KNINSKI GOLUBARI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

sanja

Pike

Post by sanja »

Bio i moj brat jedno vrijeme golubar. Doduse, bilo mu je tek 8-9 godina. Uspio on nekako zbariti staru da na balkonu drzi golubove. Sta ce mater jadna, misli tek je ostao bez oca, pa ajde da se necim okupira. I naprave oni na balkonu golubarnik, i to ne bilo kakav, nego, majci, odvalili pola balkona, pregradili, stavili zice, kucarice i sve ostalo po propisu. Cak su za taj posao (kako bi sve izvana izgledalo ukultureno) angazirali i mestra od zanata, Niksu Zoricica. Ja moram priznati da sam se protiv toga bunila isto kao i komsije ispod (stanovali na 4. katu) jer su im golubovi redovito "krstili" svaku turu oprane robe i prozracivanih jastuka i posteljine. Materi su cak rekli da bi joj bilo bolje cistiti za prasetom, kad vec cisti...
Ne znam koliko ih je imao (mislim maksimalno 15-tak), ni kojih sve vela, ali znam da je neke nabavljao od Pikuce/Pike sa Sinobada. Jel ga neko spomenuo kao golubara?
P.S. Cipe, vidim spomenuo si ranije "dzelata" Damira Milinkovica. Tu pricu o zavrtanju glave golubovima cula sam davno, davno, davno, bas od tebe. Toliko mi je bila (i danas je) sokantna, da sam cak zapamtila da si mi je ti ispricao.
cipe

golubari

Post by cipe »

Kninske golubove pa i golubare zadesila je sudbina koju bih ja mogao da usporedim sa sudbinom jednog psa????... napusljskog mastifa.
Mozda sam zbog toga i drzao te pse .
U drugom svjetskom ratu Hitler (evo sad i hitler ima veze sa golubovima )
je smatrao da je jedino napuslji mastif konkurencija njemackom ovcaru .
Jedna od prvih rasa pasa , ukrastanjem mastifa , nastala je poslje njemacka doga, i mnogi drugi mastifi.
I tako ti on, nije mu dosta zidova , srba i cigana odluci da se rijesi i napusljskog mastifa.
Naredi, da se pobiju svi psi te vrste, i tako i uradise.
Ali kako uvijek neko prezivi ,tako i kod mastifa prezivi samo nekoliko pasa te rase i to zbog ljudi koji su zrtvovali u to vrijeme svoj zivot za psa.
Cini mi se da je zla sudbina ostavila pecet kod tog psa, tako da je on danas izuzetno ostar, dobar cuvar, neobicno privrzen gazdi.
Pa razmisljam ,mozda ce i na kninskog goluba ako je koji prezivio, zlu sudbinu
koja ga je zatekla, ostaviti traga te mu dati nesto posebno. Nesto sto bi ga moglo uvrstiti u rasu koja bi se zvala kninski visokoletac.
Mozda ce biti posebno ponosan, gord, mozda ce u dugom i visokom letu
htjeti da zaboravi, ili oprosti, ili jednostavno da uziva u proslim, starim ,dobrim vremenima.
cipe

Re: golubari

Post by cipe »

Sanja ,kad si vec spomenula Piku Sinobada pikucu, moram da nesto napisem i o njemu premda nije bio na redu.
On ti je imao golubarnik na tavanu djedove kuce , mislim da je bi naj veci golubarnik i imao je poslje Pese Jelica i najvise golubova.
Nakon nekog vremena udruzio se sa Ernijem Simicem i zajedno su drzali golubove na tom tavanu.
Vijerovatno su se udruzili zbog toga sto su oba bili pedantni i uzivali da golubarnik drze u najvecem redu.
Stalno su nesto kuckali , dogradjivali, i tome bas uzivali, sto sam ja mrzio i uvijek to radio sbrda , sdola samo da posluzi svrsi.
Kazu da je Pike bio( normalno mnogo kasnije) najbolji tokar u Kninu tj u Tviku a da je to nasljedio od svog pokojnog djeda, koji je bez nogu bio majstor za krovove i nije mu bilo ravnog.
Pa pitam ja tog tipa koji mi je to ispricao, kako je on bez nogu mogao da pravi krovove ?
On kaze oni ga popnu na krov i ostave, on ne silazi dok ga ne zavrsi.
Ja jos mislio da sam bio najaci u disciplini skakanju po krovovima, al sad sam se razocarao.
Inace taj Pikin djed je imao BMW to je nesto nit auto nit motor, ima tri tocka i u ono vrijeme je bilo vrlo rijetko prevozno sredstvo, a sad ga samo vidjam na nekim rijetkim izlozbama starih auta i motora i kad ga god vidim podsijeti me na njega.
Jedini koji ga je zajebo sto se tice prevoznog sredstva ,jos cudnije izrade bio je onaj tip sto je stanovao negdje u portunu kod Varivoda i sa tim prevoznim sredstvom( pokretnom pilanom )je pilao drva u kasne jesenje dane.(Nadam se da ce mi neko pomoci da me podsjeti na njegovo ime)
Znam samo kad je umro da se pricalo da su nasli nekoliko djakova punih dinara kojima je inflacija prilicno skresala vrijednost ,al bez obzira bilo je puno.
Mi kao djeca trcali bi za tim prevozom i takmicili bi se ko ce da stavi blize prst cirkularu koji se vrtio dok je( to) .
Pobijedio bi onaj koga bi cirkular bar malo ogrebao, uvijek smo bili oprezni i birali igre koje nisu bile opasne !!!!!!!!!!
On me je narocito podsjecao na kasnu jesen i dolazak zime, jer sam kao mali mislio da svi oni mirisi: peceni paprika, kiselog kupusa, cvaraka , kobasica,krvavica, slanine, prsuta su neodvojivi dio zvuka njegove pile.
U to vrijeme mi golubari pregradjivali bi golubarnike i odvajali zenke od muzijaka da se ne bi parili preko zime, i planirali nova uparivanja.
Sanjali da ce mo da nadjemo pravog goluba za zanku od cika Pese jel to je" strasno pile"
Dok nam je mast sa kruva i aleva paprika curila niz bradu.
cipe

