KNINSKE PROFESIJE I ZANIMANJA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

KNINSKE PROFESIJE I ZANIMANJA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Na predlog mr . Cipe , otvaramo ovaj topic , da se podsjetimo , tko je imao kakvu profesiju i tko se sa cim bavio i zanimao u Kninu .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

OD MR. CIPE

Post by Petar-Peky Bukarica »

cipe



Joined: 02 Jun 2003
Posts: 56

Posted: Sun Aug 03, 2003 7:06 am Post subject: Sta sve covjek u zivotu radi !

--------------------------------------------------------------------------------


Ma meni se cini da svi ljudi imaju neki normalan i srdjen zivot osim mene.
Dal je to zbog ovakve situacije koja nas je zadesila il je to nemiran duh, il sam mozda glup, i o tome naj ozbiljnije razmisljam, pa upadam u takve pizdarije.
Opet volim da citam i obavezno procitam predgovor o piscu, nekad moze da bude interesantnije nego i sama knjiga .
Jedan od mojih poslova bila je i droga.
Nizu skolu za drogu zavrsio sam U Kninu, srednju u Beogradu, a fakultet u Munchenu, hahah !
Zaradim ti ja 100-tinjak hiljada maraka u ono vrijeme, zlatna kajla cartijerova, zlatne naocale, mercedes 380 se, boss-ova odijela, itd i bjezi za Yugu vec se bilo naostrilo.
I dodjem ti ja tako u srem i kupim kucu tamo, kupim stanarsko pravo jedne kucice u Beogradu , hilandarska 21, i poslje je otkupim od drzave, sjecam se za 500 dm.
Ja svaku vecer kad izadjem ponesem 300dm, a plate 5 dm.(mjesecne)
I tako sam ti ja ljepo zivio jedno vreme , dok je bilo para, e onda frka??
Dosla nova godina, zena place nema para, ja da ne duljim rolex, na prodaju, pa ode zlatni ebel, pa ode bunda od srebrne lisice, sad kad je vidim na televiziji i ja i zena okrecemo glavu od nje kao nismo je vidili, jos je ne moze prezaliti.
Da nastavim, ode mercedes, pa na kraju ja prodam kucicu u hilandarskoj, pa se opet ljepo zivilo mozda godinu dana, medjutim vise se nije imalo sta prodavati, a ja nisam volio raditi, a odlucio da posteno zivim, pa kako posteno a da se ne radi?
I prodje neko vreme, sjedim ja na traktoru, sa jednom starom cigankom, na spartacu, ili drljaci kako li se vec zove i kroz cijelo selo na posao!!!
Javljaju se seljaci ..ja odpozdravljam, ciganka mase, i tako ti mi stignemo na njivu, njivi nema kraja !!
Kaze ciganka meni , zadigne suknju "ja bi samo tebi dala i nikome vise"
Ima 65 godina naj manje, ja se mislim pa kome bi mogo od bruke i kazati, al opet mislim ... sreca stara sto sam trezan, mogla bi i ti najebati, hahaha!
I tako ti ja u neku ruku uzivam u tim kontrastima imati , nemati, i mislim da se ne bojim one zidovske, dabogda imo po nemo !
Zivot treba znati zivati i uzivati u njemu.
Ne moze se platiti noci provedene sa flasom domace rakije (moje)
uz stari smederevac, pucketanje vatre, a filmovi samo prolaze kroz glavu.
ps.
Kraj je tuzan ciganka je umrla prosle godine,
ako nisam i necu!!!!!!!!!!!!!
cipe

Post by cipe »

8)
Ja sam cesto mjenjao zanimanja kojim sam se bavio.
Jedan od razloga je : sto su uglavnom poslovi bili nelegalni
a svemu sto nije legalno kad tad dodje kraj.
Cijelog sam zivota zavidio ljudima koji su radili u normalnim firmama, zeljeznici, tviku, robnoj kuci, odjevnom .
Zena me uvijek zajebava za odjevni, "nema na kugli zemaljskoj "to sto je bilo u odjevnom??
Prodavacice su heklale za kasom, neke su plele dzempere, kako koja, zbog toga je usluga bila malo sporija, ali ne bitno .
Pa sad kad razmislim stvarno to nigdje nema, a bas je bilo dobro, moz zamislit, "stani samo da uvatim ovu ocicu, dje si navalio"?
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MUTE-BIZNIS

Post by Petar-Peky Bukarica »

Izmedju svih zanimanja sa kojim se Mute bavio , bilo je i prodavanje radnog mjesta , obicno u TVIK-u . Ustvari posto je bio hronicno nezaposle, gradski oci , sa kojima je bio na TI , rijese da ga zaposle , a on radi neko vreme i onda nadje nekoga da mu proda svoje radno mjesto . Na koju je shemu to radio , neznam , ali znam da se tako pricalo .
cipe

