Ozivljavanje grada

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Aco Dimitrijevic
Posts: 109
Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am

Ozivljavanje grada

Post by Aco Dimitrijevic »

Prva svest o sopstvenom postojanju i postojanju objektivnog sveta moze da bude vezana uz dozivljaj jednog mirisa. Istovremeno, najteze potvrdjivanje postojanja spoljnog sveta vezano je uz otkrivanje, prepoznavanje i odrzavanja mirisa u svesti onoga koji traga za tajnom prolaznosti koju bi da nekako pretvori u trajanje.

Mozda, u brojnom prepoznavanju i sakupljannju tragova iscezlih vremena, lezi tajna odrzavanja iluzije trajanja. Tajna jednog mirisa samo dodaje tezinu cele zagonetke sakrivene u fenomenu koji zovemo zivot.

Uspomene na mirise nas vezuju i uz samo bitisanje jednog grada. To je posebno vazno uz proslost jednog grada kakvu danas grad Knin ima, zajedno sa svim svojim ziteljima, kako onim od nekadasnjim, tako isto i ovim danasnjim.

Moje prvo pamcenje o gradu uopste vezano je uz miris svezih Dragecovih bubica!

Sad se javlja znatizelja. Da li jos uvek neko pamti Knin kroz ushicenje od mirisa svezih bubica kod Drageca? Istovremeno ako uspemo da podelimo uspomenu na jedno vreme kroz prepoznavanje i zadrzavanje i nekih od mirisa toga vremena, mozda bar za trenutak sacuvamo deo toga vreme i njegovih ljudi od zaborava.
_________________
aco
aco
SaleV

Post by SaleV »

Не сећам се мириса свежих Драгецових бубица, али се сећам мириса
његове зубарске ординације и мада је он био кул лик и добар зубар
ту сам ваљда први пут почео да се осећам као Зелени зуб на планети
досаде и од тада почињем да ценим људе по количини претрпљене патње!
Иначе, у праву си што се тиче мириса. Мислим да положај чула на глави
човека указује на ступањ њихове суптилности (а мирис је ту негде
одмах испод вида и слуха, или у рангу - ако гледаш на корен носа)!
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MIRISI

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kao sto neki zvuk ili slika mogu vratiti u proslost i probuditi neke usnule osjecaje tako i miris ima moc da nas vrati u proslost . Kad sam procitao tvoj tekst Aco , prva misao u vezi sa culom mirisa bila je vezana za pocetke skolskih godina , na dane kada se kupe te nove knjiga .
Ovdje mislim na knjige u osnovnoj skoli , jer u srednjoj skoli nisam ni koristio knjige , ne bar nove .
Taj miris je jos sacuvan negdje na policama u ovim mojim vijugama skupa sa slikom vjestih trgovaca koji u onoj guzvi kada se kupuju knjige ( jer svi cekaju zadnji dan ) spretno sa polica bacaju knjige , zadace i pribor koji treba za taj i taj razred a knjizara puna opojnog mirisa svjeze stampe .
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Sun Jul 19, 2009 2:24 pm, edited 1 time in total.
SaleV

Sinestezija

Post by SaleV »

Е да, мирис нових књига, то сам волео!
Међутим Пеки поткрала ти се једна грешка – не каже се окус мириса него чуло мириса. Вероватно си се тако подсвесно изразио јер имаш неке снажне импресије где се потпуно сједињују поједина чула (то се у књижевности и психологији зове синестезија)!
Види се да си и ти гуто књиге :)
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Knjige

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sale ispravio sam gresku a knjige sam tek sada poceo ozbiljnije citati , ne prije .
Vjeko

Post by Vjeko »

