TEHNICKI PROBLEMI, PITANJA I ODGOVORI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

colja wrote:Pero ili Miæo,poslao sam nekoliko slika i vidim ih na galeriji,medjutim vidim da se iste ne mogu poveæati.U èemu je problem,šta moram prethodno urediti sa slikama,kako ih obraditi,da bi se na galeriji mogle zumirati.Jeli problem da mi objasnite i još nešto Peki,poslao sam još neke slike,ali se nisu pojavile na galeriji pa ne znam dali su stigle ili ne,da ih ne šaljem ponovo.Pozdravljam Vas.
imas jedan program koji se zove Irfan.najbolje da skeniras u njemu.nek ti to djecurlija namjesti.onda nek stave da se skeniraju sve u 400 dpi-ja.u stvari volio bi da sve slije posaljes meni pa da ja to obradim.aj zivio
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Mićo!
Ne znam na koju "zadnju" sliku misliš,ali nema veze, da objasnim:Ja sam neke slike(ono gdje smo Konta i ja ili samo ja s bradom)slikao video kamerom Panasonik(sa malim video kasetama) onda sam to sve prebacio na kompjuter i odakle sam ih slao na galeriju,ali druge slike,recimo "Iz bobisa" je slikana davno i nju sam (sliku)kao i sve druge slike snimio ovom kamerom,odnosno prebacio u kameru i iz kamere sve prebacio u kompjuter.Dali je u pitanju kamera ili se slike sad u kompjuteru mogu doraditi.Ili da sve slike ponovo snimam.
Davor Stojanovic Stojo
Posts: 25
Joined: Tue Jun 21, 2005 10:29 am
Location: SWE

Post by Davor Stojanovic Stojo »

:blob:



ovo eto,......cisto nako....!
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

to je to

Post by Miroslav Stankovic »

colja wrote:Mićo!slikao video kamerom Panasonik(sa malim video kasetama) onda sam to sve prebacio na kompjuter
Znaci problem je sto je rezolucija tvoje video kamere 360 x 288, i slika nemoze biti veca da ga je... Stare slike je najbolje skenirati, ili uslikaj sa nekim digitalnim aparatom.
Ako je slika mala kao te tvoje, onda je stavis kakva jeste
Ako je slika prevelika, o tome sam pisao gore Lani, ali najlakse je instaliraj besplatan program http://picasa.google.com/download/thanks.html
U svakom slucaju kad stavljas na galeriju nastoj da rezolucija bude 1200 ili 1600 px na siroj strani slike, a uza neka bude koliko ispadne.

Prijem.
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Znači status kvo,dok ne nabavim neki skener ili digitalni aparat.Dobro.manje će biti mojih slika.Picasu sam instalirao i šta s njom,samo za ličnu upotrebu jel'?Tamo se slike ne mogu dotjerati da se mogu povećavati na galeriji,jeli tako? ili se nešto ipak može promjeniti.
E, ti pikseli prave smutnju.
A šta Micko može napraviti ili se zeza,a Dujko?
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

nema zeze

Post by Miroslav Stankovic »

colja wrote:Znači status kvo,dok ne nabavim neki skener ili digitalni aparat.Dobro.manje će biti mojih slika.Picasu sam instalirao i šta s njom,samo za ličnu upotrebu jel'?Tamo se slike ne mogu dotjerati da se mogu povećavati na galeriji,jeli tako? ili se nešto ipak može promjeniti.
E, ti pikseli prave smutnju.
A šta Micko može napraviti ili se zeza,a Dujko?
Slike se mogu povecati, ali onda se gubi na kvaliteti, a tu ti cak ni slavni micko nemoze pomoci. Kupi ti neki stolni skener, to je sad skoro dzabe. Picasu ces koristiti da smanjis slike na zeljenu velicinu. Picasa je odlicna i kao privatni foto album.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PUC

