KNINSKI IZVIDJACI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

KNINSKI IZVIDJACI

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

kninski izvidjaci :D
sanja

Majka izvidjacica

Post by sanja »

Ajde da otvorim i ovo, mada mislim da medju nama sadasnjima ima dosta onih koji bi mogli participirati na ovom topicu. A moram se malo ..... i na svoj racun, kako rece Cipe.
Isli izvidjaci na ljetovanje 1987. i ja odlucim na Otok mladosti povesti moju kcer, tada taman navrsila 2 godine. Negdje iza rucka zakartamo ja i moj bivsi muz s Dacom i jos nekim, zaigralo se briskulom i tresetama satima. U neka doba, sjetim se ja da bi bilo dobro pogledati gdje mi je dijete. A nje nigdje. Ko da je u zemlju propala. Obisli mi plazu, digli sve na noge, trazi se Kasja. Ja van sebe od brige i griznje savjesti. Tjesi me Daco: Ma ne brini, naci cemo mi nju... Sreca pa smo na otoku, ne moze nigdje s njega.
Nema Kasje, ja krenem prema satoru i zapnem u njene japankice. Pogledam bolje, a ona spava na svojoj vreci snom pravednika! Eto, pa kaze majka....
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

KNINSKI IZVIDJACI

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

NESTO JE NA OVOM TOPIKU ZAPELO, A TOLIKO TOGA IMA.AKO I O OVOME JA BUDEM MORAO PISATI RAZBICU VAM SVIMA KAMENOM GLAVU.SA NASIM IZVIDJACIMA JE POVEZAN I PRVI VECI JAVNI NASTUP "BJELOG DUGMETA"PRVA IZVIDJACKA OLIMPIJADA U ZAOSTOROGU (KOD MAKARSKE)POSEBNI VLAK IZ ZAGREBA ZA KUMROVEC KAD NAS JE BILO PAR HILJADA.TAD SMO JA I BAJA DONDUR PRODAVALI NEKIM VARAZDINKAMA U VLAKU DA SA PROZORA BACAMO UDICU U MORE , ANAJBLIZI SIBENIK 56 KM.AJMO PEKI PROSIRI PRICU.NESTO JE BILO ZA VRIJEME GEDJE KOGA SI TI ZAMJENUO .TKO JE DOSAO POSLJE RECI SANJA.NECU VISE. :!: :?: USTVARI JA SAM SE OGLASIO DA JAVIM JEDNU LIJEPU VIJEST U VEZI SINA NASE "STARE "IZVIDJACICE IRENE BRACIC.ONA JE SAD POZNATI DOKTOR U ZAGREBU .NAIME IMA SINA JAVORA 13 GODINA KOJI JE SUPER TALENAT NA KLAVIRU. MALI JE PRIJE TRI DANA IMAO PRVI SOLISTICKI KONCERT.PA U IME SVIH CESTITAM :!: :D
sanja

Novigrad

Post by sanja »

Logorovali izvidjaci negdje pocetkom 80-tih u Novigradu kod Zadra. Plivamo, suncamo se, kad jedna od nasih klinki vice iz mora: "Poton'o covjek. Prije minutu je imao jastucic u rukama, a sada njega nema!" Pogledamo, kad dvadesetak metara od obale pliva samo onaj jastucic za napuhavanje. Skoce hrabri muski kninski izvidjaci, nadju ga na dnu i izvuku vani. Medjutim, kako je bio malo stariji (oko 45 godina) i otezi, jedva oni njega podigose iz plicaka i kad su ga prebacivali na obalu, tako mu zviznu glavom o zidic da sam pomislila: "E, ako se ovaj nije utopio, sad su ga garant dokrajcili". Tu stvar u svoje ruke uzme (sada pok.) Zdravko Radic, dade mu umjetno disanje i masazu, sve po propisu, i covjek izbaci onu vodu iz sebe, prodise i otvori oci. Happy end. :D Skupila se cijela plaza oko njega, a kroz masu se gura neki grbavi starcic u onim ogromnim kupacim gacama sto pocinju ispod pazuha, pridje "utopljeniku" i mrtav ozbiljan kaze: "Jesam li ti lijepo rekao da ne ides u duboko kad ne znas plivati!" :lol: :lol: :lol:
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Sjecam se kada je Zele bario zensku za vreme izvijdacke akcije proslave desanta u Drvaru mislim 1972 ( uh sto sam ostario). Mala je bila negdje iz "duboka,"cula je za Knin ali se posvadila sa geografijom. Uglavnom konverzacija tece otprilike ovako . ...Jeli Knin na moru? upita ona.Znas li ti gdje je Sibenik?Zele ce na to. Jok opet ce ona.Znas li ti gdje je Zadar? Isti odgovor. Zele uporan stiso ne popusta nezna sta da je pita jer ona ocito izgubila kompas;Znas li onda gdje su Kistanje?Znam,znam sada, rece ona. E pa vidis Knin ti je 25 km od Kistanja rece Zele ponosno.Jes, jes u pravu si Kistanje i Knin su na moru sada sam se sijetila. A kupas li se ti u moru?pita ona.
Kada ce Zele "ljutito":
Sta je tebi kako ne,pa ja se i ne umivam u kupatilu nego svako jutro cim se probudim skocim sa prozora u more. I na kraju "pade" ona na kninsko more.
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

