ZIDIC

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ZIDIC

Post by Dean Beric »

Kako se blizi 28.4. zanima me koliko æe nas biti. Molim sve koji vide ovo na Forumu, a misle doci u 10 sati, da se potpisu. Evo ja prvi:
DOLAZIM
.......i cekam
Jadra Matkovic
Posts: 106
Joined: Sun May 14, 2006 11:02 pm

zidić

Post by Jadra Matkovic »

JA...
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Cestitke

Post by Petar-Peky Bukarica »

Zahvaljujem se Jadri na preljepim slikama sa 3. okupljanja Kninjana na Zidicu.Ljepo vas je vidjeti u takodjer ljepom ambijentu i raspolozenju.
Izgleda da ste vi to ozbiljno shvatili,sto je za veliku pohvalu.
Cestitam od srca.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

SUSRET NA ZIDICU

Post by Dean Beric »

Ove godine (2012) mjeseca aprila, dana 28 (subota) u 10 sati skupili smo se na ZIDICU, izljubili, slikali, uzeli kruha i soli, prosetali, kupili peceno pa uz Krcic.
Prisutni na Zidicu:
Vaso Vucur, kcer mu Jasminka i muz joj Toni Varin (Split)
Mirjana (rodj. Udovicic) i Cedo Cargonja (Rijeka)
Jadranka (rodj Grubac) Matkovic (Zadar)
Snjezana Miljevic-Degenek (Knin)
Nada (rodj Kalat) i Dean Beric (Split)
Milena Zapkar (rodj. Bukarica) (Knin)
Radovan Raskovic (Knin)
Jelena (rodj Radulovic) Malic (BH)
Nedjeljka Vujatoviæ (SR)
prisutan Beks (maskota) (Rijeka)
Bilo nam je krasno, Milena i Radovan nisu mogli s nama na peèeno. Mi ostali jesmo. Nadi izgorila koljena od vrucine tece s pecenim. Pivo hladili u Krcicu. Kapulica domaca. Desert domaci.
Sjecali se nasih dragih koji nece vise dolaziti, a i onih koji ce doci dogodine 29.4. u subotu u 10 sati na Zidic.
Ovo je nezvanican poziv, bice pravi, na vrijeme.
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

ZIDIC, ONAJ NAS SVAKODNEVNI

Post by Dean Beric »

Krenulo je, sastajali smo se na nasem/Pekyjevom zidicu skoro svaki dan. Svasta smo doznali, obnovili stare uspomene i poznanstva i stvorili nova. Tako je doslo i do susreta na ZIDICU sto polako postaje tradicija. Poljupci, osmijesi, poneka suzica radosnica. Meni je jako lijepo kad se sastanemo kraj zidica, a kad poslije pogledam slike sjetim se i tih susreta i 'onog' zidica naseg nasusnog, potrebnog kao svakidasnji kruh.
Malo u sali, malo u zbilji koje ima u svakoj sali, svecano sam obecao da cu dolaziti jednom godisnje na ZIDIC, zadnje subote pred 1.maja, sve dok ne ostanem zadnji. Svima je bilo smijesno, a nisu shvatili da me nije strah nestanka, strah me je otpadanja onih koji bi mogli doci, a nisu.
Nas elektronski zidic je vec u opadanju, kao neki prosli modni trend. Rijetko se pojavi dvoje-troje, ostali odvuceni zivotom, obavezama. Presli smo na FB poruke i oglase na zidicu. Steta.
Po obicaju, samo predlazem, ne mora se. Odredimo dan i sat kad cemo se pojaviti na ekranu, jednom sedmicno, mjesecno, svejedno, samo da se nadjemo.
Malo skola, malo posao, malo zenidbe, malo ova prosla nesreca razbacase nas po svijetu sa paketicima uspomena na najljepse dane zivota, one kad smo bili mladi, bezbrizni. Mene ti paketici odrzavaju, neznam sto bih bez njih.
Kad zavrsim neku knjizicu formata A5 - 16 stranica iza iskomedijam biljesku o piscu gdje napisem: ''Radi, jede i spava u Splitu. Zivi u Kninu, vikendom. Ozbiljno se priprema za duzi boravak u Kninu, s pogledom na zidic s balkona i sa sobom za goste''
(Koji ne dolaze u Knin jer nemaju gdje prenociti, pa nek poslije izmisle neko drugo opravdanje) - ovo ne napisem ali se podrazumijeva.
Na mladjima prijedlog ostaje: u koje vrijeme su sastanci. Pristajem na sve. Volim sve sto vole mladi.
LLW (ZIVIO ZIDIC)
Vujatovic Zeljko-Zej
Posts: 9
Joined: Mon Dec 27, 2004 8:34 pm
Location: knin

Post by Vujatovic Zeljko-Zej »

Meni onaj zidic kod Gimnazije ( licno -osobno ) sto bi rekao jedan nas , ne znaci nista jer nikad na njemu i nisam sjedio. Kad se kaze ZIDIC uvijek mislim na zizic kod " Balkan "- a , i to je za nas bio zidic . Na njemu i nije mogao svatko da sjedi , Peky i stariji znaju .
Hespera

