KNINSKI PLANINARI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Brezovac - Dinara

Post by Miroslav Stankovic »

Englez wrote:Sto se tice stvarnih promjena na Brezovcu, mogu vam reci da je dom u dosta losem stanju, pogotovo lijeva prostorija gdje krov prokisnjava.
Dobra vijest je koju sam cuo prije par dana u Kninu da su dobili neke novce da poprave dom na Brezovcu.

Inace sam namjeravao otici na Dinaru ove godine. Kad smo isli kroz Livno i gledali Dinaru sa naopake strane (sta bi rekli Livanjci na to?), obecao sam kcerki da cemo ici na Dinaru. Da bi joj stvar bila interesantnija, slagao sam da na vrhu ima ergela, pa cemo iznajmiti konja (bavi se jahanjem inace) da se lakse spustimo, sto je nju normalno odusevilo. Nista od Dinare ove godine, jer su me neki neodlozni poslovi sprijecili, ali sigurno drugi put za par godina.
Englez

Post by Englez »

Mico,
volio bih i ja da od toga nesto bude, ali nisam pretjerano optimistican. Ono sto se meni cini je da nema neophodnog zajednistva medu ljudima koji idu na Brezovac za takvim necim. Pa i sama cinjenica da je niklo nekoliko novih koliba ukazuje na trend za zasebnoscu i privatnoscu.
Kad malo bolje razmislim, cini mi se da je ekipa koja je isla na Dinaru isla najvise zbog toga sto su htjeli imati svoj mir, i da u tom miru mogu raditi dvije stvari: piti i pucati. U tom smislu, mislim da su i danas razlozi zasto ljudi idu u Dinaru isti, samo mi se cini da su ekipe nekako manje, kao da su ljudi zatvoreniji i da ne zele rizikovati.
Nastavicu drugi put posto moram ici.
Pozdrav
Englez

Post by Englez »

Da nastavim...
Samo da ilustrujem ono sto sam htio reci o nedostatku nekog zajednistva ili bar uzajamnog uvazavanja i tolerancije medu danasnjim posjetiteljima Dinare.
Pored broja novih koliba, primjetno je i da se kolibe grade sve dalje i dalje prema Bosni. Da nema drzavne granice mislim da bi se islo s kolibama i dalje od Dulera.
Meni je nevjerovatno i neprihvatljivo da neko u planini moze pored nekog proci a da mu se ne javi. Kad sam nedavno bio na Duleru, nestade nam rizli. Ja predlozim da odemo do Brezovca da uzicamo koji, kad ostali skocise: 'Jesi li ti lud! . [necu spominjati ime] je tamo!' Ne kazem da se treba ljubiti samo zato sto smo u planini, ali...
Ja sam upoznao dosta ljudi, uglavnom starijih od mene posto sam tada bio tinejdzer, na Brezovcu. Nisam se nikad s njima nakon toga druzio, jer, keo sto rekoh, svi su bili puno stariji, ali bi ih uvijek pozdravio na ulici i bili su mi nekako posebno dragi i bliski jer sam ih upoznao u tim okolnostima.
Ne znam, cini mi se da ljudi danas ponesu previse tereta sa sobom kad krenu iz grada ocekujuci da ce se nekako otarasiti tereta u planini.
Naravno, ne zelim ovim svim reci da sam ja u pravu, jer ovo su samo moja razmisljanja koja sam zelio iznijeti.
P.S. Na kraju, jedno objektivno zapazanje s nedavnog posjeta Dinari. Nikad prije, pa i u sred ljeta, kad je po danu bilo stvarno vruce, nisam dozivio da nocu ne mogu zaspati od vrucine. Jeli u pitanju globalno zagrijavanje ili nesto drugo, ne znam...
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

