IGRE NASEG DJETINJSTVA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

IGRE NASEG DJETINJSTVA

Post by Petar-Peky Bukarica »

POD NOGU (GRB-PISMO)

Za ovu igru (kockanje) potrebna su najmanje dva igraca i sitnih para.Jedan igrac uzme ulog od svakog igraca
(prilaze i svoj ulog),svi stave po jednu kovanicu pod nogu a onaj sto je pokupio ulog mucka ga u sakama i baca
na pod.Prebrojavaju se koliko ima kovanica sa "grbom" a koliko sa "pismom",zatim igraci otkriju koja strana novcica
je ispod njihove noge i dijele dobit,ako je ima.

Napisao: Petar-Peky Bukarica
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Igre naseg djetinstva

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Sve te igre su ostale u dogom sjecanju i nikada se nece zaboraviti,ali meni je nekako najvise ostala u sjecanju Mutina igra,PAR-NEPAR.Igrala se u svako doba godine i igrala se za lovu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

IGRE NASEG DJETINJSTVA

Post by Petar-Peky Bukarica »

PAR-NEPAR

Repko,to je igra za odrasle (jer se igra sa papirnatim novcanicama,koje su nama klincima bile skoro nedostupne).
Muki je bio specijalac za obrnuti pare,njemu je bilo bitno samo da se para okrece,uletice i njegova sansa,vjerujem da je takav i danas.
Par-nepar se obicno bacalo kad se nije u prilici zaigrati na karte pa daj na brzinu da se nesto odigra.Moglo se igrati dok si na ulici,u autu,na utakmici,uz kavicu,onako u prolazu,pet sekundi dok se izkibicuju brojevi i svak svojim putem.
A igra se igra izmedju dva igraca,koji se najprije dogovore po koliko igraju.Prvi igrac izvadi jednu papirnatu novcanicu i pita drugog "par ili nepar" (misli se na zbir registarskih brojeva na novcanici),drugi igrac rece sta zeli i krece skicanje cijelog broja,broj po broj,sto igri daje posebnu draz.
Onaj sto izgubi jos jednom na brzinu prebroji da vidi da nije bilo zabune i gotovo.Obicno bi pao jos revans,dva,i svak svojim putem,uz obavezni kes onoga ko dobije.

Napisao: Petar-Peky Bukarica
Ivica-Cira Ciric
Posts: 9
Joined: Thu Oct 06, 2011 8:45 am
Location: BEOGRAD

Re: IGRE NASEG DJETINJSTVA

Post by Ivica-Cira Ciric »

Petar-Peky Bukarica wrote:PAR-NEPAR

Repko,to je igra za odrasle (jer se igra sa papirnatim novcanicama,koje su nama klincima bile skoro nedostupne).


Napisao: Petar-Peky Bukarica



A ja mislio da je PAR-NEPAR kad se "bacaju prsti" izmedju dvoje igraca i
vicu "sije"-"sete"
Vjeko

Post by Vjeko »

Rog .Pijonir .i kako se one druge Bicikle zvale di smo po nasemu starome Kninu picili sa felgama od bicikla komad zice i li stap zicu savijes tako da felga stane u kavo slovo u i onda guraj ispred sebe .
Ko nije ima neku staru felgu onda je uze obruc od kola karivole ili od djeciji kolica ili nesto drugo .Nas drcine puno po ulici a malo auta sta se ono kaze moga si na prste brojiti onda su konska kola vladala i magarci sa kasetama na samarima.
Kninsko Ljeto tenperatura preko 30 i nesto po onoj zegi cujes nase glasove kavio da vozimo auta i zvonjenje felga kako preko kamecica skacu di smo cjeli dan trcali i pravili osmice sa nasima felgama po nasoj staroj Rivi i Lozi ili niz nasu Stranu pa dole kod svetoga Josipa di smo provali da kod Grgiceve i Musiceve kice uci da idemo na rivu ko nije uspijo da stigne svoju felgu onda je kod Ciburove ili Simicove traziti i ako je neko ispred kuce sjedijo cuvo si pjesmu.
Mi kavo djeca nas je smo intresiralo nase felge a ne te predike.
Te trke po starom kninu sa felgama bilo je par ljeta popularna.
Tako jednom nama par klinaca dosadilo trcanje sa felgam po kninskoj zegi i mi sjeli kraj stare Orasnice i da oladimo tabane i razmisljamo sta da radimo jedan oc e ovo drugi nesto drugo i nikako da se dogovorimo
dok Dedo Sejat nije kaza ajmo jopet da se takmicimo ko ce vise Drlja uvatiti u Orasnici a vec smo to par puta radili.
Poceli mi traziti grane kavo za trstiku komad spaga ili faldispanju jer smo u nasim depovima od nasi keatki gaca imali cjeli lager sve stabi nasl zanimali je zvrsilo u dep brokva je sluzila kavo udicaa gujea je bilo dosta u blatu uz orasnicu tako da nije dugo trajalo da pocne taklicenje ko ce vise drlja uvatiti drlja je bila riba sa sa puno kostiju pa nije bila omiljata .
Pocelo takmicenje velika zega orasnica skorom osusila moga si je prijeci a da koljena nesmocis vidis kadje neko bacijo kajin ili vazinu jer jedno vrijeme je Komunalac baca smece pa si moga svasta da nades u orasnici.
Takmicenje ide dalje dok nije Kalimeriju popizdijo jer Deddo je do tada najvise uvatiji Drlja dize se Kalameri i ode cas i nako par minuta eto kalimerija sa velikim sitom jer mu brat Harsan sita prodava kraj zejlezare na stepenicama izmedu urara Jukica .
Zagazi Kalimeri u Orasnicu i pocme vodu mutiti vicemo mi da mu jebemo da cemo ubiti baju unjemo zavrtiti siju Kalimeri se samo smije i vuce sito po dnovu mutne Orasnice vadi Kalimeri siti puno mulja par punoglavaca i dvi tri male drljice kada je Kali meri izisa iz Voda onda ga je Dedo gona po cjeloj rivi sve do Atlagica Mosta
Tako je kalimeri nama razbijo nase takmicenje vatajne drlja u Orasnici
To je jedan dan iz moga djecijoga Knina i moji djeciji igara.
Ivica-Cira Ciric
Posts: 9
Joined: Thu Oct 06, 2011 8:45 am
Location: BEOGRAD

