PRICAM TI PRICU !

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Kninjanin

Leksikon

Post by Kninjanin »

Eh, imam i ja jedan leksikon negdje kod staraca. Mislim da bi mozda i Nace moglo biti u njemu (ako sam joj se usudio pribliziti tada i upitati je da ga ispuni ;) ). Ipak je ona bila "komad u farmericama" :)
Nijema

Re: Leksikon

Post by Nijema »

Kninjanin wrote:Eh, imam i ja jedan leksikon negdje kod staraca. Mislim da bi mozda i Nace moglo biti u njemu (ako sam joj se usudio pribliziti tada i upitati je da ga ispuni ;) ). Ipak je ona bila "komad u farmericama" :)
:lol: :cry: Tko zna, trebao si pokusati...sad ti samo ostaje da razmisljas o raznim varijantama...Vjerujem da se sjecas stihova..." ne, nemoj mi prici, hocu izdaleka da volim i zelim tvoja oka dva, jer sreca je lijepa samo dok se ceka..., dok od sebe samo nagovjestaj da..."
Kninjanin

:)

Post by Kninjanin »

Ma da. Rekoh joj ja na zadnjoj godisnjici mature: pa sta me nisi tako izljubila kad mi je bilo 14? :) A ona ce: Sta nisi pitao? :)
Nijema

Re: :)

Post by Nijema »

Kninjanin wrote:Ma da. Rekoh joj ja na zadnjoj godisnjici mature: pa sta me nisi tako izljubila kad mi je bilo 14? :) A ona ce: Sta nisi pitao? :)
:oops: Eto , vidis i sam da je trebalo probati...nego nemoj vise propustati prilike...Kad pocnemo razmisljati sto smo sve mogli i sto smo sve propustili u zivotu , pojavi se opasnost depresivnih stanja i zato je bolje misliti da smo dobili ono sto smo i zasluzili...a da li je bolje ili gore , to je vec drugo pitanje...Zar ne mislis i ti tako?!
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

I Nijema i Kninjanin su u pravu. Ko pita ne skita. Sa 14 me niko nista nije pitao (a ja boga molila), a sad bi svi nesto. E pa ne moze! Salim se ja! E vidim ja nijema da si se ti rascakulala na galeriji samo tako, pa se sjecas komsiluka, pa 'nekoliko' godina mature, pa svasta nesto. Nostalgija, nostalgija... Meni isto fale svi oni cestiti i posteni ljudi. Ne kazem da svi ovi drugi pokvareni, ali ovi mene ne znaju kad sam nosila farmerke (koje mi postadose zastitni znak), igrala struje oko zgrade, tukla se sa djecacima...ko mi je caca, mater, sestra itd. Nekidan sam bila na jednoj sahrani, nazalost, i skupio se cijeli Knin, sto bi se reklo. Neke ljude nisam vidjela ni po 10-15 godina. Svi isti, a svi drugaciji. Pa se vratim 20, ili cak 30 godina unazad i vidim sebe kako spartam preko gornjeg mosta, prolazim pokraj Balkana, parkica, robne kuce...srecem sve vas (ali ne na galeriji, nego uzivo)...Da li je ovo nostalgija ili ja starim?
Hayda Blazic
Posts: 34
Joined: Sun Jul 17, 2005 8:02 pm

Post by Hayda Blazic »

Naco, definitivno ne staris. Nemoj to ni pomisliti. Eto bila sam prije par dana u Kninu, na tvrdjavi, Krcic je oooogroooman, dan je bio siv, tuzan, ali nikako ne shvacam zasto je probijen onaj zid pokraj "tunela" tj. Loredanovih vrata. Put za Spas je potpuno zarastao, vidi se da nitko gore ne ide. Ovo proljece cu se zaletiti jedan dan i proci starim stazama. Bas me nesto vuce. Neke stvari su iste, a u stvari nista nije isto.
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

Post by Nela »

Eh, nije te nitko pitao? A provale... Naco, Naco,... malo si pretjerala. Tako popularna cura... Ipak preporucujem Redergin forte ili Antisklerin ili Ginko biloba. Ili se ti ne zelis sjecati? :lol: :lol:
Nijema

Post by Nijema »