dinara-brezovac

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

mislim da je tema dinare i brezovca poprimila nezeljen tok. iako nisam bio planinar ni sa svojom ekipom isao gore razumjem sve vase ne vise nostalgicne vec aktualne stvari u vezi dulera brezovca ,doma , Dinare itd.ja sam naime bio skijas, ali sve u vezi gradnje i dozivljaja znam jer sam dio ekipe koja je isla gore. takodjer znam kakvo je stanje sada ali Peki je izricito rekao da o tome necemo.poceli bismo sliciti na ostale forume kad je knin u pitanju. nadam se da ste me razumjeli. topik kninski planinari je zamisljen sasvim drugacije. :?: :?:

zavrsicu sa jednim fantasticnim odgovorom mog prijatelj Milivoja-Baje-Dondura.pitam ja njega. dobro Baja kakav je to gust kad se ti ,Peki ,Boro, Cica, Miso i da ne nabrajam verete uzbrdo(mene je uvijek vukla zicara) ostale popnete gore. on me gleda jedno minutu bez rijeci i rece. "Stanem ja na vrhunac sam samcat i dreknem koliko me grlo nosi. JA SAM KRALJ A PLANINOM ODJEKUJE! tek tad sam shvatio sve cari planinarenja a da ne govorim o druzenju.ustvari jedva sam cekao da se spuste da cujem nove baze koje su se desile :idea: :D
cipe

Post by cipe »

Moby stvari se polako ali sigurno zaboravljaju, nit sam se mogao sjetiti kako se zove" suplja kucica", nit koje je stablo, a prosao sam motorom hiljadu puta i to takvom brzinom kroz suplju kucicu da mi stvarno nije jasno , kako sam uopste ziv , i nije mi jasno kako sam mogao biti tolika budala, mislim da sam sad, manja budala nego sam bio.
Ma nesto kad smo vec kod planinarenja , skijanja, izvidjaca, prisjeti se ja Petrove gore, tamo sam bio jedne godine sa izvidjacima, i naucio jednu pjesmu i maloprije je pred jednim prijateljem otpjevam (on sa korduna) pa se smije odakle je ja znam.
Petrova mi gora mati
suho lisce krevet moj
iz njeg idem svakog dana
u krvavi ljuti boj!
Da ima jos jedna :
Na kordunu grob do groba trazi majka sina svoga.
Ne znam dalje.(nadam se da ce neko da nastavi bas bi volio da je se prisjetim)
Pa mi nesto pade na pamet, prvi maj , pa da ne nabrajam sve one praznike kad se u dobra vremena islo na eskurzije.
To kad bi pricao ovima papcima, da smo mi sa firmama isli na eskurzije, da je pun autobus pjevao, smijali se, pekli janjce, jarice, pilo se, pa to mi sad zvuci kao neka bajka!
Ja nedavno dva mjeseca na bolovanju i peder nece da mi plati , jos pita pa jesi imao placeno bolovanje u yugoslaviji?
Ja kazem jesam, pa kaze sta nisi ostao tamo.
Ja radio u to vrijeme sa indijancem iz Knina a on na bolovanju bio 7 godina, ja mu kazem pa indijanac ti je bio 7 godina na bolovanju, a ovaj vrti ocima, sta je ovo kakve sam ja radnike nabavio, 7 godina na bolovanju?????????????
Al nema vise Hanje, to mu nisam htjeo objasnjavati, i onako on to nebi razumio.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Planinari - komentari

Post by Miroslav Stankovic »

Slazem se sa Mobijem sto se tice komentara na trenutno stanje ...

Ovo sve je zamisljeno kao vremeplov, na kojem kazaljka ne ide preko 1990.

