Fair Play

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Fair Play

Post by Petar-Peky Bukarica »

Evo topik na kojem mozemo razgovarati o odnosu Galerije prema drugim stranicama ili o odnosu drugih stranica prema Galeriji. "Fair Play" odnosu medju onima koji uredjuju internet stranice, pisu clanke ili knjige o Kninjanima i Kninu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mirko Milinkovic



Joined: 31 Oct 2007
Posts: 25

PostPosted: Mon Jan 18, 2016 1:21 pm
Post subject: Facebook

Je li ovo i Galerija Knina prelazi na Facebook? Smile
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Post by Petar-Peky Bukarica »

Petar-Peky Bukarica



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 1279

PostPosted: Tue Jan 19, 2016 6:23 am
Post subject: Pitanje na pitanje!

Zanimljivo pitanje, i da znas nisi jedini koji mi se obratio u vezi toga.
Evo da i ja tebi uputim jedno pitanje, sta te je navelo na tu misao?
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mirko Milinkovic



Joined: 31 Oct 2007
Posts: 25

PostPosted: Tue Jan 19, 2016 6:30 am
Post subject: Iste fotografije

Iste fotografije za koje ZNAM SIGURNO da su se pojavile samo na Galeriji jer su privatne.
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Fri Apr 01, 2016 3:53 am, edited 1 time in total.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Petar-Peky Bukarica



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 1279

PostPosted: Tue Jan 19, 2016 12:34 pm
Post subject: Fotografije

Nisam odgovorio, galerijaknina.com nije se prosirila ili presla na FB i ne vjerujem da hoce, ovdje mi je sasvim dobro a vjerujem i Vama, clanovima iste.
Zao mi je da se to dogodilo, pretpostavljam sa tvojim fotografijama. Volio bih da znam o kojim fotografijama se radi, mozemo se cuti preko e-maila ili privatnih poruka na Galeriji ako ne zelis javno pisati o tome.
Osim grupe Kninjana koji uredjuju jednu stranicu na FB (Kninska Stara Dama)niko mi se nije obratio da ce fotografije sa Galerije koristi na drugoj stranici.
Fotografije su slobodne za preuzimanje sa Galerije ali da ce se uzimati i brisati sa njih natpis "Galerija Knina" ili cak ime autora to mi je pomalo ruzno.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Petar-Peky Bukarica



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 1279

PostPosted: Wed Feb 24, 2016 5:07 am
Post subject: Odgovor

Da se ispravim u vezi koriscena materijala, za sad fotografija, sa Galerije na druge privatne stranice. Za odobrenje preuzimanja fotografija trazio je i g. Ivica Simic koji takodjer uredjuje stranicu o Kninu. To je to sto se tice trazenja odobrenja.
Uvjerio sam se da su na nekim drugim stranicama, za sad ih necu imenovati, koristene fotografije sa Galerije, brisan natpis Galerija Knina, brisano ime autora, a i neke su potpisivane sa svojim imenom iako sumnjam da je to tacno.
Eto, zao mi je sto sam ovako javno nastupio, a razlog je taj jer sam ulozio ogroman trud u sve ovo, i kako Mirko rece, neke su fotografije poslane da zive na Galeriji Knina i da ih se tu trazi, ako netko zeli da ih vidi.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Petar-Peky Bukarica



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 1283

PostPosted: Tue Mar 22, 2016 12:06 am
Post subject: Fair Play
Nakon Mirkovog tekst na Galeriji i mog kontakta (pismenog) autora stranica na koje su prenosene fotografije sa Galerije, nisam dobio za mene neko logicno objasnjenje za taj postupak. Da materijal postavljen na internetu nije vise zasticen i da ga moze svatko koristiti tko se sluzi internetom, to mi je poznato, ali da ipak postoji neko nepisano pravilo (fair play) pri suradnji lica koja se poznaju ili ne poznaju, iza toga stojim i tog se pravila drzim.
Nikad nisam imao cast upoznati g. Micu Samardziju niti g. Aleksandra Gospica, fotografe cije radove sam uz njihovo odobrenje postavio na Galeriju. Navodim ovo kao primjer kako bi trebalo raditi, suradjivati.
Sve me to muci vec sedmicama i stavlja u nedoumicu, da li sve zaboraviti i precutati ili ipak pokazati ono sa cime nisam bas zadovoljan i pokusati naci razumijevanje za ovaj moj postupak, da zastitim ovu stranicu i njen ugled.
Naglasavam da osim sto pokusavam da zastitim Galeriju, koliko je to moguce, nemam nikakvih drugih namjera, nikakvih licnih nesuglasica ili sukoba sa autorima stranica koje su koristile materijal sa Galerije Knina.
Nadam se da vas ne zamaram i da cete naci opravdanje za ovaj moj postupak, izazvan razocaranjem nicim vise. Galerija Knina je ipak nastala prije nego “Facebook", ponovo zblizila i razveselila mnoge Kninjane i od toga ne mozemo pobjeci. Hvala.
U folderu pod nazivom Fair Play mozete vidjeti jedan dio fotografija koje su za mene problematicne, sto se tice preuzimanja sa Galerije Knina.
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Wed Apr 13, 2016 2:40 pm, edited 1 time in total.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Milos-Miso Milic



Joined: 17 Nov 2007
Posts: 47

PostPosted: Wed Mar 23, 2016 11:34 am
Post subject:

