B R I S K U L A

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

B R I S K U L A

Post by Luka Kabic »

Jako su me obradovale slike kninskih BRISKULA.Kninske briskule su bile uokvirene i postavljene kod Ozegovica u gostioni.Ne mogu se sjetiti dali ih je bilo svih 40 ili manje.
Hajde da ovdje napisemo malo vise o njima.Ko ih je nacrtao;koliko ih je stvarno bilo, i ko je sve bio na njima.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

40 velièanstvenih

Post by Dean Beric »

Karte "kod Peše" su nastale tako da se odabralo èetrdesetak "abonenata" koji su to ime zaslužili ne zato što su tamo jeli, nego što su èesto svraæali. Kad su karte nastajale ja sam veæ živio u Splitu i u Kninu bio samo vikendom. Inaèe, gostiona Ožegoviæ je ujutro bila mjesto za obraèune s pazara i marende, peèeno i slièno, a uveèe bi se promijenili i stolnjaci i gosti. To su ovi s karata.
Karte je izradio Aleksandar Mijakovac - Buæo (kralj Špadi), velike uokvirene za na zid u gostioni i maceve malih u kutijama od kojih je svaka kutija original, odnosno sa slikom buduæeg vlasnika. Napravljeno je 40 karata i najvjerovatnije 41 mali mac jer su na petini kupa Ðuro i Èedo Raškoviæ.
Sve æe karte doæi na galeriju, samo ih Peky polako stavlja jer ih je tek danas dobio (8.3.09.). Kad sve izaðu vidjet æe se i ko su "abonenti". Kad doðu baštoni na red pojaviæe se i as - Drago Mediæ.
Post Reply