Post by cipe »

:D
Ma kod mute je sve bilo moguce, meni je prodao neki motoric, i nakon dva dana dosao po njega "samo da ga pokaze nekom tipu," da navodno vidi da ga nije nikom prodao, posto mu ga je ovaj navodno poklonio.
N :D ikad vise nisam vidio svoj motoric, a nakon mutinih prica, kako tip treba doci, samo sto nije dosao, pa tipu je neko ukrao, pa sta ti ja znam dok na kraju nisam odustao.
Ustvari shvatio sam da je mutin posao, da muti. :D
cipe

Post by cipe »

Posto su svi na godisnjem, Peky moram tebe pitati a ti ces to i znati jel se radi o tipu koji je zivio u donjem dijelu grada.
Stari Domagoj, isao stalno sa stapom i mislim da je imao dobru dioptriju naocala, ne znam zasto ali cesto mi taj tip padne na pamet, imao je neko gospodsko drzanje, premda drustvo u kojem se kretao od Zlatka , Sostara, Dragice , mute i ostale ekipe dovodi me malo u sumnju, dali znas sa cim se on bavio i ko je on ustvari bio ? :wink:
sinisa

Post by sinisa »

Jas sam radio sve da neradim nista. na kraju kad sam morao poceti nesto ozbiljnije, sjeo sam u kamion i vozao se okolo.
Kolega Cipe samo po gasu i drzi desnu stranu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ZA MR . CIPU

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mr . Cipe , covjek za koga se ti raspitujes je pok . Domogoj Radic , prije penzije je radio u trgovini tekstila . Zivio je u starom dijelu Knina (Varos ili u strani ) blizu Mute i Sostara .
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

MUTE

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

NECETE VJEROVATI NO MUTE ME I DAN DANAS ZAJEBE. ZNAM SVJESNO DA CE ME PREVARITI NO SJETIM SE STARIH DANA POPUSTIM I POPUSIM.LJUTIM SE JEDAN DAN PA ME PRODJE. OVIH DANA PUSTIO PRICU DA JE TUZIO BRODOGRADILISTE U SPLITU DA MU NISU UPISALI (17)SEDAMNAJST GODINA RADNOG STAZA. AKO IMA SEDAM DANA BILO BI PREVISE.PA OPET PRIJE PAR MJESECI BACIO KOST DA MU JE ADVOKAT U NJEMACKOJ ISPOSLOVAO ODSTETU 200 MARAKA.(MNOGI NE ZNAJU DA KAD JE RADIO U NJEMACKOJ POKUPILO GA AUTO.JEDVA JE OSTAO ZIV). KO SE SVE ZAKACIO NEZNAM.SVI DOMACI SIGURNO NISU.SAD PRATI OGLASE NA RADIO KNINU , BILJEZI ADRESE I TELEFONE PA AKO NEKOM NESTO TREBA ON GA VODI KOD LJUDI IAKO IH NIKAD U ZIVOTU NIJE NI CUO NI VIDIO.ETO STO VAM JE PRAVI BIZNIS. :idea: OVO NI MOM CIPI NEBI NIKAD PALO NA PAMET. :wink: malo sam prorjedio ali ovdje su temperature +40 pa nemam snage ni disati.ovo knin ne pamti.
cipe

Post by cipe »

:D
Peky nesto si previse sazeto napisao za Domagoja , sad znam koliko sam i znao, mora da se kod njega krije neka malo veca tajna koju ti ili nisi htjeo ili nisi znao da napises, na kraju krajeva ima vremena.

Sinisa zbunio si me totalno, sa tim da vozim desnom stranom, i onako mi se desi da sam u konfuziji nekad, mozak mi blokira pa ne znam na koju stranu da krenem, pa mi ovdje vozimo ljevom stranom !

Moby dobro si napisao , na mutu se mos naljutiti samo jedan dan i poslje shvatis da je to mutin posao, i da si sam kriv sto si imao sa njim posla.
Kao sto : Pariz ima Ajfelovu kulu, Amsterdam, crvene fenjere, tako
Knin ima Mutu !
Treba da bude cast svakome ko je pridonjeo na bilo koji nacin mutinom imidzu !!!
Ljutio se ili ne , hahahaha !
Sta bi ja sad dao da me mute moze zajebeti, hahah !
Al kad smo vec kod te ekipe, iz donjega grada, vi bi se trebali sjecati jednog od najboljih plesaca u domu JNA, uvijek u bijelim hlacema , bijeloj kosulji i bijelim cipelama, Zlatko Sostar, sjecali se iko neke dogodovstine sa njim.
Posto je zivio kod mojih u vikendici pa desetak godina da ne pretjeram
na Jadriji, svjedok sam i njegovog propadanja, pa me bas interesuje u kojoj je sad fazi, Moby mislim da je u Kninu, pa ako ti nije tesko, on mi nekako dodje kao clan familije.
toliko se udomacio kod nas u vikendici, on je bio 11 mjeseci a mi 1 mjesec, u taj jedan ljetni mjesec on bi se negdje sklonio, a ostale bi buve posto je u prizemlju drzao koze dok nas nije bilo, deke i plahte zapaljene od cigarete, to mu je bio obicaj da zapali u krevetu i obavezno zaspi i svaki dan nova rupa, cudi me da nikad nije izgorio .
Pijane i djecu bog cuva !
cipe