Cudi me samo kako Pekijeva rekacija nije bila kao obicno munjevita.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Brsanje

Post by Petar-Peky Bukarica »

Jos jucer sam obrisao Englezov post o njegovim utiscima i putesestvuju po Dinari , a sve u nadi da cete sami ispraviti tematiku cekam . U nekim postovima se doticete i proslih dana i novijih dana pa mi je tesko vrsiti korekciju jer razgovor je zanimljiv ali nije za ovo mjesto . Vjerujem da cete sami poceti uocavati na koje postove treba odgovarati , tako da sebe i mene ne dovodite u situaciju da sjeckam tekst i da on gubi svoj smisao .
cipe

Post by cipe »

Posto je ovo demokratski forum, ja se ne slazem da kazaljka mora stati na 90-toj godini.(POZDRAVLJAM ODMA ONE KOJI NECE IMATI VOLJE DA OVO SVE PROCITAJU, ILI KLIKNITE MISOM NA OVU DONJU STRELICU I NA KRAJU CE TE VIDJETI POZDRAV JOS JEDNOM)
Pa ljudi zivot ide dalje svojim tokom. Smatram da je dobro sto je zabranjeno o politici , tome nema kraja i tu niko nikom ne moze nista ni objasniti ni dokazati, svako ima neki svoj pogled koji je jednom razumljiv , drugom neshvtljiv.
Moje misljenje je da glavni cilj ovog foruma bude Knin do devedesetih, ali nije zivot stao te godine, zivimo mi i dalje, desavaju nam se nove stvari, nove price, pa zasto ne ubaciti neku od tih ako je interesantna.
Ovo mi lici na zonu sumraka, kao da smo mi nekad zivili i vise nas nema i sad smo mi neki duhovi, pa sam sebe se pocinjem plasiti u ove kasne sate, evo kod mene je 5m do 2h ujutro.
Primjer, upoznao sam jednog sokolara ovih dana, ide sljedece nedelje na 10 dana u Saudijsku arabiju sa privatnim avionom, pozvao me je da idemo u lov sa sokolom i to bi mogla biti interesantna tema, a uz tu temu mogu i da dodam kako se pokojni crni kako mi je danas jedan ispricao preko telefona toliko nagnuo na onoj najvecoj krivini na bulnoj strani (a bio je bos) , ISKRE SU MU IZ PETA SJEVALE. Ocu reci da mogu stvari da se mjesaju po mome , i cak da budu totaono interesantne. Ne moraju ako cu ja doci ovdje jednom mjesecno kad se neceg sjetim i to napisati, ali ne mogu ja ovdje dolaziti svaki dan i pricati, e onda je on 80-te ovo , pa sam ja 87 ono, pa bi ispalo da svako za sebe prica i ustvari da ovdje nema nikakve komunikacije izmedju nas, za mene je logicno da se malo i medjusobno zajebavamo pricamo, ubacujemo stare kninske dozivljaje, jel i ovako je to tema kad se nadjem sa nekim iz Knina SVKODNEVNA I normalna, drugo nista i ne pricamo nego sta je bilo itd, itd.
Moje je misljenje da treba biti malo fleksibilniji jel inace mogu jednom mjesecno otici i na kninski rijecnik i pisati o necemu sto tamo nema, podpuno je isto interesntno kao i ovo ako se ovako nastavi.
Nista u pocetku nije idealno pa ni ovaj forum, sve napreduje pa i on mora da napreduje ,da se mjenja , dopunjuje ,prihvata i drugo misljenje.
Mozda ne bi bila losa ideja da se forum podijeli na dva dijela,
(novo i staro )ili da ostane forum o Kninu do 90-tih , a uvede se chat ili , ne znam sta .
Treba da se razmislja o tome da ce se sva ova ekipa rasprsiti jel ce joj postati dosadno .Ja shvacam PEKIJA da je on zamislio forum ovakav kakav je, medjutim od boljeg uvijek ima bolje.
Pa da nije promjena i napretka, da ne kazem da bi jasili sad magarca, da ne spominjem avione koji su letili 50 kilometara na sat ,sad lete 2000 km na sat , da ce za 20 godina letiti 4000km na sat i to izvan orbite.
Znaci ja bi iz Engleske mogao skociti do Pekija u Australiju na kavu i vratiti se kuci na rucak a zena da misli da sam okopavao bastu, jel putovace se ta razdaljina za 2 sata.To je napredak.