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mico ako budes trazio ono j.....ti izbrisao sam.
Gore nego vojni puc.
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

colja wrote:Znaèi status kvo,dok ne nabavim neki skener ili digitalni aparat.Dobro.manje æe biti mojih slika.Picasu sam instalirao i šta s njom,samo za liènu upotrebu jel'?Tamo se slike ne mogu dotjerati da se mogu poveæavati na galeriji,jeli tako? ili se nešto ipak može promjeniti.
E, ti pikseli prave smutnju.
A šta Micko može napraviti ili se zeza,a Dujko?
ne zezam se , majke mi.pa sta ti mislis tko je 90% svih slija na galeriji obradio i poslo Pekiju.evo upravo radim na sliji gdje je bila tvoja kuca.vidi se ona rupa , a neko stoji na vratima.onda ima jedna gdje se vidi onaj wc na ciji je sufit Blagoja sakrio ukradene bicikle sto su se vrtile u krug-cirkus.sve se mislimda te ne posaljem Pekiju ili da za svaku trazim 100 000 dolara-klokanskih.Pa reko sam Bubi Ceki sto puta, da te uslika, a i stare tvoje slike pokupi i sve donese meni jer on cesto dolazi u Knin.daklem nista ne trosi vec daj Mariji i Dusanu , a sve slije posalji meni.
cipe

Post by cipe »

Ja predlazem da peky kao vlasnik ove famozne galerije osnuje tim svojih saradnika sirom svijeta koji ce da prikupljaju dobrovoljno slike nasih knjinjana kao sto to radi moby uz duzno postovanje .
Ne smatram da on nema veliku ulogu u ovolikom broju slika , narocito na pocetku dok ova galeija jos ije bila toliko poznata kao sada i dok nije imala ni priblizan broj clanova .
Medjutim kad se radi u Kninu i knjinjanima mislim da se uvijek moze bolje i vise !
Takodjer predlazem da svaki clan plati clanarinu pa makar ona bila i na dobrovoljnoj bazi ili simbolicna i da taj novac koji se skupi ide u dobrotvorne svrhe :
bolesti , nepogode , nesrece , povratak izbjeglih knjinjana , sudske procese ili bilo koji vid pomoci nasem stanovnistvu koje je zadesila sudbina ona koja nas je zadesila .
Posto u pekijevoj butigi nema politike smatram da na nikoji nacin ovo ne bi licilo na neku politicku podrsku ili progagandu ! Uzas , bolest, izbjeglistvo , nesreca ne smije da ima politicku konotaciju , u nesreci politike ne smije da bude !
Ljudi treba da se pomazu u zlu bez obzira na rasnu , vjersku ili bilo koju podijeljenost, jel u nesreci postoje samo ljudi i to bi trebalo da nas dijeli od zivotinja . Normalno sve uplate bi bile javne i sve isplate bi bile javne i smatram da na taj nacin pokazali bi zajednistvo i ljudsku slogu koja je uvijek krasila nas knjinjane !
sa postovnjem !
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

ne zezam se , majke mi.pa sta ti mislis tko je 90% svih slija na galeriji obradio i poslo Pekiju.evo upravo radim na sliji gdje je bila tvoja kuca.vidi se ona rupa , a neko stoji na vratima.onda ima jedna gdje se vidi onaj wc na ciji je sufit Blagoja sakrio ukradene bicikle sto su se vrtile u krug-cirkus.sve se mislimda te ne posaljem Pekiju ili da za svaku trazim 100 000 dolara-klokanskih.Pa reko sam Bubi Ceki sto puta, da te uslika, a i stare tvoje slike pokupi i sve donese meni jer on cesto dolazi u Knin.daklem nista ne trosi vec daj Mariji i Dusanu , a sve slije posalji meni.[/quote]

Znam da ti to radiš Dujko,i Bubo mi je prenio tvoje zahtjeve,ali za to nema potrbe kad ja sam mogu da se slikam i da pošaljem slike.Ovo što kažeš da ti pošaljem slike da ih središ,pa jesi li ti normalan.Ako misliš da ih pošaljem fizički,poštom ili po nekom,pa tu ima blizu 2000 slika i uglvnom su sve u albumima.Bio bi to poveći paket.Ali ipak hvala ti na ponudi.Stavi tu sliku moje stare kuće i onog javnog WC-a na rivi što ga je održavala Antula (Tona) Igina mater.
Pozdravljam te,Dujko 'ba!
Ile Cenic
Posts: 95
Joined: Mon Mar 26, 2007 5:19 am
Location: california

galerija

Post by Ile Cenic »

