KNINSKI ZELEZNICARI I "LAMPA"

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

lampa

Post by Goran Zelic-Zele »

Pola željeznicke cekaonice na kninskoj stanici pretvoreno je dasnas u prodavnicu namjestaja.Uostalom,cekaonica i nije potrebno,putnicki vlakovi jedva da i prolaze stanicom,za razliku od nekada kad su stizali po cijeli dan i noc.Tada su postojale dvije cekaonice,ona prvog razreda je bila pod kljucem,a u onu drugu se ulazilo bez problema.Tu se i spavalo,ali i žongliralo.Naša najèešæa mjesta su bila u hodniku uz radijatore,bio je dobar pregled na èekaonicu i peron,a i najkraci put do restoracije.Taj hram kninskih alkoholicara otvarao se najranije u gradu,oko 4 sata ujutro,ako ne grijesim.Uglavnom,poslije nocne partije karata obavezno se islo u restoraciju na prvo pice,ili na registraciju,kako smo gocvorili.Oni koji su te noci bili sretniji ili vjestiji su pili,a gubitnici su samo sjedili i cekali milost bozju.ne samo da im niko nije htio platiti prvo jutarnje pice,nego su im vadili mast do besvijesti.Tako je nekad bilo.
Predvece smo se okupljali na lampi da bi ispratili putnicke vlakove za okolna sela,skicali komade i zabavljali se.Pogotovo smo u ovoj aktivnosti bili redovni zimi kad je napolju bilo hladno a mi unutra naslonjeni na radijatore,milina jedna..I konaco,lampa je uvijek bila aktuelna noæu,na njoj je vjecno bilo nekog zujanja.Ili smo se zezali sa putnicima,pili ponesto iz bocice,ili smo nabacivali dezurne milicajce,najcesce Šepu i Surlu.A kako su u to doba mnogi putovali ka Beogradu i Zagrebu na lampi si uvijek mogao nekog sresti i skratiti vrijeme,koga smo tada imali u izobilju.Nekad beše,što bi rekla braca bugari.
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

koliko drži sic

Post by Goran Zelic-Zele »

Evo da malo oživim diskusiju na temu željezniæara.Jedan moj prijatelj je bio vrstan strojovoða,u službi je bio besprijekoran,ali je vazda bio pijan.Govorio je da trezan ne može voziti.Zove se Cvijo,oni koji ga znaju poznat æe ga i po nadimku,a ostalima æe priæa biti zanimljiva i bez punog imena.Dobricina Cvijo je lijepio ljude za sebe,tako je za pomoænika dobio Franju,opet neæu iziæi sa punim imenom,koji je u službu nosio mlijeko,vino nikad nije ni kušao.No,u Cvijinoj lokomotivi se mlijeko nije pilo i vrlo brzo Frane je bacio mlijeko i uhvatio se neke druge flaše.Tako je,sad možeš biti pravi željeznièar,pohvalio ga je Cvijo.
Vozno osoblje je moralo svake godine iæi u Zagreb,u željeznièku ambulantu na sistematski pregled.Doðe red i na Cviju,ode on gore,na pregledu mu sve besprijekorno,vid,slu,reflerksi,krvna slika i sve što treba.Na kraju je uslijedio razgovor sa psihologom.Èita ovaj Cvijine nalaze i zadovoljno mu postavi nekoliko uobiæajenih pitanja,sve je bilo OK dok doktor odjednom ne upita"Cvijo,piješ li","a pijem"odgovara ovaj,pa što piješ,nastavlja doktor,pijem vino,što bi drugo,dgovara iskreno Cvijo,jer su mu rekli da se doktora ne smje lagati."A koliko vina popiješ na dan",nastavlja dokor."Pa tako,siæ,siæ i po,kako kad" opet æe Cvijo pošteno.E sad doktor prvi put èuo za siæ i pita"A koliko drži taj tvoj siæ".Pa tako,deset,dvanaest litara kako koji",kaže Cvijo.Doktor zanijemio,ne može sebi doæi od èuda kako takva ispièutura može voziti vlak i automatski ga uspendira.Cvijo je onda završio u servisu za pregled lkomotiva,gdje mi je i ispriæao ovu zgodu.A kad je prošao rok na koji je suspendovan opet je sjeo za komade lokmotive,on sa jedne,a pomoænik Frane druge strane.Možete misliti koliko li je siæeva nosila ta lokomotiva.
cipe

Post by cipe »

8)
Zele vec sam pisao nesto o ovome ovdje .
Sjecas se ti posto vidim da si dobro upucen u sva zbivanja na lampi, kad je kuja i jos par zeljeznicara nanjusili cisternu sa vinom ?
Popeli se gore mislim da ih je bilo troje ili cetvero jedino se kuje sjecam skinili blombu ali posto je cisterna bila do pola prazna , dvojica su drzali kuju a ovaj je sa sapkom grabio vino .
Nakon toga sam ih sreo negdje u gradu kada su prepricavali sta su radili bili su totalno pijani , medjutim ne sjecam se ko je sve bio , zna li iko ista vse o tom dogadjaju . Mogu zamisliti kakav je okus vina pomijesan sa prljavom sapkom punom peruti !Opet , poklonjenom konju se ne gleda u zube !
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Post by Goran Zelic-Zele »