Post by Hespera »

Nije vazno gdje je na kninskoj mapi ZIDIC je metafora ... neka ga svako odredi gdje hoce , zna se sta je bitno
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

O Zidicu

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kad se kaze Zidic mislim na Zidic ispod Gimnazije a ne na ostale kninske zidice.
Centralno mjesto gdje se okupljala kninska omladina,ujutro,popodne,navecer,cesto i do zore,to ce najbolje posvjedociti komsiluk koji je mucio muku sa mladima punim duha i neobaveznog zivota,pogotovu u ljetnim danima.
Pored Zidica su bile skale koje su vodile u Gimnaziju,tu su se odigravale zonglerske igre "na male golove","u kolo" ili "nozni tenis",na banice,na franje ...
Vjerujem da su sve generacije Kninjana okusale svoje umijece u ovim disciplinama.
Generacije Repka,Bjegovica,Dukica,Colakovica,Bogunovica,Burnaca,Bumbera,Mijakovaca,Solaja,Zoricica,Barisica,Simica,Macura...nabrajanju nikad kraja (nemojte zamjeriti sto ne nabrajam sve ucesnike).
Hiljade je nas prodefilovalo ovim betonskim terenom,proljecem i ljetom bosi u kratkim gacama ili zimi i u jesen bosi zavrnutih nogavica,pa udri.
Kontina kuca bi pravila zavjetrinu od bure i mjesto je bilo idealno za igru ili samo za "cicenje" (odmor kao poslje najtezih fizickih radova).
Zidic se nalazio u centru gradskih zbivanja.Dok je trajala skolska godina Gimnazije i Ekonomske,uz zidic na skalinama Zidic je bio udarno mjesto za nabacivanje i upucivanje "znacajnih pogleda",kratke sportske komentare,upoznavanje novih refrena od hitova odslusanih sinoc na Radio-Luxemburgu pa do brzog prepisivanja domacih zadataka ili na brzinu ispricane lektire koju nisi uspio procitati preko vikenda jer si imao "vaznija posla".
Zej je u pravu kad kaze da je kod Balkana sjedila odredjena ekipa.Tu se okupljalo drustvo koje je zivilo oko Desica i na Sinobadima.U to doba ako si trazio Zeja ili Druca (a nije bilo mobilnih,na nasu srecu) onda nisi isao na Zidic nego si isao kod Balkana,ako si trebao Stiva ili Antica isa si ih traziti kod Bobisa a ako si trazio nas (da ne nabrajam) onda si nas mogao naci na Zidicu ili okolo u nekoj od onih nama dragih birtija.Ma sve si zna,pa i gdje se ko nalazi u koje doba dana i noci,nisi moga zalutati,uvijek je bila neka dobra dusa koja bi se pobrinula da ne zalutas.
Nekad sam i ja posjedio tu ako bi imao obaviti neki razgovor sa nekim ko je tu sjedio ili sacekati nekog,ali stvarno vrlo rijetko,radije bi "cicio" kod Pese ili Save,ako sam se zadrzavao u tom dijelu grada,a zadrzavao sam se poprilicno jer mi je firma (kancelarije) bile na Desicu.
Ako se ne varam sjedilo se i gore kod Odjevnog i Sumarije,a u ljetnim danima i na zidicu kod Suda.
Malo sam ja toga nadrobio na brzinu.Ako sta nije jasno,tu sam.
Slazem se Hespera da je Zidic danas metafora za nas koji smo toliko daleko od njega,ali postoji jedna mala grupa Kninjana koji pokusavaju da mu vrate zivot i znacenje bar u tom kratkom okupljanju pred Maj,kada se sva priroda budi pa eto i oni se trude da probude i ozive to legendarno mjesto za sve nas Kninjane.
Vujatovic Zeljko-Zej
Posts: 9
Joined: Mon Dec 27, 2004 8:34 pm
Location: knin

Post by Vujatovic Zeljko-Zej »

Petre, sve sto si rekao je ok , ali za nas gore ZIDIC kod "Balkan -a nije nikad bila nikakva metafora nego stil zivota. Kad bi neko , nedaj Boze , zakasnio ili falio na "PROZIVCI" islo bi se kuci vidjeti sta je s njim . Na njemu se bukvalno u ljetno doba provodio cijeli dan .Sjedeci na zidicu i gledajuci suncevu sijenu znali smo koliko je sati i mogu reci da je malo tko falio vise o d 5 minuta .Tko je falio vise od toga bio je .... imao je vremena da nauci .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Metafore

Post by Petar-Peky Bukarica »