Re: golubari

Post by cipe »

Jedan od mojih dobrih prijatelja , takodje golubar, bio je i Pasic Milorad pale. Nakon nekog vremena su ga golubovi i ptice toliko okupirale da je dobio jos jedan nadimak, "ptica". Na kraju su mu ta dva nadimka spojena u jedan i tako je on postao pale tica , a mnogi su mu zaboravili pravo ime i prezime.
Bez obzira sto je bio vrlo inteligentan i neobicno duhovit, nije mu smetalo da bude dobar golubar, pticar i sokolar. hahaha !
Jedina"mana"koju je imao bila je njegova skromnost.
Sto se tice golubova uglavnom kao i mi svi on je drzao visokoletace ali kao i mi svi imao je po nekoliko pari pismonosa.
Pismonose su nam u to vrijeme za nas budzet bilo jedino dostupno slanje poruka, ili emailova kako bi se reklo.
Telefon je bio prava rijetkost, toliko rijedak da se moram vratiti na zizija i njegov dozivljaj sa prvim telefonima u Kninu.
Zizi pred svojim stanom a zvoni telefon, on brzo po dzepovima pretura da nadje kljuc i da otrci da se javi, nekako on otvori vrata kad vraga vec se zizijeva teta javila i dere se na telefon "Macaaaaaaaa radiiiii, a Dragisa je u skoliiiiiiiii , ja sam sama kuciiiiiiii !

Nista to deranje ne bi bilo cudno da je tete kako je Dragisa zvao digla slusalicu.
Da se vratim na pismonose.
U ljetne dane kad bos jedva mozes da gazis asfalt, kad je vatrogasna cisterna jedina koja je bar malo mogla da ublazi tu zegu, posipajuci vodu po ulicama, Iki moj komsija za volanom , mi bi vec spremni sa kutijama punih pismonosa, kotrljajuci ukradene gume od Puvace mislim kod Rio bara krenili uzvodno put Raljevca ili Brzice
Kad bi dobro odmakli jedno 7-8 kilometara napisali bi pisma zakacili golubovima za noge sa gumicom za kosu i pustali ih.
Sjedali bi u sada vec nase gume i spustali se nizvodno, pili vodu , usput lovili rakove kojih je u to vrijeme bilo, i onako promrznuti kad stignemo trcali do goloubarnika da vidimo jesu se golubovi vratili.
Toliko smo bili ponosni sto su dosli da cak nam se i ona poruka koju smo samo tren ranije napisali cinila nekako nova i cinila nam se kao da smo je dobili od ko zna koga i ko zna odakle.
Da zaboravio sam da je jos jedan vid komunikacije bio u to vrijeme a to je telefon napravljen sa cakama od krema za cipele, povezan spagom .
Posto sam vec rekao da je tica bio vrlo duhovit i imao poseban humor naveo bi jedan primjer .
U kasne nocne sate upadnemo nas dvojica u gimnazijsku knjiznicu
Potrpamo svaki po pun dzak knjiga i krenemo da se penjemo uz tvrdjavu
dodjemo negdje ispod bjansove kuce umorni , zadihani, jedva se vucemo , odjednom baci pale onaj dzak i rece :
"Nisam znao da je Krleza ovako tezak pisac "
Ja sam se samo osmijehnu, normalno da se zajebavam, smijali smo se tako da su nam suze isle na oci, a nase smijanje je tako odjekivalo po noci da mislim da je bjans sutradan morao pricati Silvi kako je sanjao cijelu noc da se neko smije ispod njegove kuce.
Na kraju krajeva nije mu to ni prvi ni posljedni put da mu se Krleza seta oko kuce, vec mu je bio na kruski,navikao je on .
Pale tica je bio zaljubljenik u sokolove i danima se pentrao po planinama i raznim cukama oko Knina , mislim da ni mnogi planinari se ne bi usudili da idu tamo gjde je on bio. Trazio je gnjezda, cesto ih i nalazio.
Danas zivi u Zajecaru nije vise golubar ali je poznati sokolar, uzgaja i dresira sokolove, ipak izmedju golubova i sokolova prevagnila je ljubav prema sokolovima.
Zelim mu mnogo sokolova i srece po zajecarskim vrletima.
sinisa

goluboseksualci

Post by sinisa »

kad spomenu vucka, nabavio on goluba u beogradu, skupo ga platio ne bili popravio kvalitetu jatu. golub ljepota jedna, svima ga pokazuje, samo jedna mana ni da pogleda golubice al zato skace sa goluba na goluba.
vucak je sad profesor fizickog u beogradu
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

//Pismonose su nam u to vrijeme za nas budzet bilo jedino dostupno slanje poruka, ili emailova kako bi se reklo.//

Cipe bile su to golumelovi :lol: :lol: :lol:
slovenac

POZDRAV

Post by slovenac »

Bude li Vucak doci na ove stranice neka zna da se ga sjecam i pozdravjam
Post Reply