Ozivljavanje grada

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Ozivljavanje grada

Post by Jovan-Repko Urukalo »

U pravu si Deane.Ni u moje vrijeme nije se moglo uci na ples u dom JNA bez kravate.Kako kazes bilo je svakojakih kravata.Ja licno nisam imao kravatu ali sam imao spigete.Skinem ja njih sa cipele i zavezem oko vrata i plesem onako sa labavom cipelom.Bila su to prava vremena.
Vjeko

Post by Vjeko »

Dejane ja te znam samo sa masnom pa to je isto kavo krvata ja neznam di je tu problem uvjek si bijo super obucen kada si dolazijo u dom na ples .
Pa drugi su dolazili isto sa fjokovima prpelerima ularima moga si i mudate objesti ja neznam dije problem bijo si stvarno dobar plesac .Deane eno mi je J upalo izmedu E .A ja znam da se ti zoves Dean pa neces i radi toga se sada uzrujavati sta mi jetu ta grijeska ispala .Ajde Dean je uvjek nosijo krvatu a ne prpeler Cuvaj ljepe uspomene na nas stari Dom i nas Grad Knin jer smo u naljepsom gradu ne svjetu i kraje rodeni .
Zamene to vazi
Ajde zivijo ti meni 100 godina Dejane ma eno jopet upade J izmedu E.A eto ti vraze i J morag ga vezati :wink:
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Dom JNA

Post by Goran Zelic-Zele »

U moje vrijeme Vjeko,Uman,Darko,Frane,Joso i ostali su bili starija generacija od nas.Smatrali smo ih starcima,ali smo poput spužve upijali njihove poteze, baze i ponasanje. Impresionirali su me je Vjeko i Zlatko svojim plesom, a sjecam se i Veve Saponje koja je prva u nasem gradu zaplesala tvist.
I mi smo svake subote i nedjelje redovno ulazili u Dom na ples , a ulazili smo na razne nacine. Najesce kroz prozor u zahodu ili bi nam neko iznutra otvorio ona velika vrtata kroz koja se ulazilo u bastu Doma Izgleda da su tada malo popustile stege u Domu pa tako vise nisu zahtjevali odjelo i kravatu na ulazu ali nisi na ples mogao uci u farmerkama i patikama. Kad bi u salu usli na sporedan ulaz vojnici su nas ganjali po dvorani jer smo svi hodali u farmerkama, drugih pantalona nismo ni imali.
Posto smo cijelo ljeto hodali bosi u doba prije nego li smo poceli odlaziti na ples u Dom glavni sport nam je bilo upadanje u kiino. Usavrsili smo izradu fals karata i svako od nas je imao svoju zalihu karata, financijskih karata, žilet, ljepilo i zupcanik od vekerice. Falsifikatzi su bilio savrseni i bez problema smo prolazili pored vojnika koji je cijepao karte na ulazu. Istina, ulazili smo poslije treceg zvona kad bi se svjetla vec gasila, a unutra je bila jos zapreka u obliku Ante Jelovine, koji nas je na svakakve nacine lovio i provaljivao.
Posto smo ljeti uglavnom bili bosi (bosonogo djetinjstvo) najprije je valjalo rijesiti problem obuce jer u kino se nije moglo uci bos. Stvar je rijesio Baja amerikanac . On je negdje kod igralista nasao gomilu pocjepanih patika koje je najvjerovatnije bacio dinarin oružar. Baja je sve to lijepo pokupio sakrio u vrbik na baricama i mi bi svaku vecer odlazili na barice navlacili ogromne patike na bose noge i gegajuci se ,jer su nam patike izgledale kao peraje, dolazili sa svojim falsifikatima do ulaza u kino. Vojnik nas je u cudu pogledao, slegnuo ramenima i proipustio, forma je ispostovana,a falsifikati su bili savrseni.Sjecam se da su svakog dana prodavali karte u drugoj boji.Valjalo nam je najprije otici na salter na ulazu u Dom,vidjeti koje su boje tog dana, po mogucnosti vidjeti i broj na karti i onda trk na igraliste i latiti se posla.Toliko smo se usavrsili da smo bez problema ulazili u kino. A imali smo pencilin i za Antu Jelovinu tako da nam ni on nije mogao nista. Ponekad bi se rasporedili po kino dvorani i ubacili Antu u ðir. On je onako u mraku trcao uokolo pokusavajuci baterijskom lampom pronaci šaljivdžiju i to je stv aralo urnebes u dvorani. Ponekad je bilo zanimljivije to zezanje od filma tako da je cijela dvorana dojekivala od smjeha. A onda je intervenisao kinooperater Joža rijecima "Stidite se djaci,budite intelektualci". Bilo je toliko zezanja u tom nasem kinu da smo u njega zalazili svakodnevno, preko tjedna, poneki film smo gledali i po nekoliko puta. Ustvari film nije ni bio važan nego zezanje u mraku drage nam kino dvorane. Vikendi su i bili rezervirani za djevojke,ples , muziku i druzenje uz Momin šank u uglu plesne sale naseg starog dobrog Doma.
Vjeko

Post by Vjeko »

Start je bijo kod DOMA a cilj kod Istre.
Subota u Kninu LJeto pocetkom 9 mjeseca nasa glavna cesta puna od Desica pa do stare pijace.
Zidic je pun baze padaju Sunte zajebava sa svoji briktasom na spanji di ga baci na tratovar ikada se neko sagne da ga uzme on povuce di raja se pocne smijati .
Na prozorima R .Putnika sjedu par faca kod Joce u Brijacnici se zadnje musterije spremaju kolonska voda mirise frizura stims
Bobis je pun basta od hotela je puna stari Sole Vave Tacka tjeraju svoju zajebanciju Jure konsbsr posluzuje goste Mome sef sale sjedi za malim stolom-
Evo sace vrijeme za kino vec par dana igra isti film sa Gari Kuperom a neki idu u bastu Doma na ples ispred Divizije stoji strazar na prvoj stepenici sa puskom . Na Lanpi dolaze vlakovi sa mora i unutrasti .
Mile Mijakovac junijor radijo u alatnici TVIKA Doko Ceki ,Struca, Kninski Mig deger iJa Mile kaze ko veceras placa palacinke u Hotelu iliCavape u basti Doma .
Znaci start je bijo kod doma i ko zadnji stigne kod Istre taj placa
Mile broji 1.2.3.i onda magla vec kod Muftine slasticarne Mile nam utekne 5.6 metara ja i struca na istoj liniji ja i li struca placamo Mile nas vec kod Poste zajebavai napravi mali krug stizemo kod Istre Mile prvi ja i struca isti momenat stizemo do Istre .
Da nebi ispala svada koce sta platiti kazem ja veceras ja vas castim jer danas sam dobru lovu zaradijo danas sam kod Jove Curuvije disam istovara ugalj na teretnoj stanici danas je bilo dva vagona dobra lova pala.
Takve smo mi zajebancije vise puta pravili tako smo 15 rundi oko Dinarinog igralista pravili ko ne izdrzi 15 rundi taj placa veceru .
Subota u Kninu LJeto milina lagani vjetar sa dinare ladi korzo je pun baze padaju.
Klapa Kantun stima u portunu Drageca zubara glasove da padne pjesma
Pa kazu da nas Knin nista nije ima Sta kaze Mute malo morgenako nista nije ima ima je prave ljude i nas nk Dinara
Sutra nam dolazi Dosk Drnis znaci sutra je derbi u kninu bice jopet svade i gume ce mo praznit Drnisanima
Cimo se penje na stablo kod Döma i vice ja sam Tarzan kada prode neka cura.To je jedna subota u mome gradu Kninu



:wink: :lol: :wink:
Vjeko

Post by Vjeko »

Evo ovde u njemackoj polako zima dolazi ,dan je kraci . Vec u 5 sati je mrak .Evo slusam na radio stanici Knin kako jedan prica kao je u Aljskoj ljepo .
Da prjevci pjevaju kao kod nas u Kninu , da ima pastreve kao kodnas ona Kanadska Pastrava isti ukus kao iz krke .
Kraj Godine evo odlucijo sam da idem na Ljetovanje u Aljasku . Sad ja mislim da u Aljasko ljepo vrijeme posto volim Ribalov pa idem tamo na sarena jezera da vatam Ribu .
Prije sam u Kninu vata Ribu na Krki staroj orasnici i jezerima na Baricama sa Tristikom od Bambusa .
Uz staru orasnicu si treba samo malo sa mistrijom ili kacivolim da rascekupas zemlju i vec Guje stoju spremne za udicu .
Evo spakova sam par havajski kosulja i Bermuda u valizu , kartu sam narucio za Avijaciju pa letim a i brze stignes nego sa Vlakom ili Barkom .
Mora bi ici preko Russie i Sibra kazu da je mostic gotov pa ima direktan vlak .
Evo sam spakova i trstiku i Parangal pa ce mo viditi nasto Pastreve tamo trzaju iduli na guje i li pupu od Kruva ili na muve .
U Radio kaze da oni imaju u Aljaskoj samo zimske Guje probacemo i mi to .
Znam ja malo Aljasku prije sam cita male novine u staroj skoli , Maounti Policija u crvenim Jacketama TIM i TOM tako nesto .
Ako bude nesto probleme ja cu da pitam Tima i tomija nema zime .
Sve je spremno Kosulje Hawaske sa Ruzama kaze ovaj u radiju da bjeli meded ne leti na to kad vidi Ruze onda nema zime , sve spremno za preko velke Bare.
Evo pade mi napamet kade je postar dosa u jedno Kninsko selo i kaze babi , Baba evo stiglo pismo iz amerike avijonom
A ona ce na to ne lazi vidila sam te ja Dosa si motoricem .
Eto sada tako vidi ce mo jeli tako u Aljaskos Pjevaju Pjevci kao u Kninu ijeli Kanadska Pastrava kao nasa Kanadska iz Krke .
Dusan Sekulic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 18, 2005 10:42 am

Post by Dusan Sekulic »

Na danasnji dan prije 65 godina oslobodjen je nas grad.U ljubilarnim godinama
izvodile bi se vjezbe i pokazi kako je to bilo,a svake godine je bila akadamija u Domu JNA.
Taj dan je slavljen i u TVIK-u kao dan osnivanja TVIK koji je bio 1954 godine i sjecam se da je bio svecan u TVIK-u kada su dolazili penzioneri u posjetu,kada su djeljene nagrade za vjernost i rad u firmi.
Bila su to dobra stara vremena kojih se rado sjecam.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

ozivljavanje grada

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Tako je Dule,bila su to dobra vremena.Zbog tog ljubilarnog datuma(oslobodjenje Knina) treci Decembara mnoge radnje i firme su nosile to ime.Znam isli bi na kojekakve zabave i priredbe i ponosili smo se sa tim oslobodilackim danom nasega grada.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

3. decembar

Post by Dean Beric »

Cestitam svim kninjanima praznik oslobodjenja Knina od vojski okupatora i domacih izdajnika. Kako je proslo upravo 65 godina to je nekakav jubilej. U ime tog dana svoju sam najnoviju knjizicu datirao danasnjim danom.
Posebno cestitam clanu koji se tako nazvao (blok 3.12.)
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

3. Decembar

Post by Petar-Peky Bukarica »

Pridruzujem se cestitkama za 3. Decembra , Dan oslobodjenja Knina .
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

Post by Ile Cenic »

jos jedno pridruzenje srecan praznik i pozdrav svima ile!!!!!!
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

3 decembar

Post by Jadra Matkovic »

Za dobra stara vremena i ja se pridružujem čestitkama!
Andrea Pavkovic
Posts: 78
Joined: Tue Jun 06, 2006 10:02 am
Location: Australia

Post by Andrea Pavkovic »

E pa kako bi to bilo da se i ja ne pridruzim nasim cestitkama, a veliko hvala Deanu sto se sjetio cestitati i meni.
Boro Raskovic
Posts: 39
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:14 pm

Post by Boro Raskovic »

Za nas sto smo zivjeli u Bloku ima jos vece znacenje, vraca nas u proslost i u lijepe uspomene. Cestitke i od mene.
detenene

PRICAO MI DJED

Post by detenene »

U ono vrijeme, jos zivuce u sjecanjima, postojao je i radio jedini hotel. To je valjda ona propuhna zgrada koju vidim kad prolazim kroz Knin. Ispred restorana je krajem proljeca postavljana zelena drvena ograda kojoj su na vrhu bili pitari. Unutar ograde stolovi i stolice, oko stolova stari knjinani i dobrodosli ravnopravni dosljaci. Na stolovima kave, pivo u velikim krliglama sa prelijevajucom pjenom, za djecu malinovac sa sodom. Kad je moj djed bio dijete nije htio piti pivo prevaren da je to konjska mokraca. Kad je bio malo veci znao je da ga stariji varaju jer ni oni nebi pili da ne valja, pa je probao i nije bilo lose. Ograda je bila do ulice taman toliko da se i s vanjske strane moze prolaziti. Razgovor je tekao od stola do stola i preko ograde s prolaznicima, nacas bi zamro kad bi prosao vrlo rijetko koji auto i odmah se nastavljao. Najljepse doba cijele godine je bilo kad su cvjetale lipe i od mirisa se nije moglo pobjeci ako nebi carlijao vjetric.
U to vrijeme je stari hotel bio u centru grada.
I danas provezem centrom grada, a u centru centra kruzni tok i skretanje za stari grad u kojem je i danas ostatak hotela, ostatak sjecanja i zaostali miris lipa svakog lipnja koji se onda zvao jun.
detenene

SASTAVCI

Post by detenene »

Kad sam bio mali otac me vodio na sastavke. Dugo smo hodali od mosta niz Krku i dosli do jedne livadice gdje se igrao mali nogomet, a na nasipu u hladu sjedili su kartasi, kibiceri... Tada mi je bilo cudno zašto se to zove ''sastavci'' i sta se tu sastavlja. Odgovor mi je tada bio nejasan, a isto sam ga zapamtio. ''Dalje nizvodno sastaju se Krka i Brzica/Raljevac, a ovdje se sastaju ljudi, od ranog jutra do kasno u noc''.
Jesenas sam sa suprugom dosetao do sastavaka. Nedjelja popodne. Rekoh joj, sigurno necemo sresti nikog poznatog. Nismo.
Post Reply