Bas je dobro ovo s lexikonima i spomenarima...Tko zna cega cemo se jos sjetiti kad pocnemo prebirati po stranicama sjecanja...Jedno je sigurno da o svemu ne mozemo pisati ,jer smo danas stariji,pametniji i mudriji, ako je vjerovati onima sto kazu da te osobine covjek stice s godinama...Ja bas nisam sigurna...Pamti li netko Diabla!? On nije bio Kninjanin , ali vjerujem da je ipak ostavio traga bar u mojoj generaciji... 8)
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Diablo

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

Diablo.Bi s njim tacno prije 17 dana.Rekao mi je da pozdravim sve koje zna i koji ga znaju.Isti.Kao da ga vrijeme nije dohvatilo.Ima dvije odrasle kcerke.Zivi u rodnom Srbu.Dobio je od mene adresu Galerije.Cudi me da se nije jos javio.

Opet ja pozurio .Trebo sam pustiti da se neko drugi lati tipkovnice.Nema veze vi se ufatite nekih anegdota (ako tko zna )iz njegova druzenja s nama i boravka u Kninu. :D :wink:
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

E moja Nela! Kad se samo sjetim mladosti...Da su mi one godine, a ova pamet... Ali ne zalim se ja puno. Stvarno je vecina nas sa galerije imala pravu mladost. Gledam ovu danasnju djecu, totalno neinventivni, samo zvrje u kompjuter, mobilne, izlaze u ponoc. Boze kad se sjetim, ja imala izlaz do devet uvece, ako sam dobra, a inace do 8. Kakvi crni mobilni, kakvi telefoni. Zakazes rendes unapred i goris i boga molis da se pojavi. A danas, samo se zvrckaju,, gdje si, sta si, koliko to jos treba...Ma uopste nije romanticno. Ili ides kroz grad, drzis se za ruke sa momkom, dodje komsija, otkuca te caci, i kao da si napravio ko zna kakvo krivicno dijelo. A danas? Bolje da ne pricam. Sve se iskvarilo. Niko vise ne sjedi po zidicima i parkicima, to kao nije in. A sta bi ja dala da mi se vrate svi ti dani...
Nijema

Re: Diablo

Post by Nijema »

mobidik wrote:Diablo.Bi s njim tacno prije 17 dana.Rekao mi je da pozdravim sve koje zna i koji ga znaju.Isti.Kao da ga vrijeme nije dohvatilo.Ima dvije odrasle kcerke.Zivi u rodnom Srbu.Dobio je od mene adresu Galerije.Cudi me da se nije jos javio.

Opet ja pozurio .Trebo sam pustiti da se neko drugi lati tipkovnice.Nema veze vi se ufatite nekih anegdota (ako tko zna )iz njegova druzenja s nama i boravka u Kninu. :D :wink:
:lol: :shock: Vratio se Diablo iz Sarajeva sa nekog koncerta i prica nam :" Sjedim ti ja na zelj.stanici i cekam neku vezu prema Kninu ,nemam ni dinara , a gladan sam kao nikad u zivotu...Molim Boga da naidje netko poznat, ali avaj, nigdje nikoga...U restauraciji je velika guzva i k mojem stolu pridje nepoznat covjek i pita me moze li sjesti ,jer nigdje drugo nema mjesta...Svakako, kazem ja, i dalje misleci samo na prazninu u stomaku. Uskoro nam pridje i konobar i moj susjed naruci grah s mesom , a mene ponudi picem. Bolje ista nego nista...Nista ja ne mislim, jer od gladi sam totalno zavezao, nastavlja pricu Diablo. Kad je konobar donio jelo , moj susjed se pripremi da pocne jesti , i ja mu kao svaki pristojan covjek kazem, prijatno...Hvala, izvolite,odgovori on po cistoj automatici, a ja pruzim ruke prema njegovom tanjiru ,privucem ga ispred sebe i ppocnem jesti... Covjek je ostao zabezeknut, ali ja sam se najeo..." Ovdje se prica zavrsava...
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

Davni dani

Post by Nela »

