TEHNICKI PROBLEMI, PITANJA I ODGOVORI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

sanja

Smotani Cipe

Post by sanja »

E, Cipe, jesi smotan! U jednoj od prethodnih Micinih poruka na ovom topicu imas link, a link "zidic" (obicno pise da nema pasa na zidicu, ili tko tamo trenutno cakula) imas na prvoj stranici na koju udjes kada kliknes na "Forum galerije" u lijevom gornjem uglu. To je ono gdje pise tko je sve online.
Bas sam se cudila sto nema tebe i Nele? Zajedno sa mnom, vi ste bili najglasniji u zahtjevima za chatom/zidicem. Nelu spopali virusi, pa je mozda oprezna od kuce. Ili si je ti zamorio svojim postovima? :wink: :)
Prema tome, sprem'te se i svi lijepo na zidic. Predlazem iza 10 ili 11 navecer.
Moby, zar mislis da sam slucajno onako formulirala zadnju recenicu u jednom od prijasnih postova? :wink: :lol:
Mico_sa_posla

Zidic

Post by Mico_sa_posla »

Sad vise ne trebate ici na onaj link, dovoljno je da kliknete na podcrtanu rijec zidic na glavnoj stranici foruma (kod onoga Nema pasa na zidicu[/url], ili Eno ih cakulaju na zidicu:....).
Jos uvijek se lupa po tastaturi... Mogao bih napraviti razgovor 1-1 preko Netmeetinga ako zelite i ako ga vecina ima instaliranog.
cipe

Post by cipe »

ja pokusavam da odem na zidic , nece nista da mi se otvori, jel to zato sto nema nikoga ili nesto nije u redu sa mojim kompjuterom koji se od virusa brani kondonom, to mu je jedina \zastita. Znaci pitanje da li mogu sam da izadjem na zidic. I da blejim, bas mi se bleji!!!!!!!!
Mico_sa_posla

Link na the "zidic"

Post by Mico_sa_posla »

Cipe, to bi moralo raditi, probao sam sa preko nekoliko kompjutera. Pokusaj direktno ukucati:
http://www.galerijaknina.com/home/phpMyChat.php3

Ima li jos neko problema sa ovim? Bice Cipe zahebava, kao i obicno.
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

tehnika

Post by Nela »

Hvala Pekiju na pomoci. Inace se cijele dane trudimo da se rijesimo virusa, ali to je tesko kad ima par stotina umrezenih kompaca i dosta da je jedna ip stanica zarazena, za deset minuta smo svi sugavi. Podsjeca na usi u vrticu. Tako vam je s mreznim virusom, nema veze sto ne otvaras postu, ne trebas nista raditi, ni kliknuti na explorer, on svejedno dodje. Toliko je usporio rad interneta da ne mogu s posla ni pisati. Mislim da mi ne bi pomogla ni Hanja. :wink:
A kod kuce sam imala trojanca, pa sad... eto programera i stvari, sramota. :roll:
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

"
Nema pasa na zidicu You last visited on Thu Aug 28, 2003 1:55 am
The time now is Fri Aug 29, 2003 2:00 am"

Po kojem je ovo vremenu. jeli mozda po Grinichu(opet fali 1 sat)? Gdje se ovaj server nalazi(mozda u Kenguriji) ? Kod mene je sada Cetvrtak Aug 28 i sada je 10:00 pm. Mico hajde odgovori.
nela.

vrijeme

Post by nela. »

Ah, Cirus, vec smo davno ustanovili da Mico ima problema s vremenom, covjek buducnosti, i jos tvrdi da je to Grinich (mozda ali na Grenlandu). Bio je u Hrvatskoj ali mu nije na pamet palo da pogleda na sat i shvati da mu sat na galeriji pokazuje dva sata manje, a svi znamo da je na Grinichu jedan sat manje (ili ne znamo bas svi). Ili da upita Cipu? :lol:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Vrijeme

Post by Miroslav Stankovic »

Ma sta vam je za vremenom... Ionako smo svi dispar sa vremenom... Za par sati vise manje me ni briga nije... Ko gleda na sat... Meni je pukao kais na satu prije dvije godine... Ja ne nosim sat...

