KORISNI SAVJETI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

KORISNI SAVJETI

Post by Dean Beric »

Kad sjeckam petrismul (persin), iako je veæ mokar od pranja, malo ga polijem vodom.
lana

Re: KORISNI SAVJETI

Post by lana »

dean beric wrote:Kad sjeckam petrismul (persin), iako je veæ mokar od pranja, malo ga polijem vodom.
a zašto,Deane? :roll: Budi malo opširniji.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

BLITVA

Post by Dean Beric »

Kad kuham blitvu odvojim svo bijelo od zelenog lista, bijelo ostavim da se dobro raskuha, ubacim zeleno i samo prièekam prvi kljuc.
MuMi

Post by MuMi »

Deane,otkrio si nam Ameriku.Kada dinstas kapulu,dodas malo soli,da se prije smeksa,eto,ko ne zna,a ko zna nije mu ni vazno,ne mora ni da procita ovo.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

Cesnjak

Post by Dean Beric »

Kad pecem meso s krompirima u skrovadi (tepsiji) stavim cijeli cesnjak (bijeli luk), samo rukom skinem ljuske koje se lako skinu. Daje poseban miris pecenju, a cesnjevi su slatki kao slani med.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PRASETINA/SVINJETINA

Post by Dean Beric »

Kad pecem komad mesa u rerni/pecnici/roru posolim ranije i najprije preprzim na ulju u tavi pa ga onda stavim peci. Tako svi sokovi ostanu u mesu. Moze se peci i tako da se ubaci u rernu na 180 oC a onda se smanji na 80 oC i ostavi preko noci.
Hespera

Post by Hespera »

Sve je to super , a ja sto skuvam otprilike je : ovo jos nisam jeo al sam ugazio .
Nemojte mi vaditi mast kriza je , jeste li vi normalni , kakvo meso , brancin , lignja ...
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PILETINA

Post by Dean Beric »

Frigano (przeno) bijelo pilece meso (prsa) ima i ljepsu boju i ljepsi miris kad ga mariniram u kurkumi i pimemtu jedno pola sata, a pri kraju przenja ulijem i marinadu i zgusnem je sa malo kukuruznog skroba.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Pitanje.

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kad si , ustvari kako si krenuo ovim topikom mislio sam da ces se malo saliti , ali vidim da ti to ozbiljno . Razlog zasto sam tako mislio je sto mi nije jasan onaj tvoj prvi savjet , u cemu je fazon ?
Vjeko

Post by Vjeko »

Ciro dajde ti odgovor Pekiju ma koji odgovor Spiro
ma ovaj ode sta Dejan pise .
Spiro ma onti sigurno pise knjigu o kuvanju zato onoj gospodi Hesperi
curi voda na usta je nedeljemi imeni Ciro pocela voda da curi od oti recepta.
Spiro ijon pravi stanparske grijeske kavo i ti .Ma nemoj Ciro sta sada mlatis po glokinjama je... ti jato magaradi ajde kuragu mislis ti ono sta je Dejan
napisa petrismul a kodnas se kaze petrusmen
E onti sada pise boduljski
A dije moja grijeska Ciro Spiro on se zove Dean a ne Dejan znas da on uvjek grinta kada upane slovo J izmedu e .a ajme meni Ciro stvarno .
E neka nam nas Dejan zivi 450 godina kavo stari gavran i mnogo ljeta sretan bijo bijo bog ga zivijo ma Spiro eno ti jopet upade j majde u p marerinu ti i tvije stanparske grijeske Ciro.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

PERSIN

Post by Dean Beric »

Peky, malo sale, malo zbilje, ali evo ozivilo.
Svjezi persin kad se posipa po juhi, ribi, mesu i cemu god, moze biti ili krupno sjeckan da se osjeti pod zubima ili sitno, sitno sjeckan kao prasina da pusti sav okus a ne nadvlada osnov jela. Zato, kad se kod sjeckanja jos malo polije vodom po dasci lijepo ''lezi'' pod nozem i moze se vrlo sitno nasjeckati i pri tom ne bjezi okolo.
Knjizevno se kaze: Persin. Narodno je i persun, petrusimen, petrsimul. Inace lat: petroselinum crispum, englezi zovu parsley, francuzi persil a nijemci Petersille.
Pozdrav mom starom skolskom kolegi Wieki.
Ozivilo, ozivilo, Peky moj, nadam se i dalje, mada me nema 34 dana.
Idem na Ugljan.
(Dejan) Dean
lana

peteršilj ili peršin

Post by lana »

Imaš ti pravo, Deane, dobra spiza èini èuda.
Uživaj na moru i doði nam opet. :lol:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Zutina

Post by Petar-Peky Bukarica »

Jeli uzrok tvom putovanju na Ugljen,Slavkova zutina (ciji okus i snagu sam upoznao) ili cisto turizam.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

UGLJAN

Post by Dean Beric »

U mjestu Ugljanu na otoku Ugljanu jedna je kucica sa dvoristem u dubokoj hladovini bora. U dvoristu je mala mala kucica, ima temelje, zidove i krov i tri zida, cetvrtog zida nema pa se moze slagati drva, loziti vatrica i prziti ribice, krilca i teleci vratici.
U tom dvoristu trckara ljeti jedan Janko Beric, a kad nije u dvoristu onda je na plazi Moreta gdje ima finog pijeska za kule od pijeska, ima trpova (morski krastavci) koje Janko uzme u ruke i trci plazom. U uvali ima i priljepaka (cuka) a nadje se i pokoja kamenica (ostriga). U Ugljanu na Ugljanu ima svega, samo nema interneta sto vodi potpunom odmoru.
Tamo smo 28 dana, bez redovnog brijanja, bez pranja kose (nema kose) bez sata, samo crkva odbrojava i tu dolazimo do problema. U 12.30, u 13 i u 13.30 udari DON pa se ti misli.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

GRADELE

Post by Dean Beric »

Gradele je izraz svojstven za Dalmaciju, a odnosi se na zicanu resetku koja se stavi na vatru, na resetku se stavi bilo sta i ispece. U duhu prakticnih savjeta savjetujem vatru od suhe masline ili dobre bukovine.
Za zar ispod gradela na Ugljanu koristim posebne bukove letvice 2 x 2 cm, duzine 30 cm. Dugo drze zar i daju hrani poseban miris. Ipak, pri kraju, kad je meso, ili riba, ili sta bilo, gotovo dobro je na zar baciti smotuljak mirisnih trava, mravinca, murtile, ruzmarina i jos nesto sto se nadje.Ispeceno i malo poddimljeno jelo se skine sa zara, ulije obilato maslnovog ulja i zacini po izboru, a zaliva se plemenitim domacim vinom.
Aperitiv se ne koristi, dovoljno aperitiva je bilo dok se jelo cekalo.
Gradele su gradele. Za vrijeme pripreme i za vrijeme jela se ne spominju ruzne rijeci: rostilj, grill, barbique i slicno.
Post Reply