Post by cipe »

Samo da dodam.
Zlatko ti je znao da imitira magarca, revao je bolje nego pravi magarac, i kao da je znao,naleti ti na njega neki tip, bas na Jadriji i pita _
Da niste vidili nekog magarca???
Zlatko ce njemu evo sad je prosao tamo i pokaza rukom, tip otrci, nije ni zamakao iza nekih borica, Zlatko pocme da reveeeeee, covjek dotrci, pita jeste culi magarca???
Zlatko njemu kaze , ma sad je protrcao i pokaza rukom u kontra stranu od maloprije, covjek opet otrci, nakon po minuta Zlatko pocme da njace opet i jos na kraju prdne, ma u orginalu, hahahaha!
Covjek opet dotrci... dok nakon 10 puta nije ukapirao da ga ovaj zajebava.
Tako ti je on imao neke pomocnike bosance, nikad more nisu vidili i Zlatko ti njima kaze kako navece mogu otici na plazu i cuti kako morski psi laju.
I ovi posto su radili po cijeli dan predvece se pokupe i na plazu, Zlatko precicom ode prije njih ,apliva malo dalje i kad ih ugleda pocme da laje!
Bosancerosi kad su se nauzivali laveza morskih pasa, vrate se u vikendicu i mom starom i Zlatku prepricaju sve u tancine, kako su lajali, koliko ih je moglo biti,kako su se kobacali po vodi, nema tija para za koji bi se oni okupali, hahahahahaha!!!!!!!!!!!!! :D
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

zlatko

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

kako je svijet malen.jedne godine ja na Jadriji. obilazim propale kabine kad ide Zlatko.nisam ni znao da spava u tvojoj vikendici. ustvari dobro se sjecam da je rekao nesto uvijeno. i meni je zamisli to bio prvi posjet Jadriji. lutao uz obalu , bili neki praznici na jesen i hajd da vidim i to nekad cuveno sibensko godspodsko kupaliste.znam da je svaka kabina imala svog vlasnika, ali tada je bilo sve zapusteno.pa zar niste mogli na nekom boljem mjestu napraviti vikendicu(zezam se).danas je sve picikato kao u najbolja vremena Jadrije. Zlatka vidim svaki dan po par puta. nazalost kao da si prorok prije dvije godine stanovao je u Mutinoj zgradi, ostavio pecicu, pozar i ostao na ulici. srecom dali mu nesto gdje je stanovao Zota.ostalo nije za forum. mislim da bih povrijedio privatnost cuvenog , molera, keramicara i plesaca. :wink:
cipe

Post by cipe »

Dobro jutro !
Ja prije posla navratio da vidim sta ima novo, pa se mislim koji zadatak da postavim mobiju ???
\E ovoga neces moci rijesiti.
Napisat cu nesto o poslu moga komsije za koga ne mogu reci da sam ga najvise volio (kao komsiju) al je bio u samom vrhu rang liste !
Na zalost umro je .Negdje pred samu smrt sam ga i vidio zadnji put.
Jedan od ljudi za koje ja smatram da su najljepse proveli ovozemaljski zivot. Radi se od direktoru hidroelktrane Dragi Kovacevicu.
Ima jos uvijek zenu Seku i sina Zorana poznatijeg kao cuki !
Posto nemam vremena samo cu na brzinu.Niko nije kvalitetnije pio i jeo u Kninu, za to bi mogao garantovati posto sam ga ja snadbjevao sa ribom, za janjce, jarice, zeceve, srndace, divlje svinje, gdje ih je nabavljao i o d koga to ne znam ali ih je uvijek bilo na meniju !
Kad naruci od mene ribu a to je bilo skoro svake nedelje, naruci:
10 kila skampa, 10 kila orade, brancina, sampjera, 10 kila liganja
itd, kod njega nije bilo daj mi kilo ili po kila.
Eto ja stalno negdje zurim, on nikad nije zurio, po cijeli dan je igrao sa cukijem karte a usput popiju da ne pretjeram 10 litara vina, pojedu 3 kile skampa i neke dobre ribe.
Sin mu Cuki bio je u gradu 10 puta u 35 godina koliko je imao u to vrijeme.
Nastavit cu o njemu jos , e moby ako i njega znas i jos ako nesto mozes dodati onda ti stvarno skidam kapu !
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