Tako i ostali ce moci za 2 sata biti u Australiji pa se mozemo 2020 naci kod Pekija na janjetini i bevandi, ali janjetinu ce donjeti Moby da ne jedemo onu Australijsku. Jel zvuci interesantno? Pa zato Peki razmisljaj da i ovaj forum napreduje tom brzinom, inace ce te proglasiti za staru gardu kojoj promjene ne leze, a bez promjena nema zivota. Davno mi je jedan prijatelj govorio ZIVOT SE UCI, i stvarno je tako cijelog zivota ucis i na kraju shvatis koliko malo znas, malo je jedan zivot , malo je i 10 da bi sve naucio.
Covijek uci da ga vrijeme ne pregazi, tako bi vrijeme moglo da pregazi i ovaj forum, umjesto obratno da forum pregazi vrijeme, a to je moguce. Postoje uvijek ljudi koji idu ispred svoga vremena, zasto ne bi postojao i forum koji ce ici ispred svoga vremena.
Smatra se da je biblija najbolja knjiga ikad napisana a napisana je pre 2000 godina, jos uvijek muzicari sviraju Baha, Mocarta, Betovena.
Jos uvijek najinteresantnija igra je sah izmisljena pre ne znam koliko hiljada godina, jos uvijek je najcijenjenija slika Monaliza, Leonarda Da Vincija ustvari ne procijenjive vrijednosti, sad niko ne moze da naslika sliku neprocijenjive vrijednosti.
Znaci to su bili ljudi koji su" gazili vrijeme".
Mozda ja gresim. Evo momentalno mi nista ne pada na pamet u vezi Knina znaci ja danas ne treba da sam tu, ispada da ja smetam.
Znam da nekad nije dobro ici protiv vremena, evo Karl Marks i Fridrih Engels su izmislili komunizam , nije se odrzao, al je neminovan kad tad,kad svijest ljudi bude na tom nivou, on je neminovan, niko sa nikim nece moci da upravlja, svi ce da imaju sve, i niko nece da ima potrebu da ima privatni bisnis kad ce da ima sve kao obican radnik. Medjutim u to vreme ce se raditi kod kuce preko kompjutera, programirat ce se masine , roboti koji ce da rade, inspekcija ce se vrsiti preko kompjutera, prodaja, kupovina, kamioni ce ici na daljinsko komandovanje, roba ce se narucivati preko kompjutera i dovozit ce je auto u kojem nema sofera, robot ce ti ostaviti robu ispred vrata, itd, itd, da ne duzim tome nema kraja. Pa mene u fabrici pita gazda sta kazes jeste vi imali ovakve masine? Mislim se jebo te takva masina, ulazi plastika u kalup, izlazi bocica, ja moram da je pakujem, slazem inspektujem, sofer mora da je vozi, majstor mora da popravlja masinu, daleko je to od idealnog, puno je bolja od parne , a od parne do ove samo je proslo 100 godina, sta ce biti za 500, mozda ce se i ovome neko smijati, mozda ce zrakom da kolaju neke cestice pa cemo da ih udisemo kao kit planktone, pa necemo morati ni da jedemo ni da radimo, nego svak svoj hobi.
Onda ce nam polako ispasti zubi , nece imati svoje svrhe, pa ce nam otpasti nokti, glava ce nam rasti, bice nekolikoputa veca, pa logicno i noge ce se zadebljavati da mogu da drze glavu, oci ce nam od kompjutera porasti, mozda nekoliko puta. Otpasce nam dlacice iz nosa jel ce zrak biti totalno ne zagadjen pa one nece imati nikakvu svrhu procistaca zraka, ona stvar nam se nece dizati jel ce mo moci svrsavati i sa spustenim.Samo sam napisao da se vidi da sve ima svoj pocetak, uspon i kulminaciju, i mislim da je ovo tec pocetak ovog foruma i da jos dosta moze ako se hoce da se mjenja dopunjuje i da ne izgubi nikakvu svrhu da pace da je dobije.
Drugarski pozdrav!
ps.
(ako ste uopste imali volju da ovo sve procitate)
Ne bi lose bilo da mi na ovo odgovori mr Peky, a ne bi bilo lose da i drugi daju svoj komentar, puno pozdrav od covijeka kojem je vreme stalo(pogledah na sat da vidim koliko je a ono 5do 2, stao mi sat .)
Kao da me neko opominje da se nediram vremena
ZONA SUMRAKA, sad necu moci zaspati.
Kud sam i spominjao one sa velikom glavom, i velikim ocima, aute bez sofera, robote koji donose spizu na vrata!!!!!!!!!!!!!!!
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ZA MR. CIPU