E moja Naco, tu si potpuno u pravu. Nekidan sam nabavila komplet seriju Grlom u jagode i smijala sam se do suza. Vjerujem da je vecina gledala tu davnu seriju kako je Bane odrastao, a u samoj seriji svi mozemo pronaci sebe i svoje djetinjstvo mada smo nesto mladji nego je Bane bio. Slazem se da je nase djetinjstvo bilo specificno, oboljezeno jednim vremenom u kojem smo otkrivali nedostupne stvari pocevsi od naranaca i ananasa do prvih poljubaca poslije kojih si se gledao u ogledalo misleci da ce starci primjetiti... Ali, kao sto se nama cini posebno tako se i nasim klincima njihovo djetinjstvo cini posebno. Ima jedan natpis iz Rimskog carstva gdje jedna stara zena govori: nista nije kao nekad, ova se mladost totalno pokvarila, ne postuje starije,... ne mozes vjerovat kad procitas cijeli odlomak kao da ga je neko danas pisao. Tako ti je i ovo s nasim djetinjstvom. Bilo je posebno jer je bilo nase. Bili smo bezbrizni jer smo bili nevini, cisti od spoznaja koje nam je donijelo odrastanje.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Very well put my dear.

Post by Miroslav Stankovic »

Nela, to si dobro rekla Nela.
Bas sam jutros ustao (sad je nedjelja, 6 sati ujutro na ovoj strani svijeta) i mislio se kako da kazem isto sto rece i Nela i Rimljani (Rimljani - Ramljani, zvuci isto).

Ovo me podsjetilo na mog razrednika prof. Dujakovica. On je imao obicaj praviti paralele tekuceg predavanja sa primjerima iz zivota... Tako jednom na prvom satu Pedagogije, jos svi krmeljavi, rece: Bas jutros me zvala moja bivsa ucenica ta-i-ta, ona studira pedagogiju u Beogradu, pa mi rece da najnovija istrazivanja pokazuju da je... Hehe, jesam li ja ili neko drugi rekao, pa kud se to ona ranije probudila, i zove vas da vam to kaze profesore? A on samo odmahnu rukom: Ajde, ajde...
Nijema

Post by Nijema »

:( Vidim da ste otvorili temu koju bih ja staromodno nazvala medjugeneracijski jaz, ili ...sve je bilo bolje kad smo mi bili mladi...Ja sam uvijek zurila da ostarim i osjecala sam se starijom od moje generacije,tako da mi ovaj period zivota izvrsno odgovara...Ovo su cini mi se najbolje godine u zivotu...jedino sto nije dobro to je da prebrzo prolaze...O klasicnim istinama pocinjemo misliti onda kad smo dovoljno zreli da shvatimo da pod suncem zapravo nema niceg novog,samo smo mi neki novi ucesnici.Ovih dana citam M.Yourcenar, "Hadrijanovi memoari"i nalazim potvrdu da nam zivot mijenja samo kulise,a scenario je gotovo isti ...Medjutim, filizofske istine su tako zamumuljeno upakovane da je jadni prof.Mane imao pravih problema da nam ih objasni...i dan danas se sjecam njegovog objasnjavanja Platona i njegove jame bez svjetlosti ...Oni koji se plase starosti ne smiju zaboraviti da smo mi svi zadrzali ,negdje duboko u sebi, djecju sliku svijeta, i da je vrlo cesto koristimo da bi smo se odbranili od zivotnih nedaca...Ako sam vas udavila, nema veze, ali danas mi je jedan takav dan da moram pomalo lupetati.Mozda je to ona Felinijeva, koju Mobi spominje...
Nada-Naca Jaramaz
Posts: 174
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:27 pm
Location: Beograd

Post by Nada-Naca Jaramaz »

Pa vi ste svi zakrepali! Ne znam koji vam je vrag?! Ajmo malo zivlje, doslo proljece (kako kome), a s njim i vrbopuc...Pa sta vam je? Svi samo malo udju, povire na zidic pa bjeze ko vodom opareni. Svi mi imamo svojih problema, obaveza, ali mi niko ne moze reci da ne moze napisati koju rijec, tek toliko da se oglasi da je ziv ili ziva. Prolazili smo i kroz gora vremena i prezivili. Pricajte, pisite sta vam padne na pamet, samo nek' se nesto desava. Ja sad idem zderati jedan masan burek sa sirom. Nisam nesto ljubitelj bureka, ali ponekad mi tacno treba nesto masno (mislim burek) da se sva onako zamastim kao nekad kad sam jela kruva i masti. Kad spomenem ovo 'kruv i mast', cini mi se da imam 100 godina. Ajde zdravo, a sad pisite!
Post Reply