Izvinjavam s svima ako sam se ponovio,možda sam tebao litati stare topice,no dobro,od viška glava ne boli.A ovo sam ispricao jer sam sa reæenim Cvijom dugo godina zajedno radio i drugovao.I sada se ponekad vidimo kad on navrati do Beograda,a sa njgovim bratom se nalazim gotovo svakodnevno.
Ovo sa Kujom i cisternom sam èuo,ali ne znam ko su bili likovi iz priæe.U svakom sluæaju svi skretnièari koji su se vrzmali po ranžirnim kolosijecima su se služili tim stvarima i otvarali si vagone kad god im je nešto zatebalo.
Ne znam je li neko pisao o ovom sluæaju pa se opet unaprijed izvinjavam.Elem,poznato je da su svi željezniæari pili kao smukovi,to im je bio dio imidža i rijetko je bilo naæi nekog koji se iz službe nije vraæao pijan.Rukovodioci jednog dana odluæe tome stati na kraj,mada su i oni u kancelarijama èesto gledali flaši u dno , i oforme nekakve komisije da obilaze kninske gostione i bilježe ko prije službe tamo zalazi i ko pije alkohol.Posebnu pozornost su obratili na krèmu kod Jaše na Gajnjaæi,na Šariæevu gostionu i gostionu "Istra",kod robne kæe.Ove su bile najbliže željeznici i tu su željezniæari prije službe najèešæe svraæali,mada ni druge bircuze nisu zaobilazili.Èim se saznalo za ove kontrole željezniæari listom poèeše mijenjati navike i prije službe su naruèivali kokte i nanèade,a naglo je porastao i broj uživalaca kafe.Rukovodstvo je bilo zadovoljno tom promjenom,uz malo napora promijenili su navike svojih ljudi i oni više ne piju.I tako,svi zadovoljni,a o èemu se radilo.Ljudi su brzo dogovorili sa svojim krèmarima plan "B".U flašice od kokte i naranèade je toèeno crno i bijelo vino,a u šoljice kafe vinjak ili konjak,jer su krèmari uvijek znali što ko pije i prije nego li ovaj naruæi piæe,U službu se i dalje išlo malo pošprucano,a tokom smijene su se vadile zalihe iz kuæne radinosti.I tako,tradicija je vrlo važna stvar i nju željezniæari baš nikad nisu iznevjerili.
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

Post by Goran Zelic-Zele »

Evo jos jedne baze nastale u doba mog rada na zeljeznici.Iza servisa,to je bio odjel za svakodnevni pregled lokomotiva,nalazilo se nekoliko kolosijeka na kojima su se parkirale lokomotive i pomocni vlak.On je sluzio za intervencije u slucaju udesa.Iza tog vlaka i velike dizalice za dizanje lokomotiva ,na posljednjem kolosijeku bilo je organizirano mjesto za pranje tih lokomotiva,a prali su ih željeznicari po kazni.Bila je to brigada sastavljena od isluženih radnika i onih koji su zbog pijanstva na poslu bili suspendovani.,a od poznatijih tu su pobvremeno po kazni bacali Magija,Cibu ,Vasu Pašiæa i sve one koji su volili èaši pogledati u dno.
Naravno da se tu pilo više nego igdje,a lokomotive su samo ovlaš isprskane,kao fol oprane su.
Jednog vrelog ljetnog dana ekipa je žestoko krenula na rakiju,a malo poslje na vino i do marende su vec svi bili pjani.Tode Curuvija,zvani Zolin se nauzak izvalio na neku klupu a ostatak drustva nastoji ubiti dosadu i smišlja razne nepodopštine.Tada im zasmeta Zolinovo hrkanje i Lazo Komen izvadi svoj poos iz gaca i poce njime udarati Zolina po licu.Drustvo se valjalo od smijeha,ali u zao cas buka probudi hrkaca i on instiktivno dohvati Lazin ponos i poce ga uvrtati.Cici ovaj i moli Zolina da ga pusti,ali badava.Ovaj sve jaæe stisce i poce šetati po kolosijecimaa za njim jadni Lazo urlice i moli za milost.Ubrzo se okupise radnici ostalih pogona,neko se smije,neko psuje,a nadzotrnik lokomotiva ne zna sta ce pa pozva miliciju.I doðoše drugovi vrlo brzo u dva landrovera i marici,rastaviše nekako Zolina i vec posustalog Lazu i odvedose ih u maricu.Sjecam se da se Lazo sada opirao milicionerima,sve dok ga Simo Šijan nije smotao i ubacio u maricu,a ovaj se tada sjetio svojih radnickih prava i poæe urlikati da ce sutra zvati Milku Planinku,bila je to ustvari Milka Plannc,i da ce ga ona zastititi.Naravno,akteri su sutra pusteni iz pritvora,a posto su vec bili u kažnjenickoj brigadi nije ih se moglo više ni kažnjavati.I sve osta po staronm,osim sto Lazu prozvase planinarom.Vino se tu tocilo u ogromnim kolicinama,a lokomotvie su sa kozmetickog tretmana izlazile prljavije nego li su na njega usle.
Post Reply