Eto tako, sad ste dobili 5-6 prostih recenica (uvijek sam gledao gdje su te bezobrazne rijeci na S-H kad bi Velicka rekla: To je prosta recenica) koje objasnjavaju sta ja mislim o vremenu. Pa sad vi vidite, i zalite se Tonku Grgicu a ne meni.
sanja

Kninsko vrijeme

Post by sanja »

Ma, koja logika da vrijeme na forumu bude kao u Londonu? Je'l to zbog Cipe? Jes' da pomalo i ponekad gubi kompas, ali nije bas da ga mi moramo podsjecati koliko je sati :) A i pitam se koliko smo kompetentni? :wink: :roll:
Kad vec na forumu, pogotovo na zidicu, nije realno, kninsko vrijeme, meni je sasvim, ali apsolutno sasvim, svejedno koje je drugo vrijeme. I da li sada Eskimi spavaju ili rucaju.
Daj Mico da bar mi virtualni Kninjani ne budemo i u virtualnom vremenu! Meni je u (sadasnjem) zivotu ionako previse stvari s prefiksom "virtualno", a o onom "improvizirano" da i ne govorim... :(
sanja

S posla

Post by sanja »

Gledam ovo "Mico_sa_posla", pa da se i Nela sa_posla javlja nelogirana.... Mislim se, i nije mi jasno zasto. :?: Evo kako ja, kao prava "zvijer", na mom poslu zametem tragove: ne ukucam adresu galerije, nego lijepo i "naivno" svaki put otvorim google.com (sto je najotvaraniji site u redakciji), pa onda, kao, trazim galeriju (kao ne znam ja...) i kad se otvori, logiram se ili ne, procitam sta imam, dopisem pokoju, svratim na zidic... A u Internet exploreru nikakvog traga! Dje si bila - nigdje; sta si radila - nista! :wink: :lol:
sanja

Ciscenje tragova

Post by sanja »

Zaboravila sam nastavak zametanja tragova. Sve ono lijepo u radno vrijeme ucinim nekoliko puta dnevno (mislim, posjetim forum i zidic, ispregledam slike na galeriji po n-ti put), a prije nego podjem kuci, uredno pocistim sve (za svaki slucaj ili sta je sigurno, sigurno je) fileove iz Temporary internet files i Hystory foldera.... Pa nek me sad ulove dusmani ako mogu... :wink: :lol:
Mico_

Slazem se ...

Post by Mico_ »

Ja se slazem sa Sanjinim prijedogom da nastimamo sve satove na Galeriji na kninsko vrijeme. Peky sta ti mislis o tome?

Ja smatram sto Sanja smatra.... To su me podsjetili sad na proslavi mature na biser jednog naseg profesora iz gimnazije (ustvari COUO Bratstvo i jedinstvo, sto bi rekli Centar Odgoja i Usmjerenog Obrazovanja...), kad sam imao neki referat, i sad neko postavio neko pitanje na koje ja nisam bas dao logican odgovor (doduse logike u Ajnstajnovoj teoriji relativiteta), pa se svi okrenuli prema profesoru, a on rece: "Ja smatram sto Miroslav smatra" i ajmo dalje.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Post by Miroslav Stankovic »

cirus232 wrote:"
Nema pasa na zidicu You last visited on Thu Aug 28, 2003 1:55 am
The time now is Fri Aug 29, 2003 2:00 am"

Po kojem je ovo vremenu. jeli mozda po Grinichu(opet fali 1 sat)? Gdje se ovaj server nalazi(mozda u Kenguriji) ? Kod mene je sada Cetvrtak Aug 28 i sada je 10:00 pm. Mico hajde odgovori.

Ciruse, vrijeme je bilo GMT. Trenutno je u Londonu vrijeme GMT+1, zbog ljetnog vremena, a mi smo GMT-4 trenutno. Knin je GMT+2, sto je sada oficijelno vrijeme na sajtu. Inace otidji na svoj profile, i namjesti svoje lokalno vrijeme na GMT-4 pa ce ti pokazivati tacno lokalno vrijeme sve preracunato, kad se ulogujes.

Sto se Zidica tice, tamo mi se neda mijenjati jer je preduboko zakopano u kod.

Eto ja mislim da je dosta bilo o vremenu.
Last edited by Miroslav Stankovic on Sat Sep 06, 2003 8:56 pm, edited 1 time in total.
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Evo samo malo da pomognem oko VIRUSNO Crvljivog dijela kompjutera. U ‘Igri je nekoliko vrsta virusa I crva (engleski Worms).ovo je kratak opis svakog od njih.
VRLO VAZNO JE DA IMATE ZASTITNI – ANTIVIRUSNI PROGRAM ( NORTON PANDA…) KOJI TREBA REDOVNO NADOGRADJIVATI (UPDATE).
MORATE NADOGRADJIVATI I WINDOWS (WINDOWS UPDATE)
Link za windows nadogradnju je ovdje (kliknite) Windows Update.
Nadogradjujte samo onaj tip windowsa koji imate 98 ; NT ….
Evo kratkog opisa virusa I crva (worms)

1. W32/Sobig.f@MM Virus

Virus dolazi u vidu infeciranog meila sa sljedecim imenima: your_document.pif, document_all.pif, thank_you.pif, your_details.pif, details.pif, document_9446.pif, application.pif, wicked_scr.scr, movie0045.pif

Subjekt u meilu ( u zaglavlju meila tko salje tko prima)moze biti: Your details, Thank you!, Re: Thank you!, Re: Details, Re: Re: My details, Re: Approved, Re: Your application, Re: Wicked screensaver, Re: That movie


Kako se zastititi:
Ne otvarati meil sa attachmentom koji zavrsava sa pif ili .scr.