Nisam guta knige ali se sjecam mirisa iz stare knjizare preko puta hotela Grand disam usa da kupim bukvar za prvi razred kod Jandrije Jelica .
Sjor jandre jedan Bukvar a u tom mometu trcu dvi Baklave po cesti ja izide iz knjizare i cujem kako druga baklava govori prvoj da stane jer nemoze da trci jer je orasi zuljaju
Taj me miris Baklava zaboravijo na Bukvar i ja navratim kod starog Deme inarucim jednu Krenpitu i Sanpitu i dvi Baklave a vidim u tepsiji da falu dvi Baklave i pitam starog Demu jesu li ono tvoje Baklave sta trcu niz cestu ma jesu prije pet muta sam novu tepsiju metno na teku ali ja sam reka policajcu Bolti sace on nji uvatiti.
Pojede ja sta sam narucijo i izidem vani i gledam jeli Bolta uvatijo Baklave ali nista od vatanja kad ono miris od friski Bubica od staroga Drageca odma do Demine radjne udem kod Drageca dvi bubice i jedno kiselo mljekou velikoj bjeloj cikari moj bukvar osta kod Deme i Drageca tako prvi razred bez bukvara
Jos se sjecam mirisa kada Bosket cvjeta u proljece ilidva Orasa u bosketu ili lipe kada se ide od lovranovi vrata prema ulaznim vratima trvdave , stare orasnice ibarica ili kada setas uz Krku ili stare pijace puna cantruna i dinja ili na lacini miris Pelima ili u mirini Kostela i tako daljei tako dallje
Ilikada je Subota kada Konji i Magarad saseru glavnu cestu i Rivu di kasnj Mile cistac sa LJubca iz komunalnog poduzeca mora da cisti ili stari Duvanin sa starim Vatrogasnim autom prska cestu
Dobri stari mirisi
lana

Post by lana »

Vjeko wrote: Pojede ja sta sam narucijo i izidem vani i gledam jeli Bolta uvatijo Baklave ali nista od vatanja kad ono miris od friski Bubica od staroga Drageca odma do Demine radjne udem kod Drageca dvi bubice i jedno kiselo mljekou velikoj bjeloj cikari moj bukvar osta kod Deme i Drageca tako prvi razred bez bukvara
Vjeko, bez bukvara......sad mi je sve jasno..... :roll:
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Jedan miris staroga Knina

Post by Dean Beric »

Negdje najesen bi svi kupili 4-5 metara drva. Onda bi se narucilo pilanje, a pilala su ih dvojica koji su imali cudna kolica. To je bio stroj sa motorom na zamasnjak, a trakama se prenosilo okretanje na pogonske kotace ili na kruznu pilu. Nije imao starter nego se palio kao stari brodski motori, na konop. Tako bi jednoga jutra usli i u nase dvoriste, upalili makinju i poceli s pilanjem. Jedan je dodavao klade a drugi je pazljivo, sa nekim naocarima pilao klade na cetiri dijela i odbacivao cjepanicu po cjepanicu na hrpu. Katkad bi malo ugasili stroj da se i oni odmore, a cesto su dolijevali vodu za hladjenje. Toga bi se jutra izmijesala dva mirisa, onaj od stroja (nafta) i onaj drugi od svjeze ispilanog drveta. Kasnije bi oni otisli, miris nafte bi se izgubio, a dugo bi ostao miris pilanog drveta i piljevine.
Aco Dimitrijevic
Posts: 109
Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am

Post by Aco Dimitrijevic »

Odavno nema vise toga "mljecnog restorana", ili tako nekako zvanog mjesta gde su se prodavali pecivo, sitni kolaci , mlijeko na case a vjerovatno i kafa. ponajprije bijela.
o mirisu bijela kave ( sa divkom ili cikorijom) mozda drugi put, ili od nekoga drugog.
sada mi se sve cini da je to mjesto gdje je dragec spravljao to cudnovato mirisljava i prhka tijesta, bilo upravo negdje u blizini zidica. svejedno ocekujem i dalje pomoc po ovome pitanju.
ali sta da kazemo o zvuku vjetra u nasem gradu. ono, kada bura puse, sa dinare ili velebita svejedno, u prosincu (decembru) ili veljaci (februaru)!?, kad po ulicama i bastama skripi i cvili granje, kada fijuce oko usiju uvlaceci se zavrat, mete preko praga i nasilno otvara od bobisa vrata? gdje su sada oni momci sto danima istrajno otimahu zavjetrinu u bobisu?!
aco
Aco Dimitrijevic
Posts: 109
Joined: Thu Apr 30, 2009 4:43 am