drvar 72

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

ma zamisli ja sam bio sator do zelinoga. cak me zamolio da cuvam strazu. sta cu Nela i Sanja moram pricati istinu. idem ja traziti Baju Dondura kad pred mene banu Ogi-mandaric.jebote rece on ovo jos nisi cuo. sta Ogi , upitah. Ma moras ici cuti neku grupu. Sviraju fenomenalno.krenu ja za njim kad cujem kako neko kuka " Srico spasi, srico spasi" poznat glas , Ogi i ja se osvrcemo nikako skuziti odakle dopire. odjednom spazimo prozor sa resetkama i Sulju kako pruza ruke i moli da ga spasimo.naime kako je tu bioi Tito policija je hapsila sve sumnjive pa tako naletili i na njega. muckamo nas dvojica sta napraviti , kako rjesiti ocitu zabunu. i eto spasa. Nailazi Mome Solaja profesor i direktor ekonomske skole. da skratim mi rekli , on intervenirao po vezama i Suljo na slobodi. tada smo otisli da cujem tu grupu. masu naroda, ovi prase meni neki novi rok ali kvalitetno. vidim na bubnjevima nacrtano veliko bijelo dugme. vec pogadjate o kome se radi. i to im je bio prvi veci i znacajniji nastup u siroj javnosti. ima jos jedna zanimljivost. u knin se nismo htjeli vratiti putnickim vagonima cuvenig cire vec smo poljegali u teretni, gitare u ruke i sou. kakav je to zivot bio. da nebi bilo zabune. NEMA TO VEZE SA GODINAMA NEGO....... :wink: :? :D
Kninjanin

:)

Post by Kninjanin »

Samo da bismo tocnije datirali...
To u Drvaru je bilo 1974...
Znam ja: dvaput sam vidio Tita... :lol:
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

E samo Mobi da nadopunim ovu pricu sa Suljom. Bio je on u pritvoru 24 sata. kada smo Cibici i ja prolazili pored zatvora,(koji je gledao na ulicu) molio je on jednog od njih: Ajde sreco reci im da si mi sin i da me puste da za mene garantujes da necu nista napraviti , necu jadan ja ma samo jedno pivo popiti. Zamislite kako je bilo Ranku poslije toga. Zafrkavali smo ga skoro citavu godinu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

REFRESH

Post by Petar-Peky Bukarica »

Jedna nasa planinka me ponovo vratila u dane kad smo bili izvidjaci , hvala joj . Pronasao sam par izvidjackih pjesama ( tekstovi ) pa ih objavljujem .
Evo sta o izvidjacima kaze Miroslav Antic :

Mozda ni jedan psiholog nece uspeti da objasni zasto su izvidjaci dobri listom ljudi. Tu nema pravila, nema recepata, tu postoji klima, nesto sto formira svest i savest, neka posebna toplina u ocima. Biti izvidjac, to znaci u samom sebi biti zdrav, obican, pravedan, sanjar, poeta i drug. U ovoj sveopstoj jurnjavi za egzistencijom, u ovim grcevima koje namece ritam urbanog zivota, u ovim ekcesima koji tu i tamo zahvataju mlade, izvidjaci su ona bela strana mladosti - Cista strana zivota.

