije koji je radijo tu u Bolnici bijo je priljater moga cace
Ome je ljecijo par mjeseci u bolnici kada sam u vruce Spirine pao sa guzicom da nije bilo Slamera lose bi prosa zato sam dobijo nadimak
slamer kada bi neko spomenijo ime slamer ja bi se odma sakrijo u kuci i li na cesti eto slamera ja bjezi kuci nema veze disam u kninu me svi znaju kao slajman
Bilo je vise ratova proti boricana
Vjeko

Post by Vjeko »

Evo mate mi je spremila bjelu kavu umaloj teci tri zlice zukra i nadrobijo bjeloga kruva i krenem prema kuku to 30 metara od kuce kod gorne cesme ipopnemse na kuk di su uklesana imena sa kuku vidis pola Knina i pocmem da jedm udobrjeni kruv u kavi jednu zlicu u usta ipogled na lozu danas je subota i loza je puna sa sve cetri strane Kninskog kraja ljudi se spustaju u Knin
Riva je puna Konja sa kolima i magaradi di su ljudi donili da nesto prodaju ili da küpe druga zlica i pogled na Gajnacu i teretnu stanicu di mala manverka mala parnjaca di gura par vagona iz juzne kasarne izlazi vojnicki dem ( teretni kamijon ) nova Orasnica i stara Orasnica ulazu u Krku i onda idu zajedno prema marunusi
Prva kuca do kuka dobija nove stanare to familija Saric Mate i Kata sa djecom Slsvko (zene). Ive. Pero zvani (student) i sestra tako je Strana dobila nove Strancane
Evo starije zene dolaze iz pize sa punim borsama di kasnje se pravi prava Kniniska Kuzina di mi sada voda ide na usta polpete u tocu itd.
Stari stanovnici strane fam.Romici. Podrug. Kasumi . Sevac .Culine . Rusman Bulatuse .Rastovici Simici.Bilusici. Firule Zivkovici (savije) Anici .Trcani .Curke .Tilici . Barusici . Balici .Cote . Marici. itd.itd.
Mi u Strani imali smo sve vrste zanata Krojace .Mesare .Stolare Trgovce Doktore med . Sestre Vetrinare. Profesore i nase Sportase Kreso Tilic Joso Anic NK Dinara Natesa Maric (Zivkovic) prvak
u gadanju mal. kaliberske puske iz strane potice stara Dalmatinska klapa Tralici di su braca Tralici osnovali u Zagrebu
Evo moja mala se teca prazni pa grebem sa zlicom po dnu sta je malo jos ostalo i silazim sa kuka i mislim da sretnem neke Strancane i da idemo igrati. Kan Kan.
Kava je bila dobra pola varenike ipola divke
.
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Post by Goran Zelic-Zele »

Sjeæam se ove klape Traliæ što je spominješ. Ustvari sjeæam se Petra Traliæa, on je bio u rodu sa mojom bakom Tonkom i èesto je dolazio kod nas. Kao danas se sjeæam kad su oni pjevali na fešti ispred crkve Svetog Josipa. Ne znam kako se zvao njegov brat sa kojim je pjevao, ali znam da su bili jedna od prvih dalmatinskih klapa. Oni su prvi poèeli sa javnim nastupima, a svi su ih kasnije imitirali. Omiški festival je došao mnogo poslije.
Hvala Vjeko za ove redove,vratio si me u sretne dane djetinjstva
Vjeko

Post by Vjeko »

Zaboravijosam da su jos ustrani stanovali fam. Kaligaris. i sestre Bosa i Milka i da ne zaboravim Jolu i Meriju iJolinog magarca Jole sjedne na magarza ipocme da spava a magarac ga nosijo do Golubica inatrag i nije nikada pogrijesijo uvjek kroz Bosket Sunajci Desice pa kraj kapele prema Brzici ionda za Golubic i tako natrag u svaka doba godine zato smo uvjek kazal da je to najpametniji magasrac Knina i okolice jos je zivila i Marta



Zele
Tralici su mislim prvi bili i snilali Dalmatinske pjesme na ploce kod Jugotona u Zagrebunije nije cudo kod nas Strancana uvjek je bilo ljudi koji su dobro pjevali
Post Reply