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mr . Cipe u pravu si kad govoris da je radnja koju obradjuje " Galerija " i Forum stala 90-te , bar bi trebalo sto se mene tice . Ja sam ovu stvar zamislio kao takvu i takva treba da ostane svidjalo se nekom ili ne , bio on dnevni ili mjesecni gost . Licno za mene je zivot sto se tice Knina i Kninjana stao tih godina i apsolutno me nista ne zanima sto se tice Knina poslje toga . A sto se tice tema i tematike mogao si primjetiti da sam u dosta slucajeva odstupio od pravila , pustajuci da razgovor ide i van te vremenske granice , dok mi se ne ucini da zalazi u neke , za mene nepozeljne tokove (npr. brisat cu svako objasnjavanje kako zive sadasnji stanovnici Knina , kakve utiske nose oni koji su bili "dole" ili sve sto je vezano za Knin sada ) . Neznam dali se sjecas stare TV emisije VREMEPLOV , zamisljam tebe kako je gledas i kad je pocela odjavna spica ti skaces i psujes " A , gdje je prognoza , majku ... . Salim se , ali to mi ispada tako . Sto se tice Chata , uskoro . Odkad je otvoren Forum mislim se kako bi netko od Vas mogao da otvori drugu "Galeriju" koja bi bila kao i ova samo da obradjuje novije doba , rado bi dolazio i pomagao ako bi bila vanstranacka i operisana od politike . Mr. Cipe istina je da se zivotu ucis dok si ziv i opet odes kao neznalica , ali se zivot nesmije zaboraviti , e to je prvenstveno namjena ove "Galerije" . Eto toliko , postovani mr . Cipe i ostali , da ste mi zivi i zdravi , dragi moji Kninjani, ma gdje bili .
cipe

Post by cipe »

Ma ja licno ne bi volio da se otvori druga galerija, zbog toga sto se onda mi opet cijepamo na sto foruma, dijelimo se, i od tog opet ne bi bilo nista.
U zivotu ima i ne logicnih stvari, ako si ti na drugoj strani planete zemlje, a zemlja napravi krug za 24 sata, ispada da kad bi mogao da stojis na mjestu (u zraku) da bi dosao u Australiju za 12 sati, a avion leti hiljadu na sat i stigne za 20 sati.Da ne bi opet duljio, dobro uskoro ce chat, NAPREDAK ! Gledaj da bude onaj sa mikrofonom ko ce da udara po ovoj tastaturi, i onda zapalis cigaru, pijes kafu i pricas ko u kaficu, moze i pivo! Gdje sa tolikom bambalazom kako bi Ico lacin rekao.
Pozdrav !
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

roboti i slicno

Post by Nela »

Uh, ne mogu da odolim da ne odgovorim. Prepade me brate Cipe, ono s dlacicama iz nosa me ustravilo nacisto! Inace posto je ovo topic planinari a ja bas nisam za veranje (nekidan sam se uspuhala na treci kat sam isla 4 puta u 2 sata, profa odgadjao ispit, na kraju mi je morao davati limuna i secera jer bi imao mrtvu zensku u kabinetu) jedino sto mogu ovdje spomenuti je izlet na Babic jezero kod Tiskovca (ma bili ste tamo, usred ljeta kad se u njemu okupas smrzne ti se...) davnih osamdesetih. Tamo sam igubila zlatni lancic pa ko voli nek izvoli traziti. Dubina je samo 18 metara cini mi se. Eto, ja izmjesah sve kruske i jabuke (tako i rucak pravim pa su mi djeca kao iz Biafre gradjena), dlake, ispite, jezero, he, he, sta mogu, losa kuvarica, pa to ti je. :lol:
sanja