HIMNA VATRI

Plamen se dize, a iskra sipa
i slusaju nas, jela i bor
Dok iz daljine mirise lipa
bratinskih grla cuje se zov

Planino mila, luco slobode
ti si nam bila, zemaljski raj
Doline mile, vase su vode
za bracu bile, vilinjski gaj

Zakunimo se , imenom majke
da cemo bratstvu, krciti put
Drugarstvo nase, nisu tek bajke
vec celik skovan, u borbi ljut

Nek' iskra vrca, a nase vatre
nek' pale srca, da bukne plam
Kliknimo kletvu, nek narod satre
svakoga ko nam, nanosi sram


LOGORSKE NOCI

Logorske noci divno ste sjale
nas mali logor obavi mrak
ja cuvam strazu po svezem zraku
dok logor tone tiho u san

Zvezdice male su obasjale
satore nase koda je dan
u njima mirno planinka spava
dok strazu cuva izvidjac mlad

A bledi mesec sa neba gleda
ko da bi hteo do mene doc
ali mu neda mirisna smreka
boric i jela krate mu moc

Logorske noci suzama ispracam
one su za me prakrasan san
a sada zbogom logorske noci
divno ste sjale ja moram poc


BARAMBA


U sumu smo mi krenuli
ka logoru svom- baramba!
Tu smo odmah podignuli
mali sumski dom- baramba!

Satori su nam domovi
suma nam je grad-baramba!
Prirode smo mi sinovi
veselmo se sad-baramba!

Oko nas se k'nebu dizu
smreka,jela,bor-baramba!
A pod njima pjesme pjeva,
izvidjaca zbor,baramba!

Satori su nam domovi,
suma nam je grad,baramba!
Prirode smo mi sinovi,
Vesel'mo se sad baramba!
Last edited by Petar-Peky Bukarica on Sat May 05, 2012 8:26 am, edited 2 times in total.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Izvidjacke pjesme

Post by Petar-Peky Bukarica »

Žika Mika

Sitni decko Zika Mika doso je u jato
Pita njega vodja jata:"Sta bi htio bato?"
"Cuo sam ja let-let-let, vidio igara pet
Poletarci oh veselja to je moja zelja"
"Dobro druze" vodja veli "a sta drugi kazu?"
Poletarci povikase da se oni slazu
"Poletarci trk" viknu vodja stari drug
Al to Zika nije znao pa je na nos pao
Nos mu posta crven jako ko da mu se ruga
I pobeze Zika Mika daleko iz kruga
No za njime let-let-let potrca decaka pet
Maramicom nos mu vezu pa ga cvrsto stezu
Dani jure tri su prosla vec je Zika starac
U krug trci ko bez duse jer je poletarac
Smeska mu se prvi let sad je njegov cijeli svijet
Marama mu oko vrata - divne boje jata



Logor je srusen

Logor je srušen, više ga nema
al` dogodine, drugi se sprema
zato se spremaj, nikada ne drijemaj – x2
za drugi se spremaj

gdje su nam naši šatori bijeli
k`o labudovi su odletjeli
zato se spremaj, nikada ne drijemaj – x2
za drugi se spremaj

logorska vatra više ne plamti
al` uspomena svaka se pamti
zato se spremaj, nikada ne drijemaj – x2
za drugi se spremaj



Sto se ono tamo bijeli

Što se ono tamo bijeli, tamo bijeli u gori x2
il` je sunce, il` je mjesec, il` su sjajne zvjezdice x2
nit` je sunce nit` je mjesec, nit` su sjajne zvjezdice x2
vec se ono tamo bijele izviðacki šatori x2
ako kome što zatreba nek se javi u logor x2
tamo ce mu izviðaci prvu pomoc pružiti x2
to je naša sveta dužnost, to su naši zakoni x
Stevan-Stiv Biserko
Posts: 96
Joined: Mon Apr 11, 2011 11:47 am

Post by Stevan-Stiv Biserko »

Kazes da su izvidjaci od ljudi ono pravo,a zasto sam kod njih jeo kruv nacickan borovim iglicama,posuto sa praskom za sude i odozgo pekmez,kojeg niste stedili?
Post Reply