Nadogradjujte vas antivirusni program I namjestite (setirajte) da skenira nadolazece meilove.

Zarazeni kompjuter
Virus ce da kopira sam od sebe meilove I salje (sa vaseg kompjutera) na sve adrese koje se opet nalaze u vasem kompjuteru.

Ciscenje
Uzmite Sobig Virus Removal Tool From Symantec (Norton Zapamtite da ovo nije antivirusni program nego samo orudje kada je kompjuter vec zarazen.


2 W32.Dumaru@mm Virus


Virus dolazi u vidu infeciranog meila sa sljedecim imenima: patch.exe.

Adresa posiljaoca meila je security @ microsoft.com. ( Microsoft uopste nema veze sa slanjem meila)

Subjekt u meilu ( u zaglavlju meila tko salje tko prima)moze biti: Use this patch immediately!


Kako se zastititi:
Ne otvarati meil sa attachmentom message.zip
Nadogradjujte vas antivirusni program I namjestite (setirajte) da skenira nadolazece meilove.

Zarazeni kompjuter
Virus ce da kopira sam od sebe meilove I salje (sa vaseg kompjutera) na sve adrese koje se opet nalaze u vasem kompjuteru.

Ciscenje
Uzmite Dumaru Virus Removal Tool From Symantec (Norton) (Norton) Zapamtite da ovo nije antivirusni program nego samo orudje kada je kompjuter vec zarazen.


3 W32.Blaster.Worm Virus


Virus – crv ne dolazi za razliku od klasicnog virusa kroz meil. On koristi potpuno drugi system – dolazi kroz netvork , tako da ulazak u vas kompjuter ne mozete da registrujete. Tek kada je inficiran kompjuter pokazuje sljedece simptome.
Vas kompjuter restartira otprilike svakih 60 sec. Sam ili u spregi se jos nekim inficiranim kompjuterima moze da pokusa “da napadne” Microsoft Windows Update Website, naravno bez vaseg znanja.

Za ciscenje ovog virusa imate tri faze:
1 “Popraviti” (softverskim putem kompjuter da ne restartira).

2 Ocistiti virus iz kompjutera. Ovo obocno cinite na taj nacin da nadogradite vas postojeci anti virus program Nakon toga skenirate citav kompj. Sa nadogradjenim anti virus sistemom nakon toga skenirate citav kompj

3 Nadogradite widows .

Zasto se stalno potencira nadogradnja windowsa. Zbog toga sto ista firma “prati” karakteristike postojeceg virusa I dogradjuje system (update).



4 W32.Welchia.Worm Virus

Ovo je nadogradjena vrsta Blaster virusa I za njega vredi sve ovo sto je napisano za Blaster.

5 W32/Mimail.A@mm Virus

Virus dolazi u vidu infeciranog meila sa sljedecim imenima: message.zip
Adresa posiljaoca meila je ADMIN @ ime vaseg provajdera. Provajder uopste nema veze sa slanjem meila)

Subjekt u meilu ( u zaglavlju meila tko salje tko prima)moze biti Your account (username)


Kako se zastititi:
Ne otvarati meil sa attachmentom message.zip
Nadogradjujte vas antivirusni program I namjestite (setirajte) da skenira nadolazece meilove.

Zarazeni kompjuter
Virus ce da kopira sam od sebe meilove I salje (sa vaseg kompjutera) na sve adrese koje se opet nalaze u vasem kompjuteru.

Ciscenje
Uzmite Mimail Virus Removal Tool From Symantec (Norton) Zapamtite da ovo nije antivirusni program nego samo orudje kada je kompjuter vec zarazen.

6 KLEZ
“Stari virus u novom izdanju”
Postupiti isto kao I za SOBING I DUMARU osim alata za ciscenje.
Evo adresa za antivirus programe:
· McAffee (http://software.mcafee.com/centers/download/default.asp)
· Norton Antivirus (http://www.symantec.com/downloads/)
V A Z N O
Kada se virus ocisti ( sa antivirusnim programom ili gore navedenim “alstima) on je samo privremeno smjesten u jednom od sljedeca dva faila OUARANTINE ili RECYCLE BIN.
MORATE DA IZBRISETE (DELETE) sve iz navedenih failova jer se moze ponovo “provuci”
sinisa

antivirus programi

Post by sinisa »

Vazna napomena u vezi antivirus programa:
Nikada nemojte instalirati McCaffe ako imate Norton vec instaliran u svom kompjuteru i obratno. Ta dva najveca antivirus programa se medjusobno ne podnose i dolazi do raspada sistema. Jedini lijek je rasformirati disk.
Post Reply