Bravo Cipe!!!!! potpuno se slazem sa tobom i mislim da je vreme da Peky otvori ziro racun pa da svi imamo priliku da ne kazem placamo, nego simbolicno ucestvujemo sa tobom Peky jer ti si napravio puno,daj i nama malo sansu.
Nadam se da ce ova galerija da ostane vjecno jer me vraca u Knin, uspomene,sjecanja i sto je najvaznije medu moju raju a to niko ne moze da plati.
Dragi moji Kninjani gde god da ste puno toplih pozdrava ile!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
livadic

Post by livadic »

Ideja je za svaku pohvalu ali nije prvi put na GALERIJI,zato trebate kliknuti na ovaj link i vidjeti sve u vezi sa akcijom.



KLIKNI OVDJE
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

WRONG WAY

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mislim da je vreme da se vratite na odgovarajuce topike.
lana

pitanje ako se ode u skitanje?????????????

Post by lana »

Mene bi zanimalo zašto mene ovaj forum odma prepozna odakle god se prišunjam??????????????
Lijepo sam zavarala trag, al ne pomaže.

Promijenila sam geslo i nisam oznaèila da ga sam ponudi automatski,
ali on svejedno ponudi i što je najgore, probala sam ga zezniti pa sam upisala tuðe ime i geslo a prijavilo mene a ne toga drugoga?????

Doduše, na istoj liniji imam više kompiæa a na jednom kompu sam se prijavila da mi ponudi automatski log , zato jer sam tamo samo ja.

Recimo: druge kompiæe koriste i drugi pa ne bi da i oni šetaju sa mojim imenom po galeriji, ili da šetaju istovremeno kao dvije Lane a svaka piše po svoje i tako to.
Šta da se radi, izgleda da forum zapamti tu liniju odnosno ID ili kako se veæ zove.
Zamislite situaciju, odem ja recimo u Pariz, naðem komp u nekom kafiæu, obiðem galerijuknina, odem æa
a poslije ti neki Mongolac sjedne za isti komp, pogleda bookmarks, naðe Galeriju, klikne i registrira Lanu (ali ovaj put u obliku Mongolca) i onda ti Mongolac gleda slike nas Kninjana
i pošto je èovjek poslovan odluèi se da ih prodaje,
ako bude interesenata.
E to mene zanima?
Jel to tako funkcionira. Ne me sad iskljuèiti iz galerije jer sam to pitala, molim vas lijepo:
Ko pita ne skita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Re: pitanje ako se ode u skitanje?????????????

Post by Miroslav Stankovic »

lana wrote:Mene bi zanimalo zašto mene ovaj forum odma prepozna odakle god se prišunjam??????????????
Ukljucila si: Log me on automatically each visit. Ili si snimila password.
Informacje su snimljene u fajl koji se zove cookie i on je lokalnog karaktera i snima se na svakoj mashini posebno (iako se moze napraviti i drugacije)
lana wrote:Promijenila sam geslo i nisam oznaèila da ga sam ponudi automatski, ali on svejedno ponudi i što je najgore, probala sam ga zezniti pa sam upisala tuðe ime i geslo a prijavilo mene a ne toga drugoga?????
Napravi Logout sa starim veslom i geslom, pa otidji na Login i iskljuci onu automatiku, i uloguj se opet (to je vazno), tako ces snimiti novi info u cookie. Malo komplicirano, ali zato ne ukljucuj automatiku ako imas multiple personality problem. Ja tako radim jer zbog prirode posla nekad se trebam ukljuciti kao administrator.
lana wrote:Zamislite situaciju, odem ja recimo u Pariz.
Kad si na javnim kompjuterima nikad ne snimaj ni veslo ni geslo (u stvari provjeri u internet browser-u dali je to ukljuceno i onda iskljuci, i iskljuci i cookies, cisto radi sigurnosti), niti ukljucuj automatiku. Kad odlazis sa takvog kompjutera, obavezno ocisti cache Tools - Options - Privacy - Clear Private Data.
Post Reply