Proslost i sadasnjost

Post by sanja »

Cipe,
Tvoji postovi (bez obzira na duzinu :wink: ) toliko su interesantni da se prosto ne daju brisati, a cesto ni premjestati s jednog topica na drugi. Novinarski receno, pravo umjetnicko djelo - kad uredniku zelis "zavuci" nesto sto inace pouzdano ne bi prozvakao, a istovremeno pricu tako dobro upakiras da se jednostavno ne da kratiti. Vjerujem da je to tvoje spisateljsko umijece Peky vrlo dobro osjetio! :wink: :)
Inace, (ajde sad da i ja malo filozofiram na temu) - slazem se s Pekijem o osnovnim ciljevima i pravilima Foruma i smatram da on uglavnom dobro procijeni, odnosno tolerira bas u mjeri u kojoj bi trebao, i ponesto sto iskace iz zadanih okvira. Meni je to sasvim dovoljno "sadasnjosti" - da znam kakva je janjetina u Australiji, sto je Cipe doruckovao (bijelu kavu, uvijek isto), rucao (prema postovima, uglavnom skampe) i vecerao (je'l ono mladi sir?), kud se Nela i Mico skitaju, itd. Jedino mi nije jasno gdje se Cirus izgubi??? A sve sto me trenutno zanima iz sadasnjeg Knina jest ko se to razveo i ozenio mladjom zenskom? :?: :D :lol:
Dakle (da i poantiram), veliki dio sadasnjih problema definitivno ce se rijesiti chatom, bit ce manje skretanja s teme topica, itd.
Do tada, samo malo strpljenja i tolerancije! :roll:
Pozdravi.
none

cipe

Post by none »

:D
citam ovo i umirem od smija , cipe samo nastavi.
legenda osta legenda.
Englez

Post by Englez »

Peky, Moby i Mico,
izvinjavam se ako vas je moje odstupanje od zadatih parametara uznemirilo ili iznerviralo. Razumijem vasu zelju da ne dozvolite zlonamjernim ili glupim da upropaste komunikaciju pametnim i dobronamjernim.
Odmah da kazem da nisam imao nikakvu zlu namjeru sto znaci da sam pogrijesio iz nerazumijevanja cijele ideje.
No, sta je tu je. Da se ovakve stvari ne bi desavale ubuduce, predlazem da preciznije izlozite kriterije koje tekstovi treba da zadovolje.
S obzirom da meni ti kriteriji nisu jasni, ja cu se uzdrzati od pisanja ubuduce.
Hvala i dovidenja!
nela.

nerazumno nerazumjevanje

Post by nela. »

Ma Englez, ne moze to tako. Kad nas Peky pere i tusira (by the way kod mene nema vode od jutros, pa nek i mene opere) onda bi svi vec davno prestali pisati. Ne smijes se odmah duriti, nego zaposli svoje prstice i pisi, a ako nisi siguran kako, Peky ce sjeckati i to je to. :lol: Ne se sekiras, uvek pevaj, uvek smej, uvek raduj, kako je govorio neki Makedonac sto je bio u vojsci u Kninu.
Usput - nikad nisam pozelila zelje i pozdrave na Radio - Kninu, pa mi je velika zelja da ovim putem ( ne sjeci Peky!) pozelim mojoj sestri Haydi sreeetttaaan rodjendan. :D
Pozdrav svima iz vrele Like - ni Lika nije vise sto je nekad bila, komaraca ko u prici a vode ni u tragovima!
Post Reply