Rekao sam da je Zidic za nas,koji smo danas daleko od njega jedna vrsta metafore.Kad cujem tu rijec pocnu se odmotavati filmovi o mladost,lutanju po gradu,duge ljetne veceri provedene na Zidicu,po parkovima,tvrdjavi,gostionama,druzenju i puno drugih stvari.
I nije to samo Zidic.Vjerovatno svi mi imamo neka svoja mjesta koja kad se spomenu pokrenu neke filmove.
Poznato mi je da ste vi kod Balkana bili kompaktna ekipa,ali Zidic je imao vise grupa tako da kad bi ja pricao o svojoj ekipi onda bi to otprilike bilo slicno tom vasem druzenju.Nas je za ljetnih raspusta dijelio samo rucak,vecera i odlazak na spavanje.Doci na Zidic prije podne bila je sramota,jer kako si se uspio tako rano dignuti,znaci da si proslu noc isao rano leci,sta se smatralo nenormalnim.
Evo i jedne baze:Budi Culu (Nedjeljka) caca (Petar) jedno jutro oko 10 i kaze : "Ajde ustaj,dizi se,prolazio sam kraj Zidica eno oni tvoji pitaju gdje si ti".A Cule zacenio od smija jer zna da se u to doba niko od njegovih ne nalazi na Zidicu.
Mene jos zna pokrenuti rijec Dinara.A ko za maler cesto spominju valutu sa tim imenom,pa ona teniserka,tako da ...
Hespera

Post by Hespera »

Upravo sam rekla i ono sto kaze Peki i ono sto kaze Zej , znam da ste razumjeli ali negdje je ipak zapelo . Ipak , veoma simpaticno jer ovakve su teme trajale satima nekad ... nekad strasno davno
Dean Beric
Posts: 235
Joined: Mon Jan 05, 2009 8:51 pm

KOJI JE ZIDIC, ZIDIC

Post by Dean Beric »

Svi smo mi u pravu i svako svojim argumentima brani svoj zidic, a dovoljno je zidica u Kninu bilo da se svi na njih poslazemo u svom vremenu. I Peky je u pravu i Zej je u pravu, svako sa svog zidica svako u svom svijetu. Kako pripadam (citat:) maloj grupi kninjana koji su ozivili zidic, mogu vas jedino posvaðati napisavsi: Jedini je zidic bio nas zidic, drugi su zidici bez veze. Neka Zej to isto napise za svoj zidic i bio bi u pravu.
Ima jedan veliki kamen na pola puta uz Gimnaziju prema Bosketu. Znali smo tamo uvece sjediti i gledati reflektore prvih dizelki i tad mala svjetla grada. To je bio neki nas zidic, malo daleko od setalista, tim vise nas.
I eto vam za inat: To je jedini pravi zidic. Onaj pod livadicom je bez veze.
Ljutite se, to sam i htio.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Zidic

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sve je to prihvatljivo sta se ovdje pise ali Zidic je jedan i od njega su drugi zidici dobili naziv i smisao,to se nebi trebalo zanemariti i zaboraviti.Kad kazemo zidic onda mislimo na mjesto gdje se ekipa okuplja,kad kazemo Zidic,mislimo na Zidic ispod Gimnazije,u pisanoj formi to izgleda tako.A ako bi trebao da nadjem Zeja onda bi rekao "Idem do Balkana da vidim Zeja".Tako je to izgledalo za nas koji smo zivjeli u tom dijelu grada.
Jos jednom,to je kako ja vidim stvari,vjerujem da ih ima koji misle da je to malo drugacije.
Slicno je i sa Pijacom.U periodu dok sam zivio u Kninu postojala je Pijaca pored sv. Ante ili preko puta Vatrogasnog,a poslje su se otvorile pijace na Desicu i kod JZ9 ili Autodijelova.Grad se sirio i Pijaca je bila udaljena za neke dijelove grada i otvarane su nove,blize.Tako je i sa Zidicom,nije svakom bilo sa ruke da visi na njemu pa su odredjena nova okupljalista koja su imala isti smisao i okupljala su drustvo iz okoline tog mjesta.
Ne znam jesam li bio jasan.
Hespera

Post by Hespera »

Ja sam brate uvijek dobijala informacije o kretanju izvjesnih osoba , ispred " Bobisa " i to iz prve ruke
Boro Raskovic
Posts: 39
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:14 pm

Post by Boro Raskovic »

Razlicite generacije su imale razlicite nazive za iste stvari i to je normalno. Kako se grad sirio i pravile se nove stvari tako su se i navike mijenjale. Ipak vecina stvari je bila vezana za ime ili naziv i to je ostao sinonim za to. Kad se govorilo vidimo se na zidicu, bilo je to ispred gimnazije (iako ja ne pamtim gimnaziju jer je nije bilo kad sam ja bio u skoli a i vecina nas nego srednjoskolski centar) iako sam i sam puno vremena provodio na zidicu ispod parka ili kod suda kako ga je ko zvao. Kad se reklo idemo i piceriju znalo se u koju iako ih je kasnije bilo vise. Na zidicu se nije moglo naci mjesta za sve pa su se otvarala druga mijesta ali je zidic bio daleko najpopularniji i to ( po mom misljenju ) zbog ogromnog broja srednjoskolki koje su izbijale iz anonime svako proljece kad poskidaju kapute. Nazalost to vreme je najprije stalo pa proslo ali oni koji ga se sjecaju sjecaju se zidica ispred gimnazije kao mjesta zvanog ZIDIC.
Post Reply