U potpunosti podržavam da na ovakovu pojavu treba reagirati.Većina nas je slike na Galeriji postavljala sa punim povjerenjem da se neće zloupotrijebiti i koliko ja znam nikada i nisu.Osobno poznam jedno od navedene gospode koji je OK momak ,zanesenjak u fotografiju i u biti totalno OK lik.Ne mogu i neželim ga pravdati ali svakako ga treba upozorit.S moje strane kad ga sretnem u gradu danas sutra dobiće po glavi.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Petar-Peky Bukarica



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 1283

PostPosted: Fri Mar 25, 2016 9:10 am
Post subject: Fair-Play

Ti si to pokusao kroz salu, ali ako netko prekopira blizu stotinu fotografija i pri tom obrise logo stranice sa koje je skinuo doticne fotografije, onda meni to izgleda ozbiljno. Pogotovo kad se potpisuje kao autor na neke fotografije u ciju ispravnost ja nisam bas siguran. Najgore je ipak da se nastavlja sa postavljanjem fotografija sa izbrisanim ili isjecenim logom Galerije Knina. Nastavit cu i dalje sa prikazivanjem problematicnih fotografija da bi se i sami uvjerili u to. Fotografije cu postavljati pod nazivom copy i rednim brojem same fotografije, na folderu "Fair Play".
Naglasavam da osim sto pokusavam da zastitim Galeriju, koliko je to moguce, nemam nikakvih drugih namjera, nikakvih licnih nesuglasica ili sukoba sa autorima stranica koje su koristile materijal sa Galerije Knina.
Sa ovim bih odustao od daljnjeg javnog raspravljanja na ovu temu i ako sam negdje u ovom mom istupanju napravio gresku, duboko cu se izviniti. Hvala.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Senka Jaramaz Tosic



Joined: 19 Jan 2012
Posts: 21

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 2:56 pm
Post subject:

Gledajuci fotografije u folderu Fair play,prepoznajem one vec postirane na Galeriji.Mislim da je,cak i da ih je sam postirao,onaj sto ih je preuzimao sa Galerije,morao o tome obavijestiti,ili traziti saglasnost za to od onoga ko svih ovih godina brine o Galeriji,a to je Peky.Narocito kada su u pitanju autorski radovi,prekrasne fotografije Mice Samardzije i Aleksandra Gospica,koje su ustupljene Galeriji.Cinjenica je da je sve sto se nalazi na Internetu nemoguce zastititi,ali postoji moralni kodeks,posebno ako se ljudi licno poznaju.Zasto stvarati neprijatnosti sebi i drugima,ako postoji nacin da se to unapred dogovori? Ne znam sta o tome misle ostali clanovi Galerije,ako imaju misljenje,pozivam ih da se izjasne.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Jovan-Repko Urukalo



Joined: 22 Mar 2007
Posts: 150

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 9:26 pm
Post subject: Za clanove galerije

Slazem se u potpunosti sa tobom Senka,izgleda da smo zaboravili nase Kninske kvalitete te smo presli u GUSARE.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Srecko Vukmirovic



Joined: 01 Apr 2007
Posts: 11

PostPosted: Thu Mar 31, 2016 7:33 am
Post subject: Piraterija

Nije u pitanju samo kodeks već autorsko pravo. Trenutno se u Srbiji vodi dosta sudskih procesa zbog neovlaštenog korišćenja fotografija po novom zakonu o autorskim pravima. Jednom portalu prijeti gašenje radi ogromnih sudskih troškova radi piraterije (e-novine).
Bilo bi interesantno kako bi reagirao moderator koji je neovlašteno iskoristio fotografije iz Galerije Knina, ukoliko Peky najavi privatnu tužbu. Vjerujem da bi skinuo fotografije u roku jednog dana.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Fair Play

Post by Petar-Peky Bukarica »

Hvala vam na ucestvovanju u ovoj raspravi. Srecko nije mi namjera da se ova stvar rijesava sudski, ne vjerujem da ima osnove za to i naglasavam da mi to nije zelja. U privatnom dopisivanju sa autorom problematicnih stranica izinstirao sam na razumijevanju i dokazivanju da nam nije potrebno da izlazimo u javnost sa ovim problemom i da se blamiramo.
Moje posljednje pismo upuceno 16.03.2016., na koje nisam dobio odgovor zavrsilo je ovako:
"Smatram da ni tebi ni meni ne bi islo u prilog rasprava u vezi tog problema preko interneta.
U nadi da ces mi izaci u susret, pozdravljam te.
Peky.
"
Nego sta mi je stvarno smijesno provjerio sam i na doticnoj FB stranici i dalje se postavljaju fotografije preuzete sa Galerije i naravno da im je izbrisan logo. Zar nije smijesno.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Preneseno sa drugog topika

Post by Petar-Peky Bukarica »

Milos-Miso Milic



Joined: 17 Nov 2007
Posts: 48

New postPosted: Fri Apr 01, 2016 12:12 pm
Post subject:
Peky,
nije u pitanju Å¡ala i ja osobno smatram da to nije u redu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

TAKAV JE RED.

Post by Petar-Peky Bukarica »

Ovako je pisao autor problematicnih FB stranica na Galeriji 01.Februara, 2012. god. :

"Ma nije meni krivo da neko koristi moje fotke ali bi uvijek bio red da navede njihov izvor,porijeklo.Ima jedan sajt na NET-u o Rijeci,a kako imam dosta fotki jer sam tu neko vrijeme zivio ukljucio sam se i stavljam svoje fotke rijeke.Ima jos nekoliko stranica o Rijeci i neki pametnjakovici su jednostavno kopirali moje fotke i stavljali ih na druge sajtove kao svoje.E,to noje u redu i protiv toga sam.A kad god me je neko kontaktirao i pitao za dozvolu uvijek sam odobravao i ponudio svu pomoc.Takav je red."
Post Reply