Kninska vinjeta br. 3

Post by Aco Dimitrijevic »

U ona vremena, jutra u gradu, posebice tijekom travnja i preko sedmice, nosila su sa sobom narocitu car.

Vec bi se odavna razdanilo kad bi vlakovi sa sjevera i juga na kninskom zeljeznickom kolodvoru istovarili copore djaka, radnika i svakojakog naroda, koji bi pristizao u grad poradi privatnih poslovau opcini, sudu, kod ljecnika ili u socijalnom.

Vrtovi po gradu vec bi uvelike ozivjeli, puni cvijeca i zelenisa. ljubicice polako zamjenjuju pupoljci ruza puzavica, krizanteme bokore, perunike se izvijaju, komorac buja, tu i tamo ozivjeli zbun lavande. Bajami su u punom cvijetu, tresnje i jabuke zamecu plod.

Kako jutro dalje odmice buja zivost u gradu. Hitnja je na sve strane, ka uredima, skolama i prodavaonama, daci do skole prakticiraju zadjevice. Oficiri nose brzojave na osobno urucenje. Zacesljane poslovodje, sa cigarmo u zubima otkljucavaju ducane. Gostione su jos zatvorene i mracne.

Kada vreva ulica pocne da kalava, kada domacice idu kucama sa svojom spizom, i kada sunce dobro otskoci sa Dinare, vreme je za marendu. A prave marende nema bez pecene janjetine!

U travanjskim jutrima gradom se razliva omamljujuci miris pecene mlade jagnjetine. Kada namjernik, posto izbije deseta ura, podje preko Gasparevica mosta u grad, najprije ga s desne strane omami miris jagnjeceg pecenja iz gostione Desica. Ako tu odoli iskusenju da svrati i poruci kvarat pecenja, ili kojim slucajem sam nije postar te mu je to redovito mjesto za marendu, nego produzi nanize prema robnoj kuci Dinarke,i taman kad mu zazubice prestanu sa djelovanjem, jer je nestala culna senzacija pecene jagnjetine, on svom snagom upada u novi kovitlac prepoznatljivog mirisa, koji mu ponova s desna, dolazi iz Sariceve baste. Ako li tu ne svrati da barem spinjetak oglodje, nego nastavi dalje, predstoji mu teska kusnja u borbi sa pomamljenim zeludacnim sokovima. I tako, u namjeri da sebe izbavi i od ovog iskusenja pa produzi kroz grad, on ne moze da stigne daleko. Malo nize, sa lijeve strane docekuje ga Ozegovic, kojemu nikako nije moguce odoljeti i gdje svakako mora da zaglavi. Sjevsi za sto, on pocima da prismace svojih 30 deka od butica sa mladom kapulom, utapajuci sve skupa u politri bijelob.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

MLIJECNI RESTORAN, aco ocekiva pomoæ

Post by Dean Beric »