Post by Ivica-Cira Ciric »

Vjeko wrote:Rog .Pijonir .i kako se one druge Bicikle zvale di smo po nasemu starome Kninu picili sa felgama od bicikla komad zice i li stap zicu savijes tako da felga stane u kavo slovo u i onda guraj ispred sebe .
Ko nije ima neku staru felgu onda je uze obruc od kola karivole ili od djeciji kolica ili nesto drugo .Nas drcine puno po ulici a malo auta sta se ono kaze moga si na prste brojiti onda su konska kola vladala i magarci sa kasetama na samarima.
Kninsko Ljeto tenperatura preko 30 i nesto po onoj zegi cujes nase glasove kavio da vozimo auta i zvonjenje felga kako preko kamecica skacu di smo cjeli dan trcali i pravili osmice sa nasima felgama po nasoj staroj Rivi i Lozi ili niz nasu Stranu pa dole kod svetoga Josipa di smo provali da kod Grgiceve i Musiceve kice uci da idemo na rivu ko nije uspijo da stigne svoju felgu onda je kod Ciburove ili Simicove traziti i ako je neko ispred kuce sjedijo cuvo si pjesmu.
Mi kavo djeca nas je smo intresiralo nase felge a ne te predike.
Te trke po starom kninu sa felgama bilo je par ljeta popularna.
Tako jednom nama par klinaca dosadilo trcanje sa felgam po kninskoj zegi i mi sjeli kraj stare Orasnice i da oladimo tabane i razmisljamo sta da radimo jedan oc e ovo drugi nesto drugo i nikako da se dogovorimo
dok Dedo Sejat nije kaza ajmo jopet da se takmicimo ko ce vise Drlja uvatiti u Orasnici a vec smo to par puta radili.
Poceli mi traziti grane kavo za trstiku komad spaga ili faldispanju jer smo u nasim depovima od nasi keatki gaca imali cjeli lager sve stabi nasl zanimali je zvrsilo u dep brokva je sluzila kavo udicaa gujea je bilo dosta u blatu uz orasnicu tako da nije dugo trajalo da pocne taklicenje ko ce vise drlja uvatiti drlja je bila riba sa sa puno kostiju pa nije bila omiljata .
Pocelo takmicenje velika zega orasnica skorom osusila moga si je prijeci a da koljena nesmocis vidis kadje neko bacijo kajin ili vazinu jer jedno vrijeme je Komunalac baca smece pa si moga svasta da nades u orasnici.
Takmicenje ide dalje dok nije Kalimeriju popizdijo jer Deddo je do tada najvise uvatiji Drlja dize se Kalameri i ode cas i nako par minuta eto kalimerija sa velikim sitom jer mu brat Harsan sita prodava kraj zejlezare na stepenicama izmedu urara Jukica .
Zagazi Kalimeri u Orasnicu i pocme vodu mutiti vicemo mi da mu jebemo da cemo ubiti baju unjemo zavrtiti siju Kalimeri se samo smije i vuce sito po dnovu mutne Orasnice vadi Kalimeri siti puno mulja par punoglavaca i dvi tri male drljice kada je Kali meri izisa iz Voda onda ga je Dedo gona po cjeloj rivi sve do Atlagica Mosta
Tako je kalimeri nama razbijo nase takmicenje vatajne drlja u Orasnici
To je jedan dan iz moga djecijoga Knina i moji djeciji igara.

Svaka cast Vjeko.
Opisao si kako sam se i ja sa mojim drustvom igrao sa felgama . i kako smo mi sa savijenim spenadlama i koncem na staroj Orasnici pecali ribu.Samo cimnemo i riba je na zemlji .Cak odmah spadne.A glistu smo nekad samo vezali koncem i kad riba proguta mi cimnemo i eto je van.Nego je ta riba dosta smrdela jer je blizu bilo smetliste i nije nesdto bila za jelo.
Vjeko hvala ti sto si u tvojim postovima opisao igre ,koje sam i sam igrao sa decacima iz ulice i podsetio me.Takodje se zahvaljujem po istom i Deanu za njegove opise.
Ja sam se u Kninu igrao do 62 g.

Budi pozdravljen Vjeko i zivio.
Post Reply