drago i cuki

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

nemam ja sta dodati u vezi Drage. covjek je stvarno tako zivio i umro. use nase i podase.blizu njihovog ulaza ima sad piljara. prije par minuta sam kupovao neko voce.evo se vratih pa ti odgovaram na ono tvoje da cu ovo tesko rjesiti. pa momak moj od tih cukijevih malobrojnih izlazaka dvije trecine je bio samnom. znao sam za sve njegove probleme. dok je isao u gimnaziju sve je stimalo. poslije je covjek usao u neki svoj film.cak ga je i pok.otac zaposlio u svojoj firmi. a sad ono najbitnije. odakle ti informacija da su on i pok. mu caca po cijeli dan igrali karte. naprotiv. kako je cuki (Zoran) cesto bio na bolovanju po citav dan i noc na karte su igrali on i njegova baba, :D vjerovao ti ili ne.odjednom je prestao skroz izlaziti da sam pitao ljude jeli ziv ili se odselio.evo sad prvi put cujem od tebe da su zivi on i mater mu.ako se ne varam mislim da i neke pojedinosti zna i Cirus , :idea: ali njega zameo snjeg. :D

pozdrav tebi i citavoj ekipi, koja strajkuje ili je na godisnjem. :wink: :evil:
cipe

Post by cipe »

:D
E Moby pa ti stvarno sve znas. Podsjeti me na cukijevu babu , nisam znao da se i ona znala ucipiti, hahah
Htjeo bi da nastavim u vezi mog pok. komsije.
Negdje sam nekad citao nesto pa me to podsjeti na mog komsiju.
Kaze u prici zaglavio se konj u blato, i seljak ga je poceo tuci sa bicem, toliko da mu vise nije ni bitno sto se on zaglavio, nego ga je tukao iz uzitka i izivljavanja, i kaze se cak ga je tukao bicem i po njegovim "krotkim ocima" !! Napokon se na jedvite jade konj uspije izvuci iz tog blata, i onako postidjen, potrci ali nekako neprirodno .
E tako sam se ja cesto mislio za mog komsiju, kako li on provodi svoje izbijegle dane. I kako li njega zivot siba!
(izvinjavam se pekiju sto moram na kratko da prekoracim njegovu sretnu granicu)
I nakon nekog vremena ja ti dobijem njegov telefon u BG i nazovem ga.
Popricamo malo i sa cukijem se dogovorim da se nadjemo, nasli smo se u nekom kaficu, ispricali se.
Poslje se nadjem ja i sa mojim komsijom Dragom i on posto sam bio u s
Sremu naruci od mene zivinu, i tako ja svake nedelje, komsiji patku, pa druge nedelje gusku, pa curku, mojoj sreci nema kraja.
Vidim ja da on nastavio po starom, nije mu lose.
Da je ostao otmjen do kraja tj do smrti mogu dokazati ovim sto cu napisati.
On u Srbiji nista nije radio, ni cuki takodje, jedino im je mater jadna crncila za njih obadvojicu, prodavala je neke cipele na pijaci u bloku 45 nedaleko od stana gdje su i zivili.
Mnogi bi pomislili kako moze zenu tako upregnuti al ja upotpunosti svacam i nju i njih dvojicu. Zna ona dobro da oni ne mogu da prekorace neku imaginarnu liniju koju im je ponos zacrtao, koju ja a i vecina drugih mozemo na zalost.
Na kraju je moj komsija isposlovao svoju penziju koja je bila daleko najveca u Kninu a mislim i jedna od vecih u Hrvatskoj, i nastavio da zivi svoj otmjeni zivot, kakav je stalno zivio i kakav je i zasluzio.
Steta sto nije dugo uzivao u svojoj penziji, al dace bog pa ce u njoj da uziva moja komsinica Seka i cuki !
Kad smo vec kod cukijevog posla, on je nekad kratko radio mislim nekoliko mjeseci, godinu najvise u hidroelktraninim kancelarijama preko puta Varivoda, i jednom ti neka delegacija dolazi treba da ih cuki saceka, njega nigdje, svi se uzvrtili i na kraju caca mu (direktor) ode da ga trazi nadje ga kod Kaligera, i njemu ce: ajde Zorane molim te delegacija samo sto nije dosla, ovaj popio i kaze MA NEMA SANSE, IDI TI PA IH CEKAJ i nije ni otisao, jos kaze jebla te delegacija, hahahah!
Tako ti je zivila nekad sretna porodica KOVACEVIC !
Post Reply