KOD DRAGECA
Stari Dragec je drzao mali mlijecni restoran u Prijica kuci. Odmah do njega u Ozegovica kuci je bila slasticarna koju smo zvali "Kod Dzeme" jer je jedan od prvih vlasnika bio neki Dzemaili, a od onda su svi slasticari bili "Dzemo" cak smo jednog malog zvali Mali dzemo. Još je u Ozegovica kuci bila trgovina tekstilom, a u Ozegovica kuci komocarska radnja, kasnije mljekara.
U Drageca se moglo uvijek naci krasnog kiselog mlijeka u keramickim soljama a bubice su mu mirisale daleko van radnje. Stari Dragec se uvijek smijuljio onako kako se smjeskaju oni koji su otkrili tajnu dobrog zivota. Ja sam cak mogao jesti i piti na kredit pa bi otac poslije platio, a nisam bas siguran da je Dragec sve naplatio. Njemu je vaznije bilo vidjeti djecu kako jedu nego zaraditi. Jednog dana je bez najave nama djeci prestao raditi mlijecni restoran, a ubrzo se u istom prostoru otvorila trgovina Bagat a prva je u njoj radila Drina Bjegovic.
Zajednicka zgrada je nekako izgorila i obnovljena je i sad su samo dvije velike trgovine, ali ako udjete u apoteku i pogledate prema jugu u dno radnje mozda ugledate starog Drageca s njegovim vjecnim osmijehom i sijedom kosom toliko bijelom kao da je namjerno osijedio da mu kosa bude bijela kao kiselo mlijeko.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Mirisi rodnog kraja

Post by Dean Beric »

Vrlo cesto mi prodje neki miris kraj nosa, na moment tajanstven, nepoznat, a onda me sjeti na isti takav miris iz djetinjstva pa me vrati u ono vrijeme. Netko kuha caj od lipe a mene smuti sjecanje na lipe od hotela do Radjenovica kuce. Negdje malo zagori jaje ili salsa a ja se sjetim mirisa kokica i pecenih klipova kukuruza na kantunu zeljeznickog doma zdravlja. Pridjem kontejneru za smece pa se sjetim kola za smece koja su vukli konji, a limene kante iz portuna su izvlacili smetlari uz lupu koja ih je uzdizala na vrh poretka vaznosti. Kad projuri koji skuter miris dovuce sliku Tacke na motoricu. Katkad ako nevolim susjede zamolim zenu da isprzi palacinke. Krasno mirisu, a onda me u djetinjstvo vrati najgori moguci miris na svijetu, onaj kad susjeda przi palacinke.
Ipak, najdraze sjecanje na djetinjstvo je kad smo skupljali i susili pelim za otkup zbog dzeparca. Cesto se toga sjetim. Uvijek kad popijem domaci pelinkovac.
Vjeko

Post by Vjeko »

Evo dobro bilo dvi bubice i kiselo mljeko i sada idem na igralisteod Dinare da vidim pada li poklepa jer je jos koji dinar osta
Ajte dovidjenja sjor dragec dovidjenja mali ja izidem vani kada neka guzva ispred Deme vidim dva policajca Iliju Sepu i Brkica i Demo i njegov brat kako stoju oko stabla ispred Demine radnje di Brkic vice da ulazu u radnju .Ja pogledam malo bolje na koga to Brkic policajac vice kad moji ljudi vjerovali ili ne sta moje oci vide dvi Baklave sa uvatile oko stabla i nece da ulazu u radnju .
Moli Demo möili Ilija ali nista od toga Baklave jos vise se zaljepile uz stablo kada Brkic vikne ulazite unutra jer cu vam samljeti sve orase sa pedrekom jebem vam brasno od koga ste pravljeni
Demo ej bre Brkicu nemoj da im sujes brasni to je iz Kninske mlinice dobro bre brasno
Nema nista od strajka vidu Baklave i ulazu u radnju a tada ce Demo upadaj u tepsiju jebevam lebacto vise da niste napravili to cjelu ste uzbunu napravili u Kninu Bolta i njegovi kolege su cjeli knin pretraziliradi vas upadaj u tepsiju bez kometara
Ajmo drugovi policajci sta pijete oracada ili limunada Brkic ja cu zuti gemist a ilija ja cu bjeli dade Demo pice kada ce ilija pa ovo nije gemist Demo nego limun a Brkic Demo ovo nije zuti gemist nego oracada jeli ti oces nas da otrujes Demo ajmo Ilija u nas Putnik na pice ja prdajem samo bez alkoholna pica kaze Demo
i tako zavrsi baklavine izlet po Kninu uzmem ja moju felgu od bicikle iguram ispred sebe prema igralistu
Jeste li ivi kavo klinci sa felgama po Kninu picili jesu onda zvonile felge preko kamenja i rupa 8) :oops: :lol: :roll: :wink:
Vjeko

Post by Vjeko »

Evo pogleda san na Galerija Knin par slika kako izgledamo danas i vidim Anku Podrug.
Ja i Anka smo zajedno odrasli u nasoj Strani i isli u isti razred u staroj Skoli .
Pa se sada vracam nazad 45 godina di smo ja i Anka poceli ici na ples u Dom JNA .
Ispod cetka smo gledali kako stariji plesu pa tako smo i mi naucilida plesemo
Kasnje smo ja i Anka bili dobri plesaci .
Svake Subote i Nedilje bili u domu i otvarali ples jer cim pocme muzika mi smo bili na parketu
Tu u Domu ima dosta ljepi uspomena tako jedna uspomena Dom je bijo pun da mnogi su stajali jer nije bilo mjesta za sjediti sala i separ bili puni.
Ja Darko Retel .Drago Medic Jovan Bjedov (Dovani) Mile Maretic popelise na binu i uzeli istrumente i poceli da sviramo a odnas niki nije ima pojma da sviramo ali to nije bilo vazno i kada smo poceli da lupamo to je sala pisala od smija koje smo mi grimase pravili a najbolji je bijo Dovani na Klaviru ja sam ima cast da na harmoniki sviram i otu vece niko nije tijo ici kuci sala je bila u tri sata ujutro jos puna .
Cak je nestalo pica da je Momir Maglov i konadar konta morali zatvoriti teku od pica jer nije bilo sta za piti jer od nase zajebacije je nasta takav stimug da niko nije tijo ici vani avani je picila kninska bura mozda izato .
Dragica i Zlatko (Zagorac)zamene su bili najbolji plesaci u Kninu bila je milinai gledati .
A i nas Dean. B nije za baciti dobro zna da plese i uvjek je bijo upican ja ga znam da nije nosijo krvatu nego uvjek prpeler .
Bilo je jos par stariji koji su super plesali mogu reci Knin nije bila seludra u tim stvarima.
Jednom Bozena Petkovic mlada sestra od Ile Petkovica naseg poznato nogometasa i Zvone Laca i Ja isli u Trst da kupimp novu garderobu jer kada ides na ples nemozes uvjek sa istim stvarima .
Mi kupili robe zanas i za druge tako da vise nismo imali dinara za povratne karte tako mi sjednemo u vlak za LJubljanju bez karta i kaze Zvone Bozeni kada Kondukter dolazi ti ga moras bariti Bozena je bila krvava danas nije pita za karte i tako smo dosli u Knin bez karata samo da stignemo na ples u Dom i da pokazemo novu garderobu ja sam onda kupijo ruzicasto odjelo onda je to bila moda hipi.
Dobri nas stari dom.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Sto se tice kravata

Post by Dean Beric »

Od samog pocetka sam odlucio ne polemizirati sa sjecanjima drugih, jer svatko ima pravo na svoje sjecanje. Ali kao spomenuti Dean B. bih samo izmijenio jedan ocito netocan podatak, na koji se, da se tice samo mene, nebih osvrnuo. Medjutim, tice se onog lijepog vremena na koje me moje sjecanje jos sluzi. Odstupa od cinjenice napisana recenica da nisam nosio kravatu. U ono vrijeme je u sali Doma bila obvezna kravata, cak sto vise, nitko nije mogao uci u salu bez kravate. To je doduse dovodilo do komicnih situacija jer je kao kravata vrijedilo sve i svasta, a najcesce i nije bila pravilno svezana.
Post Reply