Za clanove Galerije

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Za clanove Galerije

Post by Petar-Peky Bukarica »

Evo jedna molba.
Zamolio bih Vas da mi recete, koji je razlog neaktivnosti Kninjana na Galeriji.
Da li je problem sama Galerija kao ideja,da li sam problem ja ili je nesto trece u pitanju.
Prihvacam svaku konstruktivnu kritiku na ovu temu upucenu na ovaj topik,na privatnu poruku preko Galerije ili na moj e-mail.
Hvala.
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

Post by Ile Cenic »

Ne mislim da ima ikakvih problema sa galeriom, nusuprot u nama su problemi izgleda da smo se razljenili ili uspavali,ajde narode probudite se malo!!!!!!!!pozdrav svima ile!!!!!!!!
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

IMA NAS, A NEMA

Post by Dean Beric »

Vise puta sam pozivao kninjane da se probude. Nas nekoliko smo cesto i tu i na FB, a sretnemo se i na ZIDICU ispod Gimnazije. Knin zivi dok nas ima, a mi zivimo dok je Knina i zidica. Ceste cakule na virtualnom zidicu su skoro svakodnevnica (za neukljucene u 22.oo po srednjeevropskom) (po Kninskom, ako bas hocete).
Malo me je vrijeme potjeralo u neke obaveze, ali navracam i navraticu. Pozdrav svima, pa i lijenima.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

ZA CLANOVE GALERIJE

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Peky, ja se slazem sa Ilom Cenicem,GALERIJA je o.k.Sto se mene tice,ja cu reci tako da svi znaju,da otkada sam postao clan GALERIJE mogo cega se promjenilo u mom zivotu.Pronasao sam mnoge meni drage ljude i poceo se dopisivati i sastajati pa sam donekle docarao onaj moj Knin.GALERIJA je meni FB,GALERIJA je meni nesto sto mi se naljepse dogodilo u zadnjih pet ,sest godina.Ja ostajem vjeran i dopisivat cu se sa svakim ko hoce samnom preko galerije i nista mi nema ljepse nego kada me neko preko GALERIJE upita za sjecanja i onih divnih dana naseg Knina. Pozdrav svima i nedaj mo da nam ovo preljepo druzenje padna u vodu ,pisite i luduj te na GALERIJI ko nekada na zidicu. Repko.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ZIDIC

Post by Dean Beric »

Veceras sam opet otvorio galeriju. Opet pise: nema pasa na zidicu. :(
Hespera

Post by Hespera »

Postovani !
Ljudi su presli na FB jer nema cenzure
Pricala sam sa covekom u Kninu koji kaze "pricam sa nekim a nemam pojma ko je , na kraju se ispostavi da je mladji od mene 30 godina "(na Galeriji )
Meni to nije problem ali sam osetila mrznju nasih ljudi prema ekavstini koju koristim iz prostog razloga 34 godine zivljenja u Beogradu
Da li vi u inostranstvu govorite srpskim ili hrvatskim jezikom osim ako niste u drustvu zemljaka ?
To bi bilo to od mene , zelim da "Galerija " ozdravi jer taj rad nam treba (malo zargonski nije na odmet nadam se , ukoliko me prepametni pojedinci ne osude )
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

EKAVICA

Post by Dean Beric »

Draga Hespera, a i ostali.
Nekad davno nije bilo pisma, bar medju obicnim narodom, pa su ljudi govorili kako naucili u svom okruzenju. Nakon prosirenja pismenosti jezici i govori su se pomalo sistematizirali i ustaljivali. Nakon prosirenja nacionalnih politika su se, unutar obiljezja naroda (teritorij, jezik, obicaji) pocela osamostaljivati pravopisna pravila kako bi se formirale i ucvrstile nacije, neke prije neke kasnije.
Rusi npr. i danas pisu ekavicom a govore ijekavicom. Najpoznatija razlika u svijetu izmedju ijekavice i ekavice je spanjolski i talijanski jezik, tako slicni, a tako razliciti (tempo-tjempo/vrijeme, vento-vjento/vjetar.....).
Na nasim burnim prostorima prihvacamo kao normalno da se neke stvari razlikuju, u politici jezicno cistunstvo i u trgovini carinske barijere, jer se jos uvijek bolje zivi od politike i trgovine, nego od proizvodnje.
A narod, kao narod, govori kako hoce. Ovdje u Dalmaciji npr. nema problema. Govori se ikavica, a sa furestama stranim jezikom ili motama. Meni ce uvijek biti draze cijelo janje nego pola celog janjeta i obrnuto, celo janje nego pola cijelog janjeta. Prije nekoliko dana smo se skupili na Zidicu i pojeli cijelo janje, a da nas je bilo vise dobro bi doslo jos jedno celo i jos jedno cilo. Dogodine ako nas bude vise ........
Od rodjenja govorim i pisem ijekavicom iako mi je ''maternji jezik'' makedonski, a na tu temu sam se zezao pri ovogodisnjem popisu stanovnistva. Drago mi je kad cujem nekog da pravilno govori bilo koji jezik, a smeta mi kad neko tvrdoglavo u politiku uvlaci svoj govor, potpuno nepravilan u drzavi u kojoj zivi samo da bi mogao zivjeti od te drzave.
Na kraju: kad pokradu postenog covjeka on se cudi kako je to moguce i i dalje ostaje posten, pomalo nesvjesan nepostenih ljudi oko njega. Kad zli ljudi naprave nesto zlo dobrom covjeku on se cudi, ostaje dobar i pomalo svjesan tih zlih.
I na samom kraju: Svaki je problem jednostavno rijesiti kad se želi. Ja sam uvijek nalazio zajednicki jezik sa damama iz drugih govornih podrucja.
Dodirom jezika.
Hespera

Post by Hespera »

DRAGI DEANE , HVALA STO SI OBJASNIO , NISAM IMALA POJMA , VERUJ !
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

O Galeriji.

Post by Petar-Peky Bukarica »

Hvala Vam sto ste se prihvatili ove teme da malo popricamo i pojasnimo neke "sitnice sto zivot znace",ovo mislim ozbiljno.
Odoste vi u lingvistiku,rekao bih da je pravo svakog pojedinca da govori jezikom kojim hoce,ako ga ne natjeraju da govori drugacije.
Ovim topikom sam htio pitati zasto se Vi ustrucavate pisati,zasto izbjegavate slati slike (stare i nove),zasto se ...
Koliko je samo para potroseno za Vase obrazovanje,opismenjavanje,koliko je knjiga samo odstampano i sati koliko su pedagozi,nastavnici i profesori potrosili uceci Vas.Ne mogu vjerovati,hiljade Vas je zavrsilo srednje skole i fakultete a nalazite sebe tamo negdje ushiceno "klikajuci" like,ali ne svi normalno.
Ajde da vidimo gdje to nema cenzure?Koliko bi se dugo odrzala Galerija i na sta bi licila bez cenzure?Ja bih rekao da cenzura postoji svugdje gdje je covjek faktor,od pojedinca,familije,drzave,saveza itd.
Kada zapocimam komunikaciju sa nepoznatom osobom upitam za identitet i ako smo se predstavili,nastavljam bez obzira da li osoba ima 20-30 ili 40 i vise godina.Ako se doticna osoba ne predstavi ignorisem je,kao da ne postoji,sasvim jednostavno.Zanimljivo bi bilo cuti opis (ne mislim fizicki niti imenom,nego onako kao karakter,kapacitet)tog Kninjanina kad se toliko iznenadio sto prica sa nekim ko je mladji od njega 30 godina.Da li je to cenzura?
Sta bi rekli oni najstariji clanovi koji sa istim odusevljenjem pricaju sa nasom generacijom (50-60 god.) i sa nasom djecom (20-30 god.).U nama ima ljepote i dobrote koju treba prenjeti na mladje a kako cemo ako ne komuniciramo,kako cemo im pokazati kako smo zivjeli ako im ne ostavimo dokumente.
Molio bih Vas da me ne shvatite pogresno,zelja mi je samo da se sto vise dokumenata ostavi generacijama koje dolaze a i da sami po stare dane mozete zaviriti u Vasu mladost.
Ne znam da li ste znali da ja ne pravim nikakav profit od Galerije.
lana

pozdrav svima

Post by lana »

Najprije, da pozdravim sve clanove Galerije i sve naše Kninjane.
I ja sam se našla u ovim Pekijevim besjedama. I ja odoh tamo gdje je lakše, po novome imamo tamo i cuveni "like", ne treba ništa pisati, misliti, podsjecati se, evocirati-- sve je lijepo i instant.
A što se cenzure tice na Galeriji, uvijek moš sacekati da gazda zaspe pa opaliti paljbu. Dok se on probudi pa to pocenzuriše, vec je masa ljudi procitala, tako da ja ne vidim probleme nigdje.
Kad smo vec kod citanja, uzgred budi receno, citam knjigu Šok terapija ili Doktrina šoka( zavisi od prevoda) od Noami Klein. Zanimljivo viðenje i tumacenje zadnjih dvadeset godina u svijetu, zanimljivo, preporucujem za citanje... :roll: :shock: :(
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

STARI CLANOVI, hm

Post by Dean Beric »

Peky, ispao sam iz grupe 50-60 i prešao u grupu 60-70, tek toliko da se zna da i nas ima.
Hespera

Post by Hespera »

Dragi Peki , evo pokrenu se nesto koliko toliko .
To mi je bio cilj ali ispade malo agresivno , nikako to ne zelim .
Dean lepo zbori , Lana jos lepse , svako na svoj nacin .
Virnem ja svaki cigli dan ovamo , verujem i mnogi , ali mozda nemamo svaki put sta da kazemo . Problemi , problemi !
Iskreni pozdrav !
lana

malo marketinga...

Post by lana »

Peky, ja bi ovako predlagala. Pošto živimo u kapitalizmu i pošto smo (ja bi rekla nažalost) postali instant konzumenti, FB zadovoljava te naše potrebe da dobijemo vse odmah i sada.
U ništa nam se ne treba udubljivati, sve je tu , sad i odmah, èak i reklame.
Klik, klik, klik..... slike lete, par slova, rijeèi i Enter- eto komentara, pa po novome ne treba ni to, dovoljno je Like klikniti.
Za Galeriju si moraš uzeti èas. I za gledanje slika i za komentare. Nema lajkiæa, pa i za komentar treba èekati da se postavi...
Moraæemo smisliti neku tržnu fintu.
Predlog, da na Galeriji postavljamo i slike iz današnjeg vremena, je odlièan prijedlog, mislim da je bio Radin.
Živimo u današnjem èasu i to mora biti naša nit veze.
O.k. prošlost, treba se prisjeæati, puno slika i komentara je na tu temu, dajmo sad malo u ovaj sadašnji èas.
Barem pokušajmo....
Moj prijedlog da pišemo dnevnik, nije uopæe slab al nije zaživio.
Može li mi neko objasniti zašto?
Mi bi za to nekad davno rekli " Neam sitno!" :lol: :wink:
Hespera

Post by Hespera »

I mene cudi sto nije zazivio , tek cini mi se da su se svi nesto stisli k'o da se goli slikaju , preporucujem iskrenost to se uvek isplati .
Novak Novakovic
Posts: 10
Joined: Sun Apr 08, 2007 4:38 am

Post by Novak Novakovic »

Dragi Peki i svi ostali!
Najprije sve Vas puno pozdravljam.
Slazem se sa Ilijom, za nas u USA, prezaposlenost i malo vremena.
Jovica, Dean (obojica penzioneri u genijalnoj forni) sigurno imaju vise vremena.
Ipak nemam pravo objasnjenje osim "ljenost".
Takodjer smatram da bi bilo dobro da se konacno pocmemo identificirati pravim imenima.
Jos jednom velika podrska nasoj Galeriji i pozdrav svim Kninjanima.

